Optyczne.pl

Partnerzy
proclub.pl - Profesjonalny Sklep Fotograficzny, Profesjonalny Sklep Foto, Sklep Fotograficzny, Sklep Foto, Sklep wideo, Sklep video, sprzęt Foto, sprzęt Fotograficzny, sprzęt video, sprzęt wideo, produkty fotograficzne, produkty Foto, produkty video, produkty wideo, akcesoria Foto, akcesoria fotograficzne, akcesoria video, akcesoria wideo, kamery video, kamery wideo, Aparaty fotograficzne, aparaty cyfrowe, kamery cyfrowe, Lustrzanki, bezlusterkowce, obiektywy zoom, Macro, Makrofotografia, Monitory, filtry, filtry Foto, filtry fotograficzne, filtry video, filtry wideo, wypożyczalnia sprzętu Foto, CPS, Macro fotografia, warsztaty fotograficzne, szkolenia, studio fotograficzne, wyposażenie studia, zdjęcia, fotografia, kamera gopro, Hero Black, phantom, phantom 2, full Frame, Canon, Sony, Panasonic, Olympus, Pentax, Nikon, Leica, Fujifilm, 
Lumix, Alfa, Sandisk, Hoya, Lowepro, Zoom, PowerShot, Ixus, EOS, Cinema, Legria, pełna klatka, Manfrotto, statywy, torby fotograficzne, torby Foto, torby video, torby wideo, futerały fotograficzne, plecaki fotograficzne, oświetlenie studyjne, GoPro, dji, Hero, ilce, Eizo, spiker, tamron, Zeiss, Tokina, gh4, om-d, lumix, dron, qadrotopter, akcesoria, pen, nex, obiektywy, aparaty, kamery, zdjęcia, LensPen, Canon akcesoria, Sony akcesoria, Panasonic akcesoria, Olympus akcesoria, Leica akcesoria, Fujifilm akcesoria, Pentax akcesoria, Nikon akcesoria, GoPro akcesoria, karty pamięci.


Aktualności

O tym się mówi, czyli plotki i ploteczki z ostatniego tygodnia

O tym się mówi, czyli plotki i ploteczki z ostatniego tygodnia
19 marca
2017 11:59

Jak zawsze na koniec tygodnia, zapraszamy wszystkich do naszego cyklicznego zestawienia najciekawszych plotek z ostatnich dni.

Uwaga! Poniższe informacje w większości nie są oficjalnymi informacjami producentów i pochodzą często z nieznanych i niepotwierdzonych źródeł.

Canon

Co nas czeka w tym roku?

Serwis Canon Rumors przygotował zestawienie produktów firmy Canon, które prawdopodobnie będą miały swoją premierę jeszcze w tym roku. Oto one:
 • Canon EOS 6D Mark II - ta wyczekiwana pełnoklatkowa lustrzanka prawdopodobnie pojawi się na przełomie drugiego i trzeciego kwartału.
 • Canon EOS 200D - w najbliższych miesiącach Canon zaprezentuje następcę swojej najmniejszej lustrzanki, czyli EOS-a 100D. Nowy model ma odziedziczyć sporo parametrów po EOS-ie 800D.
 • Canon EF-S 35 mm f/2.8 M IS STM - obiektyw ten mamy poznać już 5 kwietnia. Ma on posiadać pewną wyjątkową cechę, która prawdopodobnie kryje się pod literką "M" w nazwie.
 • Canon EF 85mm f/1.4L IS - model ten powinien zostać zaprezentowany w trzecim kwartale.
 • Canon 135 mm - według plotek stałka ta będzie mieć swoją premierę pod koniec roku.
 • Canon Cinema EOS Cxxx - prawdopodobnie na przełomie trzeciego i czwartego kwartału rodzina kamkorderów EOS C powiększy się o nowy, najmniej zaawansowany model. Jednak podobno nie będzie on oznaczony symbolem EOS C100 Mark III.
 • Obiektyw kinematograficzny - w przyszłym miesiącu zaczynają się targi NAB, na których Canon prawdopodobnie przedstawi nowy stałoogniskowy obiektyw kinematograficzny.

Fujifilm

Kwadratowy Instax

W sieci pojawiły się pierwsze zdjęcia aparatu Fujifilm Instax wykonującego zdjęcia w formacie kwadratu. Co ciekawe prawdopodobnie producent udostępni dwa tego typu modele, które zostaną oznaczone symbolami SQ i SQ10. Ten drugi zostanie wyposażony w ekran LCD, co może wskazywać, iż będzie to aparat hybrydowy wykonujący zdjęcia cyfrowe i analogowe.

O tym się mówi, czyli plotki i ploteczki z ostatniego tygodnia

O tym się mówi, czyli plotki i ploteczki z ostatniego tygodnia

O tym się mówi, czyli plotki i ploteczki z ostatniego tygodnia

O tym się mówi, czyli plotki i ploteczki z ostatniego tygodnia

Najbardziej zaawansowany bezlusterkowiec serii X

Serwis Fuji Rumors donosi, że kolejne źródła potwierdzają, iż firma Fujifilm pracuje nad najbardziej zaawansowanym bezlusterkowcem serii X. Ma on zostać wyposażony w matrycę X-Trans CMOS, będzie droższy od X-T2 i znajdziemy w nim sporo funkcji stworzonych z myślą o filmowcach.

Sony

Niektóre matryce tylko dla Sony

Serwis Imaging Resource opublikował wywiad z jednym z przedstawicieli firmy Sony, z którego wynikało, iż japoński producent zdaje sobie sprawę, jak dużo wiedzy i środków finansowych zostało zaangażowanych w opracowanie technologii związanych z produkcją najnowszych matryc. Z tego też powodu Sony nie zamierza w pełni dzielić się nimi z innymi producentami. Może to oznaczać, iż niektóre matryce nie będą dostępne dla podmiotów zewnętrznych, a będziemy je mogli znaleźć jedynie w aparatach Sony. Niestety wkrótce po tym, jak wieść rozniosła się po sieci tekst usunięto ze strony. Jednak "wujek Google" zachował go w pamięci cache.

Sony A9

Docierają do nas kolejne doniesienia na temat nowego, flagowego, pełnoklatkowego bezlusterkowca od firmy Sony. Aparat ma być nieco większy od A7, będzie mógł pochwalić się imponującym trybem zdjęć seryjnych oraz dżojstikiem do wybierania punktu AF. Podobno korpus jest obecnie testowany w połączeniu z nadchodzącym obiektywami 16-35 mm f/2.8 GM oraz 100-400 mm.


Komentarze czytelników (60)
 1. śwacław
  śwacław 19 marca 2017, 12:14

  Nic dziwnego, że Sony chce mieć coś na wyłączność, bo na ogół inni wyciskali znacznie więcej z matryc tej firmy. Np. jakość obrazka, jaką miał D5300 (matryca z a6000) Sony osiągnęło dopiero na nowej matrycy w A6300. Tak więc na 4K czy szybkie LV chętni na amatorskie lustra Nikona jeszcze sobie poczekają.

 2. ciszy
  ciszy 19 marca 2017, 12:23

  Widać że canon chce odzyskać kawałek tortu który zabiera mu sigma 135mm 1.8
  ciekawe czy będzie tak jak z 35mm, czyli jakość podobna w cenie dwa razy większej.

 3. slow17
  slow17 19 marca 2017, 12:44

  Ja cały czas głupi mam nadzieję, że 6d mkII coś zmieni w podejściu do filmowania. Jeżeli nie zmieni, to nie zmieni :)

 4. Szabla
  Szabla 19 marca 2017, 13:12

  M? Manual ;)

 5. sektoid
  sektoid 19 marca 2017, 14:09

  Canon ............ i długo długo nic :)

 6. boorg
  boorg 19 marca 2017, 14:14

  Biedny Nikon. Jak mu Sony nie sprzeda swoich najlepszych matryc - to jego puszki ze swoimi osiągami o jedną generację w tył spadną. :-/ Do tej pory wygrywali lepszym wykorzystaniem potencjału sonowskich matryc. Wygląda na to, że chwiejącemu się Nikonowi Sony właśnie podstawiła nogę. ;-) Jak Nikonowi nie wywróci się przez to dział foto - to będzie cud!

  Pozdrawiam. :-)

 7. Katana
  Katana 19 marca 2017, 15:04

  Canon EF 85mm f/1.4L IS? Czy zamiast literek IS nie miało być czasem USM? Jakoś średnio mi wygląda obiektyw o tych parametrach, bez silnika ultradźwiękowego ale za to ze stabilizacją obrazu.

 8. ryszardo
  ryszardo 19 marca 2017, 15:29

  @Katana
  USM na pewno będzie, jak we wszystkich współczesnych obiektywach serii L.
  Wg plotek ma właśnie być również stabilizacja.

 9. jausmas
  jausmas 19 marca 2017, 16:21

  @śwacław
  nie rób z Sony ofiary, po prostu sami nie wyciskali więcej z własnych matryc. może nie potrafili, może nie chcieli. zresztą organizm pod tym korporacyjnym szyldem wcale nie jest tak spójny jak się niektórym wydaje

  @boorg
  znacznie ciekawszy system niż Sony czy Pentax i byłoby nieciekawie gdyby się wykoleił na rzecz sonolty

 10. komisarz_ryba
  komisarz_ryba 19 marca 2017, 16:23

  "japoński producent zdaje sobie sprawę, jak dużo wiedzy i środków finansowych zostało zaangażowanych w opracowanie technologii związanych z produkcją najnowszych matryc"

  no no no, ktoby pomyslal, ze sony wie jak duzo samo wydalo na opracowanie technologi matryc. jestem po wrazenim tego newsa no i newsmana.

 11. jausmas
  jausmas 19 marca 2017, 16:27

  "Aparat ma być nieco większy od A7, będzie mógł pochwalić się imponującym trybem zdjęć seryjnych oraz dżojstikiem do wybierania punktu AF"

  w A10 innowacją będzie wizjer optyczny albo hybrydowy ;)

 12. Z_photo
  Z_photo 19 marca 2017, 16:43

  @ boorg: "Wygląda na to, że chwiejącemu się Nikonowi Sony właśnie podstawiła nogę. ;-) Jak Nikonowi nie wywróci się przez to dział foto - to będzie cud! "

  Można odnieść wrażenie, że zależy Ci, by Nikon spadł do drugiej ligi.
  Można wiedzieć w czym Ci Nikon zawinił?

 13. Szabla
  Szabla 19 marca 2017, 16:58

  Najśmieszniejsze, że z wywiadu wcale nie wynika, że Sony nie będzie sprzedawać matryc innym firmom. :D

 14. jausmas
  jausmas 19 marca 2017, 17:03

  wywiad o wszystkim i o niczym....komentarze barona to przy nim ekstraklasa

 15. kris@79
  kris@79 19 marca 2017, 17:05

  Kwadratowy Instax to nie plotka :) będzie miał dodatkowo wejście na kartę . Zabawne bo z ludkiem z Fuji rozmawiałem o tym że wide jest ok ale wolałbym kwadrat , no i się dowiedziałem o tym co się zaraz pojawi :)

 16. Szabla
  Szabla 19 marca 2017, 17:06

  Przełom w fotografii normalnie...

 17. DlaZabawy
  DlaZabawy 19 marca 2017, 17:11

  Cóż, jakiś wstrząs na rynku matryc jest potrzebny - bo mamy straszny zastój (i płacz po raportach CIPA, że coraz mniej aparatów się sprzedaje).

 18. PDamian
  PDamian 19 marca 2017, 18:28
 19. komisarz_ryba
  komisarz_ryba 19 marca 2017, 19:06

  @szabla - a co dopiero taki przelom "aparat bedzie mogl sie pochwalic dżojstikiem do wybierania punktu AF"

 20. focjusz
  focjusz 19 marca 2017, 19:30

  @slow17 -takimi nadziejami to żyje pewnie tysiące użytkowników systemu.
  Bardzo jednak wątpię aby w tanim ( ? ) 6D II dali wyraźnie lepszy tryb filmowy niż w 5D mk IV
  Z Canonem jest tak że póki tysiące much ( argument ad japończyk ) nie zmienią zdania na temat tego g (...) to on długo jeszcze będzie klepał po staremu.

  A Sony to tą swoją politykę już przecież dawno wprowadziło - matryc 42Mpix przecież nie sprzedali nikomu jeszcze To trochę niedobrze dla konkurencji ale niestety logiczne.

 21. focjusz
  focjusz 19 marca 2017, 19:35

  A co do matryc jeszcze to może wyjdzie z tego jakiś inny "melanż"
  Kiedyś Fuji używało body Nikona to może teraz Nikon kupi matryce od Fuji ? To była by nawet ciekawa możliwiść. Obie firmy w zasadize nie konkurują ze sobą bezpośrednio na żadnym rynku...

 22. PDamian
  PDamian 19 marca 2017, 19:53

  focjusz,
  ale Fuji ma matryce od Sony
  i w dodatku u Fuji mają one gorszą dynamikę tonalną.

  Sony A6300 link :
  Zakres tonalny: 8.8-bitowy zapis danych
  Dynamika tonalna: 9.6 EV

  Fujifilm X-T2 link :
  Zakres tonalny: 8.3-bitowy zapis danych
  Dynamika tonalna: 8 EV

  Fujifilm X-T20 link :
  Zakres tonalny: 8.5-bitowy zapis danych
  Dynamika tonalna: 9.1 EV

 23. ciagle
  ciagle 19 marca 2017, 20:07

  Czyli co? Już niedługo np. 7200 z Merrilem (Foveon) w środku? Dla mnie bomba!

 24. Dżozef
  Dżozef 19 marca 2017, 20:09

  Cała nadzieja w tych nowych sprzętach!. Przecież na dzień dzisiejszy to już nie ma czym zdjęcia na fejsa pstryknąć.

 25. zelik76
  zelik76 19 marca 2017, 20:19

  Skoro Canon jeszcze niedawno klepał tyle puszek na tych samych matrycach i to się sprzedawało - nie padli, przetrwali a lud i tak wciągał to i Nikon może. Jak nie będą mieli nowych matryc to niech wpakują stare dobre do jakiegoś nowego pudełka, np. bezlustra - to by był niegłupi pomysł. Tylko trzeba do niego zrobić jeszcze szkła, a Nikon coś biedny ostatnio się zrobił i tu może być problem. Tam się liczą praktycznie tylko lustra, a konkurencja ma dobre kompakty, bezlustra a to oznacza większy rynek zbytu. I tu dali ciała i są w miejscu w którym są, a sprzedaż luster raczej będzie spadać. Zaczęli dobrze z Coolpixem A, były plany DL-ów i zamiast pociągnąć zostawili temat w diabły i teraz cienko piszczą bo z samymi lustrami daleko nie zajadą.

 26. focjusz
  focjusz 19 marca 2017, 22:12

  @PDamian - Ja nie twierdzę że Fuji ma lepsze matryce niż Sony - obecnie.
  Tyle że to może się zmienić z generacji na generację.
  Zresztą Nikon nie ma za bardzo wyboru - jeśli będzie wiadomo że Sony bedzie oferowało tylko matryce 2giej świeżości na rynku to Nikon musi poszukać sobie alternatywy. Chyba ze zacznie walczyć cenami ? No ale w to raczej nie wierzę.

 27. baron13
  baron13 20 marca 2017, 00:00

  Jeśli plotki się potwierdzą, to poniekąd stanie się jasne, dlaczego Canon ma te 63% rynku w Japonii. Ponieważ co chwilę wypuszcza na rynek znaczące produkty. Nawet tak c77d jest ofertą, ponieważ ma inne właściwości niż 80d i ma inną cenę. Kotlety odgrzewane, ale trafiają w swego nabywcę.

 28. PDamian
  PDamian 20 marca 2017, 04:21


  focjusz,
  Jeszcze raz: Fuji ma matryce od Sony.

 29. Flash69
  Flash69 20 marca 2017, 04:43

  Ale to nie są takie same matryce jak w Nexach. Choćby w związku z X-Trans Fuji.

 30. noob
  noob 20 marca 2017, 10:46

  Może Nikon od Canona kupi :D

  A tak na serio to przestańcie wróżyć jakiegoś krachu na rynku, zwyczajnie Sony zostawi sobie jakieś modele na wyłączność i tyle, nie oznacza to że innym sprzeda tylko starocie. Rynek nie śpi, jak Sony zacznie przyciskać to nagle inni się wyłonią, Panasonicowi myślę że by było na rękę.

 31. ad1216
  ad1216 20 marca 2017, 11:18

  Sony już obecnie np. matrycy FF 42 mln. pix nikomu nie sprzedaje. To nie jest żadna nowość, że Sony najlepsze matryce od jakiegoś czasu zachowuje dla siebie.

 32. LR
  LR 20 marca 2017, 11:32

  Od nowych matryc chyba bym wolał żeby producenci dodawali jakieś ciekawostki i udoskonalenia w nowych softach i nawet niech one będą płatne. Matryca z Nikona D810 jest w dalszym ciągu bardzo dobra. Ta sama jest w Pentaxie K-1 którego używam i rezultat obrazowania i szumów jest świetny.

 33. ad1216
  ad1216 20 marca 2017, 11:38

  Miedzy innymi polityka Sony sprawiła chyba, że Nikon od 15 miesięcy nie wypuścił nowego body (nie licząc odgrzewanych kotletów D3400 i D5600)

 34. szafir51
  szafir51 20 marca 2017, 12:13

  @ad1216
  a nie trzęsienia ziemi w Japonii?

 35. Szabla
  Szabla 20 marca 2017, 12:13

  Naprawdę myślisz, że Sony nie chce zarabiać pieniędzy na sprzedaży matryc Nikonowi? :))))

 36. ad1216
  ad1216 20 marca 2017, 12:45

  Szabla: Widocznie Sony doszło do wniosku, że lepiej zarabiać na zwiększonej promocji i sprzedaży swoich aparatów z matrycą 42 mln pix niż na sprzedawaniu tych matryc konkurencji. Sony nadal sprzedaje Nikonowi i zarabia na starych modelach matryc. To im widocznie wystarczy i jednocześnie nie zabija sprzedaży najnowszych modeli Sony z sensorem 42 mln pix:)
  szafir51: a nie plamy na Słońcu i el Nino? ;)

 37. MatthiasWro
  MatthiasWro 20 marca 2017, 14:55

  @Canon 6d ii i tryb filmowy
  Canon jak to Canon: Pewnie da dual pixel AF i ekran dotykowy oraz zwiększy liczbę punktów AF, ale już 4k nie da (bo o jakimś współczesnym kodeku/formacie zapisu video to nie ma co mówić, skoro 5d m4 ma motion JPG). A jak da 4k to nie da ekranu dotykowego.
  Z Canonem jest tak jak w tym dowcipie o studencie, który pyta gdzie można zjeść tanio, szybko i smacznie: "ależ młody człowieku, pytasz o 3 różne miejsca" :-)

 38. ad1216
  ad1216 20 marca 2017, 15:37

  MatthiasWro: Canon ma duży dział produkcji kamer więc nie dziwię się, że w lustrzankach jest oszczędny z funkcjami filmowania. Po co ma psuć swój biznes z kamerami? Z drugiej strony, Nikon i Pentax są jeszcze bardziej zacofane jeśli chodzi o funkcje filmowe w lustrzankach. Jedynie Sony ma lepsze funkcje filmowania w lustrzankach. Ale to jest firma stosunkowo nowa w dziale foto i musi zdobywać czymś klientów i powiększać swój udział w rynku

 39. Szabla
  Szabla 20 marca 2017, 15:56

  @ad1216: przecież to bzdury są. Nikt tak nie twierdzi. Na pewno wymieniona matryca pojawi się w Nikonie. Nawet własna ;)

 40. mate
  mate 20 marca 2017, 16:10

  @ad1216
  "Canon ma duży dział produkcji kamer więc nie dziwię się, że w lustrzankach jest oszczędny z funkcjami filmowania."

  Sony i Panasonic też są dużymi graczami na rynku kamer, co jednak nie przeszkadza im dawać rozbudowanych trybów filmowych do aparatów foto.

  "Ale to jest firma stosunkowo nowa w dziale foto"

  Ech, w dobie foto cyfrowej to byli jednymi z pionierów na długo przed Canonem.

 41. jausmas
  jausmas 20 marca 2017, 16:20

  "Jeśli plotki się potwierdzą, to poniekąd stanie się jasne, dlaczego Canon ma te 63% rynku w Japonii. Ponieważ co chwilę wypuszcza na rynek znaczące produkty. Nawet tak c77d jest ofertą, ponieważ ma inne właściwości niż 80d i ma inną cenę. Kotlety odgrzewane, ale trafiają w swego nabywcę."

  @baron13 tytuł fanboya roku tradycyjnie będzie Twój ;-)

 42. druid
  druid 20 marca 2017, 16:27

  Hehe jak zwykle w komentarzach specjaliści od strategi rozwojowych i marketingu snują prognozy i porady dla wielkich koncernów foto co mają i powinni robić :D Typowe bajania bez jakiegokolwiek sensu i skutku ;)
  6DmkII to teraz chyba najbardziej wyczekiwana premiera i tyle.

 43. ad1216
  ad1216 20 marca 2017, 17:04

  Mate czytaj uważnie i ze zrozumieniem ! Pisałem o firmach które produkują lustrzanki. A Panasonic nie robi lustrzanek. Sony jest stosunkowo nowe jeśli chodzi o lustrzanki i dlatego jest wyjątkiem. Rozumiem że zgadzasz się z opinią że Nikon i Pentax mają gorsze tryby filmowania od lustrzanek Canona

 44. nikos
  nikos 20 marca 2017, 17:23  Wg, link ranking najczęściej sprzedawanych kamer w miesiącu lutym w Japonii:
  1. D750 (Nikon)
  2. A7 II (Sony)
  3. EOS 5D Mark IV (Canon)
  4. X-T2 (Fujifilm)
  5. X100F (Fujifilm)
  6. PowerShot G7 X Mark II (Canon)
  7. OM-D E-M1 Mark II (Olympus)
  8. COOLPIX AW130 (Nikon)
  9. RX100 V (Sony)
  10. A7R II (Sony)

 45. Szabla
  Szabla 20 marca 2017, 17:47

  Aparatów, a nie kamer.

 46. Szabla
  Szabla 20 marca 2017, 17:48

  @ad1216: Sony również nie robi lustrzanek.

 47. mate
  mate 20 marca 2017, 18:43

  @ad1216
  "Pisałem o firmach które produkują lustrzanki. A Panasonic nie robi lustrzanek."

  A jakie to ma znaczenie, czy aparat z bogatym trybem filmowym za ułamek ceny dedykowanych kamer jest lustrzanką czy bezlusterkowcem w kontekście podgryzania rynku kamer? Czy gdyby Canon dał sensowne 4K do M5, to wtedy to bezlustro by już nie konkurowało z kamerami? Tylko w przypadku lustrzanek to działa?
  A co do Sony, jakby nie patrzeć to SLT bliżej do bezluster niż do lustrzanek.

 48. ad1216
  ad1216 20 marca 2017, 18:53

  Szabla: nieruchome lustro polprzepuszczalne to też lustro. Moim zdaniem aparatom Sony z polprzepuszczalnym lustrem jednak jest bliżej konstrukcyjnie do lustrzanek niż do bezlusterkowców. Nie jestem jednak ekspertem od Sony :)

 49. mate
  mate 20 marca 2017, 19:20

  @ad1216
  "Moim zdaniem aparatom Sony z polprzepuszczalnym lustrem jednak jest bliżej konstrukcyjnie do lustrzanek"

  W przeciwieństwie do lustrzanek w SLT lustro jest nieruchome, nie kieruje obrazu do wizjera no i nie ma wizjera optycznego. Jak przełączysz aparat w MF, to lustro w SLT przestaje spełniać jakąkolwiek rolę, w przeciwieństwie do tratycyjnych lustrzanek, gdzie zachowuje ono swoją podstawową funkcjonalność, czyli odbijanie obrazu na matówkę.
  Jak podepniesz do A7 LA-EA4, to A7 staje się lustrzanką?

 50. Szabla
  Szabla 20 marca 2017, 19:21

  @ad126: nie ucz ojca dzieci robić :P

 51. ad1216
  ad1216 20 marca 2017, 20:36

  mate: w najpoważniejszych serwisach foto jak np. dpreview czy imaging-resource oraz w sklepach jak b&h czy porównywarkach cenowych Skąpiec aparaty Sony z półprzepuszczalnym lustrem są klasyfikowane w jednej grupie z DSLR lub lustrankami a nie z bezlusterkowcami. Bezlusterkowce są zawsze w oddzielnej kategorii

 52. MaciekNorth
  MaciekNorth 20 marca 2017, 20:38

  @mate
  "A co do Sony, jakby nie patrzeć to SLT bliżej do bezluster niż do lustrzanek."

  Polecisz jakieś obiektywy od bezlusterkowców, żebym mógł podpiąć do SLT? Bo lustrzankowe pasują.


  "Jak przełączysz aparat w MF, to lustro w SLT przestaje spełniać jakąkolwiek rolę,"

  Dziwne, w moim SLT po przełączeniu w tryb MF działa potwierdzenie ostrości, z czujników fazowych oczywiście, czyli z udziałem celofanu.


  "Jak podepniesz do A7 LA-EA4, to A7 staje się lustrzanką?"

  A7 z LA-EA4 ustawia ostrość na podobnej zasadzie jak lustrzanka i używamy obiektywów od lustrzanek, więc przynajmniej w tych dwóch aspektach zestaw ten staje się lustrzankopodobny. Jednak czym innym jest EVIL z przejściówką, a czym innym korpus SLT wywodzący się z lustrzanki, bez możliwości odpięcia komory lustra.


  Lustro półprzezroczyste to też lustro. Wielkość korpusu, ergonomia, odległość rejestrowa i zasada działania AF zbliżają SLT dużo bardziej do lustrzanek niż do bezlusterkowców. Mimo że wizjer jest elektroniczny, to podobnie jak w DSLR jest w każdym SLT, co nie jest regułą w bezlusterkowcach. Nikt nie nazwie np. A77 bezlusterkowcem, a na portalach sprzętowych i handlowych jest praktycznie zawsze wrzucany do worka z lustrzankami.
  Jeśli ukaże się na bagnet A korpus bez celofanu i wizjera, przypominający np. Pentaksa K-01, to można będzie z czystym sumieniem powiedzieć, że to bezlusterkowiec. Na razie mamy konstrukcję spokrewnioną z DSLR, z wizjerem optycznym zastąpionym elektronicznym.

 53. mate
  mate 20 marca 2017, 21:10

  @MaciekNorth
  "Polecisz jakieś obiektywy od bezlusterkowców, żebym mógł podpiąć do SLT? Bo lustrzankowe pasują."

  A co ma piernik do wiatraka? Od kiedy to rodzaj mocowania obiektywu definiuje z jakim konstrukcyjnie aparatem mamy do czynienia?

  "A7 z LA-EA4 ustawia ostrość na podobnej zasadzie jak lustrzanka i używamy obiektywów od lustrzanek, więc przynajmniej w tych dwóch aspektach zestaw ten staje się lustrzankopodobny."

  Ale nie jest lustrzanką. Z LA-EA3 też jest lustrzankopodobny?

  "a na portalach sprzętowych i handlowych jest praktycznie zawsze wrzucany do worka z lustrzankami."

  Głównie zaszłość bagnetowa i w celu odróżnienia od E.

  "Jeśli ukaże się na bagnet A korpus bez celofanu i wizjera, przypominający np. Pentaksa K-01, to można będzie z czystym sumieniem powiedzieć, że to bezlusterkowiec."

  A jeżeli się ukaże bez celofanu, ale z wizjerem, to już nie będzie bezlustrem?

  "Na razie mamy konstrukcję spokrewnioną z DSLR, z wizjerem optycznym zastąpionym elektronicznym."

  Widzisz, sam piszesz, że konstrukcję spokrewnioną. Ja nigdzie nie napisałem, że SLT to są bezlusterkowce, tylko że pod względem działania bliżej im do bezluster niż do lustrzanek.

 54. MaciekNorth
  MaciekNorth 20 marca 2017, 23:49

  @mate
  "A co ma piernik do wiatraka? Od kiedy to rodzaj mocowania obiektywu definiuje z jakim konstrukcyjnie aparatem mamy do czynienia? "

  To napisz, w czym SLT ma bliżej do bezluster niż do DSLR, bo posiadając wszystkie trzy typy aparatów, od strony użytkowej i konstrukcyjnej uważam SLT za bardziej spokrewnione z DSLR.


  "Ale nie jest lustrzanką. Z LA-EA3 też jest lustrzankopodobny?"

  A ktoś napisał że jest lustrzanką? Czytaj ze zrozumieniem i nie wyrywaj z kontekstu, napisałem że taki zestaw jest lustrzankopodobny "w tych dwóch aspektach" (AF, obiektywy), a nie ogólnie jako całość.


  "Głównie zaszłość bagnetowa i w celu odróżnienia od E."

  Zaszłość bagnetowa, wielkość, guzikologia, AF, lampy, itd., więc większość założeń konstrukcyjnych, czyli naturalny następca lustrzanki dla posiadających szkła bagnetu A.


  "A jeżeli się ukaże bez celofanu, ale z wizjerem, to już nie będzie bezlustrem? "

  Będzie, cechy użyte dla podkreślenia kontrastu wobec DSLR. W SLT bez wizjera też nikt nie będzie doszukiwał się już podobieństwa do lustrzanki.


  "Widzisz, sam piszesz, że konstrukcję spokrewnioną. Ja nigdzie nie napisałem, że SLT to są bezlusterkowce, tylko że pod względem działania bliżej im do bezluster niż do lustrzanek."

  Bliżej tylko pod względem działania wizjera i to pod warunkiem, że dany bezlusterkowiec wizjer posiada. A to, że matryca pracuje non-stop o niczym nie świadczy, bo to podobnie jak w DSLR na LV.

 55. komisarz_ryba
  komisarz_ryba 21 marca 2017, 00:12

  ad1216, przetsan wypisywac bzdury. dostales konkretna liste dlaczego a99 jest blizej konstrukcyjnie do bezlusterkowca a ty jako kontrargument podajesz ze na wystawie jest obok lustrzanek?

  piszesz czlowieku o konstrukcji to sie laskawie tego trzymaj, a nie pierdoly zapodajesz o tym ze w sklepie obok stoi. glupszego argumentu bdawno tu nie widzialem, no mzoe macieknorth potrafi sie podobnie kompromitowac a i to niecodziennie.

  @maciek z polnocy -
  link

  kolejny do listy ludzi ktorzy nie wiedza czym jest lustrzanka ale dywaguja w 30 watkach. slt to nie jest lustrzanka. z wyjatkiem autofocusu dziala dokladnie jak bezlusterkowiec.

 56. baron13
  baron13 21 marca 2017, 07:49

  Jaka pięknie akademicka dyskusja! Sama radość! Całkiem niedawno chcieliśmy na uniwerku wpuścić w coś podobnego dwóch biologów, a było o wyższości systematyki darwinowskie czy genetycznej nad lamarckowską (biolodzy zechcą wybaczyć terminologię) ale odpowiedzieli zgodnie, że przydaje się wiedzieć, że delfin pływa w wodzie sprawnie jak rybo i nie jest rybą :-) A co mnie lotto, jak ma wyglądać lustrzanka i czy jest czy nie jest? Hę? Istotne jest jak to działa, a czas poświęcony na dumanie czy ryba czy lustrzanka, czy ssak, czy bezlustrzanka, poświęcić na focenie żab. A mi się tu wmawia, że m teoretyk?!

 57. ad1216
  ad1216 21 marca 2017, 08:23

  komisarz_ryba: po co tyle agresji w twojej wypowiedzi ? to nie jest portal dla kiboli!!! nie umiesz się wypowiadać rzeczowo? zamiast pluć jadem naucz się czytać ze zrozumieniem i nie przekręcaj wypowiedzi innych, jeśli cytujesz to dokładnie i wyciągaj słów z kontekstu

 58. mate
  mate 21 marca 2017, 08:35

  @MaciekNorth
  "To napisz, w czym SLT ma bliżej do bezluster niż do DSLR, bo posiadając wszystkie trzy typy aparatów, od strony użytkowej i konstrukcyjnej uważam SLT za bardziej spokrewnione z DSLR."

  Przede wszystkim nie spełnia podstawowej funkcji, z myślą o której powstały lustrzanki, czyli nie prezentuje obrazu TTL w wizjerze optycznym. A w czym ma bliżej do bezluster?
  - obraz w wizjerze z matrycy głównej a nie z lustra
  - pomiar światła z matrycy głównej a nie z osobnego czujnika
  - stabilizacja matrycy potrafi stabilizować obraz w wizjerze, nieosiągalne dla lustrzanek,
  - dostępność w wizjerze wszelakich ficzerów charakterystycznych dla bezluster, jak focus peaking, lupa itd.

  Jak już ci napisano, jedyną cechą wspólną SLT i lustrzanek jest osobny fazowy czujnik AF, aczkolwiek nowe SLT mają już tryb hybrydowy, więc korzystają zarówno z dedykowanego czujnika jak i matrycy głównej podczas ustawiania ostrości, czyli znowu krok w kierunku bezluster.
  Bagnet czy wielkość korpusu nie mają żadnego znaczenia w definiowaniu technicznego typu aparatu. Są bezlustra wielkości i kształtu lustrzanki, są bezlustra z bagnetem lustrzankowym.

  "A to, że matryca pracuje non-stop o niczym nie świadczy, bo to podobnie jak w DSLR na LV."

  No właśnie świadczy, bo w bezlustrze (i SLT) nie opuścisz lustra i nie powrócisz do trybu wizjera optycznego jak w lustrzance. A gdyby lustrzanka miała na stałe zablokowane lustro w pozycji podniesionej i pracowała w trybie LV to już by lustrzanką nie była.

 59. szafir51
  szafir51 21 marca 2017, 09:19

  @ad1216
  nie wiem jak to działa w Sony ale w niektórych korpo jak można kupić jakąś część od innej firmy i będzie trochę taniej albo lepiej niż z własnej fabryki to nie ma zmiłuj :) Każdy dział ma swoje cele i wyniki.

 60. Szabla
  Szabla 21 marca 2017, 10:29

  Zwłaszcza, jak się nie ma własnej fabryki.

Napisz komentarz

Komentarz można dodać po zalogowaniu.


Zaloguj się. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.