Sigma 150-500 mm f/5.0-6.3 APO DG OS HSM - test obiektywu
3. Budowa, jakość wykonania i stabilizacja
![]() |
Idąc od strony bagnetu, na korpusie obiektywu, znajdziemy najpierw
czytelną skalę ostrości, umieszczoną za szybką i wyrażoną, standardowo
już, w metrach oraz stopach. Potem znajdziemy obejmę, dołączanego w
zestawie, łącznika statywowego. Powyżej niego mamy napis z nazwą i
symbolami obiektywu, a na lewo przełączniki trybu pracy mechanizmu
ustawiającego ostrość (AF/MF) i trybu pracy stabilizacji (OFF, 1 - do
zwykłych zdjęć i 2 - do zdjęć obiektów w ruchu).
![]() |
Idąc dalej napotkamy wygodny i pozwalający na precyzyjne ruchy pierścień do manualnego ustawiania ostrości, który może pracować zarówno w trybie MF jak i AF. Powyżej niego widnieje napis "OPTICAL STABILIZER", a na lewo odnajdziemy przełącznik służący do blokowania obiektywu w pozycji złożonej. Przydaje się on bardzo często, bo niestety przedni układ soczewek wysuwa się i wsuwa pod swoim ciężarem.
W kolejnej części tubusu znajdziemy duży pierścień do zmiany ogniskowej, którego ruchy są płynne i odbywają się z należytym oporem. Po przestawieniu ogniskowej na 500 mm, rozmiary obiektywu rosną do prawie 33 centymetrów. Przedni układ soczewek otoczony jest nierotującym gwintem filtrów o przeogromnej średnicy aż 86 mm. Tak duże rozmiary wiążą się oczywiście z poważnymi wydatkami. Chcąc dokupić choćby filtr UV, także firmy Sigma, musimy liczyć się z wydatkiem 460 zł. Gdy zainteresuje nas filtr polaryzacyjny, jego zakup uszczupli nasz portfel o 800 zł.
Z racji pojawienia się stabilizacji, wzrosła znacząco ilość elementów optycznych wewnątrz obiektywu. Mamy więc do czynienia z 21 soczewkami ustawionymi w 15 grupach. Aż trzy z nich (w tym dwie z trzech dużych soczewek układu przedniego) wykonano ze szkła niskodyspersyjnego SLD. Obrazu całości dopełnia przysłona o dziewięciu listkach, którą możemy domknąć do f/22 lub f/29, w zależności od ogniskowej.
Warto tutaj dodać, że obiektyw w porównaniu do konkurencji, a nawet do Sigmy 120-400 mm, jest dość ciemny. Światło f/5.0 utrzymuje się w zakresie tylko 150-165 mm. Od 165 mm do 290 mm mamy wartość f/5.6, a powyżej 290 mm już f/6.3. W najbardziej interesującym nas zakresie ogniskowych od 300 mm w górę, obiektyw jest więc ciemniejszy od Sigmy 120-400 mm czy też nawet zoomów klasy 70-300 mm, które na 300 mm mają otwór względny f/5.6...
Kupując Sigmę 150-500 mm dostajemy w zestawie osłonę przeciwsłoneczną, łącznik statywowy oraz sztywny pokrowiec.
![]() |
Stabilizacja
Stabilizacja, w którą wyposażono Sigmę 150-500 mm, ma działać ze skutecznością 4 EV. Podobne zapewnienia słyszeliśmy w przypadku testowanej niedawno Sigmy 120-400 mm, lecz pomiary pokazywały wartości znacznie bliższe 2 EV. Gdy spojrzymy na pomiary wykonane dla modelu 150-500 mm, przedstawione na poniższym rysunku i przeprowadzone na ogniskowej 300 mm, możemy zobaczyć, że tutaj też skuteczność wynosi około 2 EV.

Punkt zerowy skali EV odpowiada czasowi ekspozycji 1/640 sekundy.
Widać, że krzywe pokazujące ilość nieudanych zdjęć w zależności od
czasu ekspozycji, oddalone są od siebie o około 2 EV.