Pixii Camera 2023
Francuska firma Pixii zaprezentowała trzecią już generację swojego aparatu dalmierzowego wyposażonego w matrycę APS-C i bagnet Leica M. Tym razem producent chwali się zastosowaniem po raz pierwszy w aparacie fotograficznym 64-bitowego procesora.
W aparacie zastosowano matrycę BSI CMOS o rozmiarze APS-C i rozdzielczości 26 megapikseli (6244×4168). Według deklaracji producenta, oferuje ona pojemność studni potencjałów wynoszącą 51 ke– oraz szum przetwarzania na poziomie 0.83 e–. Co ciekawe, sensor może pracować z 12-, 14- lub nawet 16-bitową konwersją analogowo-cyfrową.
Matryca współpracuje z 4-rdzeniowym 64-bitowym procesorem ARM o architekturze Cortex-A55. Oferuje on maksymalnie przetwarzanie 768 wątków oraz do 7 gigapikseli na sekundę. Producent deklaruje, że daje to dodatkowe możliwości w zakresie implementacji w aparacie funkcji związanych z fotografią obliczeniową.
Zapis zdjęć w formacie RAW lub JPEG odbywa się na wbudowaną pamięć aparatu. Jej pojemność może wynieść 16, 32, 64 lub 128 GB.
![]() |
Aparat wyposażono w spięty z dalmierzem celownik optyczny, pozwalający na ustawianie ostrości w analogiczny sposób, jak ma to miejsce w aparatach Leica systemu M. Oferuje on powiększenie 0.67x oraz podświetlane ramki do kadrowania dla ogniskowch 28 mm, 35 mm, 40 mm oraz 50 mm. Oprócz tego dostępny jest także górny panel OLED.
Całość zamknięto w aluminiowej obudowie o wymiarach 138×79×33 mm i wadze 460 g z baterią (akumulator Sony NP-FW50). Dostępne kolory to szary i czarny.
![]() |
Nowy aparat można zamówić na stronie producenta. Ceny wahają się od niecałych 2700 do 3150 euro, zależnie od pojemności wbudowanej pamięci. Dostawy planowane są na połowę stycznia.
Komentarz można dodać po zalogowaniu.
Zaloguj się. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
brak mu ekranika do podglądu fotek, czyli też pracy w trybie live view; zatem podejście nieco ekstremalne, nawet Leica nie idzie tą drogą (aczkolwiek też ma jakiś model bez ekranika);
sam pomysł użycia matrycy APS-C jest bardzo dobry - istniejąca optyka się ładnie wydłuża, wzrastają więc jej możliwości i trzeba tylko uzupełnić braki na szerokim kącie, co jest eleganckim rozwiązaniem i świadczy o trzeźwości projektanta; ale brak ekranika już nie.
Fajna taka konsekwentnosc.
Apsc i ramki na klasyczne obiektywy, mam nadzieję że uda się dobrać odpowiedniki ff dające na apsc matrycy 28,35,40,50mm.
Computational, super procesor i brak wyświetlacza, o takim hardkorze nie myślałem a lubię robić zdjecia bez sprawdzania co wyszło.
Wychodzę sobie, robię 100 fotek wracam do domu, oglądam pierwszy raz na pc czy tv.
Niesamowita jazda, kiedyś to była oczywistość na filmie, w dobie cyfry fajna namiastka wg analoga. A jak do tego kilka zrobię z biodra i w polmanualu...
Brak slotu na kartę.... śladami Apple?
@BlindClick
Zdjęcia (jedynie miniaturki?) można od razu zobaczyć na telefonie, więc efekt widzisz od razu - o ile chcesz.
A jak to sobie wyobrazasz? Robie fotke wyjmuje Telefon wlaczam apke czekam na mimiaturke oglądam chowam telefon poprawiam kadr czy parametry?
A fotografia obliczeniową? Chyba podgląd na żywo to super przydatny bajer. Uwebiam to w telefonie. Tak robię wiele fotek nocnych.
@BlindClick
Robie fotke wyjmuje Telefon wlaczam apke czekam na mimiaturke oglądam chowam telefon poprawiam kadr czy parametry?
Możesz mieć telefon cały czas włączony ;-) To nie jest najbardziej wygodne rozwiązanie, ale nie ma obowiązku korzystania z tego. Aparat ma (celowo) wprowadzone pewne ograniczenia.
Można byłoby umieścić górny wyświetlacz w proporcjach matrycy, pokazujący albo parametry nastawienia albo ujęcie z rezultatem i możliwością powiększenia dla sprawdzianu ostrości.
Jak najbardziej to rozumiem. Sam celowo tak robię tylko nie zamykam lcd jak chce korzystać z computqting.
Jak chce udawać ze mam analoga to tak.
Tu zachwalają ze ma 64bit cpu. AI. No ale to tak genialne juz ze Pan nie musi widzieć fotki.
W sumie to zostaje by AI od razu oceniło przyznało 3 czy 5 gwiazdek a ja nigdy na oczy kadru nie zobaczę ani nikt inny.
Bardzo dobry aparat, ale jak zwykle bez ekranu.....
btw Sony już miało 64-bitowy procesor w A7iv+ (BIONZ XR oparty na Cortex-A35), więc tak trochę nie dość że chwyt marketingowy z czapy, to jeszcze nieprawdziwy.
Przewagą aparatów dalmierzowych były zwykle niewielkie, ale szerokie obiektywy. I APS-C tę przewagę niweluje. Tele, czy portrety? Z samym dalmierzem do ostrości, bez ekranu? Powodzenia.
Bez ekranu próbowało też Fuji, z X-Pro3, jak ktoś chce z lepszym zestawem obiektywów.
Znaczy się, fajnie, że manufaktura ręczna i zdielano we Francji, ale ehh zabawka dla hipsterów wśród dentystów.
@BlindClick
Chyba w każdym aparacie cyfrowym można wyłączyć podgląd zrobionego zdjęcia i obejrzeć je pierwszy raz w domu, więc to tylko kwestia przestawienia sobie w głowie.
W większości aparatów z ekranami, można je wyłączyć, ale można też ich używać. W tym przypadku twórcy zdecydowali za klienta, określając grupę docelową. AI w aparacie bez podglądu efektu pracy "kalkulatora" to świeże i odważne, albo głupie rozwiązanie. X-Pro2 wydaje się rozsądniejszym rozwiązaniem. Bark AI rozwiąże dowolny telefon, tablet lub komputer z odpowiednim softem.
Nie lepiej kupić używaną Leica plus jakiś manualny Zeiss?
@JdG
"sam pomysł użycia matrycy APS-C jest bardzo dobry - istniejąca optyka się ładnie wydłuża, wzrastają więc jej możliwości"
Bzdura, a nie zwiększają się jej możliwości. Traci się całkiem sporo na szerokich kątach, z którymi aparaty dalmierzowe najlepiej pracują, a z większej matrycy ekwiwalent mniejszej zawsze można sobie wyciąć.
lord13
Voightlander robi małe kompaktowe Heliary 15/4,5 dające ca 23mm FF na APS-C. Tylko ciekawym czy matryca ma offsetowe microsoczewki wyrównywujące winietowanie tak jak w moim starym GXR module M.
@TRI-X
"Voightlander robi małe kompaktowe Heliary 15/4,5 dające ca 23mm FF na APS-C"
No i utrata prawie 25 st. pola widzenia to ma być zaleta czy co?
Ładne:)
> No i utrata prawie 25 st. pola widzenia to ma być zaleta czy co?
osobliwa idea, obiektyw 15 mm na APS-C nic przecież nie traci; to, że przy innym formacie obrazu ma inny "pogląd" na świat to przecież normalne zjawisko, wynikające z zasad optyki.
A po co to komu
@JdG
"osobliwa idea, obiektyw 15 mm na APS-C nic przecież nie traci"
Taa... jasne. Każdy obiektyw zaprojektowany jest na określone koło obrazowe. Wspomniany Voigtlander kryje koło o średnicy 43 mm oferując kąt widzenia 110 st. Gdy podepniemy go do aps-c, to dostaniemy jakieś 86 st. Czym w takim razie jest zmniejszenie nominalnego pola widzenia szkła UWA o prawie 25 st., jak nie utratą jego pola widzenia?
> Czym w takim razie jest zmniejszenie nominalnego pola widzenia szkła UWA o prawie 25 st., jak nie utratą jego pola widzenia?
spróbuj się ogarnąć - dla jednych (takich jak Ty) to może strata, dla innych zysk, dla reszty rzecz obojętna - pole widzenia optyki związane jest ściśle z ogniskową i polem obrazu, nic z tym nie zrobisz, przyjmujesz do wiadomości; jak ci nie odpowiada, kupujesz obiektyw o innej ogniskowej;
oczywiście, w szerokim zakresie "wydłużanie" pola widzenia rzadko budzi entuzjazm, ale od pewnego punktu poglady zaczynają się zmieniać gremialnie i w zakresie tele nikt nie ma wątpoliwości, że to dobra rzecz;
wykrajanie z większej matrycy na zasadzie cyfrowego zooma, wygląda dobrze tylko w teoretycznych, wolnych od realiów, spekulacjach, w praktyce pewnie za dobrze się nie sprawdza; może gdyby wycinać ze średniego formatu to byłoby znośne. No bo co zrobić jak przed ta super matrycą są jakieś filtry, antyaliasingowe np., a często przecież są.
@JdG
"spróbuj się ogarnąć - dla jednych (takich jak Ty) to może strata, dla innych zysk"
Nie wiem jak trzeba być zaślepionym, żeby pozbycie się głównej cechy szkieł UWA, czyli właśnie dużego pola widzenia nazywać zyskiem. To już fobia czy jeszcze trolowanie?
"jak ci nie odpowiada, kupujesz obiektyw o innej ogniskowej;"
I co sobie można kupić do tego Pixii, żeby na cropie mieć ekwiwalent owych 15 mm? Jest Laowa 9 mm f/5.6, ale wystarczy ją sobie porównać do Laowy 9 mm f/2.8, żeby zobaczyć co tracimy używając szkieł UWA z większego formatu na cropie.
"w praktyce pewnie za dobrze się nie sprawdza"
W praktyce to nie masz bladego pojęcia jak się sprawdza. Inżynierowie Leiki też nie wiedzą co robią dając w nowej M11 tryby cropa x1,3 i x1,8?
"może gdyby wycinać ze średniego formatu to byłoby znośne"
W czym byłoby bardziej znośne od wycięcia z ff?
"No bo co zrobić jak przed ta super matrycą są jakieś filtry, antyaliasingowe np., a często przecież są."
Najczęściej to ich nie ma. A poza tym, to co zrobisz jak przed matrycą aps-c jest filtr AA? Nie da się już jej używać czy co?
"Czym w takim razie jest zmniejszenie nominalnego pola widzenia szkła UWA o prawie 25 st., jak nie utratą jego pola widzenia?"
Jest ekwiwalentem. Wydaje mi się że to o to chodzi ze jest lepsze niż oryginał ;p;p