Nikon Nikkor Z 400 mm f/2.8 TC VR S (Aktualizacja)
Zapowiedziany pod koniec października teleobiektyw z wbudowanym telekonwerterem Nikon Nikkor Z 400 mm f/2.8 TC VR S został właśnie oficjalnie zaprezentowany.
Tak przedstawia się pełna specyfikacja nowego instrumentu:
- Ogniskowa: 400 mm (560 mm z telekonwerterem),
- Światłosiła: f/2.8 (f/4 z telekonwerterem),
- Pole widzenia: 6°10' (4° z telekonwerterem),
- Ostrość od: 2.5 m,
- Maksymalne powiększenie: 0.17x (0.23x z telekonwerterem),
- Maksymalna wartość przysłony: 22 (32 z telekonwerterem),
- Liczba listków na przysłonie: 9,
- Mechanizm autofokusa: VCM,
- Konstrukcja: 25 elementów / 19 grup (2 elementy ze szkła ED, 2 elementy ze szkła fluorytowego, 1 element "SR" o wysokim współczynniku załamania dla krótkich długości fal, 1 element ze szkła Super ED),
- Rozmiar filtra: 46 mm (gniazdo na wsuwane filtry znajduje się w tylnej części obiektywu),
- Dostępne mocowania: Nikon Z,
- Wymiary: 380 x 156 mm,
- Waga: 2950 g.
![]() Schemat obiektywu z telekonwerterem w torze optycznym |
![]() |
Przedsprzedaż nowego obiektywu już się rozpoczęła. Za oceanem wyceniono go na niecałe 14 tys. dolarów, a w Polsce na 69999 zł. Dostawy mają się rozpocząć 17-go lutego.
Specyfikacja obiektywu jest dostępna w naszej bazie:
![]() |
Aktualizacja - otrzymaliśmy oficjalną informację prasową o nowym obiektywie. Zamieszczamy ją poniżej.
INFORMACJA PRASOWA
Sięgaj dalej nowym obiektywem Nikkor z 400mm f/2.8 TC VR S
Nikon z przyjemnością informuje o nowym pełnoklatkowym superteleobiektywie stałoogniskowym z wbudowanym telekonwerterem — NIKKOR Z 400mm f/2.8 TC VR S. Ze względu na duży maksymalny otwór względny f/2,8 i niezawodne działanie autofokusa jest to znakomity obiektyw do fotografii sportowej i przyrodniczej. Jakość zdjęć jest doskonała podczas fotografowania zarówno z ogniskową 400 mm, jak i 560 mm z włączonym wbudowanym telekonwerterem x1,4.
NIKKOR Z 400mm f/2.8 TC VR S to pierwszy obiektyw z serii Nikon Z wyposażony w nowy autofokus z silnikiem VCM Silky Swift i optycznym enkoderem ABS. Dzięki temu jest szybszy i cichszy, a także zapewnia precyzyjne ustawianie ostrości oraz śledzenie obiektu. Jest to również pierwszy obiektyw z serii Z, w którym zastosowano nową powłokę Nikon Meso Amorphous, charakteryzującą się najlepszymi właściwościami przeciwodblaskowymi w historii obiektywów NIKKOR. Nowa powłoka zawiera cząstki mniejsze od nanocząstek, przez co zapewnia wyjątkowo skuteczną redukcję refleksów i flary. Przenoszony przez optykę kontrast jest doskonały, nawet podczas fotografowania scen z wieloma źródłami światła padającego bezpośrednio na kadr.
Superteleobiektyw NIKKOR Z 400mm f/2.8 TC VR S został skonstruowany z myślą o zapewnieniu fotografom niezrównanych możliwości podczas fotografowania w terenie. Dlatego też ma imponująco lekką konstrukcję, co ułatwia obsługę. Wytrzymały i idealnie wyważony obiektyw jest dokładnie uszczelniony wokół wszystkich ruchomych części, a jego środek ciężkości jest przesunięty do tyłu, co zwiększa stabilność podczas pracy. Elementy sterujące można konfigurować w celu idealnego przystosowania do dowolnej sytuacji, w tym poprzez przypisanie funkcji do pierścienia FN obiektywu.
Zurab Kiknadze, Product Manager w firmie Nikon Europe, powiedział: „Jest to pierwszy superteleobiektyw stałoogniskowy z serii S wprowadzony do rodziny NIKKOR Z. Otwiera on przed profesjonalistami nowe możliwości fotografowania sportu oraz dzikiej przyrody. Jest wyposażony w innowacyjne technologie, które pozwalają osiągnąć nowy poziom ostrości, kontrastu obrazu i możliwości dostosowywania. Bez względu na to, czego potrzeba, aby wykonać udane zdjęcie, ten obiektyw pozwoli zrealizować każde zamierzenie”.
![]() |
Podsumowanie najważniejszych cech: NIKKOR Z 400mm f/2.8 TC VR S
- Wbudowany telekonwerter 1,4x: aby włączyć telekonwerter i zwiększyć ogniskową do 560 mm, wystarczy przesunąć dźwignię po prawej stronie obiektywu.
- Niezawodny AF: autofokus z silnikiem VCM Silky Swift i optycznym enkoderem ABS zapewnia fenomenalnie szybkie i precyzyjne ustawianie ostrości oraz śledzenie obiektu.
- Oszałamiająca jakość obrazu: maksymalny otwór względny f/2,8 i efektowne rozmycie tła.
- Wbudowany mechanizm redukcji drgań: pozwala wydłużyć czas otwarcia migawki nawet o 5,5 stopnia nawet podczas fotografowania z włączonym wbudowanym telekonwerterem. Używany z aparatem Z 9 udostępnia synchroniczny VR.
- Powłoka Meso Amorphous: najlepsza w swojej klasie powłoka przeciwodblaskowa. Skutecznie redukuje refleksy i flarę powodowane przez światło padające pionowo lub ukośnie na powierzchnię soczewki.
- Subtelne szczegóły: soczewki ED, Super ED i SR firmy Nikon eliminują aberracje chromatyczne.
- Wytrzymały: uszczelnienie wszystkich ruchomych części tubusu oraz mocowania obiektywu chroni przed kurzem i wilgocią, a powłoka fluorowa firmy Nikon zabezpiecza przednią soczewkę obiektywu.¹
- Wyważony: środek ciężkości obiektywu jest przesunięty do tyłu, co zwiększa stabilność podczas pracy.
- Konfigurowalny: do pierścienia FN, a także do przycisków Fn, pierścienia ustawiania ostrości i bezgłośnego pierścienia sterującego można przypisywać różne funkcje. Do zapisywania odległości zdjęciowych można użyć przycisku pamięci.
- Bezpieczeństwo i stabilność: zdejmowana stopka statywu zapewnia optymalne wyważenie, gdy obiektyw jest zamocowany na statywie. Gniazdo blokady Kensington® pomaga chronić obiektyw przed kradzieżą.
- Zintegrowane gniazdo filtra: ułatwia wsuwanie filtrów, dodatkowo zwiększając kontrolę w trudnych warunkach oświetleniowych.
- Zgodność: współpracuje z telekonwerterami TELEKONWERTER Z TC-1.4x i TELEKONWERTER Z TC-2.0x.
¹ Nie gwarantuje się odporności obiektywu na pył i zachlapanie we wszystkich sytuacjach oraz we wszystkich warunkach.
Zaleca się ostrożność. Obiektywu nie mogą używać osoby z rozrusznikiem serca lub innym wszczepionym urządzeniem medycznym stosowanym przy chorobach serca. Pole magnetyczne wytwarzane przez ten obiektyw może powodować nieprawidłowe działanie urządzeń medycznych. Firma Nikon nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za takie nieprawidłowe działanie ani za bezpośrednie lub pośrednie skutki nieprawidłowego działania.
Przed użyciem obiektywu trzeba zaktualizować oprogramowanie aparatów do najnowszych dostępnych wersji.
Komentarz można dodać po zalogowaniu.
Zaloguj się. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
Sprzęt marzenie, bez szans na zakup ;-) "niecałe 14 tys. $" - dobrze, że niecałe, może sprzedam nerkę i dam radę ;-)
Wartość nerki to około 15 tys PLN a nie USD, potrzebne będą 4...
Co zrobić, panie Sąsiedzie, zasadniczo wszystkie nerki są używane... ;)
Polska cena to będzie 14 tys USD + VAT + składka zdrowotna.
Polska cena - 69999 zł
a 500+ ?
Piękna maszyna, widziałem preview u Jareda. Dla mnie nie miałaby żadnego zastosowania, ale fajnie widzieć rozwój technologii :)
No... ciekawostka. Z wbudowanym telekonwerterem i dołożonym 2x będzie 1120 f/8, i to pewnie ostre.
A to: "pole magnetyczne wytwarzane przez ten obiektyw może powodować nieprawidłowe działanie urządzeń medycznych." skąd?
@janek_w - to już lepiej pod 600/4 podłączyć tcx2 i będziesz miał 1200/8 i pewnie ostrzejsze niż z dwoma tc.
fajny
Ujć, +14 tys. więcej niż Sony 400/2.8...
Prawie 3 kg ten cud waży, ponoć to i tak prawie kilo mniej niż wersja lustrzankowa (nb. powinna być chyba tańsza teraz?); 38 cm to e zasadzie nie za dużo; no, całkiem poręczny.
Mają być też:
krótki 400mm f/4.5 lub f/4
600/4
krótki 800mm f/~6.3
i 200-600mm
link
link
@PDamian - 800/6.3 to już przecież nawet oficjalnie zapowiedzieli:
link
200-600 w przystępnej cenie to byłaby super oferta dla niezamożnych fotografów przyrody.
Z tej zapowiedzi nie wiedzieliśmy, że będzie tak krótki ;)
Nawet krótszy niż ten tu 400/2.8 z TC link
i pewnie ze 2 kg.
Tak przy okazji 200-600, to czy do zrobienia jest może aplikacja, która na podstawie danych (np. z Flightradar24) podawałaby "smugę cienia", tak żeby można było zrobić zdjęcie samolotu na tle Księżyca?
@Bahard
możliwe było by takie coś ale obarczone było by to pewnym prawdopodobieństwem błędu. FR wizualizuje przebytą trasę samolotu, a tu potrzeba by trasy z wyprzedzeniem, niemniej na podstawie chwilowego tracku i danych z NOAA.
edit.
jak ogarniasz programowanie to tu jest sporo o tym jak to zrobić
link
Dzięki!
Coraz lepiej prezentuje się nowy system Nikona
Tak, zwłaszcza cenowo się dobrze prezentuje. Grzech nie kupić, nawet żeby sobie leżał to dobrze mieć.
Cena tego wspaniałego szkła, to przynajmniej ze 25, zaledwie 20-sto letnich, nie bitych i w idealnym stanie Passatów TDI, prosto z Reichu. Nie wiem czy będzie hitem. ;-)
@Groszek
Jeżeli są zatankowane to tylko 20 Passatów.
@szabla jeśli nie odpowiada ci 500+ zawsze możesz kupić jak do władzy wróci twoja sekta, wrócą ci kwote woln aod podatku do 3 tys i zajumają ofe wraz z zasilkiem pogrzebowym wtedy napewno kupisz....
Nikt nie chce Rycerzy Sparwiedliwosci wspierac?
Za 500zl mozna wiekszosc kupic, smutek.
@monangel
Jeszcze dopisz żeby ceny z 2015r powróciły.
TA cena to zapewne przez polski ład taka wysoka :D
@MaciekKwarciak, @Szabla
Cenę obiektywów Nikon ustala na podstawie obecnej sytuacji w Polsce. Nie wiedzieliście?
@monangel napisał:
„@szabla jeśli nie odpowiada ci 500+ zawsze możesz kupić jak do władzy wróci twoja sekta, wrócą ci kwote woln aod podatku do 3 tys i zajumają ofe wraz z zasilkiem pogrzebowym wtedy napewno kupisz….”
Rząd nic nikomu nie daje (500+) bo rząd nie ma swoich pieniędzy. Są to pieniądze podatników, które najpierw trzeba ludziom zabrać.
Kwota 30 tys wolna od podatku to lipa, która fajnie brzmi w mediach. Brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podstawy opodatkowania sprawia, że dla wielu Polaków (w tym dla mnie) poprzedni system, z niższą kwotą wolną od podatku, był o wiele bardziej „opłacalny”.
Poprzedni rząd nikomu nie ”zajumał” żadnych pieniędzy z OFE. To kłamstwo zaczęło żyć już własnym życiem, a ludzie je powielający nie potrafią chyba sprawdzić jak było naprawdę. Część pieniędzy z Twojego OFE została przekazana na TWOJE indywidualne konto w ZUS.
„Zajumaniem” pieniędzy można jednak nazwać to, co zrobił obecny rząd z pozostałymi Twoimi pieniędzmi z OFE.
A obiektyw kosmos. Pokaz technologicznych możliwości Nikona.
Jednak ze względu na ceny nowych "zabawek" na rynku foto, ja póki co, zostanę przy starym systemie Nikon F + M4/3. Ceny korpusów nie przyprawiają o zawrót głowy, a dobrej (i przystępnej cenowo) optyki do tych systemów jest całe mnóstwo.
Bujaj w obłokach, monangel, bujaj...
@monangel
patriocie "napewno" nie wypada kaleczyć polskiego :)
Jak na "bankruta" który na pewno nie ma pieniędzy na R&D to kopią mocno. Niedawno Z9 a teraz to.
o_O
"Bankrut" Nikon symultanicznie wprowadza bezlustra razem z Canonem, jest forsowany jako sprzęt do krajobrazu (DR) vs portret i skóra Canona, nie mam pojęcia, kto jeszcze wierzy, że to są odrębne (na wierchuszce) firmy... Nie dadzą sobie zrobić krzywdy, nawet Soniemu (saturacja ciągle zabija). Pozdro dla funbojsów
Zresztą wcale bym się nie zdziwił, jakby Soni tkwił w tym po uszy :)
Miłego wieczoru.
Palmer Eldritch i teorie spiskowe - to ma sens.
Co to są FUNBOJSE?
Zapewne chodzi o jakieś fundusze europejskie ;)
funbojsi w liczbie pojedynczej to funboj, a nie funbojse
zmowy wielkich producentów z jednej branży to podstawa kapitalizmu.
rozumiem, że zamontowane na stałe wewnątrz korpusu telekonwertery to nie jest mejstrim obiektywów. ciekawe jak się to mechanicznie zachowuje po kilku latach klikania on/off.
osobiście wolałbym, żeby któryś z wielkich, albo lepiej niezależnych producentów: kenko sigma tamron? zrobił tego typu telekonwerter.
podejrzewam, że problem byłby z odsunięciem obiektywu od matrycy kiedy mamy 1x.
można by to sprzedawać jako doskonały konwerter i macro w jednym opakowaniu.
Jeżeli "bojs" to "fan" :P
Ciekawe dlaczego Sigma wycofała się z premiery Foveona (pełnej klatki) - domniemanie wskazuje, że "trójca" (obecna) ma już opracowane podobne matryce i zagroziła paluszkiem względem komunikacji bagnecików :) i Sigma skalkulowała, że jej się to nie opłaca (obiektywy), a matryce foveonopodobne będą wykwitały w trójcy w najbliższych latach, jako ultranowość warta 30 tysi i więcej :)... Gratulacje dla "innowacji" Szablastozębnych...
Stąd Fuji może spać spokojnie ze swoim "średnim" formatem, za dużo kasy poszłoby w trójcy w szkła, kompatybilność, itp., żeby to się skalkulowało.
Philip Dick bije brawo.
Wolałbym Lema, ale może przyszłość zweryfikuje :)
Szabla, masz skłonność do hazardu?
Po ksywce powinieneś mieć...
Kładę się, jakby co, to dam znać jutro. Ciao!
To prawie nazwisko, nie ksywka :D
pussi. ciao :)