Świąteczny poradnik zakupowy Panasonic
3. Dla średnio-zaawansowanego
Panasonic Lumix LX100 II
Jego główną zaletą, obok dużego sensora, jest jasny obiektyw Leica DC VARIO-SUMMILUX o ogniskowych (w ekwiwalencie dla pełnej klatki) 24–75 mm i światłosile f/1.7–2.8. Oznacza to, że niezależnie od użytej ogniskowej fotografujący będzie mógł bez większego problemu uzyskać zdjęcie o małej głębi ostrości – czyli z rozmytym tłem i pożądanym efektem bokeh. Zakres ogniskowych pozwoli na wykorzystanie aparatu w wielu sytuacjach – od krajobrazów, gdzie liczy się szeroki kąt, przez portrety, gdzie najbardziej użyteczne będą ogniskowe 50-75 mm, aż do fotografii reporterskiej, gdzie przydać się może każda z ogniskowych.
Należy również wspomnieć o kwestiach użytkowych – aparat wyposażony został w odpowiedniej wielkości uchwyt, w efekcie czego trzyma się go naprawdę wygodnie. Dużą zaletą jest także interfejs dotykowy, który ułatwia np. zmianę punktów AF oraz operowanie po nastawach aparatu. Kolejnym plusem jest obecność wizjera elektronicznego, co nie jest wcale rzeczą tak oczywistą w kompaktach. Rozdzielczość 2.76 mln punktów oraz powiększenie 1.39x gwarantuje odpowiednio szczegółowy obraz. Te cechy sprawiają, że Lumix LX100 II może być również dobrym wyborem na prezent dla kogoś zafascynowanego podróżami.
Cena: 3499 zł
Panasonic Lumix G9
![]() |
Do głównych zalet bezlusterkowca Panasonic Lumix G9 należy zaliczyć przede wszystkim szybkość. Aparat ten pozwala bowiem na fotografowanie z aż 20 kl/s w trybie ciągłego AF. Jak wykazał nasz test, autofokus ciągły sprawuje się bardzo dobrze. Zauważyliśmy natomiast pewne problemy z trybem śledzącym. Mimo to, w większości sytuacji powinien on sprawdzić się poprawnie.
Kolejnym wyróżnikiem jest stabilizacja obrazu.Efektywność 4.5 EV kompensacji drgań samej matrycy oraz powyżej 5 EV przy korzystaniu ze stabilizowanego obiektywu to jedne z najwyższych na rynku fotograficznym wartości. Korzystając z obiektywu Leica DG Elmarit 200mm f/2.8 Power OIS byliśmy w stanie wykonać ponad 50% ostrych zdjęć przy czasie… 1/3 sekundy!
Nie można również nie wspomnieć o budowie G9. Uszczelnienia, które czynią go odpornymi na kurz i wodę, możliwość fotografowania w warunkach do -10 st Celsjusza, a także magnezowy korpus sprawiają, że aparat jest naprawdę solidną konstrukcją. Ergonomicznie, mamy do czynienia z jednym z największych uchwytów w segmencie niepełnoklatkowych bezlusterkowców oraz szerokie możliwości personalizacji, dżojstik do zmiany punktów AF oraz dwa koła sterujące. Dopełnieniem wygodnej pracy będzie bardzo duży (0.83x w ekwiwalencie dla 35 mm), szybko odświeżający się ekran OLED (do wyboru 60 lub 120 kl/s), który składa się z 3.68 miliona punktów.
Cena: 5049 zł (+ Cashback Panasonic 350 zł oraz 5-letnia gwarancja)