Nikon D60 = D40x + odkurzacz
Nowości przed tegorocznym PMA nie przestają nas zaskakiwać. Po premierze amatorskich lustrzanek Sony i Canona, przyszedł czas na Nikona, który także zdecydował się uaktualnić swoją ofertę w tym segmencie i wprowadzić na rynek aparat o nazwie Nikon D60 wyposażony w 10.2 Mpix matrycę CCD, którego główna różnica w porównaniu do D40x polega na wprowadzeniu systemu czyszczenia matrycy.
Premiera Nikona jest tym bardziej zaskakująca, że najstarszym aparatem amatorskim w jego ofercie jest mający półtora roku Nikon D80. Mimo tego firma zdecydowała się na odświeżenie modelu D40x, który pojawił się przecież w marcu 2007 roku, a więc niespełna rok temu. Co więcej premiera ta sprawia wrażenie "zapchajdziury", bo jedyną istotną zmianą pomiędzy D40x a D60 jest dołożenie mechanizmu czyszczenia matrycy wzbogaconego o system sterowania przepływem powietrza. Lista nowości jest bowiem następująca:
- czyszczenie matrycy,
- system sterowania przepływem powietrza
- przetwarzanie obrazu EXPEED,
- nowy interfejs graficzny,
- czujnik oka sterujący oświetleniem panelu LCD,
- różne funkcje edycji zdjęć w aparacie (w tym aktywna funkcja D-Lighting).
![]() |
Zmianie nie uległy najbardziej istotne parametry. Obudowa ma tą samą wielkość i prawie tą samą wagę, sercem aparatu jest znana z D40x i D80 matryca CCD o rozmiarze 10.2 MPix, którą możemy ustawić na czułości od ISO 100 do 1600 z rozszerzalną ISO 3200 i która może pracować z prędkością 3 klatek na sekundę. Nie zmienił się wizjer, nie zmienił się ekran LCD, nie zmieniły się osiągi wbudowanej lampy błyskowej, a sam aparat, podobnie jak D40 i D40x, nie ma wbudowanego silnika AF, więc mechanizm automatycznego ustawiania ostrości będzie działał tylko z obiektywami typu AF-S oraz HSM.
![]() |
Nam jako użytkownikom pozostaje tylko żałować, że Nikon nie powtórzył sytuacji, która miała miejsce półtora roku temu, kiedy to po premierze D200 ujrzeliśmy D80, z taką samą matrycą. Obecne wprowadzenie na rynek następcy D80 wyposażonego w obudowę D80, matrycę z D300 i autofokus z D200 byłoby niewątpliwym hitem rynkowym stawiającym poprzeczkę konkurentom bardzo wysoko. Ale chyba na tą premierę przyjdzie nam poczekać do lata lub nawet do najbliższej Photokiny.
Pełna specyfikacja i zdjęcia aparatu znajdują się w naszej bazie:
![]() |
Oficjalny komunikat prasowy firmy Nikon
Warszawa, 29 stycznia 2008 r. – Firma Nikon Corporation ma przyjemność przedstawić jedną z najmniejszych wyprodukowanych do tej pory lustrzanek cyfrowych firmy Nikon – model D60. Aparat D60 sprawia, że robienie zachwycających zdjęć jest łatwe i przyjemne, oferując przy tym mnóstwo funkcji tym użytkownikom, którzy chcą poszerzać swoją wiedzę na temat kreatywnego fotografowania.
Dzięki błyskawicznemu czasowi reakcji migawki aparat D60 jest zdolny uchwycić zdjęcia, na które nie pozwalają aparaty z dłuższym opóźnieniem. Zarówno łatwość obsługi, jak i kreatywne opcje to standard dla modelu D60, który dzięki zastosowaniu opracowanych przez firmę Nikon technologii pozwala robić wysokiej jakości zdjęcia o żywych kolorach i zadziwiającej wyrazistości szczegółów. Te fantastyczne rezultaty to zasługa matrycy o wysokiej rozdzielczości 10,2 mln pikseli, znanych na całym świecie obiektywów Nikkor, które umożliwiają uzyskanie zdjęć o wyjątkowej ostrości, a także wielu przełomowych funkcji, dzięki którym przed użytkownikami wciąż otwierają się nowe sposoby wykonywania zdjęć. Zaawansowany pomiar matrycowy 3D Color Matrix Metering II firmy Nikon zapewnia dobrze zrównoważoną ekspozycję, by kolor i kontrast zdjęć wyglądały naturalnie, a mechanizm cyfrowego przetwarzania obrazu EXPEED firmy Nikon sprawia, że przejścia tonalne na zdjęciu są bardziej płynne a kolory wiernie oddane. Szybki, cichy i precyzyjny system autofokusa firmy Nikon przyczynia się w znacznym stopniu do doskonałego działania aparatu D60, pozwalając uchwycić z zadziwiającą wyrazistością dokładnie te momenty, na których zależy użytkownikowi.
![]() |
Ta wyrazistość jest wzmacniana przez system usuwania kurzu firmy Nikon. Aby uniknąć pogorszenia jakości zdjęcia przez cząsteczki kurzu, które gromadzą się w pobliżu matrycy, model D60 jest wyposażony w nowatorską funkcję czyszczenia matrycy oraz opracowany przez firmę Nikon system kontroli przepływu powietrza. Obie funkcje zmniejszają ilość nagromadzonego kurzu, aby zapewnić jeszcze lepszą jakość zdjęć.
Oprócz nowych funkcji usuwania kurzu aparat D60 oferuje także rozmaite sposoby bardziej kreatywnego robienia satysfakcjonujących zdjęć. Dzięki łatwości operowania pokrętłem sterującym można z powodzeniem fotografować akcję w różnych warunkach zdjęciowych. Menu retuszu pozwala zmienić zdjęcia w jeszcze bardziej wyjątkowe obrazy, dając pole do własnej kreatywności – wszystko w szybki i łatwy sposób, bez potrzeby użycia komputera.
Kompaktowy i wygodny w użyciu aparat D60 ma wiele do zaoferowania: świetną jakość zdjęć, łatwą obsługę, wbudowany system usuwania kurzu w celu uzyskania bardziej wyrazistych zdjęć oraz szeroki wybór kreatywnych funkcji. Wynik: zabawne, fantastyczne i inspirujące zdjęcia. Trzymając w dłoni aparat Nikon D60, jesteś o krok od świata olśniewającej fotografii.
![]() |
Nikon D60 – główne funkcje
Doskonała jakość i rozdzielczość zdjęć
Matryca aparatu D60 o rozdzielczości 10,2 mln pikseli rejestruje znakomite i wysokiej jakości zdjęcia, pozwalając tym samym na wykonywanie dużych wydruków, nawet jeśli są to tylko fragmenty zdjęć. Natomiast dzięki mechanizmowi cyfrowego przetwarzania obrazu EXPEED firmy Nikon odznaczają się one wysokim poziomem szczegółowości oraz naturalnym odwzorowaniem tonów.
Wbudowany system usuwania kurzu
Stosowany w modelu D60 system kontroli przepływu powietrza prowadzi powietrze w obudowie lustra, kierując je do kanalików znajdujących się w pobliżu podstawy i tym samym odciągając kurz od matrycy. Funkcja czyszczenia matrycy dodatkowo ogranicza stopień nagromadzenia kurzu w jej pobliżu, generując specjalne wibracje – mogą one być wytwarzane automatycznie lub bezpośrednio przez użytkownika. Pozwala to swobodnie zmieniać obiektywy, korzystając z szerokiego asortymentu wymiennych elementów optycznych NIKKOR i nie martwić się przy tym efektami osadzania się kurzu w aparacie.
![]() |
Aktywna funkcja D-Lighting zapewniająca bardziej płynne stopniowanie odcieni
Nowa aktywna funkcja D-Lighting w aparacie D60 koryguje ostateczny wygląd zdjęcia w trakcie jego wykonywania. Jest to proces automatyczny, obejmujący obszary zbyt jasne i zacienione, który kompensuje trudne warunki oświetleniowe i zapewnia optymalną ekspozycję, dzięki czemu uzyskuje się zdjęcia o bogatej szczegółowości.
Łatwa obsługa dzięki intuicyjnym elementom sterującym
Aparat D60 jest nie tylko mały i lekki – jego ergonomiczny kształt jest tak zaprojektowany, by leżał naturalnie
i wygodnie w dłoni użytkownika. Kształt ten wzorowany jest na cieszącej się uznaniem serii D40 aparatów Nikon. Jasny i przejrzysty wizjer zapewnia precyzyjną kompozycję, podczas gdy duży, 2,5-calowy monitor LCD o szerokim kącie oglądania pozwala korzystać z prostego w użyciu systemu menu, tak by każdy użytkownik łatwo mógł się poruszać po ustawieniach i przeglądać zdjęcia. Nowa funkcja czujnika zbliżenia oka wyłącza monitor LCD, jeśli użytkownik korzysta z wizjera. W momencie, gdy użytkownik się od niego odsuwa, monitor LCD automatycznie włącza się ponownie.
Menu retuszu
Menu retuszu w modelu D60 zawiera wiele wyjątkowych funkcji edytowania zdjęć w aparacie. Opcja Efekty filtrów wzmacnia wybrane kolory (czerwony/zielony/niebieski), zaś funkcja Cross Screen tworzy podobne do gwiazdy linie, promieniujące od jasno oświetlonych obiektów na zdjęciu. Dostępne jest także przetwarzanie zdjęć w formacie NEF (RAW) w aparacie. Zdjęcia w formacie RAW są „wywoływane” w aparacie podczas fotografowania, co pozwala użytkownikowi kontrolować ich określone aspekty, takie jak jakość, rozmiar i balans bieli. Dzięki nowej funkcji animacji poklatkowej z sekwencji zdjęć (w formacie JPEG) można utworzyć film animowany (odtwarzanie kolejnych zdjęć). Dostępna jest także opcja Szybki retusz, która poprawia kontrast i nasycenie, aby udoskonalić zdjęcia bez użycia komputera. Rozbudowane menu retuszu aparatu D60 daje więcej kreatywnej swobody oraz przyjemności z używania lustrzanki cyfrowej.
Nikon D60 — inne właściwości
- Szybkie uruchamianie w 0,19 s umożliwia wykorzystanie każdej możliwości zdjęciowej
- Błyskawiczny czas reakcji migawki umożliwia niemal natychmiastowe zrobienie zdjęcia
- Szybko działający tryb zdjęć seryjnych umożliwia zrobienie do 100 zdjęć w formacie JPEG (jakości [Fine] i wielkości [L] lub mniejszych) z szybkością 3 klatek na sekundę (Największą szybkość fotografowania można osiągnąć, wybierając manualne ustawianie ostrości, przestawiając pokrętło trybu pracy na pozycję S lub M i wybierając czas otwarcia migawki 1/250 s lub krótszy przy pozostawieniu wartości domyślnych dla pozostałych ustawień)
- Zaawansowany 3-polowy system autofokusa zapewnia szybkie, efektywne i dokładne automatyczne ustawianie ostrości
- Opracowany przez firmę Nikon matrycowy pomiar światła 3D Color Matrix II pomaga uzyskiwać idealną ekspozycję w niemal każdych warunkach oświetleniowych
- Jasny, czytelny wizjer z powiększeniem 0,8x ułatwia precyzyjne kadrowanie
- Wytrzymały akumulator litowo-jonowy umożliwia zrobienie 500 zdjęć po jednym naładowaniu (wg standardów stowarzyszenia Camera & Imaging Products Association)
- Cyfrowe programy tematyczne automatycznie dostosowują ustawienia aparatu zależnie od potrzeb — dostępne programy to Automatyczny, Prog. ogólny (lampa wył.), Portretowe, Krajobraz, Dziecko, Zdjęcia sportowe, Makro, Portret nocny
- Manualny wybór czasu migawki i wartość przysłony: P (Automatyka programowa), S (Automatyka z preselekcją czasu), A (Automatyka z preselekcją przysłony) i M (tryb manualny)
- Wbudowana lampa błyskowa oraz niezawodny tryb sterowania lampą i-TTL, obsługa automatycznego trybu lampy błyskowej, funkcji redukcji efektu czerwonych oczu, synchronizacji z długimi czasami ekspozycji, synchronizacji na tylną kurtynkę migawki oraz kompensacji błysku
- Jednoczesne rejestrowanie tego samego zdjęcia w formatach NEF (RAW) i JPEG basic.
- Menu ustawień aparatu można dostosować zależnie od indywidualnych potrzeb
- Funkcja nanoszenia daty umożliwia nadrukowanie daty wykonania bezpośrednio na zdjęciu
- Elektroniczny dalmierz wskazuje poprawność ogniskowania podczas używania ręcznego trybu wybierania ostrości
- W pełni zgodny z obiektywami AF-S oraz AF-I NIKKOR wyposażonymi w silnik autofokusa (obsługa autofokusa, w wypadku ręcznego ustawiania ostrości, aparat jest też zgodny z obiektywami NIKKOR wyposażonymi w mocowanie bagnetowe typu F)
- Obsługa kreatywnego systemu oświetlenia firmy Nikon w wypadku używania lamp błyskowych SB-800, SB-600, SB-400, SB-R200 lub bezprzewodowego zestawu lamp do makrofotografii Nikon R1C1. Dokładna ekspozycja dzięki zastosowaniu błysku i-TTL
- Opcjonalny bezprzewodowy pilot zdalnego sterowania ML-L3 ułatwia zdalne wyzwalanie spustu migawki
- Dołączone w zestawie oprogramowanie ViewNX firmy Nikon umożliwia łatwe udostępnianie, porządkowanie i edytowanie zdjęć
Komentarz można dodać po zalogowaniu.
Zaloguj się. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
D60 - MZ niewypał! W ofercie Nikona brak następcy D80 i tu trzeba było coś pokazać. Na dzień dzisiejszy D40x sprzedaje dobrze i D60 jakby nazywał się D40xII byłoby OK. D80 owszem dobry aparat, ale ma swoje lata i ciężko mu konkurować z nowymi zaawansowanymi konstrukcjami np. Canon 40D. Nikon D300 owszem świetny, ale cena ogranicza krąg zainteresowanych. Czyli brak w ofercie N aparatu dla zaawansowanego amatora, cenowo ustawionego pomiędzy Canonem 40D i 450D. Czyli D90 czy D80x z np. matrycą CMOS?
Święte słowa. Jak widać runek ma swoje wymagania - Czy 400D potrzebował zmian? Ale tak poprostu trzeba. A200, K200 to i 450D, i D60 (btw, czy Canon nie miał dawno temu D60?)
Canon miał D60 :) A jeśli chodzi o Nikona D60, to niestety to żadna nowość. Wypuszczenie następcy D90 z 12 MPix CMOS-em byłoby silnym ciosem dla Canona. Nikon praktycznie w każdym segmencie miałby lepszą lustrzankę od konkurenta. A tak dał mu czas na przygotowanie jesiennej ofensywy.
"Z wielkiej chmury mały deszcz". Canon swojś 450-tką pokazał "coś tam nowego", nie dużo ale zawsze. Natomiast nikon chyba ograniczył się wyłącznie do zmiany znaczka na obudowie z D40x na D60 (a zainstalował odkurzacz jeszcze). Osobiście czekam na testy nowych szkiełek nikona.
Jeszcze tylko premiery Sony i Olympusa (choć to drugie jest mało prawdopodobne)...
Olympus już pokazał, to co miał do pokazania. Jak na razie najciekawiej wyglądają nowości Pentaxa. Czy Sony go przebije? A200 już mamy. Pewnie zobaczymy jeszcze A300, Zeissa 24-70 f/2.8, 70-300 SSM. Może coś jeszcze?
Myśle że nie tak dokońca tylko odkurzacz. W specyfikacji jest wyraźnie napisane że jest procesor EXspeed ten sam co w D300. .procesor przetwarzania obrazu jest nie mniej ważny od typu użytego sensora. Do tego 14 bitowe Rawy to już jest coś.
Ta matryca jest naprawde dobra pod warunkiem nawet na wyższym ISO.Myśle że amatorowi więcej nie trzeba.
Aczkolwiek zawiedziony jestem faktem że nie ma bnastępcy D80.
Upss trochę się zamotałem sorry !!!
14-bitowe RAWy?
Taaa bo takie ponoć wychodzą z tego procka Exspeed.
Tak jest w D300.Można sobie zmienić tryb na 14 bit. To tu powinno być tak samo skoro wrzucają podobny układ
Może ktoś z redakcji to zweryfikuje?????
Nie licz na to. W specyfikacji jest 12-bit.
Oczywiście marketingowo to można i zrobić zapis 16 bitowy, ale jeszcze musi być super dobra matryca, aby był z tego jakiś zysk. Poczekajmy na testy tej lustrzanki! Funkcjonalnie to kierowana jest do kupujących pierwszą lustrzankę i w tym segmencie powinna się sprawdzić. My mamy 7 obiektywów, ale tylko 2 z silnikiem - więc dyskwalifikacja!
nie chciałbym być w skórze kogoś kto wczoraj kupił D40x... tak się po prostu nie robi. Na pewno nie warto kupować nowego modelu ze względu na odkurzacz, ale ten nowy procek... i do tego AKTYWNA funkcja D-Lighting, ciekawe ile to jest warte .
Mam D80 i niespecjalnie czekam na następcę, raczej w głowie mam D300. Po prostu znając politykę firmy bardzo wątpię by D90 (jeśli tak się będzie nazywał) miał uszczelniony korpus.
Olympus pokazał wszystko a Sony wypuścił A200 A300 i A350 a na pełną klatkę A900 trzeba jeszcze poczekać.
A to link do strony na której są opisywane przewidywana specyfikacja modelu D90 lub D80x(jak by się nie nazywał to i tak następca D80:) )
link
znów ccd :/