Canon współpracuje przy budowie teleskopu TMT
Canon ogłosił, że jest jedną z firm, która bierze udział w pracach nad elementami głównego lustra budowanego właśnie na Hawajach teleskopu TMT - Thirty Meter Telescope. Ma to być urządzenie nowej generacji - z dużym 30-metrowym lustrem podzielonym na wiele sześciokątnych segmentów.
Budowa teleskopu TMT rozpoczęła się w tym roku i jest efektem współpracy kilku państw. Jak podkreśla firma Canon - Japonia jest odpowiedzialna za pracę nad 30 proc. wszystkich z 492 segmentów, jakie wejdą w skład głównego lustra teleskopu TMT. Canon jest odpowiedzialny za szlifowanie 26 segmentów. Firma już rozpoczęła prace.
![]() Źródło: www.tmt.org |
Optyka teleskopu TMT będzie się składać z 492 sześciokątnych luster. Każdy z nich ma mieć średnicę 1.44 metra i grubość 45 milimetrów. Segmenty będą oddzielone od siebie jedynie 2.5 mm przerwą. Razem mają tworzyć duże lustro o średnicy 30 metrów, podzielone na sześć sektorów (jego budowa została dokładnie opisana tutaj). Teleskop będzie wyposażony w system adaptatywnej optyki, którego zadaniem będzie niwelowanie wpływu atmosfery na otrzymywany obraz.
Jak podkreśla Canon prace nad szlifowaniem segmentów lustra wymagają dużej dokładności - z odchyleniem na poziomie maksymalnie do 2 mikronów. Firma korzysta przy tym ze swojego wieloletniego doświadczenia przy produkcji optyki. Prototyp segmentu lustra TMT ma być pokazany jeszcze w tym miesiącu na wystawie Inter BEE (International Broadcast Equipment Exhibition) w Tokio.
Uruchomienie teleskopu TMT jest planowane w okolicy 2020 roku.
Komentarz można dodać po zalogowaniu.
Zaloguj się. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
2 mikrony to w optyce nie jest duża dokładność tylko zupełny brak dokładności :-P no chyba że chodzi o półprodukty do dalszej obróbki?
@szuu myślę że chodzi o rozmiar.
Tutaj mówimy o dokładności 2 mikrony na średnicy 1.44 metra a nie na kilku mm jak to ma miejsce przeważnie w optyce.
Pięknie, pięknie! TMT na Hawajach, E-ELT i ALMA w Chile, James Webb na orbicie. Szykuje się wiele ciekawych odkryć na naszym bliższym lub "nieco" dalszym podwórku.
Na zdjęciu to nie teleskop tylko prototyp Gwiazdy Śmierci.
Kto, jeśli nie Canon ? No kto ?
@90s- po co miałby być wymiar z dokładnością do 2um skoro odległość między nimi wynosi 2,5mm!!! Te 2um to dokładność oszlifowania płaszczyzny lustra i w porównaniu do dokładności teleskopu Hublle'a jest to pikuś :)
Klasyk: link
Samyang wyszlifuje piękne lusterko za pół ceny. Cały czas ćwiczy. Po wszystkim doda do swojej oferty.
Ciekawe jaka ogniskowa i światło;-)
Taki teleskop zapewni grupie ludzi prace na lata
@61gaw o tym właśnie pisałem
Z tego co przeglądam link to tutaj większym wyzwaniem wydaje się sterowanie tymi wszystkimi lustrami niż szlifowanie.
Taki program my powinniśmy opracować ... mamy praktykę :P
Noo, kurdebalans! Takim teleskopem to już nie ma zmiłuj się: żaden małpolud z jakiejkolwiek galaktyki się przed nim nie skryje! A już w obrębie Drogi Mlecznej to badacze zidentyfikują ponad wszelką wątpliwość nawet skały, obsiusiane przez takiego małpoluda na planecie, dajmy na to, Kepler-186f w gwiazdozbiorze Łabędzia. Oj, będzie się działo!
Takie małe sprostowanie - jeśli figura jest sześciokątem, to nie ma średnicy :)
@goornik: w sumie masz rację. Chociaż autor mógł mieć na myśli średnicę okręgu opisanego na tym sześciokącie. Nie zmienia to jednak faktu, że w tekście pisanym na potrzeby publikacji (a nie w prywatnym liściku miłosnym) takie skróty myślowe nie powinny mieć miejsca, bo utrudniają zrozumienie meritum tekstu i wprowadzają chaos u czytelnika zamiast porządkować jego wiedzę o rzeczywistości.
Niepotrzebnie się czepiacie, bo średnica dowolnego zbioru (w przestrzeni z odległością) jest precyzyjnie zdefiniowanym pojęciem. Do tego też zupełnie intuicyjnym, tak jak wyżej Soniak pisze.
@mcinek82 - najciekawsze i znowu nie takie nowe odkrycie na naszym podwórku jest takie, że na ziemi żyje za dużo ludzi ....o jakieś 7 miliardów za dużo . Obyło się bez teleskopów . Zanim cokolwiek odkryjemy we wszechświecie on nas pożre na przystawkę :D jesteśmy tu na chwilę...i za chwile nas nie będzie. To nawet nie anomalia taka kolej rzeczy. Miliony, a może i miliardy gatunków zniknęły z tej planety bezpowrotnie , my jesteśmy zwyczajnie kolejnym na liście . Miłego wieczoru .
Ja wiem, że się czepiam - takie zboczenie zawodowe.
Dlatego walczę o to, by po polsku soczewkę nazywać "soczewka" a nie "element szklany"
Unikam jak ognia skażonego marketingiem słowa "produkt"
Tępię "szybkie obiektywy" i inne tym podobne koszmarki, będące wynikiem dosłownych tłumaczeń z innych jęzorów.
Jestem zażenowany. Forum optyczne a tak niski poziom komentarzy!
Może kogoś zainteresuje, że Polska jest współudziałowcem w konsorcjum użytkującym jeden z największych teleskopów optycznych na świecie, i że polski inżynier był głównym nadzorującym optycznej części projektu...
Dla zainteresowanych szczegółami - adres: www.tmt.org
A nie lepiej z orbity? Na ziemi trzeba bardzo naddac jakosci zeby zobaczyc to samo. Myslalem ze przyszlosciowe rozwiazania to obserwacje spoza atmosfery.
Pewnie, że lepiej z orbity, ale teleskop orbitalny to koszt o parę rzędów wielkości wyższy, niż teleskop o tej samej aperturze na ziemi.