Panasonic Leica DG Vario-Elmarit 50-200 mm f/2.8-4 ASPH. - test obiektywu
3. Budowa, jakość wykonania i stabilizacja
Panasonic Leica DG Vario-Elmarit 50–200 mm f/2.8–4 ASPH. jest wyraźnie cięższy i większy od ciemniejszych obiektywów tego samego producenta, ale jednocześnie jest też mniejszy i lżejszy od Olympusa przeznaczonego do lustrzanek z matrycą 4/3. Zdecydowanie największy i najcięższy w tym zestawieniu jest jednak pełnoklatkowy Canon. Panaleica wyróżnia się za to najmniejszym dystansem ustawiania ostrości.
![]() |
Testowany obiektyw rozpoczyna się metalowym bagnetem, który otacza styki i tylną soczewkę. Na czarnym elemencie, w który wtopione są styki, znajdziemy napis „Made in China”. To pewna niespodzianka, bo należący do tej samej serii obiektyw Panasonic Leica DG Vario-Elmarit 8–18 mm f/2.8–4 ASPH. był produkowany w Japonii.
![]() |
Właściwy korpus obiektywu jest metalowy i rozpoczyna się nieruchomym pierścieniem, na którym znajdziemy czerwoną kropkę ułatwiającą mocowanie obiektywu do aparatu, zakres ogniskowych, zakres ustawiania ostrości (0.75m/2.46ft–∞), napis „LUMIX” oraz przełączniki: jeden służący do wyboru trybu mechanizmu ustawiającego ostrość (AF/MF), a drugi do sterowania stabilizacją optyczną (POWER O.I.S. ON/OFF).
![]() |
Idąc dalej natrafiamy na wąski i nieruchomy pierścień, na którym znajdziemy napis „LEICA DG VARIO-ELMARIT”, a zaraz dalej na pierścień do manualnego ustawiania ostrości. Ma on szerokość prawie 23 mm i jest w całości pokryty metalowym karbowaniem. Pierścień ten pracuje z przełożeniem elektronicznym.
![]() |
Sama przednia soczewka ma średnicę 48 mm, otacza ją napis z nazwą i parametrami obiektywu oraz nierotującym mocowaniem filtrów o średnicy 67 mm.
![]() |
Kupujący dostaje w zestawie oba dekielki, osłonę przeciwsłoneczną oraz miękki futerał.
![]() |
Stabilizacja optyczna
Producent testowanego obiektywu chwali się skutecznością stabilizacji na poziomie 4 EV. Aby to sprawdzić, używając aparatu Olympus O-MD E-M5 Mark II, na ogniskowej 200 mm, wykonaliśmy po kilkadziesiąt zdjęć na każdym z czasów ekspozycji od 1/320 do 1/3 sekundy zarówno dla stabilizacji włączonej jak i wyłączonej. Dla każdego z tych czasów wyznaczyliśmy odsetek zdjęć poruszonych i wykreśliliśmy go w zależności od czasu ekspozycji wyrażonego w EV (przy czym 0 EV odpowiada czasowi 1/250 sekundy).

Maksymalna odległość obu krzywych od siebie wynosi około 4.3 EV i na taką właśnie wartość oceniamy skuteczność stabilizacji Panaleiki 50–200 mm. To świetny wynik! Warto tutaj jeszcze dodać, że stabilizacja obiektywu, w przypadku podłączenia instrumentu do aparatów firmy Panasonic, może działać w trybie Dual IS, czyli być wspomagana dodatkowo stabilizacją matrycy. W efekcie finalna skuteczność stabilizacji całego układu może być jeszcze wyższa niż owe 4.3 EV uzyskiwane przez sam obiektyw.