Nikon AF-S NIKKOR 28-300 mm f/3.5-5.6G ED VR
Firma Nikon Europe zapowiedziała wprowadzenie na rynek obiektywu AF-S NIKKOR 28–300 mm f/3.5–5.6G ED VR z zupełnie nowym zakresem ogniskowych w linii NIKKOR. Dzięki współczynnikowi prawie 11-krotnego powiększenia (28–300 mm) ten uniwersalny obiektyw zapewnia nowy poziom elastyczności użytkownikom lustrzanek cyfrowych formatu FX.
Pełna specyfikacja obiektywu jest już dostępna w naszej bazie:
Informacja prasowa
![]() |
Amsterdam, Holandia, 27 sierpnia 2010 r. – firma Nikon Europe z przyjemnością zapowiada wprowadzenie na rynek obiektywu AF-S NIKKOR 28–300MM F/3.5–5.6G ED VR z zupełnie nowym zakresem ogniskowych w linii NIKKOR. Dzięki współczynnikowi prawie 11-krotnego powiększenia (28–300 mm) ten uniwersalny obiektyw zapewnia nowy poziom elastyczności użytkownikom lustrzanek cyfrowych formatu FX.
Zurab Kiknadze, kierownik ds. obiektywów, akcesoriów i oprogramowania w firmie Nikon Europe, powiedział: „Bardzo cieszymy się z wprowadzenia tego nowego, uniwersalnego obiektywu z serii NIKKOR. Format DX 18–200 mm osiągnął ogromny sukces, z przyjemnością oferujemy teraz te same zalety użytkownikom formatu FX”.
![]() |
Rozszerzony współczynnik powiększenia 10,7x
Ogromny współczynnik powiększenia 10,7 obiektywu AF-S NIKKOR 28–300MM F/3.5–5.6G ED VR sprawia, że jest to idealny obiektyw do podróży. Dzięki imponującemu zakresowi ogniskowych 28–300 mm ma wielką szansę stać się obiektywem uniwersalnym, dla osób, które od jednego obiektywu oczekują jak największego spektrum zastosowań. Jest to szczególnie przydatne, jeśli użytkownikowi zależy na ograniczeniu masy bagażu lub pracuje on z jednego, ustalonego miejsca. Elastyczny zakres wartości przysłony pozwala ograniczyć wielkość i masę obiektywu, zapewniając jednocześnie atrakcyjną głębię ostrości teleobiektywu.Zaawansowany system redukcji drgań
Stosowany wyłącznie przez firmę Nikon system redukcji drgań drugiej generacji (VRII) umożliwia fotografowanie przy wszystkich ogniskowych dzięki dwóm trybom: Normalnym i Aktywnym. Ponadto optyczny mechanizm redukcji drgań stabilizuje obraz w wizjerze, umożliwiając dokładniejsze wskazywanie punktu ostrości i kadrowanie, szczególnie przy dłuższych ogniskowych z zakresu 300 mm, przy których niska masa obiektywu może zwiększyć ryzyko poruszenia aparatu.Najnowocześniejsza konstrukcja optyczna
Pomimo dużego zakresu powiększeń obiektyw wyposażono w dwa elementy ED i trzy elementy asferyczne. Pozwala to na efektywne ograniczenie ryzyka aberracji, które występuje w przypadku obiektywów z bardzo dużym zakresem powiększeń. Obiektyw pozwala ustawiać ostrość już przy 50 cm dla wszystkich ogniskowych, co dodatkowo zwiększa jego uniwersalność.Szybka obsługa
Cichy silnik falowy zaprojektowano z myślą o bezgłośnej i dokładnej obsłudze AF przy szerokim zakresie powiększeń. Umożliwia on również intuicyjną, manualną korekcję ostrości. Blokada zoomu zapobiega „pełzaniu zoomu” (obiektyw rozsuwa się samoczynnie pod własnym ciężarem w czasie przechyłów podczas transportu) i pozwala zachować niewielkie wymiary obiektywu, gdy nie jest on używany. W wielu miejscach konstrukcji obiektywu zastosowano magnez. Zwiększa to trwałość obiektywu i zapewnia dobry balans.Łącznie z dedykowaną osłoną HB-50 i miękkim pokrowcem obiektyw AF-S NIKKOR 28–300MM F/3.5–5.6G ED VR waży jedynie 800 g.
Komentarz można dodać po zalogowaniu.
Zaloguj się. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
Odpowiednik 18-200 który był hitem... ciekawe jak będzie z tym.
@s4int Dobre spostrzeżenie, że to odpowiednik 18-200 na pełną klatkę. Teraz brakuje konsumenckiego pełnoklatkowego body od nikona.
Ciekawe jak z dystorsją, czy jest tradycyjnie gigantyczna, jak na megazoom przystało, czy może jakiś przełom w optyce ;-)?
"Stosowany wyłącznie przez firmę Nikon system redukcji drgań drugiej generacji" - no nie, ci goście od marketingu mnie rozwalają - najpierw coś opatentują, a potem się chwalą że tylko ich firma tego używa.
Założę się (o pensję pana z marketingu) że konkurenci mają równie skuteczne (oczywiście używane wyłącznie przez ich firmy ;-P) systemy stabilizacji...
@s4int Dobre spostrzeżenie, że to odpowiednik 18-200 na pełną klatkę. Teraz brakuje konsumenckiego pełnoklatkowego body od nikona.
@cszyszka - gratuluję czujnośći. ;-) to ja chcałem napisać, że skoro jest konsumecki spacerzóm na FX to teraz czekamy na konsumecką puszkę FX! :-D . A może tak D95 (czy jak go tam nazwą) ?
A jeśli chodzi o merketroidów to zrobili super ruch robiąc premierę tego szkła podgrzewają atmosferę.
Gratulacje dlamarketroidów Canona, za "szybką" premoierę czegośtam (IXUS) byle newsy o nikonie nie były na topie w listach RSS :-)
Małe zestawienie wagi :
Canon EF 28-300 mm f/3.5-5.6L IS USM (22 elementów / 16 grup) - metal -1670g
NIKKOR AF-S 28-300MM F/3.5-5.6G ED VR (19 elementów / 14 grup) -plastik - 800g
NIKKOR AF-S DX 18-200 f/3.5-5.6G ED VR II (16 elementów / 12 grup) - plastik - 565g
Ja rozumiem, że Canon to elka, ohh i ach. Ale także dodatkowy kilogram ! Dla mnie to dużo.
Przecież jest konsumenckie body FX od Nikona. D700. :)
D95 to będzie następca D90, będzie to dx i to się nie zmieni, przynajmniej w ciągu najbliższych 3-4 lat ;)
jak nie przesadzą z ceną, to nawet zawodowiec jadący na wakacje pewnie weźmie jeden obiektyw, lub dwa, zamiast 3-4 pokrywających ten zakres :) każdy chce kiedyś odpocząć : D
Zawodowiec nei będzie dźwigał ponad 1.5 kg zestawu, zeby zrobić dzieciom zdjęcia. Zawodowiec kupi kompakt, albo EVIL'a.
Chyba się skuszę na to szkło,ma fajny zakres ogniskowych - nie trzeba będzie za każdym razem nosic ze sobą plecaka ze stałkami :)
Ciekawe jak wyjdzie w testach.
dla mnie mało logiczny krok nikona...jeżeli pod FX znaczy się dla profesjonalnych ( w większości) użytkowników. Mało kto dla zabawy kupuje pełną klatkę. A jeśli dla pro to który pro biega z z takim zakresem ? Nie widziałem osobiście nikogo z pełna klatka kto nie miałby kilku szkieł pokrywających ten zakres...
A może N wkrótce rzuci na rynek pełną klatkę dla mas?
To byłaby wspaniała wiadomość i to nie tylko dla fanów nikona...
...w końcu na nikonrumours już dawno było plotki o ... D7000 w formacie FX ;-):
link
no własnie:) czekamy na Pełna klatkę w cenie D300 :D
No to "amatorzy" maję szkło "ostateczne". Takie coś do plecaka z jakąś fajną małą wydajną puszką z użytecznym ISO 3200 i można normalnie wszystko zrobić. Mnie by zadowolił nawet ten 24-120/4.
Mam wrażenie że Nikon powoli zaczyna szykować obiektywy dla FX w cenie umożliwiającej zakup przez osoby nie zarabiające na fotografii.
Dla mnie ten obiektyw jest przeznaczony dla osób, które robią zdjęcia podczas podróży lub rodzinnych spotkań. Trudno mi wyobrazić sobie kogoś kto robi zdjęcia z myślą o zarobieniu na nich, za pomocą tego obiektywu (choć wszystko jest możliwe).
Gdyby Nikon wprowadził na rynek aparat z matrycą FX i ceną poniżej 5000 (myślę że jeśli kogoś stać na droższe body to nie kupi tego obiektywu), mógłby dużo na nim zarobić. Wielu użytkowników D X0 i X00, chętnie by go kupiło dla pokazania się z aparatem ze znaczkiem FX.
poniżej 5000 PLN oczywiście :).
Duzo zawodowcow uzywa Canonowej Lki 28-300. Problem jest taki, ze wiekszosc z nich potrafi ja zajechac w jednym sezonie. Nie wiem jak mialaby Nikonowa wersja wytrzymac cos podobnego. Plastik i nie pompka. Wolalbym Canona.
Ja bym tylko zapytał co oznacza słowo "zawodowiec". Czy chodzi również o całą rzeszę "ślubiarzy" i innych "chrzcinowców", z których przynajmniej 90% używa aparatów tzw. entry level z przypiętymi kitami, wabiących klientów magicznym słowem lustrzanka? Jeśli tak to ja dziękuję.