Optyczne.pl

Partnerzy

proclub.pl - Profesjonalny Sklep Fotograficzny, Profesjonalny Sklep Foto, Sklep Fotograficzny, Sklep Foto, Sklep wideo, Sklep video, sprzęt Foto, sprzęt Fotograficzny, sprzęt video, sprzęt wideo, produkty fotograficzne, produkty Foto, produkty video, produkty wideo, akcesoria Foto, akcesoria fotograficzne, akcesoria video, akcesoria wideo, kamery video, kamery wideo, Aparaty fotograficzne, aparaty cyfrowe, kamery cyfrowe, Lustrzanki, bezlusterkowce, obiektywy zoom, Macro, Makrofotografia, Monitory, filtry, filtry Foto, filtry fotograficzne, filtry video, filtry wideo, wypożyczalnia sprzętu Foto, CPS, Macro fotografia, warsztaty fotograficzne, szkolenia, studio fotograficzne, wyposażenie studia, zdjęcia, fotografia, kamera gopro, Hero Black, phantom, phantom 2, full Frame, Canon, Sony, Panasonic, Olympus, Pentax, Nikon, Leica, Fujifilm, 
Lumix, Alfa, Sandisk, Hoya, Lowepro, Zoom, PowerShot, Ixus, EOS, Cinema, Legria, pełna klatka, Manfrotto, statywy, torby fotograficzne, torby Foto, torby video, torby wideo, futerały fotograficzne, plecaki fotograficzne, oświetlenie studyjne, GoPro, dji, Hero, ilce, Eizo, spiker, tamron, Zeiss, Tokina, gh4, om-d, lumix, dron, qadrotopter, akcesoria, pen, nex, obiektywy, aparaty, kamery, zdjęcia, LensPen, Canon akcesoria, Sony akcesoria, Panasonic akcesoria, Olympus akcesoria, Leica akcesoria, Fujifilm akcesoria, Pentax akcesoria, Nikon akcesoria, GoPro akcesoria, karty pamięci.

Aktualności

O tym się mówi, czyli plotki i ploteczki z ostatniego tygodnia

O tym się mówi, czyli plotki i ploteczki z ostatniego tygodnia
6 sierpnia
2017 10:03

Kończący się tydzień przyniósł nam nowe lornetki od firmy Canon oraz chińskie obiektywy Yongnuo. Najnowsze plotki wskazują, że w najbliższym czasie czeka nas jeszcze kilka innych premier.

Uwaga! Poniższe informacje w większości nie są oficjalnymi informacjami producentów i pochodzą często z nieznanych i niepotwierdzonych źródeł.

Canon

Trzy obiektywy tilt-shift

Podobno pod koniec sierpnia Canon zaprezentuje trzy nowe obiektywy typu tilt-shift. Przypuszcza się, że dwa z nich zastąpią leciwe już TS-E 45 mm f/2.8 oraz TS-E 90 mm f/2.8.

Canon EOS 1400D

W jednym z urzędów zarejestrowano produkt o nazwie kodowej DS 126701. Przypuszcza się, iż będzie to lustrzanka Canon EOS 1400D, która zostanie wyposażona w stały ekran LCD oraz interfejsy WiFi i Bluetooth. Nowy produkt ma być produkowany na Tajwanie, a wymiary jego korpusu będą wynosić 129.0 × 101.6 × 77.1 mm.

Zaawansowany bezlusterkowiec

Plotki głoszą, że w czwartym kwartale tego roku Canon zaprezentuje zaawansowanego bezlusterkowca. W ciągu ostatniego roku sprzedaż aparatów systemu EOS M wzrosła o 70%, co potwierdza, że odpowiednie zaangażowanie w ten segment rynku przynosi wymierne efekty. Z tego też powodu producent planuje prezentację produktu dla najbardziej wymagających klientów, tym bardziej, że Nikon również ma ambitne plany w tym temacie.

Carl Zeiss

Nowy Zeiss Biotar 75 mm f/1.5

Podobno firma Carl Zeiss pracuje nad nową wersją obiektywu Zeiss Biotar 75 mm f/1.5. Ta pełnoklatkowa, manualna konstrukcja ma być zaprojektowana w wersjach z różnymi mocowaniami, w tym Sony FE i Mikro 4/3.

Leica

Nowy bezlusterkowiec

Mówi się, że w listopadzie firma Leica zaprezentuje kolejnego bezlusterkowca z mocowaniem TL. Aparat ma zostać wyposażony w ten sam sensor co model TL2.

Nikon

Nikon D850

W sieci pojawia się coraz więcej szczegółów na temat zapowiedzianej lustrzanki Nikon D850. Serwis Nikon Rumors opublikował już dość dokładną specyfikację nadchodzącego aparatu oraz jego pierwsze zdjęcia:
 • matryca 45-46 Mpix,
 • poprawiona jakość obrazu na wysokich ISO,
 • ulepszona funkcja SnapBridge,
 • brak GPS,
 • odchylany, dotykowy ekran LCD,
 • dwa sloty kart pamięci: SD i XQD,
 • system AF z D5,
 • brak lampy błyskowej,
 • podświetlane przyciski,
 • wbudowany dżojstik,
 • wbudowane WiFi i Bluetooth,
 • filmy poklatkowe 8K,
 • prezentacja podczas PhotoPlus Expo w październiku,
 • tryb wideo 4K,
 • tryb wideo Full HD 120 kl/s,
 • lżejszy od D810,
 • poprawiony tryb Live View,
 • poprawiona wydajność baterii,
 • cena ok. 3500 GBP.

O tym się mówi, czyli plotki i ploteczki z ostatniego tygodnia

O tym się mówi, czyli plotki i ploteczki z ostatniego tygodnia

O tym się mówi, czyli plotki i ploteczki z ostatniego tygodnia

Kiedy premiera?

Podobno na 22 września Nikon zaplanował konferencję w Holandii. Wiele osób przypuszcza, iż tego dnia poznamy lustrzankę D850.

Olympus

M.Zuiko 17 mm f/1.2 PRO i 45 mm f/1.2 PRO

Jeszcze w tym roku czeka nas premiera obiektywów Olympus M.Zuiko 17 mm f/1.2 PRO i 45 mm f/1.2 PRO. Nowe modele prawdopodobnie poznamy w listopadzie.

Ricoh

Ricoh Theta V

Wszystko wskazuje na to, że Ricoh zaprezentuje niebawem nową wersję kamery 360 stopni z rodziny Theta. Model Theta V został bowiem zgłoszony w jednym z urzędów, który opublikował już na swoje stronie zdjęcia nadchodzącego produktu.

O tym się mówi, czyli plotki i ploteczki z ostatniego tygodnia

O tym się mówi, czyli plotki i ploteczki z ostatniego tygodnia

O tym się mówi, czyli plotki i ploteczki z ostatniego tygodnia


Komentarze czytelników (85)
 1. mpsk2
  mpsk2 6 sierpnia 2017, 10:38

  Ciekawie czy premierze D850 będzie toważyszyć premiera jakichś obiektywów.

 2. YogS
  YogS 6 sierpnia 2017, 11:22

  Przepraszam, na czym polega "odpowiednie zaangażowanie" Canona w segment bezluster? Bo chyba nie na ilości wypuszczanych szkieł dedykowanych dla tego systemu.

 3. Jarun
  Jarun 6 sierpnia 2017, 11:22

  A co z nowymi bezlusterkowcami Nikona ? Nikon robi świetne lustrzanki, ma doskonałą optykę, ale bez dobrego systemu bezlusterkowego daleko nie "zajdzie".

 4. hasky
  hasky 6 sierpnia 2017, 11:59

  Jak dla mnie to Biotar 75mm jest ciekawą plotką , pod warunkiem że jest prawdziwa ? Cena oczywiście też będzie zagadką ?!

 5. MaciekKwarciak
  MaciekKwarciak 6 sierpnia 2017, 12:20

  Nie, dla czego zagadką? Jakieś 6-8 tys. złotych

 6. Vendeur
  Vendeur 6 sierpnia 2017, 12:20

  Słabe te plotki jak na 2 tygodnie przerwy.

  A "wbudowany joystick" w D850 to jakiś idiotyzm do wyszczególnienia. Szkoda, że nie napisano "akumulator w zestawie"...

 7. Jonny
  Jonny 6 sierpnia 2017, 12:47

  @Vendeur

  Nie wszystkie korpusy Nikona posiadają dodatkowy, dedykowany tylko obsłudze AF joystick. ;)

 8. Tornvald
  Tornvald 6 sierpnia 2017, 13:04

  Z tego co piszą na zachodnich stronach to żaden Zeiss. Tylko kolejny "wynalazek" firmy zwanej Meyer Goerlitz.

 9. Soniak10
  Soniak10 6 sierpnia 2017, 13:43

  Bezlusterkowce to jednak domena Sony, Olympusa i Fuji. Jeżeli sprawy pójdą w takim kierunku, jak do tej pory, to za 5-7 lat te trzy firmy zdominują rynek foto. I ja bym nie żałował.

 10. ciszy
  ciszy 6 sierpnia 2017, 13:54

  Canon
  "Plotki głoszą, że w czwartym kwartale tego roku Canon zaprezentuje zaawansowanego bezlusterkowca."
  Jak to baron powiedział kiedyś canon dobrze wie że bezlusterkowce są tylko dla amatorów i rynek (moda) tego rozwiązania chce więc stworzył swój system "M" aby zaspokoić zachciankę dzieciaków. Dobrze też wie, że żaden profesjonalista nie zainteresuje się bezlustrem oraz marną namiastką OVF czyli EVF. No i patrz canon jak i nikon ma zamiar zaprezentować bezlustro z półki pro. Oj baron baron coś nędzne twe źródła informacji.
  Swoją drogą ciekawe jak wypadnie na tle a7x bo do a9 to raczej będzie mu daleko...

 11. Jonny
  Jonny 6 sierpnia 2017, 14:02

  @Soniak10
  " Jeżeli sprawy pójdą w takim kierunku, jak do tej pory, to za 5-7 lat te trzy firmy zdominują rynek foto. I ja bym nie żałował."

  Bez obaw, zawodowcy nie chcą na co dzień pracować rachitycznymi aparatami, zatem nadal będzie zbyt na korpusy z lustrem serii semi pro i pro.
  Może z czasem ewolucja wykształci fotografów o małych rączkach, ale tymczasem ergonomia body mirrorless jest przynajmniej dyskusyjna.

 12. sloma_p
  sloma_p 6 sierpnia 2017, 14:07

  @Vendeur - do tej pory w Nikonie joystick miały tylko D4/D4s, D5 i D500, takze to jest dla NIkoniarzy poważne usprawnienie ;)

 13. ciszy
  ciszy 6 sierpnia 2017, 14:20

  @Soniak10
  Jednak canon ma tą przewagę nad sony, fuji itp, że to canon. Tak, dziwnie to brzmi. Nie wiem czy to agresywny marketing czy co? Mają 3 słoiki na krzyż (ok 7) a body jest 6. Przez tyle lat wypuścili tylko 7 obiektywów ten system to nędza na tle fuji, sony czy olympusa. Jednakże ludzie są tak zatwardziali w swoich przekonaniach systemowych, że nie wybiorą nic co by nie miało napisu canon na obudowie. Jak widać pomimo że oferta canona m jest nędzna na tle np sony nie wspominając już o fuji to i tak kupują canona czemu? Agresywny marketing? Albo te 63% Japończyków...

 14. Tornvald
  Tornvald 6 sierpnia 2017, 14:32

  @ciszy
  A czy sprzedaż EOS M jest duża? Zanotowali aż 70% wzrost rok do roku więc może sprzedawali niewiele??

 15. PDamian
  PDamian 6 sierpnia 2017, 14:37

  Nikon has developed a low-fluctuation circuit for a multi-pixel PDAF sensor link

  link

 16. PDamian
  PDamian 6 sierpnia 2017, 14:46

  "Zanotowali aż 70% wzrost rok do roku więc może sprzedawali niewiele??"

  -w Japonii całkiem dużo. Więcej niż Sony link

 17. PDamian
  PDamian 6 sierpnia 2017, 14:53
 18. JdG
  JdG 6 sierpnia 2017, 15:32

  ale tymczasem ergonomia body mirrorless jest przynajmniej dyskusyjna. (by Jonny)

  "mirrorless", to obecnie już całe mnóstwo różnych przyrządów do fotografowania, od prostych automatów dla niedzielnych fotografów, po konstrukcje zupełnie profesjonalne w średnim formacie (i mniejszych też), wiec nawet między sobą nie ma co ich porównywać. Natomiast co do ergonomii, to wskaz, w którym punkcie może się ona różnić od innych konstrukcji?
  Takie konstrukcje jak Sony a7-9, czy Olympus E-M5, E-M1 nie są z pewnością rachityczne (pomijam już te średniego formatu).
  Owszem, w przypadku Olympusów korpusy duże nie są, ale optyka do nich też jest stosownie mniejsza niż dla fufu. A np. Olympus E-M5 to jeden z najbardziej ergonomicznych aparatów jakie dotąd spotkałem. Mimo, że korpus mały, to zasadniczo bez problemu można go obsługiwać zimą w rękawiczkach, nawet dość grubych. Tylko włącznik ma nieco zbyt drobny, ale w nowszych - E-M5 jest z 2012 - to akurat zmieniono.

  Brak lustra jest rzeczywiście odczuwalny w pewnym stopniu jako brak, przekonałem się o tym ostatnio, jak przyszło mi często zmieniać obiektywy - w takim "mirrorless" nic nie zasłania matrycy i to jest faktycznie problem, zwłaszcza jak środowisko nie jest nadmiernie sterylne. Ciekawe, że nikt nie wpadł na to, że to problem i można by np. migawkę wykorzystać jako osłonę komory obrazowej? Do tego nadaje się przecież znakomicie, może nawet lepiej niż do robienia zdjęć.

 19. Juzer
  Juzer 6 sierpnia 2017, 15:43

  A mi szkoda tej brakującej wbudowanej lampeczki w D850 :-(. Czasami przydaje się w plenerze...

 20. kurdeniewiemco
  kurdeniewiemco 6 sierpnia 2017, 16:42

  przecież i tak tego nie kupisz to daruj sobie te żale :P

 21. thorgal
  thorgal 6 sierpnia 2017, 16:59

  "W ciągu ostatniego roku sprzedaż aparatów systemu EOS M wzrosła o 70%"

  Pewnie kilku kolejnych pijanych Japończyków dało się naciągnąć na ten wynalazek i dlatego sprzedaż wzrosła :)

 22. Jonny
  Jonny 6 sierpnia 2017, 17:37

  @JdG

  Śmiało możemy już na wstępie pominąć w tej dyskusji takie korpusy bez lustra, które mają matrycę większą rozmiarem od sensora 24x36.
  Celowo nie piszę, średni format, bo też i średni format to nie jest, raczej coś pomiędzy, czyli prawie średni format, z naciskiem na prawie.
  Dlaczego ?
  A z różnych powodów, ale między innymi z takich, że akurat w wypadku tych aparatów nie można mówić o nadmiernej miniaturyzacji.

  Natomiast wszystkie inne konstrukcje, były przeze mnie osobiście wypróbowane, albo przynajmniej miałem je w rękach, dlatego też ośmielam się wygłaszać opinie w tonie tak kategorycznym, że pomimo iż nie mam dłoni pianisty, ani sękatych szufli sztygara, a raczej całkiem wymiarowe dłonie, to żaden z korpusów bez lustra Sony A7, A9, Fujifilm, czy Olympusa, ale też Panasonica, czy Canona (przemilczmy 1" Nikona), do roboty codziennej się zwyczajnie nie nadaje.
  Dlaczego ?
  A z różnych powodów, ale głównie właśnie z takich, że nie pasują mi rozmiary i guzikologia, że o ciężarze nie wspomnę, który to ciężar ma swoje znaczenie w fotografii statywowej.

  Praktycznie jedyny aparat, który mógłby się jakoś tam nadawać, to Sony A99 II, który biorę pod uwagę, kiedy tylko zgwałcę się do używania EVF.

 23. grzegorzp
  grzegorzp 6 sierpnia 2017, 18:04

  Nikon 850 będzie hitem wszech czasów. Jeszcze żaden aparat nie posiada funkcji: prezentacja podczas PhotoPlus Expo w październiku.

 24. mgkiler
  mgkiler 6 sierpnia 2017, 18:27


  Może to głupie pytanie, ale nie śmiać się bo nie miałem nigdy Nikona, jestem Canonierem.

  Większość aparatów firm jak np Canon, Sony, itp mają pokrętło PASM.
  A niektóre Nikony tego pokrętła nie mają.

  Kiedyś kumpel - totalny laik - kupił sobie pełnoklatkową lustrzankę Nikona. I chciał by mu coś pokazać. Biorę tego jego Nikona do rąk a tu... nie ma pokrętła PASM. Nie wiem w jakim trybie jest aparat. Próbuje pokrętłami zmienić przysłonę, czy czas, ale nic się nie dzieje. Próbuje znaleźć jakiś przycisk do zmiany trybu... nie widzę. I totalny zonk...

  Tak samo przysłona - na obiektywie jest ustawianie przysłony. Jak to działa jak ustawie na pierścieniu np f:5.6 to ta wartość nie jest brana pod uwagę w trybach Tv, P i auto? Czy jak? A może nie ma takich trybów... Może jest tylko M? Nie mam pojecia... Nikony mają całkiem inny sterowanie niż Canony, Sony, Olympusy, i inne...

  Wiem, że mogę poszukać instrukcji obsługi w internecie, ale chodzi mi o 2-3 zdania szybkiej odpowiedzi.

 25. JdG
  JdG 6 sierpnia 2017, 19:00

  @Jonny (Śmiało możemy już na wstępie pominąć w tej dyskusji takie korpusy bez lustra, które mają matrycę większą rozmiarem od sensora 24x36. [...] w wypadku tych aparatów nie można mówić o nadmiernej miniaturyzacji. )

  wiesz, te rozważania o średnim formacie są jakieś dziwne, brzmi to mętnie. Format - co by nie powiedzieć - jednak zdecydowanie większy niż fufu, w każdym razie.

  Co zaś do prywatnych upodobań fotografa, to na szczęście jest wybór, nie ma zaś przymusu, każdy może wybrać co mu wygodnym się wydaje. Ja też nie mam nadmiernie drobnych dłoni ale w końcu zostałem fanem E-M5, mimo, że tylko nieznacznie jest większy niż kompakt Nikon P7800.

 26. grx
  grx 6 sierpnia 2017, 19:07

  Fajne są historie które się zaczynają od "Kiedyś kumpel..." W canonie 1ds też nie ma pokrętła PASM

 27. PDamian
  PDamian 6 sierpnia 2017, 19:16

  mgkiler,
  a "jedynki" Canon mają PASM?

 28. mgkiler
  mgkiler 6 sierpnia 2017, 19:32

  @PDamian

  A kto powiedział, że mam dostęp do jedynek? :)

  Ja zwykły hobbysta jestem. Nie stać mnie na taki sprzęt.

  Pytam z ciekawości tylko.

 29. PDamian
  PDamian 6 sierpnia 2017, 19:54

  "Ja zwykły hobbysta jestem. Nie stać mnie na taki sprzęt."

  Kółka PASM nie mają: D5, D810, D500
  ...i np. stare D300, D700.

  Mają już go nawet D7x00 czy D750.


  A zastanawiałeś się: jaki sens ma pozostawienie kółka PASM w takich modelach jak Canon 5D czy 7D po usunięciu z niego programów tematycznych?
  link

 30. PDamian
  PDamian 6 sierpnia 2017, 19:56
 31. mgkiler
  mgkiler 6 sierpnia 2017, 20:25

  Ale ja przecież nic nie krytykuje. Zapytałem z ciekawości co pełni role kółka PASM? Co jest w zamian?
  Jakiś przycisk?
  Czy jest jedynie tryb M i to wszystko?
  A może jak w Fuji, że osobno mogę ustawić przyslone + auto przysłona, osobno czas + auto czas, osobno iso + auto iso?

  Nie wiem. Tylko spytałem :)
  Z ciekawości czystej.


 32. MaciekKwarciak
  MaciekKwarciak 6 sierpnia 2017, 20:49

  Wzrosło canonowi w bezlustrach, bo ludziom brakowało 6DII z rewelacyjnym AF. Teraz wszystko będzie jak dawniej.

 33. tripper
  tripper 6 sierpnia 2017, 20:58

  Canonowi wzrosło w bezlustrach, bo porównywany był okres po pojawieniu się dwóch nowych, sensownych (wreszcie) modeli vs okres w którym dostępne było tylko stare badziewie.

  To taka sama kreatywna statystyka jak drugie miejsce Sony czy inne bajeczki tego typu. Znaczy statystyka jak statystyka, numerki. Ale jej znaczenie jest mocno przekręcone przez marketing i rzesze fanbojów.

 34. snufkin
  snufkin 6 sierpnia 2017, 21:00

  @Jonny:
  "Bez obaw, zawodowcy nie chcą na co dzień pracować rachitycznymi aparatami, zatem nadal będzie zbyt na korpusy z lustrem serii semi pro i pro."

  "Natomiast wszystkie inne konstrukcje, były przeze mnie osobiście wypróbowane, albo przynajmniej miałem je w rękach, dlatego też ośmielam się wygłaszać opinie w tonie tak kategorycznym"

  "nie pasują mi rozmiary i guzikologia, że o ciężarze nie wspomnę"

  O, jaki wizjoner się trafił optycznym. Zaraz pewnie zgłoszą się o ciebie te ciemne japońce i taki talent nie będzie się marnował xD

  Tylko wytrzymaj do tego czasu by ci te wybujałe EGO nie eksplodowało xD

 35. Jonny
  Jonny 6 sierpnia 2017, 21:27

  @snufkin

  To jest moje zdanie i o ile mi wiadomo również zdanie osób z mojego zawodowego środowiska i jakiemuś @snufkin-owi nic do tego.

  Ja wypowiedziałem swój pogląd, ty zrób to samo, aby w miarę merytorycznie.

 36. szafir51
  szafir51 6 sierpnia 2017, 21:34

  pomiędzy "wypróbowane" a "miałem je w rękach" jest dość spora różnica. Nawet najlepszy aparat będzie sprawiał problemy jak jego obsługa będzie inna od naszych dotychczasowych przyzwyczajeń

 37. druid
  druid 6 sierpnia 2017, 22:02

  Goście od strategii marketingowych w Canonie to mają łeb. Jak zrobić żeby wyciszyć brak 4K w 6DII aby ludzie nie postrzegali tego modelu przez pryzmat zacofanego trybu filmowego?? Skopać tak matrycę by miała zakres tonalny gorszy nawet od poprzednika. Nagle wszyscy trąbią o DR a kwestia 4K zeszła na dalszy plan. Genialne :D

 38. snufkin
  snufkin 6 sierpnia 2017, 22:41

  @Jonny:

  Twoje zdanie, dokładając nawet tych twoich znajomych, nie ma najmniejszego znaczenia, a brzmi jakbyś był pępkiem świata i wyznaczał jakieś trendy.

  Poza twoim macaniem sprzętu w sklepie są jeszcze grube miliony fotografów na całym świecie, którzy mogą mieć odmienne zdanie od takich światowej klasy specjalistów piszących komentarze na optyczne.pl. Oczywiście "w tonie tak kategorycznym" - jak na takie tęgie głowy przystało xD

  A zostawiając OT, Canon, nawet nie chcąc jeszcze poważnie wchodzić w bezlustra, musi nad nimi pracować by w odpowiedniej chwili mieć dostępną technologię i chociaż część gotowych projektów kluczowych obiektywów.
  W przeciwnym razie będzie mu coraz trudniej nadrobić dystans do innych producentów bezluster.

 39. MaciekKwarciak
  MaciekKwarciak 6 sierpnia 2017, 23:31

  @Jonny
  "To jest moje zdanie i o ile mi wiadomo również zdanie osób z mojego zawodowego środowiska"

  A z zawodu jesteście kim?

 40. kris@79
  kris@79 7 sierpnia 2017, 01:33

  zastało mi koło od modndeo i skrzynia od fokusa , wiec wsadzimy to do fiesty i sprzedamy ją za 100k :D
  Nikon - mistrz marketingu . Kupiłem kolejną D750 jeszcze w promocji więc nic mnie nie kosztowała ale jakbym miał za aparat ze średniej półki zapłacić 20k to bym im kazał s....ć przeciez te puchy "rozpadają" się u ludzi w rękach , kto kupił samochód w którym koła odpałdły po 200km albo silnik wypadł na drodze? nie mam problemu z wydaniem kasy na cos co jest trwałe niezadwone i na wysokim poziomie itp ale te współczesne puchy to żart. Pomijam to, że w rok, dwa można to zajechać. Analogi nie miały takich problemów dziś wystarczy błąd w sofcie albo celowe zaprogramowanie i można to wyrzucić po kilku latach (np 3) na śmietnik . Więc za co płacić ? kiedyś cena była gwarancją trwałości i niezawodności , dziś regulamin pozbywa nas grarancji

 41. Pokoradlasztuki
  Pokoradlasztuki 7 sierpnia 2017, 08:26

  Jonny
  6 sierpnia 2017, 17:37

  @JdG

  wieksza rozmiarem od sensora 24x36.
  Celowo nie pisze, sredni format, bo tez i sredni format to nie jest, raczej cos pomiedzy, czyli prawie sredni format, z naciskiem na prawie.
  .....
  Sony A7, A9, Fujifilm, czy Olympusa, ale tez Panasonica, czy Canonado roboty codziennej sie zwyczajnie nie nadaje.

  , który to ciezar ma swoje znaczenie w fotografii statywowej.

  -------------------------------------------------------------------  aktualny ksztalt DSLM nie wynika z braku lustra a jednynie z faktu , ze na taki design zdecydowali sie konstruktorzy . Jest to design typu vintage odwolujacy sie do ksztaltu aparatow z lat 70 /80 - tych - cos np jak leica M , contax , olympus OM1,2,4 , practica itp.
  Gdyby w owym czasie , ktorys z fotografow powiedzial , ze tym sie nie da fotografowac , zapewne wzbudzilby usmiech poblazania. To byly obiekty westchnien fotografujacych - w Polsce niedostepne ( poza praktica) - wartosc fiata 125p - dorobek calego zycia ( zarobki - 20-30 usd/miesiac).
  Nie chce sie zbytnio rozpisywac ale dopiero Colani wykonujacy zlecenie dla canona zmienil ksztalt aparatow ( T90 , 1986 ) - on uczynil jak wowczas pisano swiat ponownie okraglym,. Kszatl Colaniego wlasciwie utrzymuje sie do dzisiaj w niezmiennej formie ,wylaczajac wlasnie dslm-y odwolujace sie do form wczesniejszych.. Nie sadze aby ewolucja nastepowala tak szybko , ze w ciagu 30 lat czowiek zmieinil sie na tyle , ze nie jest w stanie obsluzyc aparat o ksztaltach z tamtego okresu.

  w czasach analogu format 24*36 nazywano maloobrazkowym , dzisiaj full format - pelny wymiar - Widac jak sie nazewnictwo zmienia i relatywizuje w czasie.
  Jesli 24*36 okreslany jest aktualnie jako FF , to nie widze niescislosci , jesli format 2 razy wiekszy nazwany jest srednim. Uzywane sa te same okreslenia co kiedys w fotografii analogowej , na cos innego w fotografii cyfrowej ( pojecie fotografia analogowa wowczas nie istnilo , przyjelo sie pozniej , po powstaniu fotografii cyfrowej )

  Ciezar ?
  o mozliwosci wstrzasow w trakcie wyzwolenia decyduje stosunek masy ruchomej w aparacie do calkowitej masy. W DSLM masa ruchoma jest znacznie mniejsza niz w dslr , a nawet moze jej nie byc w ogole ( migawkui elektroniczne) , a wiec mimo mniejszej masy calkowitej skutki wstrzacow w wyniku wyzwolenia migawki sa zdecydownie mniejsze.
  Statyw?
  Stabilniejszy jest lekki aparat na ciezkim statywie od ciezkiego aparatu na lekkim statywie. Jesli chcemy podniesc stabilnosc calosci nalezy podniesc mase stytywu.
  Chyba lepiej jest miec lzejszy aparat i kiedy potrzeba zabrac o tyle samo ciezszy statyw o ile lzejszy jest aparat, niz za kazdym razem targac ze soba ciezki aparat, nawet jesli statywu nie uzywamy.
  Masa statywu jest wazna , dlatego cie ciezsze pochalaniaja drgania od podloza przenoszone przez nozkl statywu. Statywy mozna dociazac , maja do tego specjane uchwyty.

  Uwazam , ze zastrzezenia jakie masz choc oczywiscie masz prawo je w ten sposob odczuwac sa czyms bardzo indywidualnym i w rzeczywistosci nie utrudniaja fotografowanie - raczej przeciwnie.

 42. mate
  mate 7 sierpnia 2017, 08:29

  @Jonny
  "Celowo nie piszę, średni format, bo też i średni format to nie jest, raczej coś pomiędzy, czyli prawie średni format, z naciskiem na prawie."

  Średnim formatem jest wszystko większe od 36x24 mm, a mniejsze od 4x5".

  "Natomiast wszystkie inne konstrukcje, były przeze mnie osobiście wypróbowane, albo przynajmniej miałem je w rękach"

  A chociaż z gripem?

 43. Borat
  Borat 7 sierpnia 2017, 08:41

  @mgkiler

  O jakim braku kółka PASM bredzisz? Miałeś kiedyś Nikona w ręce?

  link

 44. Pokoradlasztuki
  Pokoradlasztuki 7 sierpnia 2017, 08:56

  Borat
  7 sierpnia 2017, 08:41

  @mgkiler

  O jakim braku kółka PASM bredzisz? Miałeś kiedyś Nikona w ręce?

  link
  --------

  nie bredzi tylko ty jak zwykle swoim chamskim tonem belkoczesz od rana.

  nie wszystkie nikony maja to kolko funkcyjne i pyta wlasnie o ten przypadek.

 45. mate
  mate 7 sierpnia 2017, 09:35

  @mgkiler
  "Większość aparatów firm jak np Canon, Sony, itp mają pokrętło PASM.
  A niektóre Nikony tego pokrętła nie mają."

  No, to podobnie jak niektóre Canony :)

  "Nie wiem w jakim trybie jest aparat."

  Przecież aktualnie wybrany tryb jest wyświetlany chociażby na górnym lcd (i w wizjerze).

  "Próbuje znaleźć jakiś przycisk do zmiany trybu... nie widzę. I totalny zonk... "

  A tak na chłopski rozum nie pomyślałeś, żeby wcisnąć przycisk "MODE"? :)

 46. WueN
  WueN 7 sierpnia 2017, 09:40


  A może on akurat chciał czynić fotografię krajobrazową albo portrety?

 47. Borat
  Borat 7 sierpnia 2017, 10:52

  @Pokoradlasztuki

  A które nie mają?

 48. mgkiler
  mgkiler 7 sierpnia 2017, 10:53

  @szafir51

  A ja odwrócę pytanie: Czy Ty próbowałeś jakiś duży aparat kiedyś?

  Zawodowcy nie bez powodu lubią dużę body. To nie jest "widzi mi się".

  Forum optyczne to nie jest wyrocznia. Jak ktoś powiedział "W internecie jakby były wybory to zawsze by wygrał Korwin". A świat realny jest trochę inny.
  Podobnie zawodowcy z jakiś powodów wolą większe i cięższe body.

  Te powody to pewnie:
  -cała ręka się mieści wygodnie na body - przy wielu godzinach pracy to ma znaczenie
  -nie boisz się, że Ci aparat wyleci z ręki bo trzyma się twojej dłoni nawet na samych palcach na uchwucie
  -większy ciężar to większa bezwładność - aparat się tak nie trzęsie i łatwiej zrobić nie poruszone zdjęcie
  -tele obiektywy
  -i pewnie wiele innych powodów

 49. szafir51
  szafir51 7 sierpnia 2017, 11:08

  @mgkiller
  jako były właściciel 2 lustrzanek odpowiem - tak, próbowałem. Idąc dalej - do swojego E-M10 dokupiłem grip. Użyłem go może kilka razy, nawet z 12-40 aparatu używa mi się wygodnie bez dodatkowego chwytu mimo tego, że nie mam jakiś malutkich rączek.

  - mi się cała ręka nie mieści na body, ale nie trzymam aparatu w ręce godzinami - robię zdjęcie i aparat ląduje na szyi albo w plecaku.
  - nie boję się, że mi aparat wyleci bo podczas wieloletniego używania wielu różnych konstrukcji jeszcze żaden aparat mi nie wyleciał z ręki
  - mam bardzo dobrze działającą stabilizację matrycy więc ten argument mam w głębokim poważaniu
  - tele obiektywy mam dwa - Panasonica 45-150, który waży 200g i manualną Tokinę 300/5.5, która jest już klocem. W pierwszym przypadku zestaw jest bardzo dobrze wyważony w drugim całość wagi spoczywa na obiektywie. Przy długim i ciężkim tele tak samo chyba jest w lustrach?
  - i pewnie wiele innych powodów, które w moim użytkowaniu mają takie znaczenie jak zeszłoroczny śnieg.

  A teraz ja - używałeś kiedyś np. Olympusa E-M1 albo coś z serii GH (względnie G) Panasonica? Jak się na to zapatrujesz, dalej widzisz jakiś problem z ergonomią?

 50. mate
  mate 7 sierpnia 2017, 11:08

  @Borat
  "Obraz jest większy, ponieważ powierzchnia obrazowa powstaje w większej odległości."

  D500, D5, D810, Df, to z obecnie produkowanych.

 51. mate
  mate 7 sierpnia 2017, 11:09

  @Borat
  Cytat oczywiście nie ten, ale odpowiedź właściwa :)

 52. Borat
  Borat 7 sierpnia 2017, 11:52

  @mate

  Każdy model nikona z serii profesjonalnej ma pokrętło PASM umieszczone tutaj link
  pod przyciskami QUAL,WB, ISO.

 53. JdG
  JdG 7 sierpnia 2017, 11:54

  @mgkiler (Jak ktoś powiedział "W internecie jakby były wybory to zawsze by wygrał Korwin". ):

  nie w Internecie (tu jednak dominują normalni ludzie), tylko wśród tzw. geeków, czyli ludzi skupionych na informatyce. Z jakiegoś dziwnego powodu ideologia Korwina wydaje im się atrakcyjna, pewnie to wynika ze skłonności do widzenia "analogowego" świata poprzez zera i jedynki, czyli w pewnym uproszczeniu.

  Co prawda,jest też sporo innych ludzi, którzy lubią proste idee, nawet prostackie. Świat nie jest doskonały a ludzka wyjątkowa inteligencja to jednak mit, jeden z wielu, którymi żyje ludzkość. Chyba z naturalnego lenistwa to wynika.

 54. Borat
  Borat 7 sierpnia 2017, 11:55

  Nikon DF ma z prawej strony przy wyświetlaczu link

 55. mate
  mate 7 sierpnia 2017, 13:17

  @Borat
  "Każdy model nikona z serii profesjonalnej ma pokrętło PASM umieszczone tutaj link
  pod przyciskami QUAL,WB, ISO."

  No właśnie nie, przecież tam do zmiany trybów PASM służy przycisk MODE, który w D810 umieszczony jest po prawej stronie, a w D500 czy D5 właśnie nad pokrętłem z lewej strony. Co do Df to racja.

 56. mgkiler
  mgkiler 7 sierpnia 2017, 13:46

  @szafir51

  Ale spokojnie.

  Ja tylko dyskutuje. Wiesz - trzeba by spytać się profi dlaczego znaczna większość z nich leci na ciężkich body.

  Ja nie jestem pro.

 57. druid
  druid 7 sierpnia 2017, 14:01

  @kris
  " nie mam problemu z wydaniem kasy na cos co jest trwałe niezadwone i na wysokim poziomie itp ale te współczesne puchy to żart. Pomijam to, że w rok, dwa można to zajechać. Analogi nie miały takich problemów "

  Piszesz to na serio czy żartujesz?
  Tak!! Kiedyś to były czasy, kiedyś to robiono rzeczy, ohohohoh co to kiedyś nie było i jakie to było super trwałe :D
  Mam od ponad 5 lat 5DII i nie zajechałem, nic się nie zepsuło. Może warto po prostu dbać o sprzęt ;)

 58. szafir51
  szafir51 7 sierpnia 2017, 14:05

  @mgkiller
  jestem spokojny jak woda w basenie :) Tylko dużo tu dyskutantów, które swoje opinie formułują na podstawie kilkuminutowego obcowania z aparatem w sklepie.

  Gdybym wziął do łapy nawet najlepszy aparat Canona czy Nikona to pewnie zrobiłbym nim zdjęcia gorsze niż tym, który mam klnąc przy okazji na odmienną obsługę czy nieznaną mi ergonomię. Z aparatem trzeba spędzić tydzień, miesiąc - wtedy można coś o nim napisać.

  Jedni pro siedzą w okopach w czasie działań wojennych, inni przez pół nocy zanurzeni w wodzie czekają na zwierza a inni robią zdjęcia produktowe zegarków czy biżuterii. Każdy wybiera co mu pasuje. Kwestia ceny, opłacalności, baterii, opieki serwisowej, dostępności akcesoriów jednoznacznie wskazuje co lepiej wybrać.
  A tu jak wiadomo każdy ocenia wszystko przez pryzmat jakiś wyszukanych a czasami wyimaginowanych zastosowań.
  Najlepiej jakby Canon wypuścił aparat mały, ale z wielkim gripem, FF 100MP z dynamiką bijącą dzisiejsze matryce, bez lustra ale z wizjerem hybrydowym EVF/OVF, z bardzo dobrym ISO milion-pierdyliard, 8k 4:2:2 120fps, stabilizacją 6EV, baterią na 10 tys. zdjęć, obrotowym ekranem, Wifi, BT, GPS, uszczelnieniami i do tego w cenie poniżej 1000$. I pewnie wtedy byłyby narzekania, że coś jest nie tak.

 59. mgkiler
  mgkiler 7 sierpnia 2017, 14:12

  @szafir51

  Nie no. Jak wziołem Olka EM-5 do ręki to nie miałem problemów.

  Jedynie za ch* nie mogłem w menu znaleźć jak zrobić symulację ekspozycji w EVF, o czym kiedyś rozmawialiśmy.

  Ale by wziąć i w 5 minut robić zdjęcia to bez problemu.

  Aby poznać w pełni to tydzień jak mówisz.

  Jedynie z pro Nikonem miałem problem :) W 3 minut nie rozgryzłem go :)

 60. szafir51
  szafir51 7 sierpnia 2017, 14:32

  ja tak miałem z GF3. Nienawidziłem go. Mimo, że to dla mnie zapasowy aparat - szczerze go nie lubiłem. Brak kółka PASM, mało przycisków, większość funkcji obsługiwana z ekranu dotykowego.
  W zeszłym roku wziąłem go jako zapas na wakacje i miałem okazję trochę poużywać. I wyszło, że się da. Nawet na plaży, w mocnym słońcu, bez wizjera. Da się to sensownie ustawić i skonfigurować, obsługa po chwili staje się nieco bardziej intuicyjna. Już nie podchodzę do niego jak do jeża ale jak wezmę do ręki po Olympusie to dalej ciężko się przyzwyczaić mimo tego, że jest podobny do G3, którego używałem wcześniej przez 2 lata.

  Więc dla mnie "miałem je w rękach" to jak ocenianie, że 4k nie ma sensu na podstawie oglądania TV 4k w sklepie przez kilka sekund.

 61. mgkiler
  mgkiler 7 sierpnia 2017, 14:37

  @szafir51

  No widzisz, porównujesz jakiś bardzo amatorski aparat.

  Większośc lustrzanek obsługuje się tak samo.
  Czy to Nikon, czy Canon, czy Pentax. To zawsze jest kółko PASM (no prawie zawsze), pokrętła, wszystko standardowo. Większość rzeczy da się ustawić na body, a nie w menu.

 62. komisarz_ryba
  komisarz_ryba 7 sierpnia 2017, 14:40

  @tripper "Canonowi wzrosło w bezlustrach, bo porównywany był okres po pojawieniu się dwóch nowych, vs okres w którym dostępne było tylko stare badziewie.

  To taka sama kreatywna statystyka"

  Pitolisz bez sensu. Gdzie tu jest kreatywna statystyka? W jaki sposob mierzyc jakiekolwiek wzrosty? Czy jak poczatkujacy sportowiec po roku trenigu ma znacznie lepsze wyniki to tez kreatywna staytstyka? Wzrost gospodaczy powojennych niemiec to tez kreatywna statystyka? A jak bezrobocie spada bo bezrobotni ida do pracy to tez pewnie kreatywna statystyka bo trzeba porownywac z okresem kiedy pracowali?

 63. szafir51
  szafir51 7 sierpnia 2017, 14:42

  @mgkiller
  No i sam widzisz. I teraz ktoś, kto jest przyzwyczajony do takiego aparatu bierze do ręki X-T20 czy E-M5II czy jakiegoś Panasa. Inny chwyt, inne menu, funkcje, opcje itp.
  Potrzymał, nie wie gdzie i co ustawić, zrobił kilka zdjęć. Zdjęć nie ocenił, bo co tu oceniać po zdjęciach zrobionych w sklepie? Ale ocenił ergonomię, że do dupy. Przez pryzmat swoich wcześniejszych doświadczeń.

  Ileż to ja się nadenerwowałem z bodajże X-E2, jak nie wiedziałem gdzie przestawić zdjęcia z jpeg na raw i włączyć podgląd po zrobieniu zdjęcia. Ale nigdy nie napisałem, że jest ciulowaty albo ma kiepskie menu tylko dlatego, że JA go nie znam.

 64. snufkin
  snufkin 7 sierpnia 2017, 15:24

  @mgkiler:
  "Większośc lustrzanek obsługuje się tak samo.
  Czy to Nikon, czy Canon, czy Pentax. To zawsze jest kółko PASM (no prawie zawsze), pokrętła, wszystko standardowo. Większość rzeczy da się ustawić na body, a nie w menu."

  To nie ma nic wspólnego z obecnością lustra lub jego brakiem.
  Tak samo można obsługiwać bezlustra i kompakty.

  Nie zawsze jest to potrzebne, są różne filozofie obsługi aparatów i klienci sobie wybierają to, czego potrzebują.

 65. mgkiler
  mgkiler 7 sierpnia 2017, 15:40

  @szafir51

  Ja też nigdzie tak nie napisałem.

  Ale są rzeczy nie do wybaczenia w ergonomii. Jeśli zmiana jakiejś prostej funkcji wymaga grzebania w menu, gdy w innym aparacie zmienia się to z poziomu body - to jest to minus.

  Tak samo minusem w ergonomii jest jedno pokrętło.

  Ale ja nie o tym. Mówiłem, że pro z jakiś powodów lubią duże i ciężkie body. Nie wiem - spytaj fotografów z NG czemu tak wolą.
  Ja napisałem co sądzę, czemu tak może być. 66. Pokoradlasztuki
  Pokoradlasztuki 7 sierpnia 2017, 15:42

  kris@79
  7 sierpnia 2017, 01:33

  nie mam problemu z wydaniem kasy na cos co jest trwałe niezadwone i na wysokim poziomie itp ale te współczesne puchy to żart. Pomijam to, że w rok, dwa można to zajechać. Analogi nie miały takich problemów dziś wystarczy błąd w sofcie albo celowe zaprogramowanie i można to wyrzucić po kilku latach (np 3) na śmietnik . Więc za co płacić ? kiedyś cena była gwarancją trwałości i niezawodności , dziś regulamin pozbywa nas grarancji
  -----------------------

  czy tobie ktos placi za pisanie ewidentnych glupot? - to byloby wytlumacznie, ze takie banialuki w doslownie kazdym poscie wypisujesz.

  Aktualnie masz gwarancje na sprzet , czesto nawet do 3 lat.
  w czasach analogu to bylo 6 miesiecy.
  Masz 2 tygodnie czasu na wymiane nowo zakupionego - jesli zakup wysylkowy..


  dawniej na kilka tysiecy wyzwolen trzeba bylo kilka lat, slub to byly 2 , 3 rolki.
  dzisiaj w ciagu miesiaca masz kilka - kilkanascie tysiecy wyzwolen , a slub to 1000 - 2000 wyzwolen.
  wspolczesne aparaty sa bardziej skomplikowane , ale nie mniej trwale i nie sa bardziej zawodne.

  Zrywajce sie filmy , rozklekotane po roku zenity, naswietajace jak swinia migawki szczelinowe - o tym oczywiscie nie wiesz .
  wspolczene dzialaja - po paru latach masz 200 000 wyzwolen , w czasach analogu to bylaby wartosc domu - fotografowano o 1 do dwoch rzedow wielkosci mniej intensywnie.

 67. szafir51
  szafir51 7 sierpnia 2017, 15:46

  @mgkiller

  akurat z NG znam tylko Dobasa a on jak wiadomo robi mikrusami :)

 68. mate
  mate 7 sierpnia 2017, 16:01

  @mgkiler
  "Większośc lustrzanek obsługuje się tak samo.
  Czy to Nikon, czy Canon, czy Pentax. To zawsze jest kółko PASM (no prawie zawsze)"

  Jak napisał snufkin, to nie ma nic wspólnego z konstrukcją aparatów, bo większość bezluster też się tak obsługuje, co bardziej zaawansowane kompakty i hybrydy również. Jak sam zauważyłeś i w lustrzankach (i to w tych bardziej zaawansowanych) czasami jest inaczej.

 69. snufkin
  snufkin 7 sierpnia 2017, 17:30

  @mgkiller
  "Ale są rzeczy nie do wybaczenia w ergonomii. Jeśli zmiana jakiejś prostej funkcji wymaga grzebania w menu, gdy w innym aparacie zmienia się to z poziomu body - to jest to minus.

  Tak samo minusem w ergonomii jest jedno pokrętło."

  Zgadzam się. Taka nieergonomiczna obsługa w najliczniejszej grupie lustrzanek (EL) jest sporym minusem ;)

  Wszystko poniżej Canona xxD i Nikona D7xxx to ergonomiczne potworki odstające od większości bezluster w podobnym zakresie cenowym. Tunelikowe, ciemne wizjery, śladowa ilość pokręteł i fizycznych przycisków, brak wspomagaczy MF itd.

 70. kris@79
  kris@79 7 sierpnia 2017, 18:06

  Pokoradlasztuki wg Ciebie zenit to odpowiednik Nikona np d850? Kogo obchodzi ile ty zdjęć robisz czy robiłeś, czego i dla kogo to ma byc wyznacznik? Poczytaj ile rolek robili choćby w magnum. A powiedz ile klatek zrobili użytkownicy d600? Twoja wiedza na temat tego co czym i ile fotografowałem jest żadna. I teraz kluczowe poczytaj sobie gwarancję uszczelnianych i niezniszczalnych wg zapewnień Nikona aparatów. Dalej celowo dałem odniesienie do samochodów które kiedyś nie posiadały tyle elektroniki ale założenie było to samo. Czytaj dzieciaku i próbuj zrozumieć jak nie rozumiesz to spytaj. Każdy obecnie aparat teoretycznie zrobi 200.000 fot ale to nie jest żaden wyznacznik jakości i trwałości. Jeżeli odpadają Ci jego elementy w pierwszym tygodniu pracy itd. Temat rzeka gum, muszli ocznych, wad produktowych itp. Pozostają kwestie produkcji kiedyś dziś, czyli koszt vs wartość vs cena kiedyś i dziś.

 71. komisarz_ryba
  komisarz_ryba 7 sierpnia 2017, 20:07

  @Kkirs@79 "Każdy obecnie aparat teoretycznie zrobi 200.000 fot ale to nie jest żaden wyznacznik jakości i trwałości. " - to zaczlem sie smiac.
  " Poczytaj ile rolek robili choćby w magnum" = 2tysiace dziennie? 60 rolek?
  "Temat rzeka gum, muszli ocznych, wad produktowych " - smecisz masakrycznie. po pierwsze g.. wiesz o tym co bylo kiedys, bo nie bylo intenetu i nie bylo g...noburzy. Jak nie miales problemu ani ty ani kolega, albo nie zauwazyles ze masz, to nie miales skad sie dowiedziec i zyles w blogiej nieswiadomosci. Gumy odlaza pod roku-dwoch i co, skoro przez ten rok czy dwa uzywasz aparat 100x bardzij intensywnie?

  "A powiedz ile klatek zrobili użytkownicy d600?" - no powiedz ile? A analogu nwet bys tego nie zauwazyl, bo te smieci wymagaja 24mpixeli zeby sie pokazac , pobienia zdjec nieba na F/16 i przede wszystkim ciagle TEJ SAMEJ matrycy, a nie klatki filmu na zdjecie. Przeciez te paprochy musza sie gromadzic, a niby jak mialy sie gromadzic na filmie?

  Robisz to za benny hilla takimi wypowiedziami, proponuje dac komus do przeczytania przed wyslaniem.

 72. mgkiler
  mgkiler 7 sierpnia 2017, 22:43

  @snufkin

  "Wszystko poniżej Canona xxD i Nikona D7xxx to ergonomiczne potworki odstające od większości bezluster w podobnym zakresie cenowym. "

  No nie do końca.

  Taki Canon 760D od 70D różni się w ergonomi tylko wizjerem. Wizjer ma za mały. Ale ma tak samo 2 pokrętła i 2 ekrany LCD.
  A kosztuje 2400zł.
  Ile nowych bezluster z EVF kosztuje do 2400zł? Nie za wiele.

 73. mgkiler
  mgkiler 7 sierpnia 2017, 22:44

  @mate
  @snufkin:

  To, że większość lustrzanek obsługuje się tak samo to była odpowiedź do szafira.

  Nigdzie nie powiedziałem, że nie można zrobić bezlustra z wielkim i cieżkim body jak 5D Mark IV, albo nawet jak 1D.

 74. JdG
  JdG 7 sierpnia 2017, 23:56

  kris@79 :

  ależ Pokoradlasztuki ma rację. Najbardziej zacięty fotograf analogowy nie byłby w stanie dorównać obecnemu pstrykaczowi cyfrowemu. Z oczywistych względów - nie było tak wydajnych komputerów PC a film był w rolkach po 36 klatek (jak kto miał Olympusa Pen F, to po 72, ale to dalej nic w porównaniu nawet ze smartfonami).

  >> Pomijam to, że w rok, dwa można to zajechać. Analogi nie miały takich problemów dziś wystarczy błąd w sofcie ...

  pomijając już to, że już "analogi" miały soft, który nimi kierował (gdzieś od lat 70-tych XX w.), to jednak podstawowa różnica polegała na medium fotograficznym - film, w porcjach po 36 klatek (ca 1,5 m w sumie) był dość kosztowny, baterie też tanie nie były, a to dopiero początek kosztów.

  A 100 tys. "klapnięć" migawką już wtedy było limitem i wyznacznikiem "profesjonalizmu" (dziś, co prawda, podskoczyło to do 150 tys., albo 0,5 mln w najdroższych konstrukcjach). Teraz, fakt, w ciągu roku - dwóch można to "wypstrykać' i migawka do wymiany (często). Koszt fotki obecnie jest minimalny, w czasach "analogu" było odwrotnie.

  Nie ma róży bez kolców, teraz aparaty nie są już wiecznotrwałe - to koszty postępu i rewolucji cyfrowe. Kto by pomyślał - powiedzmy w 80-tych latach - że kiedyś nastaną czasy, kiedy hasła "lustrzanka dla każdego" albo "lustrzanka pod strzechy" się zmaterializują? (na krótko co prawda, bo zaraz potem ludzkość odkryła smartfony).

  Zresztą akurat w epoce analogowej "lustrzanka jednoobiektywowa" (SLR) przez długi nie miała takiego statusu jak obecnie - to była jedna z możliwych konstrukcji do użytku, w dodatku lustrzanki małoobrazkowe, były właśnie takie, czyli robiły zdjęcia w "amatorskim" formacie. Bardziej niż typ body istotne były obiektywy, których się używało. Do dziś Leiki są pozostałością tego dawnego stanu.

 75. szafir51
  szafir51 8 sierpnia 2017, 08:30

  @mgkiller
  a tak jeszcze odnośnie ergonomii zapytam z ciekawości - jak ci się obsługuje w 760D to kółko przy krzyżaku? Mam takie w Gf3 i dla mnie jest to rozwiązanie kompletnie do bani. Często albo miałem problem, że wciskając przycisk przestawiałem kółko albo odwrotnie. Zdecydowanie wolę rozwiązanie z E-M10: 2 kółka po prawej (jedno pod kciukiem, drugie pod wskazującym) + programowalne kółko PASM z lewej.
  Z kolei w E-M10 II włącznik jest jak dla mnie idiotycznie umieszczony. Pewnie idzie się przyzwyczaić tylko nie wiem po co to poprzesuwali.

 76. mate
  mate 8 sierpnia 2017, 09:19

  @mgkiler
  "Taki Canon 760D od 70D różni się w ergonomi tylko wizjerem. Wizjer ma za mały. Ale ma tak samo 2 pokrętła i 2 ekrany LCD.
  A kosztuje 2400zł. "

  Nie wiem skąd Ty bierzesz te ceny, nowy w sklepie to ok. 2700.

  "Ile nowych bezluster z EVF kosztuje do 2400zł? Nie za wiele. "

  I tak znacznie więcej niż lustrzanek z lepszą ergonomią w zbliżonej cenie. Tutaj właściwie tylko Pentax dawał lepszą ergonomię z dwoma pokrętłami i lepszym wizjerem w klasie entry level. Wśród bezluster praktycznie każdy producent ma takie modele w swojej ofercie (no może poza Canonem).

 77. szafir51
  szafir51 8 sierpnia 2017, 10:01

  Z tych, co jeszcze da się kupić jako nowe to: G6, G7, GX7, GX80, E-M10, E-M10 II, X-T10, A6000 są ~2400 lub mniej za body. Pewnie wśród luster jest 2x tyle modeli. Tylko co z tego, jak to dopiero początek wydatków. 2-3 obiektywy i już różnice w cenach samych aparatów nie mają takiego znaczenia.

 78. mate
  mate 8 sierpnia 2017, 10:16

  @szafir
  "Pewnie wśród luster jest 2x tyle modeli."

  Jeżeli mówimy o korpusach z nazwijmy to bardziej rozwiniętą ergonomią czy też guzikologią, to już niekoniecznie. W przedziale do 2500 zł to właściwie tylko dwa modele, Pentax K-50 i K-S2. Canona 760D to już powyżej 2500 zł, Nikon D7100 to już pod 3 tys. zł.

 79. mgkiler
  mgkiler 8 sierpnia 2017, 11:01

  @szafir51

  A wiesz, że dobrze. Sporo osób obawia się o to kółka, ale mnie ono pasuje. Nie zdarzają mi się żadne miss-clicknięcia.

  Natomiast kumpel ma 70D i porównywaliśmy jak u niego działa kółko.
  70D ma większe kółko i chodzi z większym oporem.

  Nie wiem - może za bardzo przywykłem do 760D, ale mnie osobiście wydawało się, że to kółko w 70D chodzi za ciężko trochę - za duży opór. Ale to może kwestia przyzwyczajenia i po tygodniu używania miałbym inne zdanie.

 80. mgkiler
  mgkiler 8 sierpnia 2017, 11:02

  @mate

  "Nie wiem skąd Ty bierzesz te ceny, nowy w sklepie to ok. 2700. "


  Mam Ci zrobić zdjęcie mojego paragonu?

  Rok temu kupiłem w Media Markt za 2599zł i dostałem Cashback 200zł.

  Czyli tak jakbym kupił za 2400zł.


  Wiem - w tym roku podrożał... Dziwne.

  Ale chyba cała fotografia podrożała.

 81. mgkiler
  mgkiler 8 sierpnia 2017, 11:07

  @szafir51

  Jeszcze dodam.

  Teraz jeszcze wziołem 760D do ręki i pokręciłem kółkiem i wciskałem jego funkcję.

  No to by wcisnąć jedną z 4 funkcji na kółku trzeba użyć... ciezko to opisać... siły tak na oko 2x większej niż kliknięcie przycisku w myszce komputerowej :)
  Wiem, że to do kitu wyjaśnienie, ale nie wiem jak przelać wrażenie z użytej siły "na papier".
  Czyli generalnie niechcący nigdy mi się nie wcisnęło, ale to może kwestia indywidualna człowieka.
  Ja raczej jak czymś kręcę to delikatnie. A jak ktoś ma nawyk kowala, że używa do wszystkiego dużo siły to pewnie mu się zdarzy wcisnąć coś przy kręceniu.

  Wiesz. To trochę tak jak z pierścieniem do auto focusu w obiektywach z silnikiem krokowym. Jak jest AF - to ja czuje, że jest opór za duży coś i nie kręcę i widzę, że jest A, zamiast M. A są ludzie co biorą do ręki i kręcą na siłe... I nie zwracają uwagi, ze coś opór za duży...
  Podobnie pewnie z tym kółkiem. Jak ktoś ma z natury nawyk, że z elektroniką delikatnie się obchodzi to mu się nie zdarzy missclick tym kółkiem nigdy. Bo jednak jakiś tak opór przy wciskaniu jest i niechcący ciężko (dla mnie) wcisnąć.

  W rękawiczkach nie testowałem, ale chyba powinno być OK.

 82. mgkiler
  mgkiler 8 sierpnia 2017, 11:10

  @szafir51:

  Dobra. Bo trochę nie jasno napisałem.

  W pierwszym moim komentarzu o kółku mówiłem o oporze kręcenia kółkiem i porównywałem do 70D.

  A w drugim mówiłem o oporze wciskania przycisków na kółku i możliwym niechcącym ich wciśnięciu przy kręceniu.


 83. szafir51
  szafir51 8 sierpnia 2017, 11:11

  @mgkiller
  ale to jest jednak trochę manipulacja - ja uwzględniałem ceny bez promocji i keszbeków, które dziś są na dany model albo zestaw a jutro ich nie ma.

  Tak czy siusiak jest z czego wybierać i wcale nie jest jakoś tragicznie drogo, przynajmniej dla amatora. Rozpieszczamy się chciejstwem i potem narzekamy, że drogo, bo zamiast cisnąć do granic to co mamy to z lenistwa przesuwamy sobie granicę kolejnymi zakupami. Jak z programistami, którzy zamiast optymalizować kod stawiają coraz większe wymagania dot. sprzętu.

  Odnośnie tego kółka to w Panasie jest ono po prostu małe i z tego powodu ciężko mi wcisnąć przycisk nie ruszając kółkiem.

 84. mate
  mate 8 sierpnia 2017, 11:22

  @mgkiler
  "Rok temu kupiłem w Media Markt za 2599zł i dostałem Cashback 200zł."

  No super, tylko jaki jest sens podawania cen sprzed roku z uwzględnieniem cashbacka i pisanie, że 760D kosztuje 2400 zł? Nie, nie kosztuje teraz tyle.

 85. mgkiler
  mgkiler 8 sierpnia 2017, 11:31

  @szafir51

  "ale to jest jednak trochę manipulacja -"

  No dobra OK.


  "Tak czy siusiak "

  siusiak? :)


  "Odnośnie tego kółka to w Panasie jest ono po prostu małe i z tego powodu ciężko mi wcisnąć przycisk nie ruszając kółkiem. "

  To nie wiem. Nie umiem Ci odpowiedzieć, bo to bardzo indywidualne. Ja mogę wcisnąć nie obracając, ale racja, że jak ktoś dziwnie pod kątem wciska a nie prosto i da troszkę więcej siły to może się przekręcić. Nie wiem. Musiałbyś sam zbadać w jakimś sklepie.


  "Jak z programistami, którzy zamiast optymalizować kod stawiają coraz większe wymagania dot. sprzętu. "

  Oj. To nie do końca tak. Ja akurat jestem programistą i to temat rzeka. Ale to co mówisz to mocna generalizacja i w 80% nie prawda.

  Np. Niedawno jak jeszcze była era konsol XBox 360 i PS3, które miały 256-512MB Ramu zaledwie a zobacz jak gry wyglądały. Tam programiści silnika naprawdę cuda musieli robić, by na tak małej ilości Ramu gra tak wyglądała.
  Ładowanie tekstur dynamicznie w trakcie grania to norma - non stop się ładowały przy ruchu kamerą nawet, by zmieścić w Ramie tylko to co widoczne na ekranie i zmieścić się do tych 256-512MB Ram. I jednocześnie by jak najrzadziej było to widoczne w kadrze, że coś się doładowuje w trakcie.

  A z procesora PS3 by "wydobyć mocę" to temat rzeka. To nie jest tak, że się nie chcę. Tam po prostu nie zawsze się dało. To nie jest 8mio rdzeniowy procesor. To jest jedno rdzeniowy i ma 7 jednostek pomocniczych do operacji wektorowo macierzowych, które do tego... nie potrafią wykonać za bardzo skoku warunkowego... więc nadają się tylko do specyficznych zastosowań. A że tego mało, to jeszcze nie mają dostępu do Ramu... Mają swój mały cache i trzeba pisać sterownik DMA, który porcjuje im dane do przetworzenia, a gdy dane są już W POŁOWIE przetworzone, to połowę, którą procesor już przerobił już kopiować by procesor nie czekał nic.

  Tam naprawdę takie się cuda robi, by zwiekszyć wydajność. Także mówienie na lenistwo programistów to trochę bzdura.

Napisz komentarz

Komentarz można dodać po zalogowaniu.


Zaloguj się. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.