Fujifilm FinePix S2000HD
Kolejną nieoficjalną nowością, która znalazła się na kanadyjskiej stronie internetowej firmy Fujifilm, jest zaawansowany aparat kompaktowy posiadający możliwość nagrywania filmów o jakości HD 720 (1280x720pix). Nowy aparat otrzyma oznaczenie FinePix S2000HD i będzie wyposażony w 1/2.3 calową matrycę CCD o rozdzielczości 10 megapikseli oraz obiektyw Fujinon o 15 krotnym zoomie optycznym, zapewniający pokrycie zakresu ogniskowych od 27.6 do 414 mm (ekwiwalent dla klatki 35mm).
Światłosiła obiektywu jednak nie zachwyca i wynosi od f/3.5 przy szerokim kącie do f/5.4 przy tele, a przy tym maksymalna wartość przysłony to tylko f/7. Fotografowane sceny możemy śledzić na 2.7 calowym wyświetlaczu LCD o rozdzielczości 230 tys. pikseli lub poprzez 0.2 calowy wizjer elektroniczny o rozdzielczości 200 tys. pikseli. Matryca aparatu umożliwia rejestrację zdjęć w pełnej rozdzielczości z czułością do ISO 1600. Dodatkowo mamy do dyspozycji czułość ISO 3200 i 6400 ale w tym przypadku rozdzielczość jest ograniczona do 5 Mpix.
Aparat posiada optyczną oraz cyfrową stabilizację obrazu. Umożliwia także rejestrację zdjęć seryjnych w kilku trybach. Z pełną rozdzielczością 10 Mpix możemy uzyskać szybkość 1.1 kl./s. Ograniczając rozdzielczość do 5 Mpix aparat umożliwia rejestrację z szybkością 6.8 kl./s, a przy 3 Mpix, z szybkością 13.5 kl./s.
Użytkownik ma do dyspozycji wiele trybów fotografowania, w tym manualne tryby ustawiania ekspozycji oraz ostrości. Słabym punktem Finepixa jest niewątpliwie migawka, która umożliwia rejestrację zdjęć z czasami tylko w zakresie od 4 s do 1/1000 s.
Zasilanie aparatu zapewniają 4 baterie alkaliczne typu AA lub opcjonalny zasilacz sieciowy. Zdjęcia w formacie JPEG oraz filmy w formacie AVI możemy zapisywać na kartach typu SD/SDHC.
![]() |
Nie jest jeszcze znana data wprowadzenia aparatu do sprzedaży ani cena na rynku europejskim. W Kanadzie aparat kosztować ma 300 dolarów.
Pełna specyfikacja aparatu dostępna jest w naszej bazie:
Komentarz można dodać po zalogowaniu.
Zaloguj się. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
300 CAD = 600 PLN. U nas pewnie wystartuje od 1299 PLN. I to by było na tyle.
"Słabym punktem Finepixa jest niewątpliwie migawka"
od kiedy takie aparaty posiadają migawkę ? :D
"Światłosiła obiektywu jednak nie zachwyca i wynosi od f/3.5 przy szerokim kącie"
i co z tego ? do luster to norma ;)
fakt, nie jest więcej warty jak 600 zł
że co ? że ma film HD ? teraz to niedługo standard ;)
Na polskeij stronie fujifilm w specyfikacji dla kompaktow jest "Czas otwarcia migawki". Wiadomo ze nie jest to tradycyjna migawka szczelinowa czy centralna, ale zwykle elektroniczne odciecie sczytywania danych z matrycy. Jednam umownie przyjelo sie to nazywac migawka.
Bilbo, obiektyw o światłosile f/3.5-5.4 jest przeciętny w stosunku do konkurencji, nawet zoomy 18 mają lepsze w granicach f/2.8-4.5: link
goltar, no to żart był ;) przeciętny to jest i tu nie ma co porównywać.
w ogóle to zastanawiałem się nad zakupem: leciwy Lumix FZ18 a Nikon P80. Który wg Was byłby lepszy ? Teraz już wiadomo że ta Leica to tylko chłyt małketingowy (minimalizacja zniekształceń przez wew. soft). Ale i dobrze że to jest. Mnie nie interesuje dlaczego jest dobrze a że jest dobrze ;)
A jeśli P80 ? to dlaczego ?
Jest też "wojna stwierdzeniowa" po co komu taki wielki zoom ?
hmm, patrząc na ten parametr wg mnie nie jest to bardzo potrzebne ale .... : przy takiej jasności obiektywu warto mieć mega zoom po to aby właśnie wykorzystać tą siłę światła np w średnim przedziale zbliżeń.
np. jest 27-486 mm (ekw.) przy f=2,8-4,5
czyli max x18 (486 mm) to f=4,5
a średnie x9 (245 mm) to ok. f=3,5
daje mi to krótszy czas naświetlania bez poruszeń nawet jeszcze bez użycia stabilizacji ! :) a przy tym mogę wymusić dużą przesłonę dla dużej głębi ostrości dla pejzażu.
Nie mówiąc już o braku używania wysokiego ISO.
to takie porównanie dla małych kompaktów z zoomem x4 gdzie przy maksymalnym wychodzi f=5.5 (canon) a nawet f=7 (tanie Nikony czy Olympusy). Przy takich zbliżeniach (tylko 140 mm) bez słońca to zdjęcie praktycznie w ogóle nie wyjdzie bez statywu !
Ciekawi mnie jaka przesłona się ustawi przy tym P80 w zakresie x5 (czyli 135 mm) ? pewnie ok f=3 ?
Podejrzewam że będzie to analogicznie podobnie z FZ18 czy Olympusami.
Bilbo: z tą Leicą to nie tylko "chłyt", bo jest to najlepszy słoik w tej klasie i każdy profesjonalny test to potwierdza. Soft w dystorsję ingeruje tylko w jpg, a w RAW i tak masz minimalne odkształcenia. Zresztą każdy szeroki kąt daje dystorsję i tu wyjątków nie ma (nawet w drogich obiektywach).
Przy zoom x12 f=3.6
Przy maksymalnym zoomie bez słońca zdjęcia wychodzą bez większych problemów. Chyba, że jest cholerne zachmurzenie powodujące, że do sąsiadów mówisz "dobry wieczór".
Jeśli zaś chodzi o P80 to przy maksymalnej ogniskowej występuje widoczne winietowanie (z przykładów wynika, że na przynajmniej połowie zdjęć widać je na pierwszy rzut oka), a więc to f=4.5 osobiście uznaję za daną na papierze, bo konstrukcja obiektywu wymusza użycie pewnie f=5, albo i wyżej, aby winietowanie nie było widoczne.
no ok :) tylko dlaczego topowe drogie aparaty kompaktowe o zoomie np x3 mają przy max zbliżeniu "ciemność" ;) aż ok f=4 ? przecież to tylko x3 ...
a z innej beczki: co przez to rozumieć stała jasność obiektywu (chyba) f=2,8 przy starym Lumixie FZ20 (zoom x12). ?
Mnie osobiście wydaje się to nieprawdą - bo to w końcu nie stałka 50 mm ;)