Nikon Nikkor AF-S DX Micro 85 mm f/3.5G ED VR - test obiektywu
4. Rozdzielczość obrazu

Ponieważ dawno nie było na naszej stronie testu opartego tylko o dane z D200, przypomnijmy, że w jego przypadku za poziom przyzwoitości uznajemy wartości w okolicy 30–31 lpmm, a najlepsze obiektywy stałoogniskowe potrafią tam uzyskiwać rezultaty dochodzące do 47–48 lpmm.
Zajmijmy się najpierw zachowaniem w centrum kadru. Już na maksymalnym otworze względnym obiektyw zbiera pozytywne noty, bo osiągana tam rozdzielczość sięga prawie 38 lpmm, a więc pozwala na uzyskiwanie w pełni ostrych zdjęć. Dalsze przymykanie powoduje polepszenie osiągów. Maksimum swoich możliwości obiektyw osiąga dla przysłony f/5.6, gdzie notujemy wynik ponad 44 lpmm. Co ciekawe, trochę zabrakło tutaj do rekordów, które przecież często są ustanawiane przez obiektywy makro. Wystarczy tutaj wspomnieć świetne osiągi Tamrona 2.8/90 czy Canonów EF-S 2.8/60 czy 2.8/100L. Nawet jednak bez rekordów, poziom ponad 40 lpmm pozwala na uzyskiwanie zdjęć o takiej jakości, że mało komu przyjdzie ochota na narzekanie.
Na pochwałę zasługuje też zachowanie na na brzegu kadru. W okolicy maksymalnego otworu względnego brzeg kadru daje nam mniej więcej taką samą jakość jak jego centrum. Co więcej, jest to jakość w pełni zadowalająca nawet wymagającego użytkownika. Przymykanie przysłony powoduje lekki wzrost osiągów, a więc coś czego tutaj oczekujemy.
Podsumowując, rekordów w testowanym obiektywie nie odnajdziemy. Każdemu amatorowi da on jednak bardzo dobre osiągi i to zarówno w centrum jak i na brzegu kadru.
![]() |