64MP Pi Hawk-eye Camera dla Raspberry Pi
Arducam, jeden z producentów urządzeń z rodziny Raspberry Pi, zaprezentował nowy moduł fotograficzny wyposażony w matrycę o rozdzielczości 64 megapikseli.
Wewnątrz modułu znajdziemy matrycę Sony IMX686 o rozmiarze 1/1.7 cala sparowaną z obiektywem o ekwiwalencie ogniskowej 23 mm i światłoisle f/1.8. Zestaw po podłączeniu do Raspberry Pi pozwana na wykonywanie zdjęć o maksymalnej rozdzielczości 9248 x 6944 oraz filmowanie w Full HD (1920 x 1080) z prędkością do 30 kl/s. Przykładowe ujęcia prezentują się następująco:
Nowy moduł oferuje autofokus z detekcją fazy, 10-krotne cyfrowe powiększenie oraz możliwość zapisu plików w 10-bitowym formacie RAW (oprócz tradycyjnych JPEG-ów).
![]() |
W ramach trwającej jeszcze 4 dni przedsprzedaży na stronie producenta, nowy moduł fotograficzny można kupić w promocyjnej cenie 36 dolarów. Później wzrośnie ona do 60 dolarów.
Komentarz można dodać po zalogowaniu.
Zaloguj się. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
super ale jeszcze lepiej było by jakby nie korzystało ze CSI ale ze zwykłego USB który znacznie łatwiej podłaczyć do czegokolwiek ...
> lepiej było by jakby nie korzystało ze CSI ale ze zwykłego USB
No fakt, byłoby lepiej, ale widać Raspberry Pi preferuje to złącze - po prostu je ma na płycie.
Fajna kamerka z całkiem niczego obiektywem, i za jedyne 60 $, czyli poniżej 300 PLN (a teraz w promocji za nieco ponad stówkę), video 4K (ale nie za bardzo działa na obecnym Raspberry). No..., spora pokusa dla majsterkowiczów.
Matryca 1/1,7", ale 64 MPx! spory nadmiar jak na możliwości obiektywu (przylutowany, niestety); ale w słabym świetle działa całkiem OK. Jednak mamy spory postęp w technologii obrazowania!
@Matryca 1/1,7", ale 64 MPx!
... to odpowiednik tetracell, czyli filtr Bayera 16Mpix. Także nic ciekawego - matryca ze średniego telefonu komórkowego.
> Także nic ciekawego - matryca ze średniego telefonu komórkowego
nie tylko, w kompaktach tego rozmiaru matryce też stosowano; nie należy jednak lekceważyć takiej matrycy - z dobrym obiektywem i sensowną resztą aparatu może być nader użyteczna;
z takiego urządzenia też można uzyskać dobre technicznie zdjęcia, dowodem np. Nikon Coolpix P7800 z 2012, który ma tego kalibru matrycę BSI, tyle, że 12 MPx, i jak już zrobi poprawne zdjęcie, co nie zawsze temu akurat przyrządowi się udaje, to jest ono w zasadzie bez zarzutu;
do ISO 800, a nawet 1600 można też pracować nocną porą; oczywiście fufu nie dorówna dynamiką tonalną, jednak jak wystarczą "jotpegi" (choć zapis RAW też jest dostępny), to każdy powinien być zadowolony. A tu mamy przecież dużo nowszą i zaawansowaną matrycę.