Sony Airpeak - nowe informacje
Przy okazji trwających właśnie "wirtualnych" targów CES 2021, firma Sony ujawniła nieco więcej informacji na temat nadchodzącego drona Sony Airpeak.
Na ujawnionych zdjęciach widać wyraźnie, że dron będzie w stanie przenosić aparaty z rodziny Alfa. Konkretniej, widoczny tam aparat A7S III wraz z obiektywem Sony FE 24 mm f/1.4 GM to ładunek o masie 1144 g. Korpus zainstalowany jest na 3-osiowym gimbalu i podłączony do drona po USB.
![]() |
Na innym ujęciu widać z kolei wyraźnie elementy drona, przez które na świat będzie spoglądał jego pilot.
![]() |
Na chwilę obecną data premiery dronów Sony Airpeak pozostaje nieznana. Więcej informacji na temat tego projektu można znaleźć na jego oficjalnej stronie.
Komentarz można dodać po zalogowaniu.
Zaloguj się. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
Czemu tam jest zarówno stereoskopowy zestaw kamer jak i jeszcze powyżej osobno jedna kamerka, ruchoma jak rozumiem? Poza stereoskopią dla pilota jakiś taki szperacz zsynchronizowany z głównym „ładunkiem” (czyli bezlustrem) pod względem kierunku patrzenia?
Sam jestem ciekaw. Do tego taki sam stereoskopowy zestaw z tyłu.
Wydaje mi się, że dlatego, że pilotowi przydaje się bardziej widok 360° niż tylko stereo.
PS
Chciałem kiedyś - jak wszyscy - pojechać na CES... I teraz proszę, jestem tam jak wszyscy! ;)
@komor
"Czemu tam jest zarówno stereoskopowy zestaw kamer jak i jeszcze powyżej osobno jedna kamerka, ruchoma jak rozumiem? Poza stereoskopią dla pilota"
Stereoskopia jest raczej dla drona (czujniki wspomagające obrazowanie terenu), a ruchoma kamerka do FPV/gogli VR.
@lord13, dzięki. Czyli taki dron nawet bez operatora jest w pewnym stopniu „self-aware”, jak rozumiem? W ścianę nie wleci, nawet jak mu się każe?
@ komor ...można na necie znaleźć video co te kamerki widzą i jak algorytmy interpretują zagrożenia... ale teoria sobie a życie sobie. tym niemniej działa to raczej dobrze w dji mavic, air czy mini i nie jest gadżetem.
@komor
"W ścianę nie wleci, nawet jak mu się każe?"
No to już zależy od oprogramowania, na ile będzie niezależne od operatora.
Zresztą, w dużych samolotach jest podobnie i w Airbusach można dużo mniej niż w Boeingach :)
W ścianę? Nawet na dachu samochodu nie chce lądować :)
Tak, jak pisze Lord, kamery są wykorzystywane przy nawigacji czy mikronawigacji.
Czy podają, na jakim procesorze czy procesorach oparty jest flight controller ?
Przypomina mi taki eksperyment Intela - chyba Aero. Zestaw ARM jako FC oraz procesor do obslugi analizy video w celu nawigacji autonomicznej.
Kiedys eksperymentowałem z tego typu rozwiązaniami, ale jednak ówczesny świat poszedł w kierunku czujników ultradzwiękowych oraz lidaru. Analiza obrazu była zbyt energochłonna chyba. Nie da się też ukryć, że optymalnie jest korzystać z wielu sensorów, z tym, że wymaga to mocniejszego procesora i/lub odbija się na jakości lotu (w pętli FC musi przeanalizować dane z sensorów, aparatury kontrolnej i wysterować odpowiednio każdym z silników). Większe CPU to większa bateria... Bardzo ciekawe jest wykorzystanie kilku procków, ale pozostaje kwestia komunikacji między nimi.
Super, że się tyle dzieje, szkoda, że jednak wiekszość projektów stała się zamknięta i komercyjna. To bardzo ciekawe zagadnienia i pierwotnie nawet laik przy odrobinie samozaparcia mógł sie doskonale orientować w technologii i samodzielnie budować/programować/latać.
pozdrawiam,
Piotr
To nie są kamery tylko czujniki, takie same są z boku. Widać na pierwszym ujęciu z boku na "czapie"
"Zresztą, w dużych samolotach jest podobnie i w Airbusach można dużo mniej niż w Boeingach :)"
W teorii, bo w praktyce to piloci dalej sa to w stanie obejsc.
heheh.
...chyba, że wyjdą z kabiny...
Szabla:
"W ścianę? Nawet na dachu samochodu nie chce lądować :)"
Ale jak samochód stoi czy jedzie? :)
link
Wbrew pozorom na tym segmencie nie ma aż tak wielu konkurentów. Ciekawe czy Sony z czasem wypuści coś bardziej dla zwykłych zjadaczy chleba. Na tej edycji CES to w sumie jedna z nielicznych premier. Patrząc na lata poprzednie. W chwili obecnej DJI i nikt poza nim (w moim segmencie entry+).
@r2mdi: jak stoi :)
@Szabla za czysta karoseria, na lustrze też nie wyląduje ;)
@PiotrWachowiak poczytaj o Skydio2 kamerami zarządza NVIDIA Tegra TX2 a dron całkiem sprawnie omija przeszkody i chyba ma najlepsze śledzenie obiektu.
No tak świetny ten Skydio ale jeżeli masz małą ilość światła a chcesz zarejestrować dużo szczegółów to podpinasz A7IIIS i masz ładny obrazek nawet w nocy.