Od pewnego czasu słyszy się wiele na temat wideo 4K. Podobna euforia towarzyszyła kilka lat temu lansowanej przez producentów telewizorów technologii 3D, jednak ze względu na konieczność stosowania okularów nie podbiła ona rynku.
Moją przygodę z nurkowaniem zacząłem 6 lat temu, kiedy to w ramach urodzinowego prezentu kupiłem żonie voucher na kurs Open Water Diver. Oczywiście nie mogłem pozwolić, aby małżonka sama uczestniczyła w tak „niebezpiecznym” szkoleniu, więc od razu zapłaciłem też za siebie, by mieć ją na oku.
W połowie ubiegłego roku skorzystałem z bardzo dobrej promocji Turkish Airlines na loty z Warszawy do Kuala Lumpur. Kupiłem bilety dla całej rodziny, a w kolejnych miesiącach zaplanowałem 2-tygodniową podróż, w której harmonogramie było odwiedzenie Indonezji, Singapuru i oczywiście zwiedzanie stolicy Malezji.
Do naszej redakcji trafił smartfon Samsung Galaxy A5 (2016), który mimo przynależności do średniej półki cenowej urządzeń mobilnych koreańskiego producenta, robi zaskakująco dobre zdjęcia. O naszych wrażeniach z fotografowania tym aparatem możecie przeczytać poniżej.
Zaprezentowany dzisiaj Panasonic GX80 jest zupełnie nową propozycją w ofercie bezlusterkowców tej marki. Jego oznaczenie wskazuje na związek z linią GX ale trudno uznać go za następcę modelu GX8. Po pierwsze od premiery tego ostatniego minęło dopiero 9 miesięcy, a ponadto patrząc na sam aparat widać, że w przypadku GX80 mamy do czynienia z prostszą konstrukcją.
Słabe osiągi flagowego bezlusterkowca Fujifilm X-Pro2 w kategorii prądu ciemnego dość niemile nas zaskoczyły. Sytuację opisaliśmy w niedawno opublikowanym teście tego aparatu. Szczególną uwagę zwraca wyraźnie jaśniejsza lewa część kadru oraz widoczny obszar, na którym znajdują się piksele odpowiadające również za ustawianie ostrości na zasadzie detekcji fazy.
Canon EOS 70D został oficjalnie zaprezentowany na początku lipca 2013 roku. Na następcę zatem przyszło nam czekać około 2.5 roku. O EOS-ie 80D plotkowało się już jednak od jakiegoś czasu, a pierwsze doniesienia na jego temat sięgają nawet kilka miesięcy wstecz.
W ostatnim czasie firma Sony skupiła się głównie na pełnoklatkowych bezlusterkowcach z serii A7 II. Można odnieść wrażenie, że segment APS-C został nieco zaniedbany. Po premierze najnowszej Alfy A6300 widać jednak, że japońscy inżynierowie nie próżnowali, a korporacja zaprezentowała ciekawy produkt.
Canon EOS 1D X miał premierę w październiku 2011 roku, choć w ręce fotografów trafił dopiero ponad pół roku później. Nie zmienia to jednak faktu, że dzięki oferowanym możliwościom zyskał sporo uznania wśród zaawansowanych użytkowników.
Plotki na temat nowego aparatu marki Olympus z rodziny PEN pojawiły się już parę miesięcy temu. Oczywiście początkowe doniesienia były raczej zdawkowe i lakonicznie wspominały jedynie nowe funkcje oraz rozwiązania techniczne mające pojawić w nadchodzącym produkcie.
Na następcę bezluterkowca Fujifim X-Pro1 musieliśmy czekać aż cztery lata. Jednak pierwsze plotki na temat nowego modelu wskazywały, że nie dokonano w nim zbyt wielu zmian. Nowy model okazał się bliźniaczo podobny do swojego starszego brata, a dopiero w dniu oficjalnej premiery przekonaliśmy się, jak wiele nowości w nim wprowadzono.
Jedną z dzisiejszych nowości od firmy Fujifilm jest aparat kompaktowy oznaczony symbolem X70. Jak sam nazwa wskazuje, jest on pozycjonowany pomiędzy modelami X30 oraz X100T i patrząc na specyfikację idealnie wpasował się miedzy te produkty.
Nikon D5 stanowi następcę modelu D4s i jest tym samym flagową lustrzanką tej firmy. Zmian w stosunku do poprzednika można zauważyć całkiem sporo i co istotne, w wielu aspektach są one znaczące. Część elementów znanych z d4s poprawiono, przy tworzeniu niektóre podzespołów, zdecydowano się na zaprojektowanie ich zupełnie od początku.
Panasonic Lumix TZ80 stanowi następcę zaprezentowanego dokładnie rok temu modelu TZ70. Mamy zatem do czynienia w tym przypadku z niewielkim i uniwersalnym podróżnym aparatem kompaktowym wyposażonym w 30-krotny zoom optyczny.
Jedną z dziedzin fotografii, którą najbardziej i najszybciej odmieniła cyfrowa rewolucja była astrofotografia a właściwie astronomia. Na początku nie było to zasługą cyfrowych aparatów, a specjalnych kamer dedykowanych i przystosowanych do pracy z teleskopami i inną aparaturą naukową.