Przy okazji odbywającej się w 2014 roku edycji targów Photokina, Panasonic zaprezentował bardzo ciekawy kompakt. Mowa tutaj o modelu LX100, wyposażonym w jasny obiektyw o użytecznym zakresie ogniskowych (24–75 mm f/1.
Canon długo kazał nam czekać na premierę swojego pełnoklatkowego bezlusterkowca. Podczas gdy Sony rozwijało swój pełnoklatkowy system przez ostatnie pięć lat, Canon skupiał się jedynie na lustrzankach i systemie EOS M, który nigdy nie zyskał uznania bardziej wymagających użytkowników.
Najnowszy bezlusterkowiec Panasonica jest prawdopodobnie pierwszym aparatem z nowej, drugiej już linii Lumiksów, przeznaczonej dla użytkowników zajmujących się filmowaniem. Nowy Lumix GH5 z oznaczeniem „s” pojawił się na rynku stosunkowo niedługo po debiucie modelu GH5, następcy popularnego wśród twórców wideo GH4.
Po niewątpliwie mało imponującym systemie, jakim był Nikon 1, japońska firma pokazała wreszcie bezlusterkowca z prawdziwego zdarzenia. Jednego dnia zaprezentowano bowiem dwa pełnoklatkowe aparaty (Z6 i Z7), trzy systemowe obiektywy (1.
Fujifilm charakteryzuje się nieco odmiennym spojrzeniem na rynek kompaktów, niż inni producenci obecni na rynku. Zamiast skupiać się na aparatach zmiennoogniskowych, firma kilka lat temu znalazła swoją niszę w kompaktach z matrycą APS-C i obiektywami o klasycznych, stałych ogniskowych.
Planując wyprawę na Alaskę wiedziałam, że ukazanie powiązania tego miejsca z psami nie będzie trudne. Prawie trzytygodniowy pobyt – od 10 do 28 maja 2017 roku pozwolił mi na dokładne zgłębienie tematu.
Niecałe półtora roku temu swoją premierę miał model Canon PowerShot SX730 HS, który imponował 40-krotnym zoomem optycznym oraz optyczną stabilizacją obiektywu. Na pokładzie miał również 20.3-megapikselową matrycę CMOS o wielkości 1/2.
Premiera Lumiksa G9 była na pewno jedną z najciekawszych w zeszłym roku. W końcu Panasonic, dotychczas bardziej kojarzony z filmowaniem (za sprawą serii GH), wprowadził do oferty fotograficznego flagowca z prawdziwego zdarzenia.
Aparaty kompaktowe klasy \"megazoom\" wciąż cieszą się pewną popularnością. Bardzo szeroki zakres ogniskowych to cecha, która bardzo silnie odróżnia je od aparatów montowanych w smartfonach. Te ostatnie są w zasadzie odpowiedzialne za istotne skurczenie się rynku kompaktów, co motywuje producentów sprzętu fotograficznego do szukania innych dróg, by móc z nimi konkurować.
Fujifilm w kwestii aktualizacji swoich korpusów obrało nieco inny kurs, niż większość producentów sprzętu fotograficznego. Takie funkcje jak nagrywanie w 4K, wysokim klatkażu, czy F-logu japoński producent udostępnia właśnie za pomocą darmowej aktualizacji oprogramowania.
Mimo, iż segment prostych aparatów kompaktowych jest już niemal na wymarciu, rosnącym zainteresowaniem cieszą się urządzenia typu premium. Firma Sony, świadoma tego trendu, systematycznie rozwija linię Cyber-shot, a kolejnego jej przedstawiciela zobaczyliśmy na wtorkowej premierze.
Wczoraj, w Domu Zabawy i Kultury w Warszawie, odbyła się polska premiera najnowszego aparatu Fujifilm do fotografii natychmiastowej, mianowicie Instax SQUARE SQ6. To drugi model (po SQ10) pozwalający wykonywać zdjęcia w kwadratowym formacie na filmach typu instant.
Panasonic Lumix G9 jest najbardziej zaawansowanym fotograficznie modelem w portfolio japońskiego producenta. Został wyposażony, między innymi, w tryb zdjęć seryjnych 20 kl/s z migawką mechaniczną czy zaawansowaną stabilizację matrycy Body I.
Rodzina aparatów Sony RX100 została zapoczątkowana w czerwcu 2012 roku, kiedy to zaprezentowano pierwszy z modeli. Przez kolejne lata producent prezentował co raz to nowsze wcielenia tego kieszonkowego kompaktu z 20-megapikselową matrycą formatu 1\", aż w październiku 2016 roku doczekaliśmy się jego piątej odsłony.
Na rynek jasnych, szerokokątnych obiektywów w 2016 roku szturmem wdarła się szwajcarska marka Irix prezentując model 15 mm f/2.4. Marka Irix zarejestrowana jest w Szwajcarii, ale w jej tworzeniu biorą udział specjaliści z całej Europy, również w Polsce znajduje się centrum rozwojowe biorące udział w projektowaniu obiektywów Irix.