Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

Optyczne.pl

Aktualności

O tym się mówi, czyli plotki i ploteczki z ostatniego tygodnia

O tym się mówi, czyli plotki i ploteczki z ostatniego tygodnia
31 maja
2026 13:53

Zapraszamy do zapoznania się z naszym zestawieniem najciekawszych plotek o nowościach sprzętowych z mijającego tygodnia.

Uwaga! Poniższe informacje w większości nie są oficjalnymi informacjami producentów i pochodzą często z nieznanych i niepotwierdzonych źródeł, które publikowane są w portalach:

7Artisans

Nowe obiektywy

W sieci można znaleźć zdjęcia trzech nowych obiektywów od 7Artisans:

AF 10 mm f/2.5 fisheye pełnoklatkowy

O tym się mówi, czyli plotki i ploteczki z ostatniego tygodnia

O tym się mówi, czyli plotki i ploteczki z ostatniego tygodnia

AF 10 mm f/4 APS-C

O tym się mówi, czyli plotki i ploteczki z ostatniego tygodnia

O tym się mówi, czyli plotki i ploteczki z ostatniego tygodnia

AF 18 mm f/2 APS-C

O tym się mówi, czyli plotki i ploteczki z ostatniego tygodnia

O tym się mówi, czyli plotki i ploteczki z ostatniego tygodnia

Canon

Nowy PowerShot

Podobno pod koniec sierpnia br. Canon zaprezentuje nowy kompakt PowerShot. Jak twierdzi portal canonrumors, nie będzie przypominał wcześniejszych modeli serii G.

Nowe obiektywy

Mówi się, że Canon poszerzy swoją ofertę obiektywów o stałkę VCM oraz zoom. Oba instrumenty będą L-kami, a ich premiera może się odbyć w okolicach 25 sierpnia br.

Leica

SL3-P i obiektyw

W sieci opublikowano nieoficjalną częściową specyfikację pełnoklatkowego bezlusterkowca Leica SL3-P. Oto ona:
  • 44.3-megapikselowy sensor jak w Panasoniku S1R II
  • poprawiony autofocus (względem SL3-S) z ok. 800 punktami
  • możliwości filmowe mogą być okrojone względem innych modeli SL3
  • pozycjonowanie: między SL3 i SL3-S
  • cena: ok. 5900 EUR
  • premiera: przełom maja i czerwca br.
Pojawiają się jeszcze doniesienie nt. obiektywu 100 mm makro.

Panasonic

Nowy aparat na horyzoncie

Kilka tygodni temu, Panasonic zarejestrował w Chinach nowy aparat o nazwie kodowej P2503A. Nie wiadomo jeszcze, o jaki model chodzi, ale ze względu na obecność modułów Wi-Fi 2.4 GHz i 5 GHz, nie będzie to tani aparat amatorski.

Sigma

Nowy obiektyw

Jedno ze źródeł plotek twierdzi, że Sigma niedługo pokaże nowy pełnoklatkowy obiektyw. Nie wiadomo nic o jego parametrach, pojawiły się natomiast określenia „zabawny” i „nietypowy”.

Sony

FX3 II?

Podobno nadchodzący model FX3 II od Sony zostanie wyposażony w nowy, podwójny procesor i globalną migawkę. Czy chodzi tu może tutaj o układ Bionz XR2 i sensor z A9 III? Tego jeszcze nie wiadomo.

Mówi się jeszcze o kolejnym aparacie, przypuszczalnie kolejnym przedstawicielu linii RX lub bezlusterkowcu APS-C. Powinien się pojawić w ciągu 2-3 miesięcy.

2/16-28

Wkrótce może się też pojawić jasny, szerokokątny zoom 16-28 mm f/2.0 GM.


Komentarze czytelników (35)
  1. SNOY
    SNOY 31 maja 2026, 14:02

    pierwszy

  2. Soniak10
    Soniak10 31 maja 2026, 14:33

    "Kilka tygodni temu, Panasonic zarejestrował w Chinach nowy aparat o nazwie kodowej P2503A. Nie wiadomo jeszcze, o jaki model chodzi, ale ze względu na obecność modułów Wi-Fi 2.4 GHz i 5 GHz, nie będzie to tani aparat amatorski."

    Może to będzie odpowiedź Panasonica na olympusowy (OM SYSTEM) model retro OM-3? Oby nie był gorszy?
    Ehhh... pomarzyć można, prawda?

  3. photopolis
    photopolis 31 maja 2026, 15:03

    "Mówi się jeszcze o kolejnym aparacie, przypuszczalnie kolejnym przedstawicielu linii RX lub bezlusterkowcu APS-C"

    Już ostrzę sobie zęby (właśnie kupiłem pilniczek). Choć używam Canona to przychylnie patrzę na konkurencję. Niech wygra najlepszy (pewnie dlatego marny ze mnie kibic sportowy).

  4. Ryzbor
    Ryzbor 31 maja 2026, 16:35

    Była/jest mania pikselozy, a teraz doszła do tego jakaś moda się na bardzo drogie, duże, ciężki i właściwie nikomu niepotrzebne zoomy F2.0.

  5. JarekB
    JarekB 31 maja 2026, 17:37

    Zapowiedź nowych obiektywów 7Artisans pod APS-C oznacza, że pojawią się też z bagnetem m4/3. Chętnie spojrzę na 2.0/18 jako na następcę mZuiko 1.8/17. Nabyłem niedawno 7Artisans 2.5/40 pod FE - szkło jest nadzwyczaj dobrze wykonane, jest lekkie i ma ogromną ilość wad optycznych, właśnie dla tych wad je nabyłem. Liczę na podobną ilość wad w 2.0/18 :-)

  6. JarekB
    JarekB 31 maja 2026, 18:15

    'właściwie nikomu niepotrzebne zoomy F2.0'

    Są to (siłą rzeczy' produkty niszowe (podobnie jak każdy produkt Lajki), więc zupełnie nie ma znaczenia, że gdzieś tam w komentarzach pojawią się narzekania na cenę, wagomiarę i 'niepotrzebność'. Producent ma do dyspozycji tabelki ze sprzedażą i dochodami realizowanymi przez poszczególne produkty. Ponadto - innowacyjność jest jednym z argumentów marketingowych.

  7. Ryzbor
    Ryzbor 31 maja 2026, 19:04

    "innowacyjność jest jednym z argumentów marketingowych." - szkoda że do Nikona nie dociera

  8. Bradford
    Bradford 31 maja 2026, 19:32

    Lajce cos sie nie spieszy do zrobienia aparatu z warstwowym sensorem

  9. orle oko
    orle oko 31 maja 2026, 22:34

    Rybzor... Ale ignorant xD

  10. leszek3
    leszek3 31 maja 2026, 22:37

    fakt, zoomy f/2 są do bani, ja od lat używam tylko f/1.8.

  11. kojotek85
    kojotek85 31 maja 2026, 23:46

    Ciekawe co zrobi Panasonic, S1IIH, S5III czy jakiś bardzo oczekiwany model micro4/3 w rozmiarze GM, na który użytkownicy tracą nadzieję.

  12. Omnigraf
    Omnigraf 1 czerwca 2026, 00:32

    Chcę tego fisheye'a!

  13. photopolis
    photopolis 1 czerwca 2026, 00:56

    @Bradford
    Nie przypominam sobie, żeby zapowiadali rywalizację w SWL (szybciej, więcej, lepiej). Leica zawsze chodziła swoimi ścieżkami.

  14. BlindClick
    BlindClick 1 czerwca 2026, 05:56

    Ryzbor, tobie nie potrzebne. Nie ma obowiązku kupowania.
    Mnóstwo ciekawych obiektywów to wspaniala sytuacja.

    Ciekawe co Sigma pokaże.

  15. Andrzej19
    Andrzej19 1 czerwca 2026, 06:54

    „Globalna migawka”! Skrzeczy ten termin, jak pocieranie styropianem po szybie. Migawka światowa? Sferyczna? Raczej całościowa lub momentalna. Zmieńcie Panowie Optyczni ten groteskowy globalizm w coś lepiej spolszczonego

  16. filemon112
    filemon112 1 czerwca 2026, 07:24

    Andrzej,
    Twój chłopski rozum się myli. Globalna=całościowa, popatrz w SJP.

  17. mig-37
    mig-37 1 czerwca 2026, 07:55

    @leszek3 racja, ale miej na uwadze też takie ze światłem do 5,6 czy nawet 7,1, bo to najważniejszy i najpowszechniej sprzedawany typ obiektywu, w komplecie z amatorskim korpusem. Te są najpotrzebniejsze ;-)

  18. leszek3
    leszek3 1 czerwca 2026, 08:19

    mig-37,
    Nie ma lepszego obiektywu niż mój 200-600/1.8 ;-)

  19. leszek3
    leszek3 1 czerwca 2026, 08:28

    Jeszcze a propos opinii o niepotrzebnych czy niszowych - ja bym jednak dopuścił myśl, że duży otwór wejściowy obiektywu daje szansę ( nie gwarancję!) uzyskania większej rozdzielczości. I jeśli ktoś kupuje korpus apsC 40Mpix czy pelnoklatkowy 61-66Mpix, zaniast prozaicznych 24Mpix, to chciałby te megapiksele rzeczywiście uzyskać... Jasno pokazują to testy, a ja z powodzeniem używałem obiektywów f/2, f/1.8, f/1.4 i f/1.2 i jak dla mnie, to testy nie kłamią...

    Zapewne jeszcze długo nie kupię sobie fe 50-150/2, ale tylko z powodu ceny.

  20. lord13
    lord13 1 czerwca 2026, 09:18

    @JarekB
    "Zapowiedź nowych obiektywów 7Artisans pod APS-C oznacza, że pojawią się też z bagnetem m4/3"

    Niekoniecznie. Jest seria Lite na aps-c i nie ma jej z mocowaniem m4/3, więc nie wiem skąd ta pewność. To co 7Artisans pokazywał z m4/3, to były szkła manualne.

  21. baron13
    baron13 1 czerwca 2026, 09:41

    Co do zoomów f/2,0 to faktycznie, ciemne :-) Posiadam taki
    link
    i taki :
    link
    Standardowo na opstrykanie jakiegoś wydarzenia biorę 24-70 f/2,8 i 70-200 f/2,8. Lecz ten zestaw na apsc też bardzo dobrze się sprawdza. 200 mm f/2,0 na imprezy byłby bardzo przydatny :-)

  22. lord13
    lord13 1 czerwca 2026, 09:54

    @Andrzej19
    "Zmieńcie Panowie Optyczni ten groteskowy globalizm w coś lepiej spolszczonego"

    Dla uzupełnienia tego co pisał @filemon112 dodam jeszcze słownik Doroszewskiego, lata 1958-1969:
    globalny - obliczony ogólnie, ogólny, całkowity, ujmowany w całości, jako całość.

  23. leszek3
    leszek3 1 czerwca 2026, 09:58

    Momentalna to ona nie jest.

  24. JarekB
    JarekB 1 czerwca 2026, 10:23

    @lord13
    'To co 7Artisans pokazywał z m4/3, to były szkła manualne.'

    Co prawda, to prawda ;-)

  25. lord13
    lord13 1 czerwca 2026, 15:27

    @Redakcja
    A jeszcze taki smaczek a propos plotki o Panasie:

    "Nie wiadomo jeszcze, o jaki model chodzi, ale ze względu na obecność modułów Wi-Fi 2.4 GHz i 5 GHz, nie będzie to tani aparat amatorski."

    Serio? 2-zakresowe wi-fi ma świadczyć o jakimś wysokim pozycjonowaniu aparatu? Przecież teraz nawet stricte amatorskie puszki to mają.

  26. photopolis
    photopolis 2 czerwca 2026, 09:49

    @leszek 3
    "duży otwór wejściowy obiektywu daje szansę ( nie gwarancję!) uzyskania większej rozdzielczości"

    Czyli zatem uważasz, że przymykając przysłonę (obojętnie na jakiej matrycy) na obiektywie z "dużym otworem wejściowym" ograniczamy rozdzielczość zdjęcia? Nie rozumiem.

  27. baron13
    baron13 2 czerwca 2026, 10:31

    @photopolis to chyba znane?
    link

  28. lord13
    lord13 2 czerwca 2026, 11:03

    @photopolis
    "Czyli zatem uważasz, że przymykając przysłonę (obojętnie na jakiej matrycy) na obiektywie z "dużym otworem wejściowym" ograniczamy rozdzielczość zdjęcia? Nie rozumiem."

    Teoretycznie tak. Obiektyw idealny zawsze będzie mieć największą rozdzielczość na największym otworze przysłony, bo rozmiar plamki dyfrakcyjnej, z których składa się rzutowany na matrycę obraz, zależy od długości fali światła i otworu przysłony, czym mniejszy otwór przysłony tym rozmiar plamki większy.
    W praktyce większość obiektywów, zwłaszcza tych jasnych, nie jest idealnie skorygowana na pełnym otworze przysłony i ta potencjalna najwyższa rozdzielczość jest zjadana przez wady optyczne, dlatego na początku przymykanie przysłony, które odcina wady optyczne, poprawia osiągi, ale już od okolic f/4-5.6 rozdzielczość zaczyna spadać.

  29. photopolis
    photopolis 2 czerwca 2026, 11:07

    @baron13
    Wow, ile wiedzy, dzięki!

  30. photopolis
    photopolis 2 czerwca 2026, 11:08

    @lord13
    Naprawdę WIELKIE dzięki za tak szczegółowe wyjaśnienia.

  31. maksiczek
    maksiczek 3 czerwca 2026, 05:55

    Baron wygrał w Lotto :) Ciekawe gdzie najpierw poleci, na jaki kontynent, a może klasycznie Grecja ?

  32. ros28
    ros28 3 czerwca 2026, 09:43

    "Kilka tygodni temu, Panasonic zarejestrował w Chinach nowy aparat o nazwie kodowej P2503A. Nie wiadomo jeszcze, o jaki model chodzi, ale ze względu na obecność modułów Wi-Fi 2.4 GHz i 5 GHz, nie będzie to tani aparat amatorski."

    Wreszcie Panas wcisnął telefon komórkowy w korpus aparatu. Do tej pory było odwrotnie.

  33. baron13
    baron13 3 czerwca 2026, 10:31

    W temacie wielkich i niepotrzebnych obiektywów. Czemu Sigma nie zrobiła 200 mm f/2,0 i 135 mm f/1,4 na Nikona? Nie jest to dla mnie sprawa, bo musiałbym mieć Nikona, ale chyba bagnet nie jest zamknięty? Mylę się? Tak, czy owak, tworzy się swego rodzaju monopol Sony-Sigma, jak kombinuję, w obszarze fotografii sportowej, przyrodniczej i imprezowej. Pewnie raczej przypadkowe, ale do przemyślenia. Powiem od razu, że wiem, jak trudnym obiektywem może być ten 135mm f/1,4, bo mam 135mm f/1,8, GO jest naprawdę papierowa, ale, jakby był w wersji RF, to, jak najbardziej. Bo wielki i niepotrzebny :-)

  34. lord13
    lord13 3 czerwca 2026, 11:51

    @baron13
    "Czemu Sigma nie zrobiła 200 mm f/2,0 i 135 mm f/1,4 na Nikona? Nie jest to dla mnie sprawa, bo musiałbym mieć Nikona, ale chyba bagnet nie jest zamknięty?"

    Nie jest to też bagnet otwarty. Prawdopodobnie Sigma dostała zgodę na kilka szkieł aps-c, podobnie jak w przypadku Canona. Nie wiadomo też na ile Sigmie zależało na szerszym dostępie.

    "Tak, czy owak, tworzy się swego rodzaju monopol Sony-Sigma, jak kombinuję, w obszarze fotografii sportowej, przyrodniczej i imprezowej."

    Jeżeli chodzi o ff, to natywnie jest jeszcze L-mount, a i do Nikona można podpiąć każde szkło z mocowaniem E przez Megadap.

  35. baron13
    baron13 3 czerwca 2026, 20:20

    @lord13: o przejściówce nie pomyślałem. Dobry pomysł, jak przehulać sporo kasy :-)

Napisz komentarz

Komentarz można dodać po zalogowaniu.


Zaloguj się. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.