Dwie lornetki Fomei Leader Pro ze szkłem ED – pierwsze wrażenia
3. Fomei Leader Pro ED 10x42
![]() |
Pod względem jakości wykonania Leader Pro ED 10×42 robi dobre wrażenie, a sama konstrukcja lornetki jest solidna. Należy jednak zauważyć, że w niektórych miejscach na styku magnezowej obudowy i gumowej okleiny widać niewielkie plamki (być może zacieki od kleju). Gumowa pokrywka okularów ciasno trzyma się na muszlach okularowych, a możliwość doczepienia jej do paska na szyję sprawia, że nie musimy martwić się o jej zgubienie. Podobnie jak w przypadku lornetki Fomei Leader Pro ED 8×56 również w Fomei Leader Pro ED 10×42 pokrywki obiektywów nie trzymają się tak dobrze jak pokrywka okularowa i stosunkowo łatwo je zsunąć przypadkowym ruchem ręki. Również w przypadku tej lornetki warto od czasu do czasu zwrócić uwagę, czy utrzymujące je gumowe pierścienie są wystarczające głęboko osadzone by przypadkiem nie zgubić pokrywek.
Stopień oporu przy regulowaniu rozstawienia okularów zmienia się w zależności od ich wzajemnej odległości. Największy opór występuje gdy okulary są najbardziej rozstawione, a podczas zbliżania ich do siebie opór maleje. Ogniskowanie lornetki odbywa się za pomocą centralnej śruby, która obraca się płynnie aczkolwiek stawia stosunkowo niewielki opór (pełen obrót zajmuje około 580 stopni). Indywidualne ogniskowanie odbywa się poprzez karbowany pierścień znajdujący się przy prawym okularze. Obraca się on z dużym oporem i wymaga stosunkowo mocnego ściśnięcia aby go obrócić, co sprawia, że nie jest zbyt wygodny w użyciu. Na szczęście w przypadku używania lornetki przez jedną i tę samą osobę przez dłuższy czas, wystarczy ustawić go raz na zadaną pozycję i można o nim zapomnieć.
![]() |
Wewnętrzna część tubusów wygląda nie najgorzej. Trzeba jednak przyznać, że i w tym przypadku użyta farba ma tendencję do połyskiwania, co uwidacznia się zwłaszcza na widocznych (w obu tubusach) zaciekach farby. Wnętrza tubusów wydają się jednak być wolne od kurzu.
Soczewki zastosowane w lornetce Fomei Leader Pro ED 10×42 zostały pokryte wielowarstwowymi powłokami antyodbiciowymi, co widać po odbiciach w kolorze zielonkawym i fioletowym. Podobnie jak w modelu Leader Pro ED 8×56, również w tym przypadku w obiektywach widać po 5 odbić (które nie zmieniają swojego położenia w trakcie ogniskowania), co wskazuje na to, że składają się one z trzech elementów ułożonych w dwóch grupach. Źrenice wyjściowe natomiast mają okrągły kształt i nie widać w tym przypadku żadnych ścięć.
Źrenice wyjściowe w lornetce Fomei Leader Pro ED 8×56 | |||
|
|
||
![]() |
![]() |
Lornetka Fomei Leader Pro ED 10×42 jest w zasadzie wolna od aberracji chromatycznej zarówno w centrum jak i na brzegu pola. Daje się jednak zauważyć pewną tendencję do nieznacznej dystorsji. Lornetka jest prawidłowo skolimowana, natomiast daje się odnotować niewielki astygmatyzm i wyraźniejszą niż w opisywanym w poprzednim modelu komę. Minimalna odległość ostrzenia wynosi około 2.7 m.
![]() |
Lornetkę Fomei Leader Pro ED 10×42 dostajemy w zestawie z paskiem na szyję oraz usztywnianym pokrowcem zapinanym na suwak i posiadającym osobny pasek. W zestawie znajduje się również ściereczka do czyszczenia optyki. Sama lornetka jest wodoodporna i wypełniona azotem, a producent udziela na nią 5 lat gwarancji.
![]() |
Fomei Leader Pro ED 10×42 jest praktyczną lornetką. Stosunkowo niewielki rozmiar i waga sprawiają, że nie będzie ona balastem podczas dłuższych wędrówek. Dzięki dobrej jakość obrazu i uniwersalnemu powiększeniu sprawdzi się w większości typowo turystycznych sytuacji. Mimo wyraźnie mniejszej jasności niż w modelu Leader Pro ED 8×56, można ją wykorzystać do obserwacji nieba, zwłaszcza poza miastem, gdzie nie przeszkadzają nam światła uliczne. Z punktu widzenia użytkowania warto jednak zwrócić uwagę na jeden fakt. Osoby noszące okulary muszą się liczyć z tym, że przy obserwowaniu w okularach pole widzenia lornetki ulega dość wyraźnemu zmniejszeniu nawet przy schowanych muszlach okularowych. Odstęp źrenicy użytych w lornetce okularów mógłby więc być większy.
Na koniec rzućmy jeszcze okiem na następujące porównanie. W szczególności warto zwrócić uwagę na testowaną niedawno lornetkę Alpen Optics Wings ED 10×42. Zaprezentowane w tabelce lornetki podobnie jak Fomei Leader Pro ED 10×42 wyposażono w obiektywy zawierające szkło niskodyspersyjne ED. Widać wyraźnie, że spośród nich, Fomei Leader Pro ED 10×42 ma najmniejsze pole widzenia, niemal o 1 stopień mniejsze niż w Alpen Optics Wings ED 10×42. Lornetka Fomei jest również od nich cięższa. W stosunku do lornetek Alpen Optics, Vortexa Vipera i Pentaxa ED jest jednak wyraźnie tańsza. Dzięki temu, właśnie w dobrym stosunku jakości do ceny, można upatrywać powodzenia tej lornetki na rynku.
Pole widzenia Fomei wydaje się więc być jej największą bolączką. Gdyby lornetka dawała nam 0.3–0.6 pola więcej, powodów do narzekań nie byłoby prawie wcale. Trzeba jednak zaznaczyć, że użyte w niej okulary, dające własne pole widzenia na poziomie 54 stopni, nie dają jeszcze wrażenia spoglądania przez dziurkę od klucza.