80. rocznica aparatu Kwanon
Firma Canon obchodzi dziś 80. rocznicę zaprezentowania pierwszego aparatu Kwanon. Twórcy nazwali ten model imieniem buddyjskiej bogini miłosierdzia. Wyprodukowany w 1934 roku prototyp był pierwszym japońskim aparatem formatu 35 mm, który został wyposażony w migawkę szczelinową.
Informacja prasowa
![]() |
Londyn, 2 września 2014 r. - Canon Europe, światowy lider w zakresie rozwiązań do przetwarzania obrazu, obchodzi dziś 80. rocznicę wprowadzenia na rynek przez swoją macierzystą spółkę Canon Inc. pierwszego aparatu Kwanon. Wyprodukowany w 1934 r. prototyp jako pierwszy japoński aparat 35 mm został wyposażony w migawkę szczelinową. Był spełnieniem marzeń inżynierów, którzy chcieli dorównać osiągnięciom europejskich producentów.
Twórcy nazwali aparat imieniem buddyjskiej bogini miłosierdzia Kwannon, w nadziei że stanie się ona patronką ich dążeń do stworzenia najlepszego aparatu na świecie. Z kolei nazwa obiektywu - Kasyapa - pochodzi od imienia Mahakashapa, jednego z uczniów Buddy i również ma swoje korzenie w tej dalekowschodniej religii. Ponadto na górnej części korpusu aparatu wygrawerowano symbol tysiąca uzbrojonych wojowników Kwannon.
W 1936 r., dwa lata po wyprodukowaniu modelu Kwanon, powstał pierwszy 35 mm aparat produkcyjny Canon wyposażony w migawkę szczelinową - Hansa Canon1- tym samym rozpoczynając wspaniałą historię marki jako producenta aparatów.
W 1959 r. Canon wprowadził pierwszy aparat z jednoobiektywowym układem optycznym (single-lens reflex, SLR) - Canonflex, następnie w 1961 r. - model Canonet, który szturmem podbił niezwykle nasycony już rynek aparatów wyprzedając cały tygodniowy zapas sprzętu w zaledwie dwie godziny. Na fali sukcesu, chcąc utrzymać pozycję lidera poprzez rozszerzanie oferty popularnych produktów do obrazowania, Canon wypuścił w 1971 r. 35-mm lustrzankę systemową o profesjonalnych parametrach pod nazwą F-1, a w roku 1976 model AE-1 - pierwszą na świecie lustrzankę cyfrową z wbudowanym mikrokomputerem w korpusie.
W 1987 r. podążając śladami kolejnych innowacji technologicznych, Canon zaprezentował aparat EOS - pierwszą lustrzankę wyposażoną w autofokus i elektroniczny system montażu obiektywu z korpusem. W 1995 r. system EOS rozpoczął erę cyfrowych urządzeń, a rozwój tej kultowej linii produktów Canon obserwujemy do dziś. W 2012 r. japoński producent zaprezentował zupełnie nowy system Canon Cinema EOS - linię cyfrowych kamer i obiektywów dla profesjonalistów z branży kinematograficznej.
Masaya Maeda, szef działu Image Communication Products Canon Inc. komentuje: „Przez te 80 lat, odkąd stworzyliśmy pierwszy prototyp aparatu Kwanon, Canon nieprzerwanie rozwija innowacyjne rozwiązania i dąży do osiągnięcia postawionego na samym początku celu - stworzenia najlepszego aparatu na świecie. Wykorzystując technologię oraz wypracowany przez dekady know-how, Canon dalej aktywnie wspiera rozwój kultury obrazowania fotograficznego i wideo dostarczając najlepsze narzędzia oraz produkty aby zaspokoić ciągle zmieniające się oczekiwania klientów”.
1. Było to możliwe dzięki współpracy z Nippon Kogaku KK (obecnie Nikon Corporation). „Hansa” był znakiem handlowym Omiya Photo Supply, hurtownika aparatów i akcesoriów fotograficznych. Zgodnie z zapisami umowy, znak został wygrawerowany na górze aparatu.
Komentarz można dodać po zalogowaniu.
Zaloguj się. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
A z tej okazji poproszę w końcu cash-back na stałoogniskowe eLki :D
Chyba rocznica zaprezentowania kopii aparatu Leica. No cóż... trzeba coś skopiować od lepszych. Ale żeby zaraz tym się chwalić...
zamiast cashback obniżki, przynajmniej w stanach: link
"model AE-1 - pierwszą na świecie lustrzankę cyfrową z wbudowanym mikrokomputerem w korpusie."
Eee, coś się komuś pomyrdało...DSLR w 1976?
"elektroniczny system montażu obiektywu z korpusem" ?
Panowie z Canona, czy wasz marketingowo-historyczny bełkot dałoby się pisać bardziej po polsku?
Czy nie ma u was w firmie choćby jeden osoby znającej niuanse techniczne i mogącej skorygować takie bzudy? Wstyd.....
z tej okazji Canon powinien się dowiedzieć ze jest taki kraj jak Polska i ze jego obywatele którzy ciułali przez wiele lat na lustrzankę jak marzenie, chcieli by przy okazji korzystać z DPP w języku polskim
puk puk ...Japonia ...tu głos z Polski w jakże ważnej sprawie
ps... Canon 7 D II będzie OK ...nie martwcie się
Cwaniaki z Cwanona
...coś mi się wydaje czy okantowali Leicę?
Caly japonski, jak i rosyjski, przemysl fotograficzny opiera sie na grabiezy niemieckich patentow przez Amerykanow, a w przypadku Rosjan calych fabryk. Bogini Kwannon nie byla jak widac milosierna dla Niemcow.
A moze Japonce I Niemcy razem kozystali ze wspolnej techniki ? @kivirovi
"aparat EOS - pierwszą lustrzankę wyposażoną w autofokus"
EOS-y, to nie byly pierwsze na świecie lustrzanki z AF jak sugeruje ten tekst.
@kriss @junak20
to nie kopia Leica, tylko podobne rozwiązania (wynalazców radia też było..2)
@sloma_p
AE-1 autoexposure; pierwszy aparat mierzący światło mikroprocesorem, a nie DSLR
@kivirovi
wojna i grabieże były później (po 1939r.)
jaad75 | 2014-09-03 01:18:24
"aparat EOS - pierwszą lustrzankę wyposażoną w autofokus"
EOS-y, to nie byly pierwsze na świecie lustrzanki z AF jak sugeruje ten tekst.
pierwsze były przystawki AF firm Ricoh, chinon ale nie zintegrowany system z elektroniką i silnikiem w obiektywie
Ale sobie poczytałem ... :))). Gratulacje dla firmy z życzeniami dalszego rozwoju i rada ... nie przejmować sie internetowymi wypowiedziami :D
@Marek B
możesz być pewien ze ta firma nigdy nie przejmowała się internetowymi wypowiedziami
Czasami tylko blokują współdziałanie sprzętu z urządzeniami firm trzecich aby utrzymać wysoką cenę swoich wszystkich produktów
@Youkin - " to nie kopia Leica, tylko podobne rozwiązania (wynalazców radia też było..2) "
Ty to tak na poważnie czy kpisz ? Przecież widać że to prawie idealna kopia - nawet pokrętła są identyczne.
Trzeba być zaczarowanym żeby tego nie widzieć.
@Youkin, kopiowano oczywiscie juz wczesniej ale do konca lat 40tych japonski szajs wzbudzal tylko milosierdzie.
"a w roku 1976 model AE-1 - pierwszą na świecie lustrzankę cyfrową z wbudowanym mikrokomputerem w korpusie"
Znaczy się Canon miał cyfrówki przed Kodakiem? 8-)
@kivirovi
Prawie trafiłeś, ale nie do końca. Po II wojnie światowej, tytułem kontrybucji wojennych, niemieckie patenty zostały uwolnione. Objęło to min. optykę. Na tej podstawie Nikon zaczął produkować swoje obiektywy, poprawiając czasem niemieckie wzorce. Tak więc nie ma mowy o kradzieży, ale o legalnym wykorzystaniu niemieckich rozwiązań tak.