Przegląd 2-zatokowych serwerów QNAP NAS
4. QNAP TS-251B
![]() |
- Procesor: Dwurdzeniowy procesor Intel® Celeron® J3355 o taktowaniu 2.0 GHz (zwiększanym do 2.5 GHz)
- Architektura procesora: 64-bitowy x86
- Procesor graficzny: Intel® HD Graphics 500
- Pamięć systemowa: 4 GB SO-DIMM DDR3L (1 x 4 GB), rozszerzalna
- Maksymalna pojemność pamięci: 8 GB (2 x 4GB)
- Pamięć podręczna SSD: jest wsparcie
- Wnęka dysków: 2 x 3.5 cala SATA 6 Gb/s, 3 Gb/s
- Gniazdo rozszerzeń PCIe (PCIe Gen2 x2)
- Porty:
- 1 x Gigabit Ethernet (RJ45)
- 2 x USB 3.0
- 3 x USB 2.0
- HDMI 1.4b (rozdzielczość do 3840 x 2160 przy częstotliwości 30 Hz)
- 2 gniazda wejść mikrofonów dynamicznych 3.5 mm
- Wyjście audio 3.5 mm
- Cena: 1149 zł - do kupienia w sklepie serwery-NAS.pl
Oczywiście TS-251B poradzi też sobie doskonale z obsługą podstawowych zadań należących do serwera NAS, takich jak archiwizacja danych, obsługa chmury osobistej, czy udostępnianie i zarządzanie naszymi plikami zdjęciowymi. Niestety musimy mieć na uwadze, że urządzenie dysponuje jednym portem Gigabit Ethernet, co może być ograniczeniem w przypadku pracy wielozadaniowej.
Jest jednak na to rada. Serwer TS-251B wyposażono bowiem w gniazdo PCIe, dzięki czemu jest to pierwszy serwer QNAP NAS dla domu i małych firm z możliwością elastycznej rozbudowy zakresu funkcji i potencjalnych zastosowań. W serwerze można zainstalować np. kartę QNAP QM2 (koszt około 1000 zł) umożliwiającą korzystanie z pamięci podręcznej SSD M.2 i łączności sieciowej 10GbE, oraz Qtier do zwiększenia ogólnej wydajności systemu. Po zainstalowaniu bezprzewodowej karty sieciowej (na przykład karty QNAP QWA-AC2600) można natomiast zamienić serwer TS-251B w bezprzewodowy punkt dostępu udostępniający w całym domu transmisje strumieniowe multimediów. Model TS-251B obsługuje dwukanałowe dekodowanie i transkodowanie sprzętowe H.264, dzięki czemu możliwe jest płynne odtwarzanie plików multimedialnych z serwera NAS na różnych urządzeniach.
QNAP TS-251B jest więc znakomitą propozycją dla osób szukających wydajnego, niedrogiego serwera NAS zapewniającego szeroki wachlarz funkcji multimedialnych. Docenią go więc, nie tylko miłośnicy fotografii, ale też pozostali domownicy, chcący mieć łatwy dostęp do domowej biblioteki multimediów. Choć opcje rozszerzeń urządzenia nie są tanie, to nie musimy z nich korzystać już teraz. Serwer możemy przecież rozbudować w razie potrzeb za jakiś czas, a potrzebne do tego podzespoły na pewno będą wówczas tańsze. Nawet jeśli nie skorzystamy z tej możliwości, to i tak warto mieć świadomość, że ona istnieje.