Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

Optyczne.pl

Aktualności

O tym się mówi, czyli plotki i ploteczki z ostatniego tygodnia

O tym się mówi, czyli plotki i ploteczki z ostatniego tygodnia
10 maja
2026 19:41

Zapraszamy do zapoznania się z zestawem najświeższych plotek, dotyczących możliwych premier sprzętu fotograficznego.

Uwaga! Poniższe informacje w większości nie są oficjalnymi informacjami producentów i pochodzą często z nieznanych i niepotwierdzonych źródeł, które publikowane są w portalach:

Canon

EOS R6 V i RF 20-50 mm f/4L IS USM PZ

Obie powyższe nowości zostaną podobno zaprezentowane 13 maja br. Specyfikacja tego pierwszego pozostała zasadniczo taka sama, jak pisaliśmy w „plotkach” sprzed dwóch tygodni. Portal canonrumors podaje, że EOS będzie kosztował 2500 USD, natomiast obiektyw 1400 USD. Zakup obu tych urządzeń w zestawie to koszt 3500-3600 USD.

Leica

Nowe kolory

Do sieci wyciekło kilka zdjęć, rzekomo przedstawiających kilka nowości od Leiki w kolorach Metal Gray:
  • M11-P
  • Q3
  • D-Lux 8
  • APO-Summicron-M 50 mm f/2 ASPH
Podobno zostaną one oficjalnie zaprezentowane 17 czerwca br.

O tym się mówi, czyli plotki i ploteczki z ostatniego tygodnia

O tym się mówi, czyli plotki i ploteczki z ostatniego tygodnia

O tym się mówi, czyli plotki i ploteczki z ostatniego tygodnia

OM Digital Solutions

OM-3 w wersji monochromatycznej

Wieść niesie, że jeszcze w tym roku firma OMDS wprowadzi do sprzedaży model OM-3, wyposażony w sensor pozbawiony filtra Bayera.

Mitakon (Zhongyi)

Dwa manualne Mitakony

Wygląda na to, że już wkrótce chińska firma Zhongyi wprowadzi na rynek dwa manualne szkła dla aparatów Fujifilm GFX: 30 mm f/2.4 oraz 45 mm f/1.4.

O tym się mówi, czyli plotki i ploteczki z ostatniego tygodnia

Obiektyw z autofokusem

Inna plotka dotyczy kolejnego instrumentu dla aparatów Fujifilm GFX, tym razem z autofokusem. Jego parametry nie są jednak znane.

O tym się mówi, czyli plotki i ploteczki z ostatniego tygodnia

Nieznany (jeszcze) producent

Nowy kompakt premium

Plotka głosi, że wkrótce powstanie konkurent dla aparatów Fujifilm X100VI oraz Ricoh GR IV. Ów kompakt jest na razie tak tajemniczy, że nie wiadomo jeszcze, która firma go wyprodukuje.

Nikon

Nikkor Z 120-300 mm f/2.8 TC VR S 

Wg nieoficjalnych źródeł, cena zapowiedzianego kilka dni temu profesjonalnego Nikkora wyniesie co najmniej 8000 USD.

Panasonic

Nowy Lumix?

Mówi się, że w drugiej połowie br. Panasonic pokaże nowy aparat systemu Mikro 4/3. Ponoć nie będzie to GH8, ale model bardziej kompaktowy. Pojawiła się także druga plotka, niewykluczone, że dotyczy tego samego sprzętu. Na liście modeli kompatybilnych z aplikacją Lumix Lab zauważono nazwę „DC-L10”. Być może to tylko błąd, choć z drugiej strony pozostaje szansa, że Panasonic szykuje premierę aparatu Lumix L10. Kto wie, może nawet będzie nawiązywał w jakiś sposób do lustrzanki L10, zaprezentowanej prawie 19 lat temu.

Sony

A7R VI

Do listy punktów domniemanej specyfikacji A7R VI doszły dwie pozycje. Wygląda na to, że nowa Alfa dostanie nowy układ menu oraz baterię w nowym standardzie.

Venus Optics Laowa

Trzy nowości

Firma Venus Optics zapowiedziała, że w przyszłym tygodniu pokaże trzy nowe obiektywy, a jednym z nich ma być zoom 24-50 mm f/2.8. Kolejne dwa to szerokokątny zoom oraz instrument makro z autofokusem.

O tym się mówi, czyli plotki i ploteczki z ostatniego tygodnia

Zoom fisheye

Inna plotka dotyczy ciekawego, manualnego zooma. To instrument typu „rybie oko” o ogniskowych 4.5-10 mm i światłosile f/2.8. Ma pokrywać matryce APS-C.

O tym się mówi, czyli plotki i ploteczki z ostatniego tygodnia

Viltrox

Dwa obiektywy

Podobno już w przyszłym tygodniu Viltrox zaprezentuje dwa nowe szkła: AF 35 mm f/1.4 Pro oraz instrument typu tilt-shift. Inna plotka mówi o dwóch obiektywach serii Pro o jasności f/1.2 na matryce APS-C.

O tym się mówi, czyli plotki i ploteczki z ostatniego tygodnia

O tym się mówi, czyli plotki i ploteczki z ostatniego tygodnia


Komentarze czytelników (34)
  1. qubik
    qubik 10 maja 2026, 19:53

    "Nowy kompakt premium" ale po co ?.

  2. Youkin1953
    Youkin1953 10 maja 2026, 19:58

    Mniej do noszenia, więcej do myślenia

  3. Piter
    Piter 10 maja 2026, 20:06

    Olympus w wersji mono. Kolejna odważna firma. Brawo

  4. ad1216
    ad1216 10 maja 2026, 20:07

    Nowy Sony A7R VI ma mieć też najlepszy wizjer na rynku, lepszy nawet od wizjera A1II, który obecnie ma 9.44m punktów i 240 fps. Czy jest sens wypuszczać na rynek killera A1II, tańszego o 2,5 tys. USD. Widocznie jakiś jest. Nowy R może mieć np. mniejszy bufor lub inne słabsze od A1 elementy

  5. qubik
    qubik 10 maja 2026, 20:14

    @Youkin1953 To fakt , kompakty premium są na rynku już jest tyle lat .

  6. Soniak10
    Soniak10 10 maja 2026, 20:14

    I znowu tylko "aparaty i obiektywy, obiektywy i aparaty" itd... A żadnych bardziej merytorycznych plotek z branży nt gdzie zamierza spędzić urlop przez Miyafoto i z którą asystentką (a może z asystentem byłoby bardziej nowocześnie i na czasie?) albo ile razy KAM (Key Account Manager, jakby kto nie wiedział) firmy FotoYakoTako leciał na pokładzie "Lolita Express"?
    Nuudy paanie, nuuudyy... 😂 😉

  7. Soniak10
    Soniak10 10 maja 2026, 20:20

    A tak mniej merytorycznie:
    Mówi się, że w drugiej połowie br. Panasonic pokaże nowy aparat systemu Mikro 4/3. (...) pozostaje szansa, że Panasonic szykuje premierę aparatu Lumix L10. Kto wie, może nawet będzie nawiązywał w jakiś sposób do lustrzanki L10, zaprezentowanej prawie 19 lat temu.

    Marzy mi się, że może będzie nawiązywał do mojej ulubionej "luszczanki retro" Praktica MTL5B. Z tym, że o wielkości i funkcjonalnościach nie gorszych niż OM-SYSTEM OM-3.
    "Myślał indyk o niedzieli"? Wiem-wiem... 😓

  8. corckie
    corckie 10 maja 2026, 21:44

    A7R6 pewnie już w rękach redakcji, skoro tak mało wieści ;)

    Around 67 Megapixel fully stacked sensor
    30fps
    pre-capture
    New body design
    New menu layout
    New batteries
    Best EVF ever on any digital camera
    Very similar Sony A1II specs when it comes to speed and video performance
    All the goodies we have seen on the new Sony A7V (AI functions, IBIS, autofocus and so forth)
    Us price around $5000 and European closer to €5,500

  9. JdG
    JdG 10 maja 2026, 23:36

    Całkiem ładne te metaliczne Leiki, zoom "rybie oko" od Laowy też zupełnie interesujący, zwłaszcza, ze stwarza możliwość zaistnienia wersji dla m4/3;

    co zaś do Panasonika, to w 43rumors tamtejszy redaktor pozwolił sobie na przypuszczenie, że może raczej chodzi o model DMC L1, który wprawdzie też był lustrzanką systemu 4/3, ale wyglądał jak kompakt;

    i faktycznie, bardzo przyjemnie wyglądał, i ten nowy spokojnie mógłby taki być taki sam lub bardzo podobny (najlepiej w systemie m4/3); albo nawet jako kompakt, w każdym razie nawiązywanie do lustrzanek Panasonika sens ma mocno dyskusyjny, bo tak wyglądają przecież aktualnie dostępne tanie Lumiksy typu G-97 np., urody dość dyskusyjnej, w odróżnieniu od L1.

  10. boa ksztusiciel
    boa ksztusiciel 11 maja 2026, 00:23

    120-300mm f2.8 za $8000, to juz nawet nie jest smieszne xD Za kawalek plastiku i troche szkla, ceny z kosmosu. Za tyle, to mozna juz fajny samochod kupic. Sony tez pewnie dowali za tego A7R VI taka kwote, ze z kapci was wy(rzuci)... OM system widze dalej stabilnie przy odgrzewaniu kotletow, ktory juz ogloszenie Om3? Trzecie? Jak bedzie dziesiate, to kupie... Canon R6 V, to to samo co R6 III tylko bez wizjera. Ale cena tez chora, szczegolnie za ten obiektyw - takie cos Panasonic daje w kicie. Coraz gorzej w tym archaicznym uniwersum. Jeszcze chyba na koniec chca was wycisnac z kasy jak cytryny, do ostatniego grosza, a pozniej zaoraja juz fotografie dla entuzjastow na amen. Zostana tylko zaawansowane, drogie, komercyjne(topow) body... a wszystkie inne zastapia smartfony

  11. ad1216
    ad1216 11 maja 2026, 08:02

    boa: chyba coś Cię dziś ugryzło bo psioczysz jak stara baba na wszystkich i na wszystko. Może to atak podagry albo reumatyzmu? Czy jeszcze nie jesteś taki stary i to zwykły atak frustracji?

  12. Supremacy
    Supremacy 11 maja 2026, 09:13

    @ boa ksztusiciel

    To jest po prostu taki sam scam jak garnki czy pościele po 10k wciskane emerytom tudzież "audiofilskie kable" do głośników dające rzekomo lepszy dźwięk, torebki Hermes lub (jak jesteś biedakiem) Louis Vuitton. Płacisz 2-5x więcej żeby uzyskać + 5% do jakości. A finalnie zdjęcia i tak lepsze nie będą, bo liczą się przede wszystkim umiejętności a nie sprzęt. A geeki i zawodowcy będą kupować. Ci drudzy co raz bardziej nie z powodu realnych potrzeb ale żeby nie wyglądać biedacko na tle innych.

    Entuzjaści to zbyt trudny segment. Tutaj trzeba by zaoferować produkt, który będzie miał stosunek możliwości + wygody do ceny na poziomie dobrego smartfona. Da się oczywiście coś takiego stworzyć ale jak będzie zbyt dobre, to zacznie konkurować z wyższym, wysokomarżonwym segmentem.

  13. Supremacy
    Supremacy 11 maja 2026, 09:21

    Entuzjaście wystarczy po prostu dobry smartfon.

    Można nim robić zdjęcia w słoneczny dzień:
    link
    link
    link
    link

    Pod ostre słońce? Żaden problem:
    link

    Trzeba mocno powiększyć? Można i 750mm (bez telekonwertera)
    link - w powiększeniu może i kupa ale to co widać, można wydrukować i nikt nie zauważy że to mocny zoom cyfrowy.

    Jest ciemno? Też się da:
    link
    link
    link
    link - również na obiektywie tele i ISO 3000. Niestety hosting wymusił przycięcie pliku ale i tak widać sporo szczegółów.

  14. janek_w
    janek_w 11 maja 2026, 10:20

    @Supremacy

    Wiemy :D
    Miłego dnia!

  15. joint
    joint 11 maja 2026, 10:39

    @ad1216 najlepszy wizjer na rynku? To chcą prześcignąć Nikona? ;)

  16. cube
    cube 11 maja 2026, 10:55

    @Boa: no jak musisz miec najnowsze i "najlepsze" to trzeba płacić. Dla tych co po prostu chcą robić zdjecia, to sprzet jeszcze nigdy nie byl tak tani, tak dostepny I w takim wyborze jak teraz... no ale moze to obciach trzymac w reku kilkuletnia puche ze sloikiem z poprzedniej serii. Zawsze mozna okleic ze niby bardziej pro 😉

  17. Leoncio
    Leoncio 11 maja 2026, 13:10

    @Supremacy
    Przejrzałem. Z tymi zdjęciami pod słońce czy też "w ciemności" to rozumiem jakiś żart ?

  18. JarekB
    JarekB 11 maja 2026, 15:18

    @mason wjeżdża na białym vivo-koniu, forum będzie go znowu pracowicie karmiło.

  19. boa ksztusiciel
    boa ksztusiciel 11 maja 2026, 23:20

    @Supremacy
    Przejrzalem fotki i musze powiedziec, ze sztosik. Lepsze niz te, ktore wstawiaja tutaj w testach obiektywow, czesto rozmyte xD Twoje sa ostre jak zyleta, dobra rozpietosc tonalna, ideana ekspozycja, niezla rozdzielczosc. To dowod, ze dzisiaj aparaty sluza juz tylko do komercyjnych zadan, a nie hobbystycznych. Tak jak napisales - im wiekszy, drozszy i nowszy sprzet, tym lepsze sie robi wrazenie na gosciach weselnych, bo juz nie o jakosc tu chodzi. Zgadzam sie z Toba we wszystkim o czym wspomniales. Szkoda tylko, ze nadal sa tutaj fanatycy, ktorzy mysla, ze jak wydadza caly swoj majatek na te wszystkie obiektywy, aparaty itd. to beda swietnymi fotografami xD No moze to mialo sens 20 lat temu, ale w dobie tak swietnych smartfonow, trzeba sie jak najszybciej pozbywac tego sprzetu calego na olx, poki jeszcze w ogole chce to ktos kupowac. Swoja droga, co to za smartfon, ze robi taki sztosik foty?

  20. Supremacy
    Supremacy 11 maja 2026, 23:52

    @boa ksztusiciel

    VIVO X300 Pro

    Najlepsze jest to, że cała postoprodukcja sprowadza się w 95% wyłącznie do kadrowania i/lub korygowania perspektywy. Żadnej pracy nad światłami, kolorami, szumami itd. Zdjęcia od razu wysyłam do rodziny a nie "wyślę wieczorem, jak zgram i obrobię" co było normą wcześniej.

    Robię niemal zawsze na defaultowych ustrawieniach w trybie Zeiss natural. Jedyne co, to mam na stałe ustawioną zmniejszoną ostrość.

  21. Supremacy
    Supremacy 12 maja 2026, 00:01

    Świetna jest funkcja usuwania elementów ze zdjęcia.
    link

    link

  22. Supremacy
    Supremacy 12 maja 2026, 00:17

    Jeszcze jeden przykład jak smartfon usuwa śmieci z tła.

    link
    link

    Żaden aparat tego nie posiada. Trzeba dodatkowe, specjalistyczne, płatne oprogramowanie. Ja mogę to dosłownie w 5 sekund usunąć. Można też wybrać funkcję grupowego usuwania wszystkich postaci z tła, cieni, odbić itp.

  23. boa ksztusiciel
    boa ksztusiciel 12 maja 2026, 11:10

    Rewelacja ✌

  24. baron13
    baron13 12 maja 2026, 15:08

    @Supremacy: gdybyś tak nie przechwalał przewag telefonów nad aparatami... Nie sprawdzałem, co ma w ofercie pakiet AI dołączany do DPP. Ze mną jest tak, że nawet już kupiłem dysk, aby zainstalować Windę 11, aby zainstalować DPP. Czemu utknęło? Jest jakiś hak sprzętowy, który uniemożliwia mi instalację wersji Windy do bodaj 8. Domyślam się, ale... W międzyczasie poczytałem sobie o RawTherapee i jak do tej pory jestem zajęty tym, co wyczytałem :-)
    Pomińmy na razie zawodowe podejście do fotografii. Nawet jeśli są to "zlecenia" za free... Otóż BAWIMY się sprzętem. W recenzjach gier komputerowych funkcjonuje pojęcie "grywalność". Nie wiem co to jest :-) Lecz możemy sobie zdefiniować grywalność dla sprzętów elektronicznych, które używamy do zabawy. To może być dość konkretny parametr. W ile gier, zabaw da się tym sprzetem bawić? Więc... czemu nie wciąga mnie zastosowania AI do obrabiania fotografii?
    Jedna z zabaw. Kompresja perspektywy, perspektywa powietrzna w fotografii krajobrazowej.
    link
    Pewnie AI wymaluje coś takiego, tylko najpierw musi potrenować min na moich fociach :-)
    Gadżety, akcesoria. Polar, szara połówka. Zwykle nie stosuje się obydwu filtrów na raz. Ale...
    link
    A, czemu nie? Do tego mamy w oprogramowaniu gadżet "obróbka falkowa". Dla jasności: w programach do konwersji rawów chyba prawie zawsze mamy "filtr połówkowy" w wersji programowej. Ale szara analogowa połówka zapewnia więcej bitów i mamy więcej bitów do zabawy. To szara połówka ND 16 plus polar:
    link
    A można się też za niewielkie pieniądze pobawić śmieciowym" sprzetem chińszczyzną, czy jak im tam. Np tanie obiektywy. Takim tanim i "pomijalnym" jest no ów Canon 800 mm f/11.
    Stare klamoty. Jak się długo żyje, to się gromadzą. Można wyciepać, można się tym pobawić:
    link
    Nikon zrobił kiedyś kilka unikalnych szkieł. 500 mm f/5,0 niekoniecznie robi wrażenie, ale naprawdę jest lepsze niż np 500 mm f/5,6.
    Można z rączki:
    link
    :-)
    I tak dalej. Na koniec słów kilka o zabawie podstawowej w fotografii, czyli szukaniu kadru. Czemu AI mnie słabo rajcuje? Bo np sam poszukam miejsca z którego w kadrze tych tzw śmieci nie ma. Do tego, fotografując człowieka, zwłaszcza kobietę, przyklęknę. Bo nogi dłuższe :-) Nie utnę masztu łodzi, instynktownie już staram się umieszczać elementy w mocnych punktach i to naprawdę jest rajcujące, gdy człowiek potem widzi, że się udało. Chyba, żeby nie :-)

  25. Supremacy
    Supremacy 13 maja 2026, 08:27

    @ baron13

    "Na koniec słów kilka o zabawie podstawowej w fotografii, czyli szukaniu kadru. Czemu AI mnie słabo rajcuje? Bo np sam poszukam miejsca z którego w kadrze tych tzw śmieci nie ma. "

    Jeśli kadr jest idealny, to wolę usunąć śmieci niż z niego zrezygnować. W klimatach wycieczkowo-turystycznych często zwyczajnie niemożliwe jest uniknięcie ludzi na bliskim planie.

  26. neon53
    neon53 13 maja 2026, 09:11

    Viltrox 18 1.2 i Viltrox 40 1.2 :) link

  27. baron13
    baron13 13 maja 2026, 10:41

    @Supremacy: nie bij mnie od razu ale wcale nie złośliwie. Jeśli to zdjęcie z łodzią ma by klasyczną pamiątką z wycieczki to sztuczna inteligencja powinna: przenieść smartfon (aparat) na wysokość mniej więcej połowy tułowia uwiecznianej osoby. Jednocześnie dobrać odległość do niej tak, by wyciąć możliwie dużo tej brzydkiej zadeptanej trawy i zadbać by osoba zajmowała mniej więcej 2/3 albo dokładniej 5/8 kadru. To reguła złotego działu. Jednocześnie warto dopilnować, by nie ucinać głównych motywów tła, w tym przypadku łodzi. I tak dalej :-)
    link
    Ta focia jest pewnie "romantycznym kiczem". Ale załatwiłem się z ulicą po prostu zadzierając obiektyw w górę. Tym sposobem patrzymy na szczyt wieży i skłębione, groźne chmury. Nie dla każdego "jest kadr". Ale się starałem i mam frajdę :-)

  28. baron13
    baron13 13 maja 2026, 11:25

    A jeszcze, jeśli coś jest na telefonie, to na PC i okolice jest pewnie w kilku wersjach. Dawne narzędzie do usuwania obiektów ze zdjęcia w GIMP-ie:
    link
    i trochę AI, też w GIMP-ie
    link

  29. Supremacy
    Supremacy 14 maja 2026, 10:11

    @baron13

    " przenieść smartfon (aparat) na wysokość mniej więcej połowy tułowia"

    To byłby błąd w kadrowaniu - szuwary zasłoniłyby dalki plan - brzeg po drugiej stronie jeziora.

    "by wyciąć możliwie dużo tej brzydkiej zadeptanej trawy"

    Obniżając poziom aparatu złapalibyśmy jej jeszcze więcej

    "zadbać by osoba zajmowała mniej więcej 2/3 albo dokładniej 5/8 kadru."

    Nie, bo to nie jest typowe zdjęcie portretowe. To postać na tle. Dziecko jest tylko jednym z elementów zdjęcia. Przesunięcie łodzi lekko w prawo + dominujący na niej masz nieźle równoważą przesunięcie dziecka w lewo. Myślałem czy nie usunąć też tego kosza po lewej ale pasuje kolorystycznie i stylistycznie.

    Masz niestety musiał być obcięty, bo nie dało się bardziej cofnąć.


  30. baron13
    baron13 14 maja 2026, 11:06

    @Supremacy: pewnie się nie znam, ale... Po mojemu wystarczyło podnieść lekko obiektyw w górę w sensie samolotowego pochylenia
    link
    i łódź była by cała. Niestety, jeśli szuwary zasłoniły by daleki plan, to znaczy, że nie było decyzji, co chcemy sfocić. Moje zdanie, tylko subiektywny gust, ale powtarzany gdzieś od Bułhaka : fotografia to wycinanie kawałka rzeczywistości. Odcinanie wielu elementów i pozostawianie tego, co niezbędne. Zbędna jest (moim zdaniem) trwa. chyba że się chciało pokazać dewastację środowiska. :-)

  31. baron13
    baron13 14 maja 2026, 11:10

    Miało być "trawa"...

  32. Supremacy
    Supremacy 14 maja 2026, 14:23

    @ baron13

    "Po mojemu wystarczyło podnieść lekko obiektyw w górę w sensie samolotowego pochylenia "

    Tego lepiej unikać (tzn. lepiej trzymać aparat prostopadle), ze względu na skrzywienie perspektywy. Postać się wydłuża, maszt się pochyli itd. Poza tym obojętnie jak byśmy trzymali aparat, obniżenie wysokości jego trzymania sprawi, że szuwary zasłonią brzeg.

    Ta trawa to tylko kilkanaście procent kadru i ze względu na naturalny oraz jednolity charakter nie wywołuje takiego dysonansu jak np. leżąca gdzieś z boku plastikowa butelka.

    Tutaj: link
    trochę bałaganu wprowadzają obie tablice informacyjne ale ostatecznie je zostawiłem. Przy okazji możesz zobaczyć szczegółowość w trybie Hi-Res. Podoba mi się, że ten smartfon pozostawia cienie cieniami a nie wyciąga ich jak to robił mój poprzedni Samsung. No i niebo ma kolor oryginalny a nie cukierkowy. Może delikatnie należałoby podnieść jasność całego kadru ale już sam nie wiem.

  33. baron13
    baron13 14 maja 2026, 22:38

    @Supremacy: w każdym (prawie) programie graficznym mamy narzędzia do prostowania obrazów i korekta o kilka stopni będzie niezauważalna. Na dzisiejsze standardy, gdzie dominuje szeroki kąt, nie obawiałbym się. Moim zdaniem krzywe jest do wybaczenia. Ucięcie, nie. Nie chcę się wymądrzać, gust jest sprawą gustu:-) Polecałbym jednak poszukać w necie, (w bibliotece pewnie trudniej) książek Witolda Dederko.
    link
    Ktora detalicznie, nie pamiętam, ale mimo antyczności, to pewnie autor, który potrafił sprawy kompozycji konkretnie i w krótkich żołnierskich słowach ująć :-)

  34. Negatyw
    Negatyw 15 maja 2026, 12:25

    @Supremacy:
    "Ta trawa to tylko kilkanaście procent kadru i ze względu na naturalny oraz jednolity charakter nie wywołuje takiego dysonansu jak np. leżąca gdzieś z boku plastikowa butelka."

    Za taką butelkę możesz zgarnąć całe 50 groszy.

Napisz komentarz

Komentarz można dodać po zalogowaniu.


Zaloguj się. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.