Proclub Studio przy współpracy z Klubem Filmowo-Fotograficznym Focus działającym przy Politechnice Warszawskiej zapraszają na panel dyskusyjny o fotografii portretowej oraz o roli portretu we współczesnej fotografii prasowej.
Informacja prasowa
O fotografii portretu – panel dyskusyjny
Proclub Studio przy współpracy z Klubem Filmowo-Fotograficznym Focus działającym przy Politechnice Warszawskiej zapraszają na panel dyskusyjny o fotografii portretowej oraz o roli portretu we współczesnej fotografii prasowej. Spotkanie ma charakter otwarty, dlatego zaproszenie kierujemy do wszystkich zainteresowanych fotografią, którzy chcieliby wymienić się swoimi spostrzeżeniami oraz do tych, którzy pragną poszerzyć swoje horyzonty fotograficzne. Jest to pierwsze z cyklu spotkań o fotografii, które odbywać się będą na scenie klubu Centrum Zarządzania Światem na Pradze.
 fot. Adam Kozak |
Dyskusję poprowadzi znany fotograf prasowy Adam Kozak, a gościem specjalnym tego wydarzenia będzie Anna Bedyńska – fotoreporterka Gazety Wyborczej, która ma na swoim koncie wiele prestiżowych nagród, m.in. główną nagrodę Grand Press Photo 2005, nagrodę National Geographic czy nagrodę specjalną „Warto być razem” w konkursie BZ WBK Foto. W 2013 roku otrzymała wyróżnienie World Press Photo za materiał o polskich albinosach. Wykłada fotografię w zakładzie Fotografii Prasowej UW. Jej specjalnością są fotoreportaże społeczne.

fot. Anna Bedyńska |
Podczas spotkania zostaną zaprezentowane prace obojga fotografów.
Panel dyskusyjny rozpocznie się 13 stycznia 2014 o godzinie 19:00 w klubie Centrum Zarządzania Światem na ul. Okrzei 26 w Warszawie. Wstęp wolny. Zapraszamy serdecznie.
Partnerami wydarzenia są: Profesjonalny Sklep Fotograficzny Proclub, Centrum Serwisowo-Informacyjne oraz Canon Polska.
Szczegóły wydarzenia na: www.studio.proclub.pl
... i po co to wszystko jeśli Sweet Focia z Rąsi jest najlepszym na dziś autoportretem
Czy miliony fotografów zainteresuje portret pana z rozwianą grzywką a może ktoś wyzwoli silne emocje patrząc na zdjęcie gdzie chyba pies pilnuje dziecka które spada z tatusia.
Tak czy siak widziałem ładniejsze portrety niż te dwa przykładowe.
Panel dyskusyjny )) Myślałem, że panele są na podłogę. Czyli dyskusja sprowadza się do parteru? )) Ale nowomowa
@bzdunek
Twoja gadka jest adekwatna do ksywy.
Czy Redakcja może w imieniu czytelników zapytać jak ważna jest w portrecie głębia (ale nie jakaś tam psychologiczna, co to nikt jej nie widział, tylko ta prawdziwa - głębia ostrości!). To tak w kontekście niedawnej wymiany zdań pomiędzy Redaktorem Arkiem a Czytelnikiem marcinem wuu ;-) ;-) ;-)
tea, a to Tobie trzeba to powiedzieć? ;-) Celem Marcina było, aby GO w portrecie nie była, jak ładnie to nazywał aksjomatem. Weź aparat, sprawdź i oceń :-) Choć ton z jakim traktował innych uczestników rozmowy akurat mi się nie podobał ;-)
pinto
Gdybyś wiedział od czego powstała ta ksywa, to byś się grubo zdziwił ))
A ja chciałbym pobyć i posłuchać autorytetów z dziedziny fotografii , bo zawsze człowiek wynosi coś pozytywnego z takich spotkań.
Haha, te prace przykładowe są tak typowe polskie. Szarzyzna, ponura codzienność, nierzadko jakaś patologia albo margines społeczny... oraz naturalnie nieśmiertelne tematy dziadków i babć. To jest niestety nasza smutna, negatywna polska mentalność przejawiająca sie w przygnębiających fotografiach którą się jeszcze promuje. Na większych światowych portalach typu 500px nikt na takie "dzieła" by nie zwrócił uwagii bo ani to przesłania nie ma (chyba, że na siłę chce się je dorobić) ani tym bardziej walorów estetycznych czy technicznych...
W fotografi prasowej rządzi portret środowiskowy a to pogranicze między reporterką a sztuką.
najczęściej w trakcie takich spotkań fotografia schodzi (aby nie powiedzieć spada) na dalszy plan. gdyby był to panel o fotografii społecznej która w zasadzie przestała funkcjonować....
"pinto
Gdybyś wiedział od czego powstała ta ksywa, to byś się grubo zdziwił ))"
niech zgadnę... od bździn?
bzdunek | 2014-01-07 18:54:24
"pinto
Gdybyś wiedział od czego powstała ta ksywa, to byś się grubo zdziwił ))"
Ongiś parałeś się stawianiem pieców kaflowych, ale od kilku lat już tego nie robisz(b=były). Ponieważ nie jesteś zbyt wysoki, zamiast zdun, wołano Ciebie per "zdunek".
Suma, sumarum:
bzdunek :)
druid, troszkę przesadzasz, portrety ludzi starszych zawsze będą popularne, a serwisy są nimi zapełnione ;-)
Co do polskiej szarugi to się jednak zgadzam całkowicie!
druid cofnij się kilkadziesiąt lat wstecz i popatrz jaka tematyka gościła na wszelakich wystawach...
portret twarzy zmęczonej życiem przedstawiony w ciekawym świetle bądź umieszczony w genialnej ramie będzie ciekawszy od każdego innego, nawet jeśli będzie to niesłychanie piękna kobieta czy też mężczyzna w zależności od preferencji :)
PS. nie zauważyłem aby portret z duszą był przez społeczność 500px spychany na margines... sam również tego nie uskuteczniam!
PPS. ta szarzyzna, ponura codzienność porusza, sprawia, że staniesz nad fotografią i zastanowisz się co przedstawia, jaki był jej cel... cukierkowy "portret" wypacykowanej na fioletowo panny przedstawia tylko wartość sprzętu i trud wizażystki...
na tym portalu się dyskutuje o rozdzielczości nie o fotografii. co widać po komentarzach
bzdunek nie wymawiał r
O czym tu gadać, skoro powszechnie wiadomo, że "portret ma mieć rozmyte tło"? Im mocniej "rozmyte", tym bardziej prosfesjonalnie-artystyczny jest ;]
@ncc23marek: "Tak czy siak widziałem ładniejsze portrety niż te dwa przykładowe".
Tylko widziałeś?
Być może gdybyś skorzystał z oferty, udałoby Ci się dobry portret wykonać.
@Z_photo
nie przekonałeś mnie i raczej nie przekonasz nikogo kto ma własny styl
Możliwe że przekonasz kogoś z milionów użytkowników cykających fotki ale uwierz mi oni mają świeże spojrzenie na temat którego może nie znają ale zaskakują twórczością.
@r_a_v_e_n - co rozumiesz przez kilkadziesiąt? 30 czy 80? Bo jeśli to drugie to pamiętaj, że fotografowanie dynamicznych momentów było trudne. Filmy ISO 50 były uważane za wysokoczułe.
rasterus "dynamicznych" momentów może i tak z portretami jest zdaje się inna kwestia :) są jakby mało dynamiczne w ramach materiału światłoczułego.
zupełnie poważnie, portret jest dziś niedoceniony. królują takie tezy jak druida,każdy po wycieczce do egiptu czy innego kraju afrykańskiego staje się portrecistą z kilkoma ulicznymi fotkami... pisałem o powiązaniu portretu z życiem, z epoką, z "trendami". Portrety, jak akty, tworzy się, nie pstryka bo może będzie fajne...
już gdzieś pisałem, można nauczyć budować scenę, wykorzystywać światło ale portretu nie można nauczyć... albo się to coś ma albo nie...
Nikt nikogo nie przymusza do udziału, a ja osobiście się chętnie wybiorę i z chęcią posłucham o warsztacie znanych portrecistów tym bardziej, że jak widzę spotkanie zorganizowane jest w fajnym klimatycznym miejscu na Pradze. Do zobaczenia!
Koledzy!!! Przestańcie się kłócić nie na temat! Jak się komuś to nie podoba to niech nic nie pisze, bo zajmuje tylko miejsce i człowiek musi wyławiać informacje interesujące wśród bzdur!
Boa
Podziwiam Twój tok myślenia. Jesteś genialny. Taki polski Herlock Sholmes ))
"Pan z rozwianą grzywką" to prof. Jan Ekier - pianista i muzykolog. Przemyślany kadr, bardzo dobry i poruszający portret. Z szarzyzną i ponurą codziennością, jak to ujął "druid", ma tyle wspólnego, że jest monochromatyczny.
Kriss_12 niestety portret jest niszą i nie każdy umie go odczytać...
@r_a_v_e_n
O gustach się ponoć nie dyskutuje, tylko dlaczego akurat w Polsce tak bardzo preferuje się pokazywanie patologi, szarzyzny, "zmęczenia", jedynym słowem bagna moralno - estetycznego itp? Dlaczego? Bo to jest właśnie polska mentalność, której osobiście nie znoszę i tym bardziej nie lubię gdy się do tego dorabia jakąś żałosną ideologię o portrecie z duszą. Potem tacy artyści ruszają w miasto w polowaniu na staruszki, meneli, ćpunów i tym podobnych. Jakościowo marnie, ale zrobi się wersję czarno - białą i już jest artyzm i już jest przesłanie.
Prasa chyba raczej nie jest zainteresowana dobrymi zdjęciami. Przykładem chociażby ostatnie zwolnienia znakomitych i bardzo doświadczonych fotoreporterów zawodowców (np. Gazeta ) i przyjęcie na ich miejsce tanich amatorów, którzy nie bardzo wiedzą co oznacza fotografia. Jaka prasa w Polsce chce dobre zdjecia portretowe ? Np jedyne wydawnictwo związane z muzyką jazzową, które płaci w granicach 30 zł za zdjęcie. Dykusje uważam za bezprzedmiotową. Chyba, że zmienią sie wymagania wydawców, którzy będą chcieli płacić za dobrą fotografię sensowną kwotę.
druid pokazuje się taką fotografię bo jest najprostsza... nie wymaga wysiłku, nie wymaga wiedzy aby ją ocenić, tak jak napisałeś wystarczy ulica, aparat i pół godziny... to nie jest portret w takim sensie abyśmy mówili o artyzmie czy o sztuce...
kiedyś usłyszałem pytanie przy okazji właśnie portretu czy w tej cenie wydaje wszystkie zdjęcia i ile ich będzie... nie dziwią mnie tego typu kwestie ponieważ takich cenników "ilościowych" jest w necie pełno a "artyści" prześcigają się w oferowaniu minimum 30-50 zdjęć w formacie 15x21, pełnego retuszu i koniecznie płyty CD/DVD...
warto wygooglać, można sobie nawet portfolia "artystyczne" pooglądać :)
FotogramPL prasa zależy jaka... jeśli spojrzysz na najbardziej poczytne kolorowe miesięczniki to nie ma w nich miejsca na półśrodki zarówno w przypadku fotografii jak i retuszu (tego jest coraz więcej)... inaczej w przypadku prasy mniejszego nakładu, gorszej jakości wydruku, tam faktycznie jakość przegrywa z reportażem faktu, który wykonać może każdy.