10 milionów cyfrowych lustrzanek Canon EOS
W zeszłym roku firma Canon informowała o dostarczeniu na rynek 100-milionowego cyfrowego aparatu kompaktowego. Tym razem przyszła kolej na okrągłą liczbę w dziedzinie konsumenckich lustrzanek cyfrowych, bowiem z taśm produkcyjnych zeszło już ponad 10 milionów cyfrowych EOS'ów.
Informacja prasowa
![]() |
Amstelveen, Holandia, kwiecień 2009: Firma Canon z dumą informuje, iż wyprodukowała w skali światowej już ponad 10 milionów konsumenckich lustrzanek cyfrowych od czasu premiery pierwszego aparatu EOS 300D w 2003 roku. Produkty DSLR firmy Canon osiągały numer 1 w rankingach GfK, badających hity rynku fotograficznego. Po inauguracji konsumenckiego segmentu lustrzanek cyfrowych modelem aparatu EOS 300D, pozycja lidera na rynku w tym segmencie została przekazana kolejnemu modelowi EOS 350D wprowadzonemu w 2005 roku, następnie EOS 400D w 2006 roku oraz modelowi EOS 450D w 2008 roku. Firma Canon żywi nadzieję, że trend ten zostanie niezmienny względem ostatnio wypuszczonej na rynek lustrzanki konsumenckiej EOS 500D.
Rosnąca na rynku ilość konsumenckich lustrzanek cyfrowych miała ogromny wpływ na rozwój rynku obiektywów. Portfolio obiektywów EF firmy Canon jest obecnie najbardziej rozległe i popularne w skali światowej, prezentuje bowiem ponad 60 modeli, a dotychczasowa sprzedaż sięga 40 milionów sztuk.
Ostatnio firma Canon obchodziła 50. rocznicę wprowadzenia na rynek produktu jakim jest lustrzanka (SLR - single lens reflex) – pierwszym aparatem tego typu był Canon Flex wprowadzony w maju 1959. Ponad 50 milionów lustrzanek firmy Canon zostało sprzedanych w skali światowej, co więcej, aparaty te stanowią kryterium standardu dla amatorskiej jak i profesjonalnej fotografii.
Komentarz można dodać po zalogowaniu.
Zaloguj się. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
Bardzo mnie cieszy fakt, ze sprzedali juz 10m lustrzanek, jednak sadze, ze firma z takim obrotem moglaby troche z ceny zejsc.
"Firma Canon żywi nadzieję, że trend ten zostanie niezmienny względem ostatnio wypuszczonej na rynek lustrzanki konsumenckiej EOS 500D"
W POLSCE TRZEBA SPUŚCIĆ CENY, BO MAŁO KTO OBECNIE KUPUJE AKTYKUŁY DRUGIEJ POTRZEBY! Ale najwyraźniej firmę Canon stać na żywienie takich nadziei.
Żeby jeszcze ta ilość przekładała się na kontrolę jakości...
Oczekuję podziękowań od firmy Canon. W końcu dzięki mnie się przechwalają.
Beda rozowe 1D? :)
"Ostatnio firma Canon obchodziła 50. rocznicę wprowadzenia na rynek produktu jakim jest lustrzanka (SLR - single lens reflex) – pierwszym aparatem tego typu był Canon Flex wprowadzony w maju 1959."
To zdanie brzmi tak, jakby to Kwanon wymyślił SLR-y...
A ile się sprzedało? Canon osiadł na laurach, myślą jacy to są zaje...ści i chyba na nic innego nie mają czasu. Nikon wyraźnie przyśpieszył, a canon zachowuje się jak zając z bajki o "Żółwiu i zającu". Wydaje mi się, że problem jest dlatego, ponieważ Canon zarabia nie tylko na sprzedaży kompaktów, lustrzanek i ma nas klientów lekko w d..pie. Nikon jednak żyje z fotografów, sprzedaży optyki i dlatego słuchają czego ludzie potrzebują.
Taa... Dlatego właśnie Nikon wypuszcza tyle ciemnych standardowych zoomów DX, zamiast nowych jasnych stałek FX, o które od lat dopominają się użytkownicy...:)
Tradycyjnie już, komentarze do newsa są opanowane przez Wielkich Specjalistów Rynku Foto.
Gdyby tak płacić komentującym za każde użycie wyrażeń "powinni", "trzeba" itd, za każdą Mądrą Radę, czytelnicy Optyczne.pl byliby najbogatszymi fotografami świata.
PEBE canon tez slucha czego ludzie potrzebuja ,a ze nie w polsce to inna sprawa.
Wyluzujcie chlopaki i zobaczcie na zdjecie tego kolesia u gory. Powiedzcie mi kto z Was robi zdjecia z otwartym drugim okiem? :)
driver50: mnie się zdarza.. ale dlatego, że jestem lewooczny.. poza tym mogę wyobrazić sobie sytuacje kiedy warto patrzeć też poza kadr ;]
Driver - faktycznie - łehehe dobre ;D
driver50: wbrew pozorom nie jest to takie głupie i czasami sie przydaje.
@ciekawus
w anglii to samo, sprzet jest tez drogi nawet jak na tamte zarobki, a sytuacja sie caly czas pogarsza (slaby funt wobec jena), nikon podniosl ceny juz dwukrotnie od stycznia a teraz kolej na sigme i sony (sony podnosi ceny o 18%!!!)
facet z reklamy to typowy "twardziel", wyzelowane wlosy, obcisla koszulka i zloty lancuch...typowy fotograf, nic dodac, nic ujac...:)
driver50: ja mam drugie oko otwarte ale tylko jak jeszcze nie zdjołem dekielka ze słoika :-)
@thorgal, @jagular
Obiektyw, którym byłem zainteresowany (70-200 f4L) od grudnia poszedł w górę o 40%. Zrezygnowałem więc. Takich jak ja jest wielu i mam nadzieję, że to się czkawką Canonowi odbije. Czyż nie lepiej spuścić ale jednak sprzedać? Czy może się mylę? Może Wielki Specjalista Rynku Foto Pan Jagular udzieli nam wyjaśnienia...
ciekawus, nie jestem specjalistą od rynku - po prostu patrzę co się dzieje....
Jeżeli chcesz wyjaśnień, to proszę bardzo:
1.Canon:
Polska to nie jest w ogóle poważny rynek dla Canona. Dział foto CP to podobno jeden pokoik z kilkoma znudzonymi pracownikami. Oficjalny serwis działa tak wspaniale że hej i Canonowi dalej to wisi. Tak samo prawdopodobnie mu wisi, czy kilku ludzików kupi te 70-200 f4L z oficjalnej dystrybucji, czy nie, tak więc nie rozśmieszaj mnie podtekstami że twój bojkot zakupów zostanie w ogóle zauważony przez Canona. Ta firma to beton i tyle.
Duży % dystrybucji sprzętu Canona w Polsce to oficjalna szara strefa - import z Zachodu. Co jest więcej (a raczej było...) niż oczywiste - sam kupiłem takiego 1D Mark III w UK taniej o tyle, że różnica w cenie pozwoliła wyjechać na 2 tygodnie na full wypas wycieczkę na Karaiby. Czułbym się jak idiota, gdybym kupował ten aparat w Polsce w polskiej cenie...
2. Ceny:
Zauważ proszę, że nie tylko ceny Canona poleciały w kosmos. Taki sam problem jest u innych producentów. Ciekawym przykładem jest taka Sigma 100-300/4, której cena poszybowała podobno (nie śledzę, zszokowani znajomi donieśli) ekstremalnie do poziomu wręcz abstrakcyjnego.
3. Ceny II:
Zauważ proszę, jakie dzikie skoki wyczyniały waluty. I teraz sobie skojarz skoki walut ze skokami cen dóbr importowanych, czyli takich np. obiektywów...
4. Ceny vs. Polska:
Jak ktoś wyżej zauważył, nie tylko w Polsce ceny poleciały do góry, ten problem występuje także w np. UK.
Niektóre ceny poszybowały o połowę. To nawet na tamtejsze wypłaty jest duża różnica.
Tak więc sugerowałbym mniej słów w stylu "ja nie kupię i im pokażę", "oni powinni" itd itp - chyba cała Europa siedzi solidarnie w tym bagnie...
jezeli ktos chce miec 70-200 -4 w cenie 300-400$ ,to nic prostszego wystarczy zamowic 1000 obiektywow,jezeli 400-500$ wystarczy 500,natomiast jezeli zamawiamy sporadycznie 5-10 to zaplacimy 700-800$,ot i cale wyjasnienie cen .
Jagular, bardzo dziekuję za obszerne wyjaśnienie. Trafne spostrzeżenia. Najwyraźniej Canona stać na takie zachowanie. Najwyżej zwolnią kolejną część załogi, kadra i tak będzie sobie wypłacać kominówy.
Jeśli ceny nie spadną, Polacy dalej będą ściagać sprzęt z zagranicy. Tego nie zmieni nawet olewacki serwis firmy C - myślę o tej biednej, rocznej gwarancji w Polsce.
@john.can.
Każdy wie, jakie spore potrafią być marże. Tak jest prawie w każdym biznesie. Ta porada z zamówieniem 1.000 sztuk jest nienieprzydatna. Dzięki.
W lipcu 2008 1GBP był warty 210JPY i około 4PLN, teraz jest warty 143JPN i około 5PLN, nie chce mi się liczyć o ile dokładnie podrożał jen względem złotówki, ale wygląda mi to na około 100%. Nie wiem jak Wasz, ale mój sprzęt jest made in Japan...