Gitzo Traveler Collection
Firma Gitzo zaprezentowała nową generację statywów i głowic Series 1 Traveler. Producent twierdzi, iż przy projektowaniu nowych statywów skupił się na zapewnieniu jeszcze bardziej kompaktowej budowy oraz na zredukowaniu wagi. W przypadku głowic kulowych producentowi przyświecał ten sam cel, a dodatkowo zastosowano w nich opatentowany system „Bubble Ball” PTFE.
![]() Gitzo GH1781TQR |
W skład odnowionej serii wchodzą:
- 5-sekcyjny statyw z kolumną centralną GK1580TQR5 o wadze 1.16 kg i udźwigu 5.5 kg wykonany z włókien węglowych
- 4-sekcyjny statyw z kolumną centralną GK1580TQR4 o wadze 1.23 kg i udźwigu 5.5 kg wykonany z włókien węglowych
- 5-sekcyjny statyw z kolumną centralną GT1542T o wadze 1 kg i udźwigu 7 kg wykonany z włókien węglowych
- głowica kulowa z szybkozłączką GH1781TQR o wadze 0.28 kg i udźwigu 5.5 kg
- głowica kulowa bez szybkozłączki GH1781T o wadze 0.22 kg i udźwigu 6 kg
![]() Gitzo GH1781T |
Więcej informacji o nowych produktach znaleźć można na stronie producenta.
![]() Gitzo GK1580TQR5 |
![]() Gitzo GK1580TQR4 |
![]() Gitzo GT1542T |
Komentarz można dodać po zalogowaniu.
Zaloguj się. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
Gitzo ma przepiekne pokrycie zewenetrzne, wyglad i dotyk, malowanie proszkowe czy jakis inny sposob? Kto wie?
GT1542T jest 5 sekcyjny , fajne sprzęty , szkoda że nie testujecie /porównujecie statywów
Wygodny do podrozownia, ale duzo sekcyjek. To zle wplywa na tlumienie drgan.
@Vidmantas Dużo sekcji = słabe tłumienie drgań Zgadzam się, ale z drugiej strony mało sekcji = statyw długi => niewygodny => niezabierany Może już lepiej mieć na wycieczce jakiś, jakikolwiek, nawet ze słabym tłumieniem drgań, niż nic ?
osobiście używam Benro Travel Angel A-269 również 5 sekcyjny , zero problemów ze stabilnością czy drganiami, jedyne mz co można by poprawić to system blokowania nóg z pierścieni na klamry jak w Manfrotto , zdecydowanie skróciłoby to czas rozkładania i składania statywu
wiecej niz dodatkowe 5 sekcji giba sie ta srodkowa kolumna, jesli ktos chce naprawde dobry tripod to ją wywala zaraz po kupnie, ewentualnie rezygnuje na samym poczatku z niej, mój znajmy który siedzi w fotografii krajobrazowej zawsze pyta sie mnie czy zamieniłem swoje manfrotto wrescie na statyw z monopodu, w sensie czy usunąłem srodkową kolumne:) to tak offtopic a propos gibania sie.
To zmień swoje Manfrotto na coś porządnego. W Benro nawet na max wysunięta kolumna centralna się nie giba. Co przyznam bardzo pozytywnie mnie zaskoczyło po wcześniejszych doświadczeniach z Velbonem Sherpą.
E czestotliwosc uzywania go logarytmocznie dazy do zera, a znajomy zbija sie bo sam ma gitzo z jakas kosmiczna glowica i bez srodkowej kolumny oczywiscie,
sporo robię na wysuniętej na maxa kolumnie centralnej , żadnych problemów na razie (odpukać) czy to na płaskim czy na skałkach , z wiatrem czy bez nie ma .
nigdy nie mam skrupułów i kiedy widzę wolno-stojące sprzęty w sklepie a mam chwile czasu... dawaj do testów. 5-o sekcyjne, trawelery jest łatwo testować: wystarczy podnieść i zważyć lekki=fajny. ale sposób rozkładania nóg, klamry rulez. :) patent z odwracanymi nogami w benro jest super, oszczędza miejsca.
wydaje się że dla extreme landszafting należy pozbyć się kolumny i głowicy
Takie wykończenie powierzchni nazywa się efektem młotkowym, farby do tego można kupić w każdym markecie budowlanym.
+tof, 100% racji. Dlatego dotychczas ciężki i długi Slik leżał u mnie nieużywany, a uzywałem taniego chińskiego statywu za 40 zł z marketu, bez szybkozłaczki. Teraz zamierzam sprawić sobie coś mobilnego i sztywnego za średnie pieniądze. Vanguard wydaje się mieć ciekawą ofertę jeśli chodzi o małe statywy. I Triopo, ale niestety nie miałem z tym kontaktu i sam nie wiem, co myśleć o tej firmie...
Sposób blokowania nóg za pomocą pierścieni jest conajmniej tak szybki jak klamrami, tylko trzeba umieć to sprawnie obsługiwać. Obserwując kogoś kto nie miał z tym systemem do czynienia, widać że zajmuje mu to kilka razy tyle czasu co powinno.
Patent z odwracanymi nogami wg mnie wcale nie jest taki super. Powoduje on że po zlożeniu statyw ma bardzo dużą średnice. Zdecydowanie bardziej wole gdy statyw jest nieco dłuższy za to o mniejszym przekroju.
Marek ( chyba się znamy ;P) klamry sa szybsze i to nie jest domysł tylko potwierdzony testami fakt i wieloletnimi doświadczeniami dziesiątek może setek zawodowych fotografów ;P ps. ja używam i kilku moich znajomych statywów z odwracanymi nogami , jest najlepszy dla nas i chyba nie tylko , wcale nie ma dużej średnicy poza tym jaki to ma związek ? widać w terenie nie wiele spędzasz czasu , zdecydowanie lepiej żeby statyw przy plecaku był krótszy i delikatnie szerszy niż węższy i dłuższy , długi nawet bywa niebezpieczny pozdrawiam ;PPP
kris@79, rozkładanie statywu z pierścieniami jest szybsze niż z klamrami.
ile zajmuje odblokowanie i zablokowanie 1 pierścienia, a ile jednego zatrzasku ? sorry Arku ale mam pierścienice i mam zatrzaski , nie wiem jakich używałeś zatrzasków i pierścieni, ale mam zupełnie inne zdanie , a to nie jedyna przewaga zatrzasków nad pierścieniami , wystarczy że wyjdziesz w "brudny" plener z dwoma :D a dostrzeżesz zalety i wady obu systemów , nie spotkałem się z sytuacją w której ktoś z fotografów krajobrazowych polecałby pierścienie wykazując ich przewagę nad klamrami ..jest zupełnie na odwrót ;P pozdrawiam
kris@79 - chyba się jednak nie znamy :)
Właśnie ze względu na wygodę noszenia przytroczonego statywu do plecaka, wole gdy jest on dłuższy (ale nie dłuższy niż plecak) i wąski niż szeroki i odstający. Nie wiem w jakim terenie się poruszasz (pewnie po pustyni) ale jak pójdziesz w trasę gdzie trzeba się trochę "po przeciskać" to zrozumiesz o co chodzi :).
ja pisze o swoich doświadczeniach i spostrzeżeniach , poruszam się od wyżyn po równiny , czym mniejszy tym lepszy np w jaskiniach, gdzie musisz się przeciskać , poza tym mam 2 rodzaje statywów i ze składanymi wcale nie jest dużo szerszy , różnica jest nieodczuwalna , natomiast jeżeli chodzi o długość to różnica jest kolosalna bo 30cm to nie 60 , o przemieszczaniu się np na rowerze nie wspomnę gdzie te 60cm to jest masakra a 30 no cóż wchodzi prawie do kieszeni ;P
@lennykrawiec Widziałem Triopo na własne oczy i obmacywałem. Nie fotografowałem. Model węglowy TRIOPO GT-228C CARBON Traveler z Monopodem. Wyglądał solidnie jak czołg. A głowica jeszcze lepiej. Gdyby ktoś mi powiedział, że NIE jest to chińska produkcja : uwierzyłbym. (patrz allegro)
Znajomy /taki pomysłowy dobromir/ chciał kupić tańszy model (cieńszy). Do tego kolumnę centralną i dwie! głowice. Jego patent rozumiesz, miał polegać na tym by do statywu montować nóżkę obiektywu (czyli normalnie, jak Bóg przykazał). A przy pomocy owej kolumny "dokręcić się do śruby w aparacie". Wtedy wg niego wtedy "nic nie lata" bo aparat z obiektywem mocowany jest w 2 punktach. I można wysunąć kolumnę na pełną wysokość. Licho wie, może ma rację? Tylko jak to rozmontowywać?
kris@79
Jeśli Twoje doświadczenia i spostrzeżenia są tak wiarygodne jak wymiary które podajesz, to ciężko będzie nam dyskutować.
4- sekcyjne Benro z odwracanymi nogami ma 41 cm, moje 4-sekcyjne Benro ma 50 cm, ale po rozstawieniu jest aż o 16 cm wyższym statywem. Różnica w "grubości" statywów po złożeniu to spokojnie z 5-6cm, co dla mnie jest mocno odczuwalne. Ma to także przełożenie na objętość statywu, gdzie w przypadku tego z obracanymi nogami będzie ona wyraźnie większa.
Nie twierdze że patent z odwracanymi nogami to czysty marketing, bo ma konkretne zalety, ale ma również wady, o których należy wspomnieć a nie kierować się jedynie długością statywu jako jedynym miarodajnym kryterium. Osobiście zmieniłem Velbona Sherpe na Benro właśnie ze względu na dużo mniejszą średnice po złożeniu w tym drugim i bardzo sobie chwale tą zmianę.
Widać każdy z nas ma inne oczekiwania wobec statywu więc pozostaje się tylko cieszyć z szerokiego ich wyboru na rynku.
na wstępie naucz się czytać ze zrozumieniem , nie dopisuj sobie czegoś co nie zostało napisane , nie wiem o czym mam z Tobą dyskutować skoro na koniec zaprzeczyłeś sam sobie ? "Osobiście zmieniłem Velbona Sherpe na Benro właśnie ze względu na dużo mniejszą średnice po złożeniu w tym drugim i bardzo sobie chwale tą zmianę. " .
do Twojej wiadomości , nie interesują mnie informacje blednę na stronie polskiej czy sklepów , korygowałem już na wielu , wiem dokładnie jaką długość ma mój statyw (a jest 5 sekcyjny), i nie jest to 40cm tylko 36 .
pisałem o systemie a mój A-269 jest jednym z dłuższych w serii , tak samo dłuższy velbon nie ma dokładnie 60 tylko 63 , podawałem przybliżone długości (uśrednione) systemów ,
mało mnie interesuje co myślisz o tym patencie , bo widzę że nie bardzo wiesz o czym piszesz , całkowita szerokość (średnica bo to jest jedyny istotny parametr jeżeli chodzi o "przeciskanie się" które przytoczyłeś) mojego modelu to 9cm przy 8 velbona , nie wiem z czego miałaby wynikać różnica średnicy podana przez Ciebie , na jednego i drugiego składają się 4 elementy: 3 złożone nogi i kolumna centralna , mam wrażenie że statywy to na obrazkach widziałeś
kris@79, mam i statyw z zatrzaskami i z pierścieniami. Nawet po kilka sztuk jednego i drugiego. Z pierścieniami rozkłada się szybciej.
prowadzisz chyba te forum Arku taka mała uwaga jak zabierasz głos na jakiś temat i masz uwagę itd to dodaj że w Twoim imieniu , czyli Ty rozkładasz szybciej z pierścieniami :D, poza tym statyw sue składa i rozkłada , zrób sobie test złóż statywy blokując wszystkie nogi , i potem rozłóż oczywiście liczba sekcji musi być ta sama , po rozłożeniu obniż składając 2 sekcje , wykonaj to z dwoma modelami , możesz zrobić test, ale zaproś kogoś do porównania ;P, może jakiś mały plener?, temat ciekawy.
Jak pisałem wielokrotnie tu nie rozbija się tylko o szybkość, ale funkcjonalność jednego i drugiego systemu blokowania.
W moim i nie tylko moim przypadku przy fotografii krajobrazowej i nie tylko ogólnie w terenie ;P klamry sprawdzają się lepiej .
miłego dnia
ps. macie już D7000 do testów ?
aha ten test przeprowadź w mieszanych warunkach , najlepiej z duża wilgotnością powietrza , ponieważ większość fot wykonuje z rana więc po chwili statyw jest mokry , i np zimą dodatkowo w warunkach domowych ;P
Gitzo GT1542T na allegro koleś sprzedaje za 1700zł więc jak na Gitzo to tanio:). Ciekawe jaką cenę zaproponuje Polski dystrybutor ;P?
Ogólnie statywy bardzo dobre, głowice i ten system mocowania płytek już niezbyt praktyczny i dziwie się, że tego nie zmienią a co do porównania który system blokowania sekcji jest szybszy to w moim przypadku statyw rozkłada się i składa szybciej mając pierścienie;P. Nie wiem Kris@79 na jakim statywie sprawdzałeś tą szybkość blokady sekcji pierścieniami ale w Gitzo to działa baardzo szybko i prosto;)
to mam pytanie w takim razie na jakiej zasadzie działa zacisk pierścieniem w Twoim statywie? w moim aby zacisnąć czy na odwrót to trzeba wykonać obrót min 180st siła to już kwestia tego jak mocno dokręcę , mam wrażenie że cześć osób pisze o innym systemie używając zwrotu pierścieniowy używam Benro Travel Angel A-269
w Gitzo wystarczy odkręcić pierścień o 1/4 i masz odblokowane - tak samo w drugą stronę :)
aa i w gitzo taki pierścień ma swoją nazwę - G-lock
Sprawdziłem w swoim Benro i blokowanie / odblokowanie to również 1/4 obrotu pierścienia. Potwierdza to także strona firmowa producenta.
Widocznie kris@79 ma inne benro;P
pisze po raz ostatni pod tym postem bo szkoda mi czasu , nie interesują mnie suche informacje ze strony producenta , mam używam , nie narzekam, opinie wystawiłem na cyfrowych.pl też na sucho , ale po wielu plenerach mam pewne uwagi , nie istotne , wyjdź ze statywem przed wschodem w plener wymagający i nim trochę popracuj , sam zobaczysz czy to jest 1/4 czy 1/2 , często nawet dokręcony max potrafi się złożyć w bardzo wilgotnych warunkach , tylko tyle albo aż , z klamra nigdy mi się ro nie zdarzyło