Zapraszamy do naszego zestawienia najciekawszych plotek, dotyczących premier nowego sprzętu fotograficznego.
Uwaga! Poniższe informacje w większości nie są oficjalnymi informacjami producentów i pochodzą często z nieznanych i niepotwierdzonych źródeł, które publikowane są w portalach:
7artisans
Biała 50 mm f/1.8
W sieci pojawiły się zdjęcia znanego już obiektywu 7Artisans 50 mm f/1.8, ale w kolorze białym. Tym samym możemy spodziewać się rychłej premiery wersji w tym kolorze.
Fujifilm
Kolejny kompakt GFX?
Wygląda na to, że nie ma co liczyć na pojawienie się kompaktu Fujifilm GFX, wyposażonego w sensor o niższej rozdzielczości niż w GFX100RF, tj. 51 megapikseli. Tak w każdym razie twierdzi przedstawiciel włoskiego oddziału Fujifilm. Co więcej, producent nie planuje ponoć oferowania do wspomnianego modelu konwerterów wydłużających i skracających ogniskową, jak ma to miejsce w przypadku serii kompaktów X100.
Hasselblad
X2D II
Hasselblad X2D II, o którym pisaliśmy już kiedyś w plotkach, zostanie podobno zaprezentowany w sierpniu br.
Sigma
12 mm f/1.4 DC
Jak podają serwisy plotkarskie, od premiery Sigmy 12 mm f/1.4 dzieli nas już bardzo niewiele czasu. Jest to instrument APS-C, który będzie dostępny z mocowaniami Canon RF-S, Fujifilm X, L-mount i Sony E.
Coś dla miłośników patentów
Pisaliśmy już o patencie Sigmy, opisującym konstrukcję optyczną obiektywu 15 mm f/1.2. Warto dodać, że chodzi tu o pełnoklatkowy instrument rektalinearny. Miałby mieć 16.3 cm długości, zatem ok. 5 mm więcej of fisheye-a Sigmy 15 mm f/1.4.
Yongnuo
18 mm f/1.8
W sieci pojawiły się zdjęcia pełnoklatkowego obiektywu 18 mm f/1.8 AF. Wiadomo o nim jedynie to, że ostrzy od 20 cm i ma mocowanie filtrów o średnicy 58 mm.
chyba wakacje
14 lipca 2025 r. zmarł wybitny polski fotograf Tadeusz Rolke, a optyczne nawet nie zamieściło krótkiej informacji na ten temat. Oj, nieładnie. Rozumiem, że to serwis stricte sprzętowy, ale warto uczcić tych, którzy za pomocą tego sprzętu wnoszą fotografię na poziom mistrzowski.
Co do Yongnuo 18 1.8, to na zdjęciu widać obiektyw z przysłoną 2.8...
@zelik76 i sądząc po zdjęciach raczej niemożliwe jest, żeby obiektyw pełnoklatkowy UWA o widocznych gabarytach był 1,5 przysłony jaśniejszy niż f2.8. Abstrahując już od tego, co słusznie zauważyłeś, że producent oznaczył go jako f2.8
Może warto poczekać na tę Sigmę 12/1.4 w wersji rf-S? Technologia idzie naprzód... Zoomy f/2.8 Tamrona i Sony są bardzo w porządku jak na zoomy, ale szału nie ma. Viltrox 13/1.4 mnie nie zadowala, Sigma 16/1.4 w ogóle za wąska...
@leszek3 chyba akurat mocowania E ta Sigma nie podbije, jest przecież świetny Sony E 11mm f/1.8. No chyba że cena będzie wyjątkowo atrakcyjna.
@lukzab
Nic dodać, nic ująć. Jest tu tyle informacji nietechnicznych, że brak wzmianki i choćby małego wyboru zdjęć to klasyczna poruta. Szkoda.
Lukzab, to napisz coś od siebie. Chętnie przeczytamy.
Na optycznych czytamy o sprzęcie i technikaliach z tym związanych. Tematy zazwyczaj są dosyć syntetyczne. Ma to swoje wady i zalety, ale już nawet bardzo łatwe do interpretacji dane często wywołują sporo dyskusji - nie wspomnę tu o mikromatrycach w pewnych aparatach. Rzadko można tu czytać o fotografiach, czy pracy fotografów (czasem bywają to teksty sponsorowane czy powstające w ramach współpracy z markami). Na optycznych nie przeczytaliśmy o odejściu Petera Lindbergha, Eliota Erwitta, Williama Kleina, Sebastião Salgado i wielu innych mistrzów. O Tadeuszu Rolke też nie. Moim zdaniem to nie jest powód, aby czynić redakcji jakiekolwiek zarzuty. Internet jest na tyle ogromny, że i o mistrzach można treści czytać, słuchać i oglądać. Optyczne zajmują się nawet nie całą techniczną stroną fotografowania i moim zdaniem to całkiem dobrze, że nie chcą być od wszystkiego.
Deel77, aby na pewno dowiadujemy sie tu o sprzęcie? Nie mówię o plotkach, ale realnym sprzęcie optycznym, na który realni ludzie (ja takze) wydali już swoje pieniądze, dowiadując się sie wszystkiego drogą pantoflową. Mówię o lornetkach Zeiss SFL 50 mm, Sky Rover Banner Cloud. W czym gorszy news o nich od nowego obiektywu 7costam?
@_Tomek_
Nigdzie nie napisałem, że na optycznych są informacje o wszystkich sprzętach. Wielu krytykuje redakcję, że nie testuje optyki największego producenta i mimo, że sam korzystam z ich urządzeń nie przeszkadza mi czytać tu o innych markach.
News o sprzętach o których piszesz nie byłby ani lepszy ani gorszy od innych. Może kwestia nie leży po stronie optycznych, a marketingu tych marek, że nie potrafią poinformować redakcji o swoich produktach?
Moim zdaniem problem leży w naszych oczekiwaniach. Pewnie lepiej byłby gdyby było więcej informacji czy testów, ale osobiście wolę ilość dziś prezentowanych treści niż ich większą ilość gdyby miało to wiązać się obniżeniem jakość.
Pojawiają się względnie często informacje o warsztatach z Muzeum Powstania, wystawach w Zamościu, o konkursach fotograficznych/filmowych, jakieś nagrody Sony, o warsztatach z Anne Leibovitz, to wszystko ma mały (czyli żaden) związek ze sprzętem, więc nie brońmy czyjejś bezczynności na siłę.
'nie wspomnę tu o mikromatrycach w pewnych aparatach.'
Ja też nie wspomnę o braku testów obiektywów pewnej marki.
Słowa klucz: względnie i żaden.
Nawet petapixel napisal o Tadeuszu a optyczne nie :/
@_Tomek_:
"wydali już swoje pieniądze, dowiadując się sie wszystkiego drogą pantoflową."
Bo tak już jest, że pantoflarze dowiadują się wszystkiego drogą pantoflową.
@Bradford:
"Nawet petapixel napisal o Tadeuszu a optyczne nie :/"
Tam na petapixel piszą bo tam nikt o tym nie wie. Tu nie ma sensu o tym pisać bo wszyscy o tym wiedzą.
Ponawiam propozycję - po to jest sekcja komentarzy. Zamiast w nich jojczyć - napiszcie po kilka zdań o zmarłym. Dlaczego jego zdjęcia są dla Was ważne, a jeśli ktoś miał sposobność poznać go osobiście, może jakąś anegdotę, ciekawostkę...
Czy choćby wzmiankę o tym, jakiego sprzętu używał.
Są 2 mojsze: albo portal techniczny albo kolejna zakiadka obok aktualnosci, aparatów i obiektywów.
A co do plotek mogłoby być ich więcej, czesto posilkuje się innymi stronami.
@Deel77, nie mówię już o testach, bo wiadomo, że wszystkiego testować się nie da. Trudno nawet zrobić w ten sposób jakiś uczciwy przekrój rynku, bo sprzętu jest za dużo. Mówię tylko o newsach sprzętowych, jakichś pierwszych wrazeniach, nie kopiowaniu informacji producenta, ale podania jej z autorskim komentarzem.. Kiedyś było praktycznie wszystko istotne, chętnie tu zaglądałem żeby czegoś dowiedzieć się o nowościach,, a teraz...? Z ostatniej strony dowiemy się o nowych ładowarkach, zamiennikach akumulatorów, aktualizacjach oprogramowania. Wspomnisl ktoś o tym, że Leca zaprezentowała 12 lipca dwie nowe linie lunet? Albo o nowej wersji kolorystycznej lornetki NL 42 mm?
@BlindClick
"A co do plotek mogłoby być ich więcej, czesto posilkuje się innymi stronami. "
Zgoda. Mogłoby być więcej plotek. Najlepiej dotyczących tych produktów czy firm które mnie interesują. Mogłoby być też mniej o tych które mnie nie interesują :) Z drugiej strony to komentarze pod plotkami są doskonałym miejscem, aby podzielić się "swoimi" plotkami. Trudno oczekiwać, aby ograniczona liczba pracujących w redakcji spędzała czas na ich wyszukiwanie skoro półki uginają się pod ciężarem jeszcze nieprzetestowanych sprzętów.
@_Tomek_
To tak nie działa. Z jednej strony piszesz o tym że wszystkiego testować się nie da, by chwilę dalej napisać że chodzi tylko o pierwsze wrażenia z autorskim komentarzem i nie kopiowaniu informacji producenta. Sprawa jest zdecydowanie bardziej skomplikowana. Nie znam realiów jakie panują w redakcji optycznych, ale przepracowałem prawie 30 lat w różnych mediach. Wyobraź sobie małą, kilkuosobową redakcję. Nierealnym jest to aby opisać wszystko co pojawia się na rynku. Na to nałożyć trzeba politykę firm. Jedna przed premierą udostępnia sprzęt albo informacje o nim wszystkim mediom, inna tylko wybranym, a jeszcze inna trzyma wszystko w tajemnicy a premierę organizuje w mediach społecznościowych. Czwarta prezentuje nowości w różnych regionach w różnym czasie, i czasem pomija np. Europę Zgadnij o którym produkcie przeczytasz najwcześniej i najbardziej wyczerpująco? Do tego należy dołożyć pracę nad testami i szukaniem plotek. Ogarnięcie tego to nie jest łatwa sprawa gdy wie się, że całość trzeba jeszcze spiąć finansowo.
@Bahrd
1. Fuji X-T30 link
2. Sony RX-100 link
@hrabia13, to miało być coś od siebie? Zapowiadasz śmierć tych aparatów?
'Ogarnięcie tego to nie jest łatwa sprawa, gdy wie się, że całość trzeba jeszcze spiąć finansowo.'
W ten problem to akurat nie wierzę... Pomijanie testów najważniejszego gracza na rynku, trollowanie reklamodawcy pod jego własnym tekstem (vide 'jazda' bez trzymanki' w stronę OMDS pod tekstem, który ich sprzęt reklamuje link )
1. Mam mieszany stosunek do fotografii cz-b, ale oglądając genialne prace Tadeusza Rolke widzę, że gdy brak koloru to koncentruję się wyłącznie na treści a nie na formie
2. Pomijając kwestie praktyczne związane z utrzymaniem czystości ten biały Sony i biały obiektyw 7Artisans wyglądają po prostu bosko!
@JarekB
Kilka słów prawdy sprzed 4 miesięcy, a boli do dziś.
Może właśnie dlatego jeszcze dziś czytasz treści na tym portalu, że redakcja pisze to co myśli zamiast być przedłużeniem marketingu firm, a firmy dalej współpracują z redakcją bo jej pozytywna ocena jest zdecydowanie więcej warta niż kupiony przekaz u influencera z youtube.
@hrabia13
+1 'w temacie' białego obiektywu. Wygląda tak obłędnie, że podpiąłbym nawet do czarnej puszki.
@deel77
To nie chodzi o prawdę, tylko o zachowanie biznesowe, owo 'spinanie finansowe'. Reklamodawca X zamieszcza tekst o firmie Y, a portal wdaje się w bardzo ostrą wymianę zdań z pracownikiem firmy Y dezawuując jej produkty. Też tak robiłeś przez te 30 lat w mediach? Naprawdę? Czym innym jest krytyka w teście, a czym innym jest publiczne atakowanie reklamodawcy i to w serii wypowiedzi.
Na ,,Fotopolis” można przeczytać o Tadeuszu Rolke
link
oraz obszerny artykuł z 2019
link
@deel77,
Może mam idealistyczne podejście, ale życzyłbym sobie i wszystkim, by prasa branżowa dawała rzetelny przegląd rynku. W tej chwili taki przegląd muszę robić sobie sam, czytając polskie i zachodnie fora, blogi, prywatne strony wybranych osób (kanały filmowe odpuszczam, bo to zbyt powolny sposób zdobywania wiedzy), śledząc witryny i profile społecznościowe producentów, zapisując się do ich newsletterów.
No nie można zrzucać winy na producentów, że słabo informują o nowościach, bo w tej sposób kończy się na tym, ze portal zajmuje się sprzętem mainstreamowym, sprzętem wielkich graczy rynkowych, a nie sprzętem każdego rodzaju, także tym bardziej niszowym lub najciekawszym.
Dość absurdalne w takiej sytuacji jest szukanie plotek, skoro tyle ciekawego dzieje się realnie.
@JarekB
Właśnie o prawdę chodzi. Rozumiem, że preferujesz opinie kupione biznesowo? Druga sprawa, redaktor ma prawo do swojego zdania, a jeżeli dodatkowo potrafi je obronić to tylko dobrze dla niego i redakcji. Właśnie tym, że redaktor ma swoje zdanie i swobodnie je wygłasza różni się od wszelkiej maści ambasadorów i od większości twórców treści w mediach społecznościowych.
@JarekB:
"To nie chodzi o prawdę, tylko o zachowanie biznesowe"
Prawda powinna być najważniejsza. Dlatego czytam Optyczne. Jak kogoś prawda nie interesuje to powinien zmienić portal.
@_Tomek_
Kiedyś były czasy, że "prasa" była wszechwiedząca, nieomylna i ... sterowana oraz mało rzetelna. Czy to było dobre? Dziś wielką wartością rzetelnych mediów jest właśnie ich różnorodność oraz to, że każdy może czytać co chce - więcej może sam tworzyć media, a w internecie dostęp do większości z nich jest za darmo.
Nie zgodzę się ze stwierdzeniem, że złą rzeczą jest konieczność - a może możliwość ? - korzystania z wielu źródeł. Podczas studiów też po wiedzę trzeba było sięgać do wielu publikacji i zazwyczaj wszelkie kompendia nie dawały pełni informacji.
"Dość absurdalne w takiej sytuacji jest szukanie plotek, skoro tyle ciekawego dzieje się realnie. "
No właśnie cotygodniowe plotki są idealnym miejscem do dyskusji na prawie każdy temat.
Prawda to jedno, a utrzymywanie dobrych relacji z producentami i dystrybutorami to drugie. Bardzo dobrze, że w testach wszystkie wpadki są bezlitośnie wypominane. Tak jak kiedyś w teście wytrzymałościowym zatopienie dwóch lornetek marki Leika. Niedobrze jeśli to rzutuje na całe późniejsze podejście do tego sprzętu. W komentarzach i na forum nie raz dawało się odczuć negatywny stosunek do lornetek tej firmy w ogóle. Po co? Są ludzie, którzy nawet teraz świadomie kupują Ultravidy HD+, bo cenią je za kolorystykę, kontrast i pracę pod światło. Mając pieniądze i wybór wolą kupić taką lornetkę od na przykład NL Pure, którego też przecież można skrytykować, np. za odblaski pod słońce.
Do każdego sprzętu można się przyczepić, ale jeśli zapomina się o jego mocnych stronach, to nikomu to nie służy. To samo mogę przepisać pod adresem OM i zacytowanego przez JarkaB artykułu.