Leica Q3
Leica Q3 to najnowszy pełnoklatkowy aparat kompaktowy tego producenta. Wyróżnia go 60-megapikselowa matryca, autofokus z detekcją fazy oraz obiektyw Summilux 28 mm f/1.7 ASPH.
INFORMACJA PRASOWA
Nowa Leica Q3
Trzecia generacja aparatu kompaktowego z pełnoklatkową matrycą,
wyposażona w nowe funkcje wideo i wyjątkowy obiektyw Summilux.
Wetzlar, 25 maja 2023. Leica Camera AG przedstawia trzecią już generację unikatowego na rynku fotograficznym aparatu – Leica Q3. Wysoka jakość wykonania, ponadczasowy i elegancki design oraz łatwa i przyjemna obsługa, to cechy, które są charakterystyczne dla rodziny Q. Od 2015 roku seria pełnoklatkowych aparatów cieszy się uznaniem na całym świecie, zarówno wśród fotoreporterów, fotografów modowych jak i operatorów filmowych. Aparaty serii Q pracowały na planach filmów o przygodach Jamesa Bonda i fashion weekach, pomogły twórcom przygotować mnóstwo reportaży z całego świata, ale przede wszystkim cieszą na co dzień rzeszę entuzjastów i entuzjastek fotografii. Nowa Leica Q3, podobnie jak poprzednie modele, zapewnia doskonałe rezultaty fotograficzne i filmowe. Q3 stanowi kolejny krok ewolucyjny w segmencie aparatów kompaktowych.
![]() |
Sercem aparatu Leica Q3 jest nowy sensor BSI-CMOS o rozdzielczości 60 megapiskeli z technologią Triple-Resolution. Matryca oferuje użytkownikowi możliwość pracy w jednej z trzech rozdzielczości, w zależności od potrzeb. Najwyższą rozdzielczość wykorzystamy w fotografii pejzażu. Dzięki niej uchwycimy nawet najdrobniejsze szczegóły i struktury. Jeżeli potrzebny jest szybszy tryb seryjny, przy zachowaniu wysokiej jakości, wystarczy wybrać rozdzielczość 36-megapikseli. W przypadku gdy zależy nam na plikach o mniejszych rozmiarach – z pomocą przychodzi rozdzielczość 18-megapikseli. Inteligentny algorytm zmniejsza rozdzielczość pliku, ale wykorzystuje cały rozmiar matrycy. Nowa Leica Q3 oferuje zakres czułości od ISO 50 do 100 000.
![]() |
Wysoka rozdzielczość Q trzeciej generacji, to także rozszerzony zoom cyfrowy. Leica Q3 pozwala użytkownikowi na zaimplementowanie wirtualnych ogniskowych obiektywu 28, 35, 50, 75 i 90 mm. Co ważne, funkcja ta działa również w trybie wideo. Podczas cyfrowego kadrowania aparat wyświetla ramkę, która pokazuje wybrane ujęcie. Podobnie jak w legendarnej serii M możemy obserwować to, co dzieje się poza kadrem, śledzić całą scenę i mieć nad nią pełną kontrolę. Najnowsza generacja procesora serii Maestro z technologią L2 zapewnia płynne działanie i wprowadza dodatkowe funkcje – Leica Perspective Control (LPC) i Leica Dynamic Range (LDR), które ograniczają konieczność obróbki zdjęć w postprodukcji.
W modelu Q3 wprowadzono istotne zmiany w systemie autofokusa. Nowa matryca pozwoliła na zaimplementowanie hybrydowego systemu ustawiania ostrości z detekcją fazy. Leica Q3 zapewnia niezwykle szybkie i dokładne ustawianie ostrości oraz śledzenie obiektów. Oprócz znanego z poprzednich generacji, bardzo precyzyjnego autofokusa opartego na kontraście, nowe systemy detekcji fazy (DFD) i inteligentnego rozpoznawania obiektu, zapewniają jeszcze wyższą dokładność i gwarantują perfekcyjnie ostre zdjęcia w każdej sytuacji.
![]() |
Konstrukcja obiektywu Leica Summilux 28 mm f/1.7 ASPH. to optyczne arcydzieło. Niewielkie rozmiary, jasność, ostrość i unikatowa plastyka – to znaki szczególne optyki, która od początku jest związana z rodziną Q. Obiektyw został wyposażony w tryb makro, który umożliwia ogniskowanie już z odległości 17cm. Fizyczny pierścień przysłony, możliwość płynnego, ręcznego ostrzenia za pomocą pierścienia na obiektywie, oraz zintegrowana stabilizacja optyczna sprawiają, że fotografowanie Q3 to czysta przyjemność!
Nowością jest odchylany 3-calowy ekran dotykowy o wysokiej rozdzielczości. Takie rozwiązanie umożliwia jeszcze większą kreatowyność podczas robienia zdjęć i nagrywania filmów. Jednocześnie nie trzeba się martwić o swój aparat. Nawet z ruchomym wyświetlaczem, Leica Q3 zapewnia ochronę przed wilgocią i zachlapaniem, zgodnie z certyfikatem IP52. Aparat został również wyposażony z wysokiej klasy wizjer elektroniczny OLED o rozdzielczości 5,76 megapiksela
![]() |
Leica Q3 to nowa jakość w mobilnej pracy. Aparat jest wyposażony w zaawansowaną technologię Multiple Input Multiple Output (MIMO), która nawet 10-krotnie zwiększyła prędkość transferu do aplikacji Leica FOTOS (w porównaniu z poprzednim modelem). Dzięki stabilnemu połączeniu i zwiększeniu szybkości przesyłania danych otrzymujemy teraz możliwość sprawnego importowania wysokiej jakości plików wideo. Różne tryby połączenia, od „Eco” do „Performance”, usprawniają mobilną organizację pracy i zarządzanie energią w Leica Q3. Certyfikat Apple „Made for iPhone® and iPad®” oraz dołączony kabel Leica FOTOS sprawiają, że Leica Q3 jest idealnym narzędziem dla tych, którzy są ciągle w ruchu.
Dzięki możliwości nagrywania wideo w rozdzielczości 8k i wysoce wydajnym kodekom (H.265 i Apple ProRes), Leica Q3 to potężne narzędzie dla filmowców. Porty USB-C i HDMI pozwalają na podłączenie urządzeń zewnętrznych, takich jak stabilizatory, power banki i monitory podglądowe. Za pomocą USB-C, użytkownicy Q3 mogą teraz korzystać z tetheringu przy użyciu oprogramowania Capture One lub Adobe Lightroom, co dodatkowo wzbogaca zakres zastosowań najnowszego modelu Q.
![]() |
Leica Q3 oferuje nie tylko maksymalną swobodę fotografowania, ale również możliwość aranżowania wyglądu zewnętrznego, poprzez dobór nowych akcesoriów, które pozwalają uzyskać indywidualny, unikatowy styl korpusu. Skórzane pokrowce, dekielki, podparcia kciuków i osłony obiektywu występują w trzech wersjach kolorystycznych. Aparat wraz z inteligentnym gripem (akcesorium opcjonalne) może być ładowany bezprzewodowo za pośrednictwem nowej podkładki ładującej. Ten stylowy produkt wygodnie naładuje nową, wydajniejszą baterię BC-SCL6 w Q3 i wiele innych urządzeń, zgodnych z protokołem Qi.
Leica Q3 jest dostępna już teraz we wszystkich sklepach Leica, sklepie internetowym leicastore.pl i u autoryzowanych dealerów.
Sugerowana cena detaliczna wynosi 29 900 PLN z VAT.
![]() |
W związku z premierą Q3, Leica Camera AG przygotowała specjalną edycję tego aparatu. Edycję naprawdę unikalną. Jedna, jedyna sztuka została wyprodukowana specjalnie dla znakomitego fotografa Chrisa Niedenthala, aby uhonorować 50-lecie jego pracy twórczej i wkład w historię polskiej fotografii.
Ten wyjątkowy aparat, ozdobiony sygnaturą artysty, zostanie zaprezentowany i wręczony Chrisowi Niedenthalowi 4 czerwca około 21:00 podczas uroczystego finisażu jego wystawy w warszawskim Domu Spotkań z Historią (ul. Tamka), w ramach obchodów rocznicy pierwszych wolnych wyborów w powojennej Polsce.
Komentarz można dodać po zalogowaniu.
Zaloguj się. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
Piękny aparat, cena niewiele zmieniona wobec Q2, który miał 2 GB pamięci wewnętrznej, a ten już 8GB. Czy może ktoś wyjaśnić praktyczne zalety/wady pamięci wewnętrznej. Zaletą jest dla mnie (w przypadku aparatu z jednym gniazdem pamięci) możliwość zapisu na dwóch nośnikach, no i oczywiście backup, gdy zapomni się wziąć karty ze sobą lub posiadana się zapełni/uszkodzi?Niezbyt rozumiem dlaczego opcja pamięci wewnętrznej jest wykorzystywana tak rzadko. Zakładam,że w każdym aparacie miejsce na nią się znaleźć powinno...
Mam w GR3 taką pamięć i traktuję ją jako ostatnie zabezpieczenie - awaria karty itp. Normalnie nie używam. Awaria karty jeszcze mi się nei zdarzyła przez ostatnie naście lat, zdarzało mi się wyjść z aparatem bez kart (zostały w czytniku)
pozdrawiam,
Piotr
Myślę, że trzeba rozróżnić dwa rodzaje pamięci, bo te 8GB, nazywane "buforem" w specyfikacji, to zapewne szybka pamięć RAM (ulotna), która pozwala na więcej zdjęć w serii, ale nie służy jako pamięć stała, tak jak dysk SSD, czy karty pamięci. Nie wiem, jak w Q3, ale w M11 tej drugiej jest 64GB.
Dzięki. Ciekawe, że w specyfikacji (M11) podany jest bufor, a pamięci zewnętrznej już nie ma. Powoli mogę się przestać dziwić, że pod każdą informację jest kilkanaście-kilkadziesiąt odnosników do informacji dodatkowych, skoro nawet specyfikacja jest napisana średni precyzyjnie.
Marketing tej marki jest w kiepskim stylu począwszy od reklamy "The Hunt" , poprzez promocję w Polsce o przedłużeniu gwarancji produktów zakupionych po 1 września 2019...
Komunikacja o produkcie, mieści się w tej ....jakości.
Powinieneś dopisać, że wtedy była niedziela…. Groza.
Nie idźmy tą drogą, to piękny przykład porządnego designu i sztuki inżynierskiej. Cieszyć się należy, że takie produkty powstają i mają nawet wartość użytkową :-).
JarekB
Zatem...oczekiwałbym, by wszystkie pomysły, wywołujące skojarzenia z tą marka były w tym samym standardzie, co myśl inżynierska.
Mam nadzieję, że gdzieś w przepastnych zasobach internetu istnieje Wielka Księga Skojarzeń i Wzajemnych Powiązań :-)
"Nowością jest odchylany 3-calowy ekran dotykowy o wysokiej rozdzielczości"
Nie odchylany, tylko uchylny:
link
Galerie Q3
link
> Nie odchylany, tylko uchylny:
kwestia względna a rozróżnienie bez większego sensu; ten ekranik do selfie określa się najczęściej jako "na przegubie" i to jest dużo skuteczniejsze rozróżnienie;
ważne, że wprowadzili uchylny ekranik, co chyba trzeba uznać - w przypadku tej firmy - za wręcz rewolucyjne posunięcie; to bardzo podnosi użyteczność aparatu;
no i możliwość robienia mniejszych zdjęć, nawet 18 MP, z całej powierzchni sensora, jest wielce OK;
bardzo efektowne urządzenie, trzeba przyznać.
Na tym zdjęciu widać, że jednak obiektyw nie daje rady. Przynajmniej tak mi się wydaje patrząc na boki. Naprawdę nie rozumiem po co robić takie wielkie matryce, skoro i tak trzeba później zmiejszać fotografie dla poprawienia jakości. W celu kropowania? Ile procent poważnych fotografów tak bardzo kropuje kadry? link
> Naprawdę nie rozumiem po co robić takie wielkie matryce, skoro i tak trzeba później zmiejszać fotografie dla poprawienia jakości.
tutaj nikt Cię przecież nie zmusza do zmniejszania fotografii, możesz - jak już masz to w rękach - robić wyłącznie w maksymalnej, dość dużej rozdzielczości; tylko po co? skoro bardzo szczegółową fotografię zrobisz przy 18 MP (a prawdę powiedziawszy i 12 MP do tego by starczyło); każdy MP extra przekłada się na ekstra objętość pliku, co już nie jest zaletą w odróżnieniu od rozdzielczości;
i to nie jest crop, czyli wycinek;
Keek
Tak, akurat zdjęcia robione przez PetaPixelów są super jakości. Oni potrafią spinkolić rezultaty najleprzym sprzętem.
To kompaktowy obiektyw
-tu dla porównania z ciemniejszymi
Leica APO-Summicron-SL 28mm f/2 ASPH i Sony FE 28/2
link
SUMMILUX 28mm f/1.7 ASPH link
Leica APO-Summicron-SL 28mm f/2 ASPH link
Sony FE 28/2 link
W Leica Q obsługiwał on matrycę 24Mpix,
a Q3 ma aż 61Mpix.
Ma prawo nie dawać rady.
@ JdG
"kwestia względna a rozróżnienie bez większego sensu"
Tak też pomyślał (i napisał) autor notatki prasowej.
"ten ekranik do selfie (...)"
Podpowiem: ten "ekranik" ma więcej zastosowań.
@ Keek
O co konkretnie chodzi z tym zdjęciem, że "obiektyw nie daje rady"?
"Ile procent poważnych fotografów tak bardzo kropuje kadry?"
Jestem niepoważny, kropuję 99% swoich zdjęć. I to bardzo!
Sprzedając aparaty po kilkadziesiąt tysięcy złotych firma Leica mogłaby się postarać o porządne tłumaczenie. Tego maszynowo tłumaczonego tekstu który jest na ich oficjalnej stronie link nie da się czytać.
To są kpiny z kupujących.
@caramba
Maszynowe tłumaczenie z jakiego języka? Z niemieckiego? Z angielskiego? Tekst jest napisany fatalnym i kwadratowym językiem, jest w nim błąd ortograficzny, ale to nie jest maszynowe tłumaczenie - przynajmniej porównując informacje na stronie niemieckiej i angielskiej.
BTW - polecam poniższy tekst z strony Leica w jęz.PL
Uchwyć świat z niezrównaną jakością i szczegółowością dzięki nowej, pełoklatkowej matrycy o rozdzielczości 60-megapiskeli. Dla tych, którzy wolą mniejsze rozmiary plików, Leica Q3 oferuje również możliwość wyboru rozdzielczości 36-megapiskeli lub 18-megapiskeli dla plików DNG i JPG.
Piskeli? Ktoś byłby to w stanie przetłumaczyć maszynowo? Redakcjo - szepnijcie kolego z Leica Polska to i owo ;-)
Piskel to nowa generacja piksela. Jest bardziej kwadratowy. ;)
@caramba
“O co konkretnie chodzi z tym zdjęciem, że "obiektyw nie daje rady"?
O boki na podlinkowanym zdjęciu. Są miękkie. Żeby to jakoś ogarnąć i tak trzeba zmniejszać rozdzielczość. Po co więc komuś kto nie kropuje zdjeć te 60mpx zajmujące tylko miejsce na karcie i dysku?
“Jestem niepoważny, kropuję 99% swoich zdjęć. I to bardzo! “
Nie wiem. Nie znam Twoich zdjęć - może lubisz robić śmieszne.
Wychodzi, że masz idealny aparat dla siebie.
@TRI-X
“Tak, akurat zdjęcia robione przez PetaPixelów są super jakości. Oni potrafią spinkolić rezultaty najleprzym sprzętem.”
Komentuję to co widzę. Nie wiem jednak jak można spitolić zdjęcie tak żeby w środku było ostro a na bokach miękko, przy kadrze gdzie plany są w tej samej odleglosci.
Ale OK. Nie będę hejtował. To na pewno dobry i długo oczekiwany aparat.
Keek
Ile procent poważnych fotografów tak bardzo kropuje kadry?
Oj ... byś się zdziwił....
link
@JarekB
Już sam fakt, że "tekst jest napisany fatalnym i kwadratowym językiem" świadczy o lekceważącym podejściu do klienta. Podobnie jest ze stroną Leiki w języku angielskim: link
@Keek
Dzięki za wyjaśnienie odnośnie zdjęcia.
"Wychodzi, że masz idealny aparat dla siebie"
Używam wyłącznie obiektywu 35 mm i zawsze wychodzi "za szeroko".
@caramba
"Używam wyłącznie obiektywu 35 mm i zawsze wychodzi "za szeroko". "
No widzisz. A dla mnie 28 to standard, gdzie często jest za wąsko i muszę używać 16mm :)
30k ZŁ!
Czy cokolwiek usprawiedliwia tak wysoką cenę? Pytanie absolutnie na poważnie.