Wszystko co chciałbyś wiedzieć o lornetkach ale wstydzisz się zapytać
3. Jak działa lornetka?
Części optyczne lornetki możemy podzielić na trzy grupy. Są to: obiektyw, pryzmaty oraz okulary.
Obiektyw lornetki służy do zebrania jak największej ilości światła. Daje
on obraz odległych przedmiotów, który jest rzeczywisty, odwrócony i
pomniejszony (patrz poniższy rysunek).

Aby powiększyć obraz uzyskany przez obiektyw i skierować go do naszego oka w formie równoległych wiązek światła używa się okularu, który w najprostszej postaci może składać się z jednej soczewki rozpraszającej lub skupiającej. W lornetce znajdują się jeszcze pryzmaty, które służą do odwrócenia obrazu uzyskiwanego przez obiektyw, tak aby po przejściu przez okular był on prosty (patrz poniższy rysunek).

Ten obraz jest tylko prostym schematem. W rzeczywistości lornetka to dość skomplikowany instrument. Przede wszystkim obiektyw nigdy nie składa się z pojedynczej soczewki. W znacznej większości przypadków jest on układem dwóch sklejonych ze sobą soczewek, przy czym każda z nich jest wykonana z innego rodzaju szkła. Konstrukcja taka ma za zadanie jak najlepsze skorygowanie tzw. aberracji chromatycznej polegającej na różnym miejscu ogniskowania się promieni o różnej długości fali. Najdroższe lornetki mają obiektywy składające się nawet z trzech lub czterech soczewek, z czego część jest wykonana z niskodyspersyjnego rodzaju szkła, co pozwala na prawie całkowite pozbycie się aberracji chromatycznej.
Okulary stosowane w lornetkach zawierają najczęściej trzy soczewki ułożone w dwóch grupach. Lepsze modele składają się z czterech lub nawet pięciu soczewek ustawionych w dwóch lub trzech grupach.
Także odwracające obraz pryzmaty można ułożyć na dwa najczęściej spotykane sposoby. System prostszy i bardziej popularny nazywany jest, od nazwiska włoskiego optyka, systemem Porro. W tej konstrukcji pryzmaty są przesunięte względem siebie, co powoduje, że oś obiektywu znajduje się na trochę innej linii niż oś okularu. W drugim systemie, zwanym po polsku dachowym (ang. roof), obiektyw oraz pryzmaty i okular są ustawione w jednej linii. Daje to bardziej zwartą budowę i wyraźnie mniejsze rozmiary lornetki niż w systemie Porro.