Kowa TSN-99 Prominar
Kowa TSN-99 Prominar to najnowsza luneta tego producenta, oferuje średnicę obiektywu 99 mm. Oprócz tego firma zaprezentowała również nowy okular TE-80XW 40x.
INFORMACJA PRASOWA
Nowa luneta klasy premium marki Kowa
Firma Kowa to jeden z czołowych producentów lornetek i lunet na świecie. Produkowana przez nią seria TSN-880 od prawie dwóch dekad jest najchętniej wybierana przez obserwatorów ptaków i miłośników spędzania czasu na świeżym powietrzu.
Model TSN-99 Prominar to ulepszona wersja produktów z popularnej serii oraz pierwsza luneta marki Kowa zbudowana ze szkła XD po zewnętrznej stronie i kryształu fluorytu w czystej postaci. Jest wyposażona w największy obiektyw wyprodukowany kiedykolwiek przez firmę Kowa (99 mm) umożliwiający uzyskanie znakomitego obrazu w kiepskich warunkach oświetleniowych oraz dostrzeżenie wielu szczegółów bez aberracji chromatycznej.
W tej lunecie zastosowano zupełnie nowy design, który łączy w sobie ergonomię z rozwiązaniami konstrukcyjnymi najwyższej klasy. Ponadto luneta jest łatwa w obsłudze w terenie, nawet gdy spędza się tam dużo czasu, a warunki są trudne.
Korpus jest wykonany w 100% ze stopu magnezu i jest jedną z najbardziej kompaktowych i lekkich konstrukcji w klasie lunet z dużymi obiektywami, dzięki czemu jest to produkt, który łatwiej zabrać ze sobą niż wiele podobnych modeli.
![]() |
Tak jak w przypadku wcześniejszych modeli w lunecie TSN-99 zastosowano system szybkiego ostrzenia (dual focus) opracowany przez firmę Kowa, dzięki któremu wystarczy kilka obrotów pokrętłem, aby zobaczyć szczegóły wybranego obiektu. Jednocześnie precyzyjne ostrzenie sprawia, że w zasięgu ręki (nawet w rękawiczkach) masz pełną kontrolę nad ustawieniami ostrości.
Konstrukcja optyczna składa się z wyjątkowego obiektywu marki Kowa wykonanego z czystego kryształu fluorytu. Ponadto luneta tej firmy jest wyposażona w największy obiektyw, który kiedykolwiek wyprodukowano, o ogniskowej 99 mm. Dzięki zastosowaniu soczewki XD marki Kowa charakteryzującej się niezwykle niską dyspersją ta luneta umożliwia uzyskanie obrazu o zniewalającej jakości ze znakomicie odwzorowanymi kolorami i minimalną aberracją chromatyczną nawet przy dużych powiększeniach.
Soczewka obiektywu jest dodatkowo zabezpieczona przed żywiołami dzięki zastosowaniu wyjątkowej powłoki KR firmy Kowa, która zapobiega gromadzeniu się zanieczyszczeń, wilgoci i pyłów na jej powierzchni.
Luneta jest w pełni kompatybilna z całą serią akcesoriów marki Kowa.
![]() |
Oprócz nowej lunety firma Kowa wprowadza na rynek też bardzo szeroki wizjer TE-80XW 40x.
Nowy wizjer został zaprojektowany z myślą o umożliwieniu optymalnej obserwacji ludzkim okiem, a także podłączania aparatów cyfrowych i smartfonów w ramach digiscopingu.
Wizjer umożliwia 40-krotne powiększenie obrazu i zapewnia pole widzenia o szerokości 37 m w odległości 1000 m. Takie parametry przyspieszają znajdywanie obiektów dzięki szerszemu polu widzenia.
W konstrukcji optycznej przewidziano soczewkę spłaszczającą pole, dzięki której rozdzielczość obrazu jest jednolita w całym 80-kątnym polu widzenia. Z kolei soczewka XD służy do minimalizacji aberracji chromatycznej i jest pokryta powłoką KR, która zabezpiecza ją przed zanieczyszczeniami, wilgocią i pyłem.
Wizjer jest kompatybilny z nową serią produktów TSN-99, a także z obecnie dostępnymi modelami lunet: TSN-880 i TSN-770.
Nowa luneta i wizjer będą dostępne jesienią 2021 r.
Specyfikacja:
- Najwyższa jakość obrazu
- Szybkie i precyzyjne ostrzenie
- Lekka i solidna konstrukcja
- Odporność na zróżnicowane warunki pogodowe
W serii TSN-99 będą dostępne zarówno modele kątowe (TSN-99A), jak i proste (TSN-99S).
Komentarz można dodać po zalogowaniu.
Zaloguj się. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
Ogniskowa? Czy nie powinno być średnica obiektywu 99?
Teraz piłka po stronie Austriaków...
@ "Ponadto luneta tej firmy jest wyposażona w największy obiektyw, który kiedykolwiek wyprodukowano, o ogniskowej 99 mm."
Wielkość obiektywu utożsamiają z długością ogniskowej? Dziwne, hmmm...
Cena ?
To jest tak jak informację prasową tłumaczą dyletanci. Wtedy myli się średnicę obiektywu z ogniskową, a wizjer z okularem.
No ale my nie możemy ingerować w informacje prasowe, bo prezentujemy je jako cytat.
No to przydałby się test najlepszych dużych lunet tj. tej kowy vs Harpia vs Swarovski…
Arek, a możecie gwiazdki/odnośniki wstawiać (kiedyś to się nazywało [przypis redakcji])?
Np.:
"... rozdzielczość obrazu jest jednolita w całym 80-kątnym* polu widzenia".
---
* osiemdziesięciostopniowym.
Bo rozumiem, że chodzi o kąt widzenia 80°?
Odpowiedz Kowy swietna na Harpie. Mogli by w końcu także nowe lornetki genesis wydac
Chętnie zobaczylbym porównanie tej lunety z Meoptą Meostar S2 82 HD.
MarekZegarek - właśnie czekam na Meoptę z okularem 30-60. - prawdopodobnie ta Kowa będzie dwa razy droższa. Co do Meopty to kilkukrotnie porównywałem ją z Swarovskim ATS i ATX. Dla mnie Meopta jest lepsza od ATS bo ma duże pole widzenia za to ATS - "Swaronarrow" i Meopta ma kompletny brak AC - dosłownie zero w każdej sytuacji. W ATS nie jest źle ale AC jest widoczna.
Swaro ma idealne kolory a Meopta trochę ocieplone - dla mnie ładniejsze mimo że teoretyczne to wada.
Za to ATX jest genialny ale dwa razy droższy od meopty.
Wracając do Kowy to system ostrzenia podwójną śrubą na górze jest o niebo szybszy i precyzyjniejszy od pierścienia - i to chyba nie tylko moje zdanie
Arek, może podaj dystrybutorowi Kowy w Polsce namiar na mnie - przeszkolę z podstaw, nauczę pisać po polsku......
@kuńwyścigowy
Dzięki z informacje. Właściwie jestem zadecydowany na Meoptę, ale Kowa też ma dobre opinie, więc kombinuję, żeby poczekać. Zależy mi przede wszystkim na ostrości przy dużych powiększeniach (x60-x70), a mniej na kątach widzenia i neutralności barwowej.
Używam KOWY TNS 880 , w zakresie AC jest wręcz idealnie wiec spodziewałbym się co najmniej takiej samej jakości po nowym modelu , kupując ją porównywałem do swar ATX 95 i wybrałem KOWE , niekoniecznie dlatego ze była tańsza , przy dużych powiększeniach a ATX AC przeszkadza i degraduje szczegóły , ustawianie ostrości w kowie dużo wygodniejsze i bardziej precyzyjne
Miałem dzisiaj przyjemność porównać Kowę TSN-99A 30-70WA ze Swarkiem ATX 115 30-70 i powiem szczerze, że Kowa niczym nie ustępuje. Totalny brak AC. Obraz żyleta, tonalnie bardzo blisko Swarka. Być może o zmierzchu Swarek byłby jaśniejszy, ale w ciągu dnia i słonecznej pogodzie nie widać różnicy.
Swarka 115 kupiłbym tylko w wersji BTX, bo tego obrazu nie da się zapomnieć.
Zapomniałem dodać, że byłem praktycznie zdecydowany na kupno 115, ale kolega powiedział mi żebym zaczekał na premierę Kowy i miał rację. Warto było czekać.