Sigma 15 mm f/1.4 DG DN Diagonal fisheye Art
Sigma prezentuje nowy, stałoogniskowy obiektyw serii Art typu rybie oko - 15 mm f/1.4 DG DN. Zaprojektowano go do współpracy z pełnoklatkowymi bezlusterkowcami z mocowaniem L-mount oraz Sony FE.
Informacja prasowa
![]() |
Niespotykana zdolność rozdzielcza, która obala konwencjonalne poglądy na temat obiektywów typu „rybie oko”
![]() |
Uzupełnienie linii Art, wykonane z myślą o astrofotografii
Potężny efekt zniekształcenia, charakterystyczny dla obiektywów typu rybie oko, pozwala użytkownikom cieszyć się takimi efektami, jak wyjątkowa perspektywa i uchwycenie obiektu z kątem widzenia 180°.![]() |
- Przełącznik MFL (ręczna blokada ostrości).
Przełącznik do blokowania ostrości w żądanej pozycji. Zapobiega przesunięciom ostrości spowodowanym niezamierzonym użyciem pierścienia ostrości. Jest to przydatne w przypadku fotografowania z długim czasem naświetlania.
- Uchwyt na ogrzewacze obiektywu
Specjalnie zaprojektowany przód obiektywu zapobiega wysunięciu się ogrzewacza obiektywu* i spowodowaniu winietowania na obrzeżach ekranu.
*Opcjonalne ogrzewacze w kształcie paska, montowane w przedniej części obiektywu, zapobiegające skraplaniu się pary wodnej wewnątrz obiektywu, podczas pracy w ujemnych temperaturach. Sprzedawane osobno.
- Tylny uchwyt filtra
Tylny uchwyt filtra jest standardowym wyposażeniem obiektywu, umożliwiającym montaż tylnych filtrów arkuszowych. Dostępny jest również mechanizm blokujący, który zapobiega wypadnięciu filtra.
- Specjalnie zaprojektowany przedni dekielek z mechanizmem blokującym i otworami na filtry
Stabilny i łatwy w montażu przedni dekiel chroniący przednią soczewkę. W deklu zastosowano nowo opracowane kieszenie do przechowywania filtrów arkuszowych. Zaprojektowany wyłącznie pod obiektyw SIGMA 15mm F1.4 DG DN | Art, skutecznie chroni przednią soczewkę oraz filtry arkuszowe przed zadrapaniami i brudem. Dzięki kieszonkom na filtry, zawsze będą gotowe do pracy i nie zapomnisz ich zabrać na sesję.
![]() |
Cechy charakterystyczne dla linii Art
Oprócz funkcjonalności zarezerwowanych specjalnie do fotografowania gwiezdnych pejzaży, obiektyw jest wyposażony w dodatkowe funkcje ułatwiające codzienne fotografowanie, jak np. przycisk AFL, do którego można przypisać dowolną funkcję. Jak każdy obiektyw DG DN | Art, tak i 15 mm F1.4 DIAGONAL FISHEYE, posiada pierścień przysłony z opcją blokady, który może być używany zarówno w trybie „click” jak i płynnym.Korpus jest uszczelniony na wypadek kurzu czy zachlapania, a przednia soczewka obiektywu jest pokryta powłoką hydrofobową i oleofobową, czeki czemu z obiektywu można korzystać także w trudnych warunkach**.
Za automatyczne ustawianie ostrości odpowiada liniowy silnik HLA, dzięki czemu ostrość jest ustawiana szybko, cicho i niezwykle precyzyjnie.
![]() |
Specyfikacja techniczna:
- Konstrukcja obiektywu: 15 grup, 21 elementów (4 elementy FLD, 3 elementy SLD, 2 elementy asferyczne)
- Kąt widzenia: 180°
- Liczba listków przysłony: 11 (przesłona zaokrąglona)
- Minimalna przysłona: F16
- Minimalna odległość ogniskowania: 38.5cm
- Maksymalny współczynnik powiększenia: 1:16
- Wymiary (średnica × długość): 104mm × 157.9mm
- Waga: 1360g
- Kraj produkcji: Japonia
- EAN: SONY E: 85126478650
- EAN L-mount: 85126478698
![]() |
Dostępne mocowania: L-Mount, Sony E
Planowane rozpoczęcie sprzedaży: 14 marca 2024
Sugerowana cena detaliczna: 9 990zł.
![]() |
Więcej informacji na:
*Jako wymienny obiektyw do aparatów pełnoklatkowych do użytku konsumenckiego (stan na luty 2024 r. według SIGMA)**Obiektyw nie jest wodoszczelny, przy dużym natężeniu działania wody, lub kurzu może dojść do przeniknięcia zanieczyszczeń
***Wygląd i specyfikacja produktu może ulec zmianie
****Produkt jest opracowany, wyprodukowany i sprzedawany w oparciu o licencję mocowania E które zostało udostępnione przez SONY Corporation na bazie porozumienia licencyjnego z SONY Corporation
*****L-mount jest zastrzeżonym znakiem towarowym Leica Camera AG
Komentarz można dodać po zalogowaniu.
Zaloguj się. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
W sam raz na sekwoje... ;)
nie mogę się doczekać zdjęć przykładowych :)
z opisu wynika, że ...jeszcze nigdy fotografie....czubków butów ...nie były tak dobre!
Przy kącie 180 stopni, na logikę, to i portfel w tylnej kieszeni spodni wyjdzie ostry...
Jako ciekawostka, tak wyglądał MTF starej 15mm F2.8 EX DG Fisheye:
link
Narzędzie z pewnością unikalne, do specyficznych zastosowań. Przydałaby się jeszcze wersja C ze światłem 2.8, tak, dla zwykłych pstrykaczy ;)
To jest pierwszy obiektyw z zamontowanym WEBASTO?
Cichy, zwykli pstrykacze mają Nikkora albo Canona 8-15...
@Bahrd
A Soniarze co mają ? :) Ja kiedyś używałem Canona z AF 15/2.8 i robił robotę. Podobnego narzędzia do Sony brak.
Przy zwykłych 'pstrykaczach' nie zapominałbym o mZuiko 1.8/8, czyli zdecydowanie uszczelnione diagonal fisheye z 17 soczewkami w 15 grupach. 315g m4/3 pozdrawia 1.360g nieco jaśniejszego FF ;-)
Cichy: "A Soniarze co mają ? :)"
Adaptery! :D
Stara Sigma 15/2,8 na brzegu była ostrzejsza niż Nikkor 16/2,8 na środku. Więc tu spodziewam się ultra-wysokiej ostrości od brzegu do brzegu, już gdziś tak od f/2-f/2,5
@Bahrd
Sprawdzałem tego Canona przez adapter, słabo to chodziło. W manualu musiałem robić. W końcu sprzedałem i mam w sumie do dziś Samyanga 8/2.8 , wiem APSC ale czasem się przydaje.
Co oznacza to "Diagonal" w nazwie?
@Michaelq16000
Że kryje cały kadr, a nie tylko kółeczko na środku.
Z wstępnych recenzji wynika, że ten obiektyw to po prostu killer pod każdym względem (poza rozmiarem i wagą) :D a cena? No cóż, za jakość się płaci..
link
Ma Art w nazwie....
Faktycznie, zastanawiałem się co mi nie pasuje w tych zdjęciach, w sumie niezły szok
droogi Goorniczku jest ostro od f:1.4
Gdybyś potrzebował sampli to ja Ci podeśle :)
Na taki obiektyw czeka cały świat fotografii podwodnej. Mam nadzieję, że również będzie wkrótce dostępny z montażem do RF bo mam Canona R3.