Trzy nowe obiektywy Canon RF
Poza zapowiedzią nowego flagowego bezlusterkowca, firma Canon zaprezentowała dziś także dwa jasne teleobiektywy oraz instrument makro charakteryzujący się skalą odwzorowania 1.4:1.
INFORMACJA PRASOWA
Canon prezentuje trzy obiektywy RF oferujące fotografom zupełnie nowe możliwości
Warszawa, 14 kwietnia 2021 r. – Poza zapowiedzią aparatu EOS R3 – niezwykle szybkiego i responsywnego bezlusterkowca przeznaczonego dla fotografów sportowych i newsowych rejestrujących dynamiczne sceny – Canon Europe przedstawia dziś trzy nowe obiektywy RF.
RF 400mm F2.8L IS USM i RF 600mm F4L IS USM dołączają do szerokiej gamy doskonałych optycznie i wiodących w branży obiektywów RF dla systemu Canon EOS R, który powstał z myślą o przyszłości i który oferuje niezrównane możliwości dzisiejszym i przyszłym fotografom. Prezentowane superteleobiektywy idealnie nadają się dla profesjonalnych fotografów przyrody i sportu. Są pierwszymi w gamie RF produktami wyposażonymi w podwójny napęd, który umożliwia szybsze niż kiedykolwiek ustawianie ostrości i śledzenie rozgrywającej się akcji – nawet podczas fotografowania z prędkością 30 klatek na sekundę.
Na rynek trafia dziś również RF 100 mm F2.8L MACRO IS USM – pierwszy w świecie makroobiektyw AF z powiększeniem 1,4xi. Obiektyw ten jest nieodzownym elementem wyposażenia każdego fotografa – zarówno amatorów, jak i profesjonalistów – którzy pragnęliby rozwijać swoje umiejętności twórcze i korzystać z ogromnych możliwości aparatów i obiektywów systemu EOS R.
RF 400mm F2.8L IS USM i RF 600mm F4L IS USM – superteleobiektywy z niewiarygodnie szybkim autofokusem
Modele RF 400 mm F2.8L IS USM i RF 600 mm F4L IS USM bazują na przełomowych obiektywach EF 400 mm f/2.8L IS III USM i EF 600 mm f/4L III USM – dwóch ulubionych superteleobiektywach profesjonalnych fotografów sportu i przyrody. Chociaż optyka i mechanika tych obiektywów są w dużej mierze takie same jak w wersjach EF, oferują one zupełnie nowe możliwości dzięki pełnemu wykorzystaniu zalet rewolucyjnego systemu Canon EOS R i mocowania RF.
Profesjonaliści korzystający z tych obiektywów docenią niewiarygodne długości ogniskowych – szczególnie w połączeniu z extenderami RF 1.4x i 2x – jak również wspaniałe parametry optyczne, szybkie ustawianie ostrości, zmniejszoną wagę i lepsze wyważenie po podłączeniu do aparatu systemu Canon EOS R.
![]() |
Obiektywy RF 400 mm F2.8L IS USM i RF 600 mm F4L IS USM oferują typowe zalety obiektywów Canon RF, takie jak sterowanie przysłoną co 1/8 kroku dla wideo czy ulepszony optyczny stabilizator obrazu dzięki systemowi komunikacji RF Mount, oferującemu stabilizację 5,5-stopniowąii. Dodatkowo, obiektywy posiadają podwójny napęd, która zapewni przyszłym korpusom szybszy autofokus. Pozwoli to fotografowi uchwycić z daleka szybko rozgrywającą się, trwającą ledwie milisekundy scenę. Oba obiektywy oferują również trzy prędkości ręcznego ustawiania ostrości, co zapewnia precyzyjną kontrolę i możliwość ciągłej ręcznej regulacji ostrości – pozwala to na jej manualną zmianę bez przełączania trybów. Dodatkowo, fotograf może z góry zapamiętać dwa ustawienia ostrości i w razie potrzeby szybko je przywołać – oszczędza to czas w razie konieczności szybkiej reakcji i pozwala na przełączenie ostrości z jednego obiektu na drugi podczas nagrywania wideo. Pierścienia ostrości można również używać jako pierścienia sterującego w przypadku niektórych korpusów z serii EOS R.
![]() |
Dzięki zastosowaniu szkła Fluorite i Super UD oraz powłok ASC i Super Spectra, nawet przy maksymalnym otwarciu przesłony f/2,8, obiektyw RF 400 mm F2.8L IS USM zapewnia wyjątkową ostrość w całym kadrze. Obiektyw RF 600 mm F4L IS USM cechuje się również minimalnymi zniekształceniami i odblaskami – nawet przy maksymalnie otwartej przysłonie f/4, zapewniając profesjonalne obrazy najwyższej jakości od krawędzi do krawędzi kadru. Dzięki dużemu otworowi przysłony (f/4 w przypadku RF 600 mm F4L IS USM i f/2,8 dla RF 400 mm F2.8L IS USM) oba obiektywy działają niezawodnie nawet przy słabym oświetleniu. Oba posiadają też 5,5-stopniową stabilizację obrazu, redukując poruszone obrazy w słabych warunkach oświetleniowych – w efekcie są idealne dla profesjonalistów, potrzebujących doskonałego zdjęcia w każdej sytuacji.
Oba obiektywy budzą zaufanie swoją konstrukcją. Są lekkie i potrafią wytrzymać trudy profesjonalnego użytkowania. Niezależnie od tego, czy fotograf pracuje na mokrej od deszczu murawie czy w kurzu safari, obiektywy sprostają każdej próbie dzięki legendarnej jakości wykonania serii L i odbijającemu ciepło białemu wykończeniu.
RF 100mm F2.8L MACRO IS USM – doskonały do makrofotografii i portretów
RF 100mm F2.8L MACRO IS USM to prawdziwie wszechstronny obiektyw – niezbędny element wyposażenia profesjonalistów, półprofesjonalistów i amatorów fotografii makro, martwej natury i portretów. Jego ponadprzeciętny współczynnik powiększenia 1,4: 1 – możliwy dzięki ruchomemu układowi obiektywu i krótkiemu tylnemu ogniskowaniu – pozwala fotografowi uchwycić wyjątkowo szczegółowe zbliżenia. Korzystna ogniskowa 100 mm przy przesłonie f/2,8 doskonale sprawdzi się w fotografii portretowej.
![]() |
Oprócz niesamowitego powiększenia – zwiększonego w stosunku do odpowiednika EF (EF 100mm f/2.8L Macro IS USM) – obiektyw wyposażony jest w nowy pierścień kontroli aberracji sferycznej. Fotograf może dostosowywać efekt bokeh dla tła i pierwszego planu, jednocześnie uzyskując efekt rozmycia na obiekcie. Dziewięciolistkowy otwór o maksymalnej przysłonie f/2,8 oferuje płytką głębię ostrości i piękny efekt bokeh. Zaawansowana konstrukcja obiektywu RF 100 mm F2.8L MACRO IS USM zapewnia – podobnie jak w przypadku innych obiektywów z gamy RF – profesjonalną jakość, cechującą się ostrym i kontrastowym obrazem od krawędzi do krawędzi kadru.
![]() |
RF 100 mm F2.8L MACRO IS USM oferuje również 5-stopniową optyczną stabilizację obrazu i 8-stopniową stabilizację obrazu (zgodnie ze standardem CIPA) po podłączeniu do aparatów EOS R5 i EOS R6, co znacznie ogranicza ryzyko poruszenia obrazu podczas fotografowania z ręki. Podwójny napęd Nano USM zapewnia płynne, dokładne i szybkie automatyczne ostrzenie. Działa ono praktycznie bezgłośnie, a jednocześnie tłumione jest „oddychanie” autofokusu, dzięki czemu obiektyw idealnie sprawdza się przy nagrywaniu filmów i w postprodukcji zdjęć robionych w technice Focus Stacking.
Więcej informacji na temat dzisiejszych premier – RF 400mm F2.8L IS USM, RF 600mm F4L IS USM i RF 100mm F2.8L MACRO IS USM oraz EOS R3 – opublikowano tutaj:
- https://www.canon.pl/lenses/rf-400mm-f2-8l-is-usm/
- https://www.canon.pl/lenses/rf-600mm-f4l-is-usm/
- https://www.canon.pl/lenses/explore-lenses-by-photo-type/macro-lenses/
i) Dotyczy wymiennych obiektywów z autofokusem, dotyczy bezlusterkowych aparatów pełnoklatkowych. Badanie Canon na dzień 13 kwietnia 2021 r.
ii) Zgodnie ze standardem CIPA
Specyfikacje wszystkich dzisiejszych nowości są już dostępne w naszej bazie:
Komentarz można dodać po zalogowaniu.
Zaloguj się. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
Canon ma naprawdę imponujące tempo jeśli chodzi o wprowadzanie nowych obiektywów.
O ceny nie pytam... :-)
Korekcja SA: [ link ] - fajne!
Oddychanie: [ link ] - rzeczywiście, poprawili!
@Heimo
"Canon ma naprawdę imponujące tempo jeśli chodzi o wprowadzanie nowych obiektywów."
Dwa z nich nie są nowe tylko ze zmienionym mocowaniem.
"O ceny nie pytam... :-)"
Te dwa kosztują tyle samo co ich odpowiedniki EF.
Makrówka jest 100 usd droższa
Cena w Stanach za 100mm f/2.8Lmakro : 1400 dol.
link
z kolei RF 400mm f/2.8 to12 tys. dol.
link
a RF600mm f/4 L to 13 tys. dolarów.
link
Cena makro nie jest zła, za to co oferuje, na dwa pozostałe nie będzie mnie stać.
Cwanon to cwanon jak trzeba to nawet oddychac nie bedzie ;;;;
Ten macro z mozliwoscia zmiany aberracji sferycznej - wyglada niezle...
Cene bedzie kolo 5,5k - ta oceniam. Chyba pierwsze tego typu produkt na swiecie...
Sigma bedzie sie musiala na nowo postarac cos nowego wprowadzic...
Bardzo mnie cieszy ten 100mm makro. Brak takiego szkła był ostatnim co mnie mocniej trzymało przy Sony FE. Niestety nie ma absolutnie nic co mogło zastąpić mi mojego Sony 90mm GM, żadne szkło z lustrzanek nie jest ani w połowie tak dobre, a 85/2 też nie dostarcza podobnych rezultatów. Na taki obiektyw czekałem.
Sony mają więcej soczewek link
Och, oleż sprzęty. Jednak Canon to potęga, jakość obrazowania liczę że też będzie wyśmienita. Makrowka na pierwszy rzut oka wygląda jakby była zamocowania tyłem, hehe.
SA to coś jak DC u Nikona?
...Canon też przesunął soczewki do tyłu w EF 400 i 600 III
pdf link
Nie wiem czy nie lepiej do wersji EF tych super tele dokupić do każdego interfejs z tym dodatkowym pierścieniem, niż pakować się w nowe szkła, co mają przyspawany interfejs bez niczego.
W Sumie Cwanon mógł tak zrobić ale nie zrobił.
"EOS R3 będzie wyposażony w nową, ulepszoną technologię, która po raz pierwszy pojawiła się w aparacie Canon EOS 5. Był to pierwszy aparat cyfrowy EOS, w którym wykorzystano przełomową funkcję ustawienia ostrości sterowaną wzrokiem, pozwalającą użytkownikowi na łatwe wybieranie i przesuwanie punktu AF dzięki ruchom gałki ocznej zbliżonej do wizjera. "
EOS 5 był pierwszym cyfrowym EOS? W EOS 5 czym był cyfrowym?
Bo żaden "cyfrowy" EOS 5D (I, II, III, IV) nie miał tej funkcji.
Jedyna "piątka" z eye AF była na KLISZĘ i miała 3 punkty AF.
O, widzę, że mnie przeniosło z innego wątku po przelogowaniu. Ciekawe.
@rotnem
"O, widzę, że mnie przeniosło z innego wątku po przelogowaniu. Ciekawe."
A to taki lokalny folklor którego optyczni od lat nie potrafią lub nie chcą poprawić.
Moim zdaniem starym bywalcom nie wypada zwalac na to że przeniosło.
Hihiihi. To już taka lokalna tradycja można powiedzieć i chyba czas już tego nie zmieniać, lol.
wersje EF maja 2.5 roku, canon nie mial czego ulepszac.
Można zrobić zakup życia. Sprzedać "starą" 600 za 1/3 ceny i kupić "nową" za 100%. Już widzę tłumy zamawiających. Powiem szczerze, że dziwią mnie zachwyty. Obiektywy tej klasy są dobre i po 20 latach użytkowania, więc po co je zmieniać? Z powodu bagnetu? Przecież to bzdura. Sam używam 2,8/300 Nikona od 11 lat. Kupiłem nowy. Od tego czasu Nikon nie wypuścił nowszej wersji, to znaczy, że nie ma co poprawiać. Zapewne podobnie jest z Canonem. :)
@leon1212
"Można zrobić zakup życia. Sprzedać "starą" 600 za 1/3 ceny i kupić "nową" za 100%."
Jak ktoś ma już 600-kę, to nie potrzebuje kupować nowej, bo wystarczy adapter.
troche nie podoba mi sie trend usuwania ze wszystkich obiektywow skali odleglosci. czasem sie przydaje np w obiektywach reporterskich , gdzie czesto nastawia sie odleglosc " na oko" przed zrobieniem zdjecia, gdy kazdy uölamek sekundy jest cenny .
Z tego powodu zachowalem pare starszach modeli i raczej ich nie sprzedam.
waldi7214 kwietnia 2021, 10:05
Cena w Stanach za 100mm f/2.8Lmakro : 1400 dol.
link
................
w europie wczoraj zapowiedziano cene 1550 eu
w praktyce pewnie nieco spadnie , ale akurat te lepsze L ki trzymaja przez dluzszy czas niemal poczatkowa cene sprzedazy .
pojawia sie zapewnie taniej uzywane 100/2,8 L macro
@lord13
No jak to, przejściówka? Przecież to nie dziala tak jak trzeba. ;)