Optyczne.pl

Partnerzyproclub.pl - Profesjonalny Sklep Fotograficzny, Profesjonalny Sklep Foto, Sklep Fotograficzny, Sklep Foto, Sklep wideo, Sklep video, sprzęt Foto, sprzęt Fotograficzny, sprzęt video, sprzęt wideo, produkty fotograficzne, produkty Foto, produkty video, produkty wideo, akcesoria Foto, akcesoria fotograficzne, akcesoria video, akcesoria wideo, kamery video, kamery wideo, Aparaty fotograficzne, aparaty cyfrowe, kamery cyfrowe, Lustrzanki, bezlusterkowce, obiektywy zoom, Macro, Makrofotografia, Monitory, filtry, filtry Foto, filtry fotograficzne, filtry video, filtry wideo, wypożyczalnia sprzętu Foto, CPS, Macro fotografia, warsztaty fotograficzne, szkolenia, studio fotograficzne, wyposażenie studia, zdjęcia, fotografia, kamera gopro, Hero Black, phantom, phantom 2, full Frame, Canon, Sony, Panasonic, Olympus, Pentax, Nikon, Leica, Fujifilm, 
Lumix, Alfa, Sandisk, Hoya, Lowepro, Zoom, PowerShot, Ixus, EOS, Cinema, Legria, pełna klatka, Manfrotto, statywy, torby fotograficzne, torby Foto, torby video, torby wideo, futerały fotograficzne, plecaki fotograficzne, oświetlenie studyjne, GoPro, dji, Hero, ilce, Eizo, spiker, tamron, Zeiss, Tokina, gh4, om-d, lumix, dron, qadrotopter, akcesoria, pen, nex, obiektywy, aparaty, kamery, zdjęcia, LensPen, Canon akcesoria, Sony akcesoria, Panasonic akcesoria, Olympus akcesoria, Leica akcesoria, Fujifilm akcesoria, Pentax akcesoria, Nikon akcesoria, GoPro akcesoria, karty pamięci.
Aktualności

Stoisko Samyang Optics, czyli polski akcent na Photokinie

Stoisko Samyang Optics, czyli polski akcent na Photokinie
20 września
2012 13:12

Podczas zwiedzania hal wystawienniczych na Photokinie natknęliśmy się na polski akcent. Było to stoisko przygotowane przez krakowską firmę Delta, która jest europejskim dystrybutorem obiektywów Samyang Optics. Spójrzmy więc, co mogliśmy na nim zobaczyć.


Stoisko Samyang Optics, czyli polski akcent na Photokinie

Powierzchnia stoiska z pewnością odbiegała od tego, co zaprezentowaliśmy w  relacji ze zwiedzania stoiska firmy Panasonic, jednak trzeba mieć na uwadze, że portfolio produktów koreańskiej firmy nie jest tak bogate, a i możliwości finansowe naszego dystrybutora z pewnością odbiegają od budżetów, jakimi dysponują duże korporacje.

Stoisko Samyang Optics, czyli polski akcent na Photokinie


Stoisko Samyang Optics, czyli polski akcent na Photokinie

Mimo to na stoisku mogliśmy zobaczyć wszystkie obiektywy Samyang Optics, zarówno te przeznaczone do fotografii, jak i wideo DSLR, a także kilka ciekawostek. Pierwszą z nich z pewnością była seria złotych obiektywów, które powstały w 1983 roku z okazji wyprodukowania milionowego obiektywu w fabryce Samyang Optics.

Stoisko Samyang Optics, czyli polski akcent na Photokinie

Nasze zainteresowanie wzbudziło też najnowsze dziecko producenta, czyli Samyang 10 mm 1:2.8 ED AS UMC CS. Niestety był to tzw. mockup, który jedynie ilustruje wygląd zewnętrzny produktu i nie ma nic wspólnego z finalnym produktem. Nawet przednia soczewka była wykonana z czarnego szkła lub tworzywa sztucznego.

Stoisko Samyang Optics, czyli polski akcent na Photokinie

Stoisko Samyang Optics, czyli polski akcent na Photokinie

Następnie wzięliśmy do rąk kolejna nowość Samyanga, czyli obiektyw typu tilt-shift o oznaczeniu T-S 24 mm 1:3.5 ED AS UMC. Podobnie jak wspomniana wcześniej 10-tka znajdował się on w gablocie, co oznaczało, iż jest to egzemplarz przedprodukcyjny i nie możemy wykonać nim przykładowych zdjęć. Ograniczyliśmy się więc do sprawdzenia możliwości mechanicznych.

Obiektyw pozwala na nachylenie płaszczyzny ostrości o ±8.5 stopnia.

Stoisko Samyang Optics, czyli polski akcent na Photokinie

Możemy też dokonać równoległego przesunięcia osi optycznej o ±12 milimetrów.

Stoisko Samyang Optics, czyli polski akcent na Photokinie

Stoisko Samyang Optics, czyli polski akcent na Photokinie

Dodatkowo samo mocowanie obiektywu, jak i sekcje odpowiedzialne za realizację funkcji pochyłu i przesuwu, mogą zostać obrócone względem osi optycznej. W przypadku sekcji Tilt możliwy jest obrót w lewo o kąt 90 stopni (ze skokiem co 30 stopni), natomiast sekcję Shift, czyli mocowanie obiektywu, można obrócić w szerszym zakresie, bo o kąt 90 zarówno w lewą jak i w prawą stronę, także ze skokiem co 30 stopni.

Stoisko Samyang Optics, czyli polski akcent na Photokinie


Stoisko Samyang Optics, czyli polski akcent na Photokinie

Trzeba przyznać, że choć możliwości Tilt-Shift są spore, to od strony mechanicznej w obiektywie jest jeszcze sporo do zrobienia. Był to na szczęście wczesny egzemplarz przedprodukcyjny, zatem możemy być pewni, iż w finalnym produkcie mechanizmy będą pracować znacznie bardziej precyzyjnie i bez zbędnych oporów.

Obydwa obiektywy powinny trafić do sprzedaży w styczniu 2013 roku.

Obok stoiska Samyang Optics znaleźć można było kolejne stoisko firmy Delta, gdzie prezentowane były pozostałe produkty z jej oferty.

Stoisko Samyang Optics, czyli polski akcent na Photokinie


Komentarze czytelników (24)
 1. szysiek
  szysiek 20 września 2012, 13:16

  Na Photokinie jest jeszcze polska firma Foton. Produkują akcesoria kamerowania i co ciekawe produkują je w Polsce a nie importują z Azji.

 2. rolech
  rolech 20 września 2012, 13:23

  szysiek - wiem, widzialem w katalogu, ale niestety z braku czasu nie udalo mi sie zwiedzic wszystkich miejsc.

 3. AntykWariat
  AntykWariat 20 września 2012, 13:29

  Mock-up czyli po polsku makieta ;-)

 4. +tof
  +tof 20 września 2012, 13:47

  A mnie się taki tilt-shift bardzo podoba. Z czego bardziej shift. Nawet nie jestem pewien czy "zła strona mechaniczna" byłaby jakimś większym problemem.
  Raczej ustawiłbym shift tak gdzieś w połowie, może trzy/czwarte skali shiftu. Zakręcił obiektyw i nigdy tego nie przestawiał. Wtedy architektura przestałaby mi się tak stasznie "walić".
  Ale, że jednak całkiem wyprostowane budynki wyglądają dla mnie jakoś tak nienaturalnie, to nie dążyłbym do końca skali.
  Dla małych, niskich obiektów dla których takie ustawienie shiftu byłoby za duże: obiektyw tilt-shift w ogóle nie jest potrzebny. Więc nawet bym go z torby nie wyciągał. Przecież nie zrezygnuję z autofokusa.
  Tak więc ostatecznie, tak jak występują aparaty z ustawioną raz na zawsze, na stałe, ogniskową tak mógłbym kupić obiektyw tilt-shift z na stałe ustawionym shiftem. Mógłby być za to tańszy.

 5. Domino
  Domino 20 września 2012, 13:53

  blad w tekscie: "Był to na szczęscie wczesny egzemplarz przedprodukcyjny, zatem trzeba możemy być pewni, iż w finalnym produkcie mechanizmy będą pra..."

 6. Sky_walker
  Sky_walker 20 września 2012, 13:53

  Jakieś info na temat ceny tego T&S?

 7. Dpietr
  Dpietr 20 września 2012, 15:01

  O ! Matrix :)

 8. rolech
  rolech 20 września 2012, 15:02

  Sky_walker - pytalem, ale na razie brak

 9. ghiio
  ghiio 20 września 2012, 15:14

  Szkoda ze te obiektywy nie byly zrobione z bialego zlota albo ze srebra. Zwykle zloto to troche odpust.

 10. Sky_walker
  Sky_walker 20 września 2012, 15:28

  dzięki :)

 11. krzyskra0
  krzyskra0 20 września 2012, 15:46

  jak na mały budżet fajne stoisko

 12. krzyskra0
  krzyskra0 20 września 2012, 16:17

  A tak w ogóle mozna mieć prośbę do Redaktorów?
  Bo jakbyście dali radę "skołować" dla mnie kilka folderów to byłbym Waszym największym fanem:-)
  Nikon D4, Fuji X-E1, Sony R1, Nikon D600
  :-)

 13. sigmiarz
  sigmiarz 20 września 2012, 16:20

  jak zmiana ustawień T-S wpływa na kadr ? nie ucina nic ?

 14. P_M_
  P_M_ 20 września 2012, 16:22

  Złote samyangi wyglądają dokładnie, jak stare szkła nikona. Subkontraktor?

 15. Yura
  Yura 20 września 2012, 18:09

  @P_M_ - obawiam się, że wszystkie obiektywy wtedy tak wyglądały :)

 16. kazziz
  kazziz 20 września 2012, 18:58

  @krzyskra0 - z Nikona foldery to Ci załatwię, chyba, że chcesz angielsko/niemieckojęzyczne, bo raczej takie są na photokinie.

 17. rolech
  rolech 20 września 2012, 20:16

  krzyskra0 - nic ci juz nie skoluje, bo juz mnie nie ma na Photokinie

 18. AndreNJ
  AndreNJ 20 września 2012, 23:24

  calkiem calkiem

 19. Featinwe
  Featinwe 21 września 2012, 08:18

  @ghiio: "Szkoda ze te obiektywy nie byly zrobione z bialego zlota albo ze srebra. Zwykle zloto to troche odpust."

  Jak jechać to po całości - chętnie bym zobaczył obudowę z irydu ;]

 20. handlowiecupc
  handlowiecupc 21 września 2012, 08:54

  T-S można zrobić z każdego słoika. Trzeba tylko wiedzieć jak użyć młotka by nie zniszczyć szkieł 

 21. venturi
  venturi 21 września 2012, 11:02

  @ +tof: a użytkowałeś kiedyś szkło tego typu? bo mam wrażenie, że nie do końca rozumiesz technikę fotografowania takimi obiektywami. To, czy przerysujesz obiekt na zdjęciu, czy też nie, zależy od odległości od tego obiektu i ogniskowej TS'a którym dysponujesz, a nie od wartości przesuwu. Obiektyw Twojego pomysłu byłby skrajnie niepraktyczny, co by nie powiedzieć bezsensowny ;D

  @handlowiecupc: no nie do końca z każdego, choć można nieco doprecyzować: Z każdego pełnoklatkowego słoika można zrobić TS do matrycy apsc ;)

 22. +tof
  +tof 21 września 2012, 17:26

  @venturi: no cóż, muszę się szczerze przyznać nie fotografowałem architektury takim obiektywem. Był na moim body a zdjęcia były ulicy, trochę wnętrz. To było 24mm. Myślę, że trochę rozumiem zasadę tilt shift.
  Oczywiście, że owdzorowanie zależy od ogniskowej. Stąd moje przekonanie, że 24 mm na pełną klatkę to trochę za mało. 17mm byłoby w sam raz tym bardziej, że do drugiego korpusu apsc także pasuje,a więc to trochę tak jakby się miało 2 obiektywy (17mm i 1.6x17mm).
  Natomiast zauważyłem, że tam gdzie są wszystkie fajne budynki jest wszędzie ciasno. Czy to na ulicach NY, czy przy fontannach w Rzymie czy też nawet Pradze (katedra), wszędzie człowiek chciałby się odunąć, ąleza nim jest ściana. I szeroki kąt jest konieczny.
  I dla tej małej odległości aby budynek nie zwężał mi się ku górze potrzebuję shift'u. I znowu mam wrażenie, że wszystko jest trochę podobnej wysokości, więc ten shift w tych wszystkich miejscach mógłby być właściwie ustawiony na tę samą wartość. Są wyjątki w postaci wysokościowców w US, ale takich budowli i tak się nie da do końca wyprostować. Trzeba ustawić się w polowie wysokości w budynku naprzeciwko, no ale wtedy nie potrzebny jest wcale tilt shift.
  Tak więc chciałbym jakiś tani, prosty i jasny obiektyw shift a tilt mogą sobie podarować.
  PS Chyba moje modlitwy zostały wysłuchane, bo właśnie pokazano coś takiego o czym marzę.
  link
  Tak więc OK tylko jeszcze coś takiego do Canona.

 23. Szabla
  Szabla 21 września 2012, 23:14

  A mnie ciekawi, kto jest autorem zdjęcia na drugiej stronie katalogu produktów Samyanga? :D
  F16 z polskimi znakami taktycznymi w hangarze?

  P.S. Wcześniej umieściłem omyłkowo post pod innym artykułem, za co bardzo przepraszam. :)

 24. ciekawus
  ciekawus 22 września 2012, 10:03

  krzyskra0, ja Ci mogę skołować do Sony R1. Mam gdzieś w tapczanie. Reklamówkę też ;-)

Napisz komentarz

Komentarz można dodać po zalogowaniu.


Zaloguj się. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.