Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

Optyczne.pl

Test obiektywu

Sigma C 15 mm f/1.4 DC - test obiektywu

18 maja 2026
Komentarze czytelników (17)
  1. Marek B
    Marek B 18 maja 2026, 16:30

    Dla mnie w ocenie jakości obiektywu najważniejszymi są rozdzielczość i aberracja. Bo od tego w głównej mierze należy ostrość obrazu. Jeśli mamy ostre zdjęcie, resztę można niejednokrotnie pominąć lub niewielkim nakładem pracy samodzielnie skorygować. Jak dla mnie, bardzo dobry obiektyw :)

  2. qbic
    qbic 18 maja 2026, 16:45

    Sporo w tym racji, ale pytanie dodatkowe brzmi: jak wygląda sprawa z transmisją światła?
    Założę się, że przy słabej transmisji łatwo dostajemy zafarb albo wyraźnie spłukane kolory – zwłaszcza przy dzisiejszych nieco „ślepawych” kolorystycznie CFA.

    Zauważyłem jakiś czas temu, że często lepiej mi się patrzy na obraz z optycznie prostszych instrumentów współpracujących z większymi matrycami.

    Prawie nigdy nie ma nic za darmo.

  3. Arek
    Arek 18 maja 2026, 17:44

    Ślepawych kolorystycznie? Przecież wydajność kwantowa współczesnych matryc jest kilkadziesiąt razy większa niż filmu, a kiedyś też jakoś dawało się robić zdjęcia. Nie mówiąc o postępie w powłokach i tworzeniu szkła o wysokiej transmisji.

  4. Gabrych
    Gabrych 18 maja 2026, 18:40

    @Marek B z tym że dystorsja sumarycznie wpływa na rozdzielczość. Więc nie powinno się tolerować tej większej. Już łatwiej mi dużą winietę zaakceptować w krajobrazie. Tutaj mogę domknąć przesłonę i jakoś ujdzie.

  5. qbic
    qbic 18 maja 2026, 18:52

    @Arek jasne, ale moja teza nie była o filmie.

    QE matrycy mówi, ile fotonów zamieniasz na sygnał, a nie jak dobrze separujesz informację spektralną. To są dwie różne rzeczy (wiem że wiesz ale argument to argument).

    Goła (bez CFA) współczesna matryca może być super fotonowo, ale aparat kolory widzi przez CFA: trzy szerokie, częściowo nakładające się filtry. Im szersze filtry, tym więcej światła i lepszy SNR, ale gorsza jednoznaczność koloru. Dostajesz mocniejszy sygnał, niekoniecznie lepszą informację dotyczącą koloru.

    Dobry przykład to Phase One Trichromatic: bardziej selektywne filtry poprawiają separację barw/metamerię, ale kosztują światło. Czyli „zapas QE” znika, gdy zaczynasz wymagać precyzji spektralnej.

    Może dzielę włos na czworo...

  6. ikit
    ikit 18 maja 2026, 20:59

    Nie ważne jak mała matryca, bagnet dla tej sigmy i tak za mały:D

  7. Arek
    Arek 19 maja 2026, 07:34

    Coś za coś. Małe rozmiary mają swoją cenę.

  8. filemon112
    filemon112 19 maja 2026, 07:39

    @qbic
    Nie do końca czaję. Mógłbyś rozwinąć temat "lepszego patrzenia"?

  9. kojotek85
    kojotek85 19 maja 2026, 08:12

    @Marek B

    Finalnie wygrywa zawsze subiektywna ocena obrazka, jaki dany obiektyw daje. Częściej z ostrością wygrywa plastyka, kolorowanie i wszelkie niedoskonałości optyczne tworzące obraz a nie tylko robiące zdjęcie :)

  10. Negatyw
    Negatyw 19 maja 2026, 09:30

    filemon112:
    "@qbic
    Nie do końca czaję. Mógłbyś rozwinąć temat "lepszego patrzenia"?"

    @qbic ma aparat FF i tanią prostą optykę do niego. Lepiej mu się patrzy na takie zdjęcia, bo na te z APS-C musi zapuścić żurawia i patrzeć komuś przez ramię. Nie jest to wygodne.

  11. ryszardo
    ryszardo 19 maja 2026, 09:37

    Dla mnie najważniejsze wyniki pomiarów optyki to ostrość (która zależy również od aberracji chromatycznej, komy itd.), praca pod światło oraz winietowanie. Dodatkowy plus za małą dystorsję, ale jakbym miał coś poświęcać, to dystorsję w pierwszej kolejności.

    Tu ostrość bardzo dobra, ale winietowanie bardzo duże. Obiektyw w mojej ocenie dobry, ale do świetnego mu daleko właśnie ze względu na winietowanie. Potężna dystorsja też nie pomaga.

    Rozmycie ma dla mnie znaczenie w niektórych szkłach, ale nie w szerokokątnych.

  12. Arek
    Arek 19 maja 2026, 10:11

    Wiele wad jest ściśle ze sobą powiązanych. Obiektyw, który ma bardzo dużą komę, nie uzyska dobrej rozdzielczości na brzegu. Duża aberracja chromatyczna spowoduje wyraźny spadek rozdzielczości na granicach pionowych i jeśli nawet poziome dadzą dobre wyniki, średnia będzie niższa i ostateczne wyniki przeciętne. Podobnie będzie z astygmatyzmem, w przypadku którego, jedna granica będzie ostra, a druga nie (albo obie średnie). Aberracja sferyczna da mgiełkę i spadek kontrastu w centrum kadru dla okolic maksymalnego otworu względnego, a to odbije się na MTF-ach. Prostowanie dużej dystorsji zawsze zaowocuje pompowaniem pikseli i rozmyciem obrazu na brzegu. itp. itd.

  13. Arek
    Arek 19 maja 2026, 10:13

    A co do obiektywu, mi się on podoba. Znacznie lepsza premiera niż 12-tka i godny następca 16tki.

  14. ryszardo
    ryszardo 19 maja 2026, 11:33

    Gdyby tylko 12 mm był równie dobry, to byłby wyśmienity do astro krajobrazów. Tak 12-tka nie zachwyca, a w 15 mm chciałoby się szerszego kąta widzenia (pozwoliłoby to też łatwiej wyciąć najgorsze winietowanie).

  15. qbic
    qbic 19 maja 2026, 11:37

    @filemon112
    @Negatyw

    Coś w tym jest : )

  16. filemon112
    filemon112 19 maja 2026, 15:29

    Poczytałem o tym filtrze Phase One/Sony. Zawężenie pasm mniejsza aberracje optyki, co moim zdaniem jest główną przyczyną poprawy kolorów zdjęć.
    Efekt jest łał, ale oceniam to jako fanaberię :)

  17. TRI-X
    TRI-X 21 maja 2026, 17:09

    Czekam na model CN dla Sigmy 10-18/2,8 czyli pierścień przysłony,

Napisz komentarz

Komentarz można dodać po zalogowaniu.


Zaloguj się. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.


Następny rozdział