Filtry Hoya Fusion Antistatic
1. Wstęp
Dzięki dystrybutorowi marki Hoya w Polsce mogliśmy zapoznać się bliżej z filtrami Fusion Antistatic - modelami CIR-PL (polaryzacyjny), UV oraz Protector. Przy okazji warto wspomnieć, że szczegółowy test pierwszego z tych modeli - Fusion Antistatic CIR-PL - możecie znaleźć w naszym oddzielnym tekście pt. Test filtrów polaryzacyjnych 2015 (polecamy zajrzeć też bezpośrednio do zakładki poświęconej filtrowi Hoya). Należy dodać, że model Fusion Antistatic CIR-PL zajął w teście 1. miejsce.
Wracając do naszych wrażeń, chcielibyśmy zacząć od opisania parametrów technicznych i właściwości, jakimi cechują się filtry marki Hoya z serii Fusion Antistatic. Pojawiły się one w ofercie polskiego dystrybutora w ubiegłym roku. Seria Fusion Antistatic jest połączeniem dotychczasowej linii Pro1 Digital oraz nowej technologii powłok antystatycznych.
![]() |
Nazwa nie do końca wskazuje ich przeznaczenie, ale serię Fusion Antistatic stworzono do pracy w niesprzyjających warunkach atmosferycznych i w środowisku o wysokim stopniu zakurzenia i zapylenia. Unikalną cechą filtrów Fusion Antistatic jest antystatyczna powłoka ochronna, która z założenia ma chronić powierzchnię szkła przed kroplami wody, kurzem, drobnymi pyłkami oraz odciskami palców. Sam producent podkreśla przy tym, że powłoka ochronna jest neutralna optycznie.
Właściwości filtrów Hoya Fusion Antistatic dobrze prezentuje poniższy film:
Warto dodać, że filtry z serii Fusion Antistatic produkowane są wyłącznie w Japonii. Linia produkcyjna opiera się o staranny proces ręcznego doboru i przetwarzania krzemianów. W początkowym etapie procesu produkcji zostają one najpierw stopione, a następnie zmieszane ze sobą dla wytworzenia wysokiej jakości szkła optycznego. W kolejnym etapie produkcji nakładanych jest 8 warstw powłok antyodbiciowych Super Multi-Coating oraz jedna dodatkowa powłoka antystatyczna, co daje w sumie 9 powłok. Według danych producenta zapewnia ona transmisję światła na poziomie 99.8 proc.
![]() |
Jeśli chodzi o konstrukcję mechaniczną, to w serii Fusion Antistatic firma Hoya zastosowała lekką oprawkę aluminiową. Ma ona niski profil, co zapobiega winietowaniu przy korzystaniu z szerokokątnych obiektywów.
Jakie filtry Hoya Fusion Antistatic są dostępne na rynku?
- Fusion Antistatic CIR-PL - dostępny w rozmiarach (mm): 37, 40.5, 43, 46, 49, 52, 55, 58, 62, 67, 72, 77, 82, 86, 95 - więcej szczegółów znajdziecie na stronie dystrybutora;
- Fusion Antistatic UV - dostępny w rozmiarach (mm): 37, 40.5, 43, 46, 49, 52, 55, 58, 62, 67, 72, 77, 82, 86, 95 - więcej szczegółów znajdziecie na stronie dystrybutora;
- Fusion Antistatic Protector - dostępny w rozmiarach (mm): 37, 40.5, 43, 46, 49, 52, 55, 58, 62, 67, 72, 77, 82, 86, 95 - więcej szczegółów znajdziecie na stronie dystrybutora.
![]() |
![]() |
![]() |