Optyczne.pl

Partnerzyproclub.pl - Profesjonalny Sklep Fotograficzny, Profesjonalny Sklep Foto, Sklep Fotograficzny, Sklep Foto, Sklep wideo, Sklep video, sprzęt Foto, sprzęt Fotograficzny, sprzęt video, sprzęt wideo, produkty fotograficzne, produkty Foto, produkty video, produkty wideo, akcesoria Foto, akcesoria fotograficzne, akcesoria video, akcesoria wideo, kamery video, kamery wideo, Aparaty fotograficzne, aparaty cyfrowe, kamery cyfrowe, Lustrzanki, bezlusterkowce, obiektywy zoom, Macro, Makrofotografia, Monitory, filtry, filtry Foto, filtry fotograficzne, filtry video, filtry wideo, wypożyczalnia sprzętu Foto, CPS, Macro fotografia, warsztaty fotograficzne, szkolenia, studio fotograficzne, wyposażenie studia, zdjęcia, fotografia, kamera gopro, Hero Black, phantom, phantom 2, full Frame, Canon, Sony, Panasonic, Olympus, Pentax, Nikon, Leica, Fujifilm, 
Lumix, Alfa, Sandisk, Hoya, Lowepro, Zoom, PowerShot, Ixus, EOS, Cinema, Legria, pełna klatka, Manfrotto, statywy, torby fotograficzne, torby Foto, torby video, torby wideo, futerały fotograficzne, plecaki fotograficzne, oświetlenie studyjne, GoPro, dji, Hero, ilce, Eizo, spiker, tamron, Zeiss, Tokina, gh4, om-d, lumix, dron, qadrotopter, akcesoria, pen, nex, obiektywy, aparaty, kamery, zdjęcia, LensPen, Canon akcesoria, Sony akcesoria, Panasonic akcesoria, Olympus akcesoria, Leica akcesoria, Fujifilm akcesoria, Pentax akcesoria, Nikon akcesoria, GoPro akcesoria, karty pamięci.
Aktualności

Nikon zamyka fabrykę w Chinach

Nikon zamyka fabrykę w Chinach
30 października
2017 11:48

Japońska korporacja Nikon zdecydowała o zakończeniu działalności fabryki aparatów i obiektywów zlokalizowanej w chińskim mieście Wuxi.

Nikon tłumaczy swoją decyzję gwałtownym rozwojem rynku fotografii mobilnej (coraz lepsze moduły fotograficzne w smartfonach i tabletach), co z roku na rok powoduje spadek sprzedaży chociażby kompaktowych aparatów cyfrowych. To doprowadziło do zmniejszenia wskaźnika operacyjnego chińskiej fabryki i stworzyło trudniejsze warunki biznesowe. Zamknięcie fabryki w Wuxi wpisuje się także w proces restrukturyzacji firmy Nikon, o którym pisaliśmy już na naszym portalu.

Nikon dodaje, że w ramach zmian, które przechodzi obecnie przedsiębiorstwo, firma chce się skupić na dostarczaniu na rynek produktów o tzw. wysokiej wartości dodanej („high value-add products”). Chiny dalej jednak pozostaną rynkiem szczególnie ważnym dla japońskiej korporacji, w związku odpowiedzialna za sprzedaż spółka zależna Nikon Imaging (China) Sales Co., Ltd. (NICS) będzie działać tak, jak do tej pory.

Dodatkowe informacje są dostępne w komunikacie firmy Nikon.


Komentarze czytelników (30)
 1. espresso
  espresso 30 października 2017, 12:04

  Rynek widać się kurczy....

 2. focjusz
  focjusz 30 października 2017, 12:14

  niewątpliwie - tyle że zamknięcie fabryki akurat w Chinach wynikać może też ze stosunkowo wysokich płac ( w regionach uprzemyslowionych są wyższe niż w Polsce ! ) a także rozwijającej się "przyjazni" chińsko - japońskiej ( mi Korea Pn)

 3. zoom2
  zoom2 30 października 2017, 12:16

  Słyszałem, że Nikon kupuje stolarnie wytwarzającą hebanowe szkatułki i mahoniowe gripy.

 4. GoOrange
  GoOrange 30 października 2017, 12:40

  Tylko czekać na telefony z napisem "Photo module by Nikon"

 5. JdG
  JdG 30 października 2017, 12:54

  Może gumy z korpusów przestaną odpadać w tych aparatach, które powstaną po sprzedaży tej fabryki?

 6. DarkRaptor
  DarkRaptor 30 października 2017, 13:00

  @JdG
  Ależ to pozostawią tak jak jest. W końcu Chińczycy muszą mieć coś do produkcji, nawet gdy im zamkną fabrykę aparatów. Dlatego wczoraj na pewnym chińskim serwisie zamówiłem do trzeciego już swojego aparatu zestaw gumek do własnoręcznej wymiany :D

 7. Rotpil
  Rotpil 30 października 2017, 13:26

  Po prostu produkcja w Chinach traci sens a nie chcąc zrazić chińskich nabywców firma musi znaleźć usprawiedliwienie. To nie przypadek, że w najlepszej sytuacji są firmy, które pozostawiły produkcję w Japonii. Czy przypadkiem Canon ostatnio także nie zapowiadał powrotu produkcji do kraju ?
  Rynek wcale się nie kurczy, on się bardzo zmienia - z jednej strony mnóstwo użytkowników, którym wystarczy bardzo dobry (jak na takie rozwiązanie) aparat w smartfonie a z drugiej takich którzy są gotowi zapłacić więcej, ale za fotografię najwyższej jakości. Miejsca zaczyna brakować, ale wyłącznie na typową "chińszczyznę" .

 8. LR
  LR 30 października 2017, 13:52

  To chyba to samo Pentax pisał w pierwszej połowie roku że skupi się na produktach o tzw. wysokiej wartości dodanej.

 9. Szabla
  Szabla 30 października 2017, 14:06

  Czyli fabrykę kompaktów.

 10. Jonny
  Jonny 30 października 2017, 14:25

  @JdG
  "Może gumy z korpusów przestaną odpadać w tych aparatach, które powstaną po sprzedaży tej fabryki?"

  Gumowe nakładki w body/obiektywach, wymienia się tak jak końcówki czyszczące w elektrycznych szczoteczkach do zębów. :)
  Zatem robienie z tego afery, że komuś od spoconych rąk, odkleja się z korpusu guma, nie jest do końca poważne. ;)

 11. LR
  LR 30 października 2017, 14:32

  Ciekawe kiedy Canon napisze i czy w ogóle napisze o skupieniu się na produktach o tzw. wysokiej wartości dodanej.

 12. goornik
  goornik 30 października 2017, 15:54

  A czy nie wystarczy robić po prostu fajnego sprzętu, oczekiwanego na rynku i stojącego na półce w rozsądnej cenie?

 13. Borat
  Borat 30 października 2017, 15:54

  @Jonny

  Widocznie użytkownicy Canona, Sony, Pentaxa czy Olympusa mają mnie spocone ręce :) A gumowe okładziny w aparacie to nie opony żeby je wymieniać dwa razy do roku.

 14. DarkRaptor
  DarkRaptor 30 października 2017, 15:59

  @Borat
  Spokojnie. Ja wymieniam średnio raz na 5 lat. Nierzadko focę w tropikach lub ganiam cały dzień z mocno dociążonym aparatem w łapie, więc chcąc nie chcąc, łapy się mocno pocą ;)
  Jedyny Nikon, w którym jeszcze gum nie wymieniałem, to D70s.

 15. SKkamil
  SKkamil 30 października 2017, 16:09

  Gumki od chińczyków będą pasować ..? ;

 16. LiSzajFuj
  LiSzajFuj 30 października 2017, 16:38

  Goornik ! Wszystcy chcą najmniejszym nakładem najwięcej zarobić.

 17. kapitan zoom
  kapitan zoom 30 października 2017, 17:06

  Bronią się przed przejęciem przez Huaweja, nic to, już za późno.

 18. PDamian
  PDamian 30 października 2017, 17:13

  Nikon o tzw. wysokiej wartości dodanej -Df
  kosztuje teraz tyle samo co dokładnie 4 lata temu -w chwili premiery.

  przypominam, że Fuji X-Pro1 wyprzedawali po 500$
  a startowało z ceną 1700$.

  Różna jest więc ta "wartość dodana". ; )

 19. Borat
  Borat 30 października 2017, 17:35

  @PDamian

  I ten DF tak jak kosztuje tak się sprzedaje. Trzeba być po lobotomii żeby zapłacić za ten aparat 10 tyś. zł.

 20. noob
  noob 30 października 2017, 17:54

  Odkroją pleśń z tortu i zacznie lepiej się prezentować, zostanie go mniej ale wartość wzrośnie, a jak go podpicują kolorową posypką, to będziemy mieli wartość dodaną.

  Tak poważnie, to dobrze robią, zmiany są potrzebne.

 21. JdG
  JdG 30 października 2017, 19:23

  @Jonny (Gumowe nakładki w body/obiektywach, wymienia się tak jak końcówki czyszczące w elektrycznych szczoteczkach do zębów...)

  Aha! fajnie brzmi, gorzej z praktycznym zastosowaniem, pomijając oczywistość, że szczoteczki dozębne należy często zmieniać.

  Trwałość mocowania gum, to musi być jednak kwestia właściwej technologii - W Canonie EOS 650 (lata 80/90-te) gumy zaczęły odpadać po jakichś 5 latach, co może wynikało z faktu, że technologia była stosunkowo nowa; w dwóch Nikonach - analogowym i cyfrowym z 2004 - w ogóle nie odpadły, w tym drugim np. muszla oczna się wykruszyła częściowo po ca 5 latach, ale nic nie odpadło ani się odspoiło, w Samsungu EX-1 okładzina też się powykruszała i wytarła (co prawda ostały się tylko szczątki, ale coś pod 200 tys. zdjęć zrobił, zanim poległ) a w Nikonie P7800 zakupionym w 2014 odpadła 2 razy, przy czym zaczęła opadać prawie natychmiast po wyjęciu z pudełka. Widać z tego, że jak jest wola to można je zamocować na trwałe.
  W czasach analogowych chyba nawet w Zenitach to nie odpadało.

 22. mkol
  mkol 30 października 2017, 19:53

  @goornik
  A widzisz taką opcję w przypadku Nikona :) ? Widać, że oni tam umieją produkować, ale większy problem mają z tym, co mają produkować.

  Niestety, historia pokazuje, że skupienie się na produktach "wysokiej wartości dodanej" (czyt. drogich) to pierwszy krok do zniknięcia z rynku.

 23. Jonny
  Jonny 30 października 2017, 20:04

  @JdG - to prawda, okładziny na aparatach tradycyjnych są niezniszczalne, a na nowszych korpusach jest z tym gorzej, i tak np. mam jeszcze aparaty serii F Nikona, na których gumy są w stanie nienagannym, ale mam też 11 letniego D50, na którym też, nakładki gumowe nawet się nie kleją, nie mówiąc o odpadaniu.
  Na profesjonalnych aparatach, to nawet nie sprawdzam stanu gum, bo wymieniam je raz na rok w serwisie, bo mam taką możliwość, wiem jednak, że ich stan, zależy od sposobu używania i przechowywania aparatów.
  Guma nie znosi być zamykana w torbach foliowych i czyszczona detergentami.

 24. Jonny
  Jonny 30 października 2017, 20:09

  @Borat - używasz określeń, których nie rozumiesz, bo osoba po lobotomii na pewno niczego nie kupi, a już na pewno nie będzie miała potrzeby nabycia sprzętu fotograficznego. ;)

 25. Soniak10
  Soniak10 30 października 2017, 21:08

  A jak to zamknięcie fabryki się ma do niedawnej informacji o opóźnieniach dostaw Nikona 850 "z powodu niespodziewanie dużego zainteresowania modelem"? Co było produkowane w tej zamykanej fabryce? Nie czasem jakieś komponenty do lustrzanek?

 26. Rotpil
  Rotpil 30 października 2017, 21:14

  To się chłopaki o gumkach nagadaja - jak używać, jak naciągać, trwałość, firmy, atrakcyjność... A mówią, że w społeczeństwie świadomość niewysoka :)

 27. Janusz.Z
  Janusz.Z 30 października 2017, 21:36

  @Jonny, kupi...bezlusterkowiec Sony za 16000 zł Super ejnajn-pro mark VII z abonamentem do mark XXX...ale w ratach i pod warunkiem, że matryca będzie miała 200 mln pikseli czyli 100 razy za dużo.

 28. jamnik
  jamnik 31 października 2017, 08:48

  No, to z całą pewnością zdrożeje niezła optyka o świetle 1,8.
  I pewnie profilaktycznie zdrożeje już od teraz - być może wzrośnie na nią popyt i będzie stosowny "argument"...
  Krótko mówiąc: kto żyw, niech nie czeka, tylko kupuje!

 29. ciemny
  ciemny 31 października 2017, 16:44

  @DarkRaptor "Jedyny Nikon, w którym jeszcze gum nie wymieniałem, to D70s"

  bowiem D70s ich nie posiada.

 30. Coman
  Coman 2 listopada 2017, 21:10

  Mam nadzieję że to właśnie tą fabryką zamykają w której wyprodukowali maje D7k, dobrze im tak :D

Napisz komentarz

Komentarz można dodać po zalogowaniu.


Zaloguj się. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.