Nowe karty Sony CFexpress typu A
Firma Sony zaprezentowała dwie nowe karty pamięci CFexpress typu A. Nowe nośniki spełniają normę wydajności VPG200 i oferują pojemności 960 i 1920 GB.
INFORMACJA PRASOWA
Sony zapowiada dwie zaawansowane karty pamięci
CFexpress typu A z serii M: CEA-M1920T i CEA-960T
Miniaturowe, wydajne, pojemne i wytrzymałe karty CFexpress typu A otworzą nowe możliwości przed użytkownikami zaawansowanych, kompaktowych korpusów Sony z serii α
Firma Sony poinformowała o wprowadzeniu do oferty dwóch kart pamięci CFexpress typu A z serii CEA-M: CEA-M1920T i CEA-960T. Nowe modele mają odpowiednio 1920 GB i 960 GB pojemności i są zgodne ze standardami CFexpress 2.0 i VPG200. Jako produkt klasy VPG200 umożliwiają szybki i stabilny zapis materiału wideo, bez ryzyka gubienia klatek. Duża wytrzymałość na zginanie i upadek oraz ochrona przed pyłem i wilgocią oznaczają z kolei maksymalną niezawodność w trudnych warunkach. Te nieduże, wydajne karty pamięci doskonale nadają się dla użytkowników profesjonalnych, dla których liczy się duża pojemność i niezawodność.
Karty CEA-M1920T (1920 GB) i CEA-960T (960 GB) zapewniają niezawodność podczas dłuższych[i] nagrań w różnych lokalizacjach. Mają najwyższe na świecie pojemności wśród kart pamięci CFexpress typu A zgodnych ze standardem VPG[ii], zatem ich użytkownicy nie muszą obawiać się braku miejsca na nośniku. Na nowych kartach z łatwością zmieszczą się długie nagrania filmowe i liczne fotografie[iii]. Klasa wydajności VPG200 stanowi gwarancję stabilnego zapisu materiału filmowego z prędkością 200 MB/s, eliminuje więc ryzyko wypadania klatek nawet przy długotrwałym filmowaniu materiałów w formacie XAVC S-I 4K i o dużej przepływności.
Nowe karty pamięci CFexpress typu A łączą dużą pojemność z bardzo małymi wymiarami — są o połowę mniejsze od kart typu B oraz krótsze i węższe niż karty SD. Specjalny stop o podwyższonej przewodności cieplnej efektywnie odprowadza ciepło na zewnątrz, zapewniając optymalną wydajność. Rezultat to niezawodne i stabilne działanie w długiej perspektywie czasowej, gdy karta służy do zapisu dużych ilości danych generowanych przy nagrywaniu filmów w jakości 4K 120p. Aby zagwarantować bezpieczeństwo nagrań, modele CEA-M1920T i CEA-960T odznaczają się równie wyjątkową odpornością na pył i wilgoć oraz wytrzymałością na zginanie i upadek jak karty pamięci CFexpress typu A z renomowanej serii CEA‑G.
Ochronę danych na kartach CFexpress typu A ułatwiają dwa bezpłatne programy komputerowe firmy Sony: Media Scan Utility, diagnozujący stan wewnętrznej pamięci flash, i Memory Card File Rescue, umożliwiający odzyskiwanie przypadkowo usuniętych obrazów[iv] [v]. Obsługiwane są zdjęcia w formacie RAW i filmy w jakości 4K.
Nowe karty CEA-M1920T iCEA-960T będzie można nabyć od lipca 2023 r. u autoryzowanych dealerów Sony.
Szczegółowe informacje o produkcie znajdują się pod adresem https://www.sony.pl/electronics/karty-sd/cea-m960t-cea-m1920t
Artykuły, filmy i nowe materiały z najnowszych aparatów, kamer i innych produktów Sony można też znaleźć tutaj. Ten europejski portal fotograficzny Sony ma 22 wersje językowe i zawiera informacje o produktach i konkursach oraz aktualne listy krajowych wydarzeń związanych z produktami Sony.
Uwagi:
[i] Zależnie od ustawień rejestracji.
[ii] Stan z chwili zapowiedzi produktu 1 czerwca 2023 r.
[iii] Liczba fotografii w formacie RAW możliwych do zapisania w jednej serii jest mniejsza, a czas opróżniania bufora dłuższy niż przy użyciu kart pamięci Sony CFexpress typu A z serii CEA-G. Szczegółowe informacje są podane pod adresem https://www.sony.net/dics/cfea_spec/[iv] Do diagnostyki kart CFexpress typu A konieczny jest czytnik kart MRW-G2 (sprzedawany oddzielnie). Diagnostyka jest niemożliwa w przypadku użycia czytników innych producentów lub bezpośredniego połączenia z aparatem lub kamerą.
[v] Oprogramowanie File Rescue można pobrać z oficjalnej strony internetowej. Nie jest obsługiwane odzyskiwanie materiałów chronionych oraz danych gier. Nie gwarantuje się odzyskania wszystkich materiałów.
Komentarz można dodać po zalogowaniu.
Zaloguj się. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
Jeśli karta Sony Cfexpress typu A 640 GB kosztuje minimum 5500 zł, to jestem ciekaw cen tych cudeniek. Ciekawe czym ją uzasadnią w porównaniu do takiego Angelbirda 1 Tb za 3000 zł, który też się deklaruje, że jest odporny na wstrząsy, temperatury, promieniowanie itd.
Ja ciągle nie rozumiem idei cfexpress - prawie zawsze są stosowane w większych aparatach, gdzie możnaby za kilkukrotnie niższą cenę montować wydajniejsze dyski M2, nawet jeśli miałyby być specjalnie przystosowane do aparatów np ze względu na chłodzenie czy ochronę elektroniki.
Cena: link
Cena z linku SonyElite...Kosmos!
Zawsze niszowe karty pamięci dużo kosztowały (np. SXS czy P2). Pamiętam jak nawet Sony produkowało i sprzedawało adapter kart SD do złącza SXS (wychodziło kilkadziesiąt razy taniej - choć z pewnymi, dziwnymi ograniczeniami). Teraz sytuacja z CFExpress jest nieco lepsza, ale do ideału trochę brakuje (karta CFEspress B 128GB kosztuje podobnie jak karta SD UHSII 128GB).
Przekręt (inaczej się tego nie da nazwać) z tymi kartami lepszy niż AmberGold. Wydajność (stabilne 200MB/s) gorsza nawet od starego SATA III a cena jak za złoto.
Dyski m2 nie dość że klika razy szybsze to kilkanaście razy ... tańsze.
Tak naprawdę to przy tak dużej cenie takiego Sony AIV, A1 itd spokojnie można by było wyposażyć taki aparat w wewnętrzną pamięć np.2TB. ale po co? trzeba wydoić z klienta jak najwiecej.
@M.D.39
"Ciekawe czym ją uzasadnią w porównaniu do takiego Angelbirda"
Wiara nie wymaga uzasadnienia. Wystarczy że ludzie uwierzą, że tylko oryginalna karta Sony jest godna trafić do ich boskiego aparatu Sony.
Wystarczy obejrzeć z bliska kartę Tough.
cyfrowe.pl:
Karta pamięci AngelBird AV PRO CFexpress XT Typ B 1320GB MK2 - 8999zł
.albo jeszcze 'taniej':
Karta pamięci Lexar CFexpress 2TB Type B Gold Pro Series 14 900 zł