Viltrox - obiektywy do bezlusterkowców i nie tylko
1. Viltrox - obiektywy do bezlusterkowców i nie tylko
Pierwszymi produktami Viltroxa były adaptery, które pozwalały podłączać obiektywy jednych systemów fotograficznych do korpusów innych. Znalazły one szerokie zastosowanie w kolejnych latach, kiedy na rynku zaczynały pojawiać się pierwsze bezlusterkowce, a oferta obiektywów do nich nadal pozostawała skromna.
![]() Najnowsza generacja adapterów Canon EF–Sony E nie tylko przenosi elektroniczne sterowanie, ale posiada też wbudowany ekran LCD |
Adaptery są zresztą czymś znacznie więcej niż tylko przejściówką z jednego bagnetu na inny. Wiele z nich oferuje przeniesienie elektronicznego sterowania pomiędzy korpusem a obiektywem, co umożliwia na przykład sterowanie przysłoną w obiektywach, które nie posiadają dedykowanego pierścienia przysłony.
![]() Przykład adaptera Viltrox wyposażonego w popularny wśród filmowców bagnet typu „positive lock”, który nie wymaga obracania obiektywu podczas montażu |
Inne posiadają z kolei wbudowany układ optyczny, który, działając odwrotnie do telekonwertera, potrafi zmniejszyć koło obrazowe obiektywu. Pozwala to na korzystanie na przykład z obiektywów pełnoklatkowych na korpusach z mniejszymi matrycami niemalże bez zmian ich kąta widzenia.
![]() Z tym adapterem korpus z matrycą APS-C da niemal takie same kąty widzenia, jak korpus pełnoklatkowy |
Oprócz klasycznych adapterów Viltrox oferuje też telekonwertery oraz przydatne przy fotografii makro pierścienie pośrednie, które pozwalają odsunąć obiektyw od korpusu i tym samym poprawić jego skalę odwzorowania.
![]() Zestaw pierścieni pośrednich do systemu Canon EF |
Kolejnym krokiem w rozwoju marki Viltrox było powiększenie oferty o obiektywy. Z początku były to manualne konstrukcje, a konkretniej modele PFU RBMH 85 mm f/1.8 czy też przetestowany w naszej redakcji model PFU RBMH 20 mm f/1.8 ASPH.
![]() |
![]() Viltrox PFU RBMH 20 mm f/1.8 ASPH. Fot. Damian Jakowski |
W podsumowaniu testu wspomnianej 20-ki znajdziemy następujące słowa:
Premiery takich obiektywów jak Viltrox PFU RBMH 20 mm f/1.8 ASPH cieszą mnie zawsze niezmiernie. Zwiększająca się konkurencja na rynku to świetna wiadomość zarówno dla nas jako testujących, jak i dla wszystkich klientów. A jeśli dodatkowo nowy podmiot rynkowy uderza ze swoimi produktami w miejsce, w którym luki w ofercie ma producent firmowy, sytuacja staje się naprawdę komfortowa. Co więcej, gdy po naszym teście okazuje się, że nowy obiektyw jest całkiem udany optycznie, a jednocześnie możemy kupić go w przystępnej cenie, do ideału brakuje naprawdę niewiele.Trzymamy więc kciuki za rozwój firmy Viltrox i z niecierpliwością czekamy na jej kolejne premiery, szczególnie tych obiektywów, które będą wyposażone w autofokus. Mamy nadzieję, że już niedługo będziemy mieli okazję przekonać się o tym, jak sprawują się one w praktyce.
Firma Viltrox wzięła sobie chyba słowa redaktora naczelnego do serca, bo właśnie w 2019 roku zaprezentowała swój pierwszy obiektyw z autofokusem. Miał on parametry 85 mm f/1.8 i także trafił do nas na testy. Co ważne, okazało się, że zarówno w wersji tego obiektywu z mocowaniem Fujifilm X, jak i wariancie na bagnet Sony E, autofokus działał szybko i sprawnie.
![]() Zdjęcia z redakcyjnego testu obiektywu Viltrox AF 85 mm f/1.8 |
![]() Viltrox AF 85 mm f/1.8. Fot. Jacek Woźniak |
![]() Viltrox AF 85 mm f/1.8. Fot. Łukasz Marciniak |
![]() Viltrox AF 85 mm f/1.8. Fot. Marcin Ślipko |
Nic zatem dziwnego, że firma Viltrox dość szybko poszła za ciosem i już rok później zaprezentowała trzy jasne stałoogniskowe obiektywy przeznaczone do współpracy z bezlusterkowcami Sony E i Fuijfilm X wyposażonymi w matryce APS-C. Mowa o modelach:
- Viltrox AF 23 mm f/1.4,
- Viltrox AF 33 mm f/1.4,
- Viltrox AF 56 mm f/1.4.
![]() |
Warto dodać, że obok wspomnianej już 85-ki były to pierwsze obiektywy niezależnego producenta z mocowaniem Fujifilm X wyposażone w autofokus. Stanowiły one i nadal stanowią tańszą alternatywę dla obiektywów firmowych, a przy tym potrafią miło zaskoczyć — na przykład model AF 23 mm f/1.4 XF pobił w naszym teście rekord rozdzielczości w centrum kadru dla obiektywów z mocowaniem Fujifilm X.
![]() Viltrox AF 23 mm f/1.4. Fot. Andrzej Batko |
![]() Viltrox AF 56 mm f/1.4. Fot. Piotr Nykowski |
W kolejnych latach do arsenału konstrukcji przeznaczonych na matrycę APS-C dołączyły dwa kolejne, niemające swoich odpowiedników w żadnym systemie modele:
- Viltrox AF 13 mm f/1.4,
- Viltrox AF 75 mm f/1.2.
![]() |
Obie te premiery wzbudziły spore zainteresowanie. Pierwsza z nich to wyjątkowo jasny odpowiednik ok. 20 mm dla matrycy pełnoklatkowej, druga natomiast stanowi jeden z najbardziej interesujących obiektywów portretowych dostępnych z mocowaniem Fujifilm X (a wkrótce także Sony E).
![]() Viltrox AF 13 mm f/1.4. Fot. Marcin Ślipko |
![]() Viltrox AF 75 mm f/1.2. Fot. Bartosz Syta |
![]() Viltrox AF 75 mm f/1.2. Fot. Damian Jakowski |
Plany firmy Viltrox nie skończyły się jednak na matrycach APS-C. Już wspomniany wcześniej obiektyw 85 mm f/1.8 STM przeznaczony był do współpracy z detektorami pełnoklatkowymi. W 2021 roku dołączyły do niego kolejne modele:
- Viltrox AF 24 mm f/1.8,
- Viltrox AF 35 mm f/1.8,
- Viltrox AF 50 mm f/1.8.
![]() |
Także w przypadku konstrukcji pełnoklatkowych Viltrox przetarł szlaki — są to pierwsze wyposażone w autofokus obiektywy z mocowaniem Nikon Z. Nie jest to oczywiście jedyny dostępny wariant — wszystkie te modele można też kupić z mocowaniem Sony E.
![]() Viltrox AF 50 mm f/1.8. Fot. Marcin Czornyj Kałuża |
![]() Viltrox AF 35 mm f/1.8. Fot. Marcin Ślipko |
![]() Viltrox AF 50 mm f/1.8. Fot. Łukasz Marciniak |
Pełną listę obiektywów fotograficznych Viltrox z poszczególnymi mocowaniami można znaleźć w naszej bazie:
- Obiektywy Viltrox z mocowaniem Canon EF-M:
- Obiektywy Viltrox z mocowaniem Fujifilm X:
- Obiektywy Viltrox z mocowaniem Nikon Z:
- Obiektywy Viltrox z mocowaniem Sony E:
- Viltrox AF 13 mm f/1.4
- Viltrox PFU RBMH 20 mm f/1.8 ASPH (pełnoklatkowy obiektyw manualny)
- Viltrox AF 23 mm f/1.4
- Viltrox AF 24 mm f/1.8 (obiektyw pełnoklatkowy)
- Viltrox AF 33 mm f/1.4
- Viltrox AF 35 mm f/1.8 (obiektyw pełnoklatkowy)
- Viltrox AF 50 mm f/1.8 (obiektyw pełnoklatkowy)
- Viltrox AF 56 mm f/1.4
- Viltrox AF 85 mm f/1.8 (obiektyw pełnoklatkowy)
![]() Viltrox AF 13 mm f/1.4. Fot. Karol Bartnik |
Jako że współczesne bezlusterkowce coraz częściej wykorzystywane są nie tylko do wykonywania zdjęć, ale też do filmowania, oferta Viltroxa obejmuje także obiektywy filmowe.
Pierwszym zestawem tego rodzaju konstrukcji są dostępne z mocowaniami Sony E oraz Mikro Cztery Trzecie proste i niedrogie modele Viltrox Cine o parametrach:
- 23 mm T1.5,
- 33 mm T1.5,
- 56 mm T1.5.
![]() |
![]() |
Dla bardziej zaawansowanych użytkowników firma Viltrox opracowała z kolei zaprezentowane w styczniu 2023 roku obiektywy anamorficzne Epic. Oferują one współczynnik kompresji horyzontalnej obrazu wynoszący 1.33x, co powoduje, że idealnie nadają się do współpracy z filmującymi w 16:9 aparatami i kamerami.
![]() |
W takim połączeniu możliwe jest uzyskanie panoramicznych filmowych proporcji obrazu w okolicach 2.37:1.
![]() Przykładowe kadry nagrane z użyciem obiektywów Viltrox Epic |
Viltrox to jednak nie tylko adaptery i obiektywy. Co prawda to z tych ostatnich firma jest obecnie najbardziej znana, ale w jej ofercie znajduje się też na przykład uniwersalna klatka do montażu akcesoriów filmowych na aparacie oraz różnego rodzaju oświetlenie, między innymi panele o różnych rozmiarach i kształtach oraz regulowanej temperaturze barwowej. Wszystkie mogą oczywiście być zasilane z baterii.
![]() |
![]() |
Niedawno do oferty dołączyła także lampa typu LED z mocowaniem akcesoriów Bowens, które pozwalają niemal dowolnie modelować dawane przez lampę światło. Co ważne, także i tu użytkownik ma możliwość regulacji temperatury barwowej w szerokim zakresie (2800–6800 K) oraz zasilenia całości z baterii.
![]() |
![]() |
Biorąc pod uwagę, że największy wysyp nowości i produktów marki Viltrox mogliśmy obserwować w ostatnich kilku latach, możemy założyć, że firma ta dopiero się rozkręca i w kolejnych latach zobaczymy jeszcze wiele interesujących produktów opatrzonych jej logiem.
![]() |
Artykuł powstał na zlecenie firmy Foto-Technika, polskiego dystrybutora marki Viltrox, który zachęca do skorzystania z najnowszej promocji na obiektywy tego producenta.