Nikon AF-S NIKKOR 85 mm f/1.4G
Firma Nikon Europe zapowiedziała dzisiaj wprowadzenie do sprzedaży obiektywu AF-S NIKKOR 85 mm f/1.4G. Nowy produkt jest następcą uznanego modelu AF NIKKOR 85 mm f/1.4D IF. Zupełnie nowy układ optyczny, cichy silnik falowy i powłoka nanokrystaliczna sprawiają, że jest to doskonały wybór dla fotografów portretowych i fotografów mody.
Pełna specyfikacja obiektywu jest już dostępna w naszej bazie:
Informacja prasowa
![]() |
Amsterdam, Holandia, 19 sierpnia 2010 – firma Nikon Europe zapowiedziała dzisiaj wprowadzenie do sprzedaży nowego obiektywu AF-S NIKKOR 85MM F/1.4G. Jest to średni teleobiektyw o dużym otworze przysłony. Ten obiektyw jest następcą uznanego modelu AF NIKKOR 85mm f/1.4D IF. Zupełnie nowy układ optyczny, cichy silnik falowy i powłoka nanokrystaliczna sprawiają, że jest to doskonały wybór dla fotografów portretowych i fotografów mody. Ten obiektyw to kontynuacja bogatej tradycji linii NIKKOR 85mm. Jest on odzwierciedleniem nieustającego zaangażowania firmy Nikon w innowacje w dziedzinie optyki.
Zurab Kiknadze, kierownik produktu w dziale obiektywów, akcesoriów i oprogramowania firmy Nikon Europe, mówi: „Nowy obiektyw AF-S NIKKOR 85MM F/1.4G to następny poziom fotografii portretowej. Takie obiektywy to odzwierciedlenie tego, czym jest marka NIKKOR: niesamowity kontrast i rozdzielczość, niepowtarzalne możliwości uzyskania efektu bokeh. Dodaje: „Sądzimy, że będzie on punktem odniesienia dla fotografów i rosnącej rzeszy wideofotografów, którzy korzystają z lustrzanek cyfrowych, takich jak D3S.”
![]() |
Mistrz efektu bokeh
Model AF-S NIKKOR 85mm f/1.4G zaprojektowano jako optymalny obiektyw do profesjonalnej fotografii portretowej. Duży otwór przysłony f/1,4 zapewnia doskonałą separację obiektu od tła, natomiast zaokrąglony 9-listkowy otwór przysłony pozwala uzyskać wspaniały efekt bokeh z wygładzonymi obszarami leżącymi poza głębią ostrości.Światło w centrum uwagi
W obiektywie AF-S NIKKOR 85MM F/1.4G zastosowano nowozaprojektowany system optyczny z 10 elementami w 9 grupach. Opracowana przez firmę Nikon powłoka nanokrystaliczna znacznie ogranicza poświaty i odblaski, dzięki czemu nawet w najtrudniejszych warunkach można uzyskać ostre obrazy o wysokim kontraście.Płynne działanie
W modelu AF-S NIKKOR 85mm f/1.4G zastosowano dedykowany cichy silnik falowy (SWM), który zapewnia ciche i dokładne ustawianie ostrości. Ulepszono również mechanizm ręcznego sterowania ostrością, który działa teraz wyjątkowo płynnie.Twarda sztuka
Zgodnie z oczekiwaniami, obiektyw posiada wytrzymałą obudowę NIKKOR wykonaną z magnezu. Została ona uszczelniona, aby zachowywała odporność na wpływ kurzu i wilgoci, co umożliwia fotografowanie nawet w najtrudniejszych warunkach. Przy masie 595 g obiektyw zapewnia świetną równowagę w połączeniu z zaawansowanymi i profesjonalnymi lustrzankami cyfrowymi, takimi jak aparaty z serii D700 i D3.Obiektyw jest dostarczany z osłoną HB-55 oraz miękkim pokrowcem.
Komentarz można dodać po zalogowaniu.
Zaloguj się. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
I co tu innowacyjnego? Canon zrobią 85 1.2L też z USM i to była innowacyjność...
Przydałoby się teraz Nikkorowi odświeżyć 85/1.8 bo odpowiednik canonowski bije go pod każdym względem i jest tańszy ;)
no to teraz Sigma w koncu pokaze swoje 85
przeczekuja sie little yellow monkeys hee.
komik - sprawdź najpierw jak ten "innowacyjny" USM Canona 85/1.2 radzi sobie z kręceniem tym szkłem. To jest jedna wielka tragedia, jest on wolniejszy nawet od napędzanego z korpusu starego Nikkora 85/1.4 AFD
@Czytelnik2 - Fakt, rakieta to to nie jest, ale biorąc pod uwagę wagę szkła jakim ten bidny USM musi tam gmerać to i tak szacun. Poza tym to i tak szkło portretowe, a dopóki nie fotografujesz przedszkolaków z ADHD, szybki AF nie jest niezbędny...
Cieszę się, że Nikon w końcu ruszył z odświeżaniem lepszych szkieł, zamiast pokazywać kolejną generację 18-cośtam z VR 28 generacji.
komik - jakoś waga 3kg szkła nie przeszkadza Nikkorowi AFS 200/2 VR kręcić się bardzo szybko :)
A co do C 85/1.2 to popytaj np ślubniaków dlaczego tego szkła używają praktycznie tylko w plenerze. Właśnie ze względu na powolność. Jeśli zestawimy to z 5dM2, ze skutecznym praktycznie tylko centralnym punktem AF i potrzebą przekadrowania otwartym 85/1.2 to już mamy niezłą zagwozdkę ;)
komik - a skąd takie informacje, że canonowska 85-tka 1.8 bije we wszystkim nikonoską ? Bo z testów to raczej nie wynika. Z mojej praktyki (nie przeczę, że amatorskiej) również nie...
o Panie... koniec świata... nikon odświeżył 85 1.4... ^^ teraz to już tylko apokalipsa
maput: dokładnie, Photozone.de niedość że dało przyznało mu znaczek Highly Recommended, to jeszcze jego ocena jest wyższa niż canonowskiego odpowiednika (który Highly Recommended też otrzymał).
silnik falowy? dobre :)
No cóż, na te wszystkie geekowe nazwy nic nie poradzimy :D
Ciekawe dlaczego piszą:„Sądzimy, że będzie on punktem odniesienia dla fotografów i rosnącej rzeszy wideofotografów, którzy korzystają z lustrzanek cyfrowych, takich jak D3S.”
Czyżby ten obiektyw z D3X nie miał już sobie tak dobrze radzić?!
Oby tylko nie odświeżyli tak tej 85mm jak udało im się 50mm .
haldek: nie, to tylko pewna przypadłość marketingu Nikona, którą zauważyłem jakiś czas temu. Wiąże się on z promowaniem najnowszego modelu z tych profesjonalnych. Gdyby wczoraj mieli premierę D4x to by o nim napisali w tej notce. Już oni tam swoje wiedzą, cwaniaki ;)
frido: czyli poprawili pod każdym względem w stosunku do poprzednika? No, rzeczywiście niech tego nie robią, to by dopiero było głupie. Co nie?
fejspalma.jpg
Co do mojego komentarza, chciałem zwrócić uwagę że Canon wypuścił niespotykanie jasny obiektyw o tej ogniskowej i w dodatku z silnikiem USM parę lat temu. Więc gdzie ta innowacyjność Nikona?
maput- miałem 85 1.8 Nikona i mam obecnie 85 1.8 USM Canona i z pewnością canon jest ostrzejszy na pełnej dziurze i posiada dużo lepszy AF ;) Zresztą co do ostrości to nawet testy na tym portalu to potwierdzają.
komik: Photozone mówi co innego. Na każdym jednym ustawieniu Nikkor jest ostrzejszy. Mało tego, takie wyniki jak ten Nikkor notuje w centrum już od f/2.8 wspomniany Canon nie uzyskuje na żadnej przysłonie. Nie mam podstaw żeby nie wierzyć ich testom.
komik - ok, jest canon trochu ostrzejszy na pełnej dziurze. Ale są też kategorie w których przegrywa z Nikonem. Ostrość to nie wszystko. Na pewno nie jest to sytuacja w której "odpowiednik canonowski bije go pod każdym względem".
I to na tyle w tym temacie, bo nie chcę kolejnej wojny rozpętywać, ale nie mogłem ścierpieć jak ktoś głupoty wypisuje.
A ta nowa 85 to zakładam, że będzie żyleta jakich mało...
Pewnie rewolucji w stosunku do odpowiedników nie ma - optycznie Canon, Sony CZ i Samyang stoją na bardzo zbliżonym poziomie, co pokazuje, że ciężko poprawić coś w optyce.
Najsłabszym elementem aparatu są nadal matryce. Test obiektywu Panasonic LUMIX G 20 mm f/1.7 ASPH uświadomił mi jak wiele tracimy przez zbyt mocne filtry anty aliasingowe. Kiedyś już się nad tym zastanawiałem czytając test Nikona D3, który nie jest w stanie wykorzystać pełnej rozdzielczości matrycy właśnie z powodu zbyt mocnego filtra. Producenci mogą jeszcze wiele w tej kwestii zrobić, bo optyka poczęści pozostaje niewykorzystana.
jeszcze tylko zeby z cena nie przesadzili jak to bylo w przypadku ostatniej stalki 1.4
*adamz - cena jest ponad 6 tysi.
ciekawe, czy jak w 24-70 też będzie fabrycznie wpuszczał światło do wnętrza inną drogą, niż przedia soczewka:>
Chocobo: 1649 U.S. dollars = 5 081.39789 Polish zloty (przy czym zwykle w Polsce obiektywy kosztują w granicach +/- 5% ceny z Amazon).
@chocobo - 6ke moge dac za niego ale 7.5k juz nie, bo to przegiecie
"zaprojektowano jako optymalny obiektyw do profesjonalnej fotografii portretowej"
wuahahaha, dobre :-D Takim szkłem to jest 135/2 DC. To to jest portretówka kieszonkowa. Ale oczywiście z utęsknieniem przeze mnie wyczekiwana. Po paru latach czekania mam to co chciałem: d700/D3s + 24/1.4 + 85/1.4 AF-S - i pozamiatane. Pytanie tylko ile trzeba będzie czekać na kuriera z paczuszką... rok?
Prawie jak Zeiss... ;)
NO NARESZCIE, jeszcze tylko 35f 1.4 G i jest super, tak jak mowiłem imperium kontratakuje. hehehhe
ilDottore - każdy swoje chwali więc dobie daruj takie teksty;)
*sobie
sigma 85 jest juz w cenniku BH za 900$
dostepna od wrzesnia
oby poprawili prace autofocusa (50 1.4 junk)
fuckmehard: z którym obiektywem masz problem, z Sigmą 50 f/1.4, czy Nikkorem 50 f/1.4 AF-S? Problem z szybkością AF, czy z celnością. Sigmę miałem wypożyczoną z Pro Centrum i śmigała aż miło, celnie i ostro a do tego bardzo szybko. Nikkora AF-S 50 f/1.4 posiadam na własność, demon szybkości to to nie jest, ale celność bez zarzutu, początkowo winiłem swój egzemplarz za front focusing a okazało się, że to korpus miał ff. Po kalibracji bajka.
Dlaczego niby prawie jak Zeiss? Planar 85/1.4 w dzisiejszych czasach niczego wyjatkowego soba nie prezentuje.
Wcale nie uważam, żeby matryce były najsłabszą częścią aparatu. Technologicznie są już naprawdę znakomite i w żaden sposób (przynajmniej mnie) nie ograniczają.
I gwarantuję CI że ludziom którzy nie fotografują tablic testowych, tylko robią normalne zdjęcia, żadne ograniczenia optyki ani matryc, ani nawet całego systemu nie utrudniają osiągania pożądanych (nawet znakomitych) efektów.
Tyle w temacie
dude83: proszę Cię, matrycom jeszcze daleeeeeeeeko do nie ograniczania fotografa. Spróbuj zrobić zdjęcie bardzo kontrastowej sceny najlepiej pod światło. Dynamika tonalna matryc pozostawia naprawdę wiele do życzenia.
a ja mam nadzieje, że optyczne szybko przetestują nowego N85 i może zrobią jakieś porównanie do starej wersji?
holinder, mialem nadzieję że klasyczna firma jak nikon wypuści obiektyw tej klasy z nieco bardziej klasyczną budową: 10 elementów? Zeiss albo Pentax potrafili wykonać taki obiektyw z 7-8 elementów i są to przykłady konstrukcji o najwyzszej jakości obrazowania... Poczekamy na więcej sampli z tego "tworu współczesnej inżynierii"
Tzb na nic Twoje wywody "Chocobo: 1649 U.S. dollars = 5 081.39789 Polish zloty (przy czym zwykle w Polsce obiektywy kosztują w granicach +/- 5% ceny z Amazon). " cena w Krakowie to 6500 PLN :)