Optyczne.pl

Partnerzy


proclub.pl - Profesjonalny Sklep Fotograficzny, Profesjonalny Sklep Foto, Sklep Fotograficzny, Sklep Foto, Sklep wideo, Sklep video, sprzęt Foto, sprzęt Fotograficzny, sprzęt video, sprzęt wideo, produkty fotograficzne, produkty Foto, produkty video, produkty wideo, akcesoria Foto, akcesoria fotograficzne, akcesoria video, akcesoria wideo, kamery video, kamery wideo, Aparaty fotograficzne, aparaty cyfrowe, kamery cyfrowe, Lustrzanki, bezlusterkowce, obiektywy zoom, Macro, Makrofotografia, Monitory, filtry, filtry Foto, filtry fotograficzne, filtry video, filtry wideo, wypożyczalnia sprzętu Foto, CPS, Macro fotografia, warsztaty fotograficzne, szkolenia, studio fotograficzne, wyposażenie studia, zdjęcia, fotografia, kamera gopro, Hero Black, phantom, phantom 2, full Frame, Canon, Sony, Panasonic, Olympus, Pentax, Nikon, Leica, Fujifilm, 
Lumix, Alfa, Sandisk, Hoya, Lowepro, Zoom, PowerShot, Ixus, EOS, Cinema, Legria, pełna klatka, Manfrotto, statywy, torby fotograficzne, torby Foto, torby video, torby wideo, futerały fotograficzne, plecaki fotograficzne, oświetlenie studyjne, GoPro, dji, Hero, ilce, Eizo, spiker, tamron, Zeiss, Tokina, gh4, om-d, lumix, dron, qadrotopter, akcesoria, pen, nex, obiektywy, aparaty, kamery, zdjęcia, LensPen, Canon akcesoria, Sony akcesoria, Panasonic akcesoria, Olympus akcesoria, Leica akcesoria, Fujifilm akcesoria, Pentax akcesoria, Nikon akcesoria, GoPro akcesoria, karty pamięci.

Aktualności

Raport CIPA - kiepskie wyniki w listopadzie

Raport CIPA - kiepskie wyniki w listopadzie
8 stycznia
2018 09:21

Poznaliśmy nowe, tym razem listopadowe dane japońskiej organizacji CIPA (Camera & Imaging Products Association), która udostępniła kolejny raport na temat dostaw aparatów systemowych i kompaktów na rynek.

Podobnie, jak to było miesiąc wcześniej, także w listopadzie widoczne były wyraźne spadki (w porównaniu z tym samym okresem w 2015 i 2016 r.), jeśli chodzi o liczbę dostaw aparatów, zarówno systemowych, jak i kompaktów, a także urządzeń w ogólnym ujęciu. Wykresy ilustrujące listopadowy raport CIPA znajdziecie tutaj.

Nie wiadomo jeszcze, jak prezentuje się grudzień (odpowiedni raport powinniśmy poznać w lutym), ale patrząc na wyniki z poprzednich lat trudno się spodziewać jakiegoś znaczącego wzrostu, mimo że to okres świąteczny, skłaniający do większej ilości zakupów.

Fot. fancycrave1, pixabay.com, CC0 Public Domain


Komentarze czytelników (15)
 1. Bahrd
  Bahrd 8 stycznia 2018, 11:37

  ♪♩ Zostawcie Titanica!
  Nie wyciągajcie go!
  Tam ciągle gra muzyka,
  A oni w tańcu śnią.
  Niezatapialnie śnią! ♪♩

  Ano... Skoro kamery/aparaty są teraz przede wszystkim w samochodach, dronach, komórkach, odkurzaczach, lodówkach, na ramach, kaskach i za szybą...

 2. GoOrange
  GoOrange 8 stycznia 2018, 11:49

  Nareszcie jest nadzieja na nieco normalniejsze ceny (za kilka lat).

 3. vulkanwawa
  vulkanwawa 8 stycznia 2018, 12:18

  masakra, aparaty z wymienną optyką spadek aż o 20%

 4. paparazzi
  paparazzi 8 stycznia 2018, 12:30

  Jest lipa orzekła cipa.

 5. zoom2
  zoom2 8 stycznia 2018, 12:41

  GoOrange,
  za kilka lat to zostaną tylko nieliczne modele i to te z najwyższych segmentów oraz adekwatna do nich optyka a ceny staną się nieprzytomnie wysokie.
  Będzie to, co stało sie kiedyś ze sprzętem filmowym oraz z aparatami średnioformatowymi.

 6. Bartosz_T
  Bartosz_T 8 stycznia 2018, 12:46

  Przecież nie każdy wymienia aparat co rok. Obecna technologia jest już od wielu lat na wysokim poziomie, jakość matryc z generacji na generację nie zmienia się drastycznie, główną zmianą w nowych aparatach są zbędne, rzadziej potrzebne bajery. Aparaty od np. Canona 5D III (2012 rok), Pentax k-5 (2010) czy Canon 550d (2010) stosunkowo niewiele zyskały na jakości zdjęć w kolejnych odsłonach (nie licząc upakowania matryc).

 7. filemon112
  filemon112 8 stycznia 2018, 13:30

  Jaka lipa! Przecież ilość sprzedanych aparatów liczona od stycznia do listopada wzrosła w stos. do 2016 i to sporo...

 8. Rafiki
  Rafiki 8 stycznia 2018, 14:45

  ...w 2016 na całym rynku foto mocno odcisnęło się trzęsienie ziemi w Kumamoto.
  W tym przypadku porównanie rok do roku nie jest więc miarodajne.

 9. focjusz
  focjusz 8 stycznia 2018, 15:13

  przydało by się jednak rozbicie na lustrzanki i bezlustra - bez tego informacja jest mało mówiąca - a nie każdy ma czas grzebać za każdym razem.
  a poza tym to oczywiście jest jak pisałem.
  Obecnie nie ma żadnego sensu kupować - nowych - lustrzanek APS-C ( na szczęście pozbyłem się swojego :P ) a to one stanowią większość sprzedaży
  Z koleji FF w większości są za drogie - czasy kiedy produkcja matryc FF były nieproporcjonalnie droższe mineły i czas aby przełożyło się to na ceny końcowe..
  Do tego używek jest tyle że jak ktoś musi spokojnie coś znajdzie.
  Oczywiście zostają ludzie zarabiający na foto - tutaj jest ich nadreprezentacja - ale ilu ich jest ?!

 10. PDamian
  PDamian 8 stycznia 2018, 15:58

  link

  Sony press event na CES link

 11. zbytek3
  zbytek3 8 stycznia 2018, 16:30

  A na Nikona D850 czeka sie w DE 3 miesiace... czyli jakis jednak postep jest :-) Co innego Canon - on juz wystarczajaco zarobil .... starac sie nie musi...

 12. fotopstryk
  fotopstryk 8 stycznia 2018, 19:20

  Do Redakcji - poniższy tytuł byłby przejrzystszy:
  "Raport - cipa w listopadzie."

 13. mkol
  mkol 8 stycznia 2018, 23:12

  +1 @fotopstryk
  (i listek figowy dla cipy skoro to listopad :) )

 14. DarkRaptor
  DarkRaptor 9 stycznia 2018, 08:19

  mkol, ale listka figowego w listopadzie u nas nie uświadczysz ;)

 15. Lipen
  Lipen 19 stycznia 2018, 13:19

  Te raporty są bez sensu. W jednym miesiącu wzrost sprzedaży, w drugim spadek, ale w porównaniu z poprzednim rokiem wzrost. Ale w porównaniu ze sprzedażą w analogicznym okresie 10 lat temu spadek. I tak w kółko. I komentarze wyjaśniające dlaczego tak się mogło stać, albo i nie. Szkoda gadać.

Napisz komentarz

Komentarz można dodać po zalogowaniu.


Zaloguj się. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.