Benro Theta
Oferta marki Benro powiększyła się o dwa nowe statywy. Modele Theta i Theta Max wyróżniają się tym, że m.in. potrafią samodzielnie się wypoziomować.
Linię Theta można chyba uznać, za próbę przemyślenia konstrukcji statywu i ulepszenia pewnych jej elementów. Pierwszym z takich elementów są zaciski blokujące nogi. Pojedyncze sekcje statywów Theta można wysuwać ręcznie i blokować poprzez przekręcanie ich, ale oprócz tego można też obrócić zacisk na samym dole nóżki, by jednocześnie odblokować lub zablokować wszystkie sekcje. Przyspiesza to proces rozkładania i składania statywu.
Przeprojektowano także zamocowaną na statywie głowicę kulową. W ramach zmian została ona wyposażona w nową szybkozłączkę oraz blokadę, która unieruchamia głowicę w jednej z osi, dzięki czemu po automatycznym wypoziomowaniu nóg nie trzeba dodatkowo korygować poziomu na głowicy.
Zmianie uległ także kształt centralnej kolumny, która teraz lepiej przylega do nóg, co przekłada się na mniejsze rozmiary statywu po złożeniu.
![]() |
![]() |
Najważniejszą nowością jest oczywiście mechanizm samoczynnego poziomowania. Korzysta on z czujnika żyroskopowego umieszczonego wewnątrz statywu. Dane z tego ostatniego pozwalają odpowiednio skracać lub wydłużać poszczególne nogi, aż do osiągnięcia poziomu.
Za skracanie i wydłużanie odpowiadają silniki elektryczne, a całość zasilana jest z wymiennej baterii. Obsługa systemu jest bardzo prosta — wystarczy podłączyć baterię do statywu i wcisnąć umieszczony na niej przycisk. Według deklaracji producenta jedna bateria powinna wystarczyć na około 8000 cykli poziomowania. Z baterii można też zasilić aparat lub inne akcesoria.
![]() |
Na tym zresztą możliwości się nie kończą — firma Benro oferuje także mocowany w miejscu baterii moduł współpracujący z aplikacją do zdalnego sterowania aparatem. Ta ostatnia może służyć jako interwałometr czy też, przy współpracy z jeszcze innym modułem, pomóc w realizacji transmisji na żywo. Do całości można dołączyć także akcesoryjny układ do pomiaru światła, który w połączeniu z aplikacją może zarządzać ekspozycją przy wykonywaniu serii zdjęć w zmieniających się warunkach oświetleniowych.
![]() |
![]() |
Aby wejść w posiadanie jednego z nowych statywów, należy wesprzeć kampanię firmy Benro w serwisie Kickstarter. Ceny modelu Theta zaczynają się tam od 329 euro, a modelu Theta Max — od 375 euro. Dostawy mają rozpocząć się w czerwcu.
Komentarz można dodać po zalogowaniu.
Zaloguj się. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
28 rzecz, którą trzeba naładować przed wyjściem na spacer do lasu z aparatem. Dyjcie wincyj baterii! Wytrzyma!
8000 cykli poziomowania na jednej baterii to chyba prawie wieczność dla amatora?
Pytanie: czy jak jednak skończy się bateria to będzie można ręcznie wypoziomować głowicę?
Przyda się kilku osobom na forum, bo pionu nie trzymają.
kiedyś był standard, aa, aaa, 9v c, d,
ale odrzucilismy to bo to zacofanie, oryginalna bateria tylko od producenta tak doskonała.
Mistrzostwem stało się wmurowanie baterii w przedmiot, tak by na zawsze 1 bateria była zespolona z produktem.
To tak genialne że, zostaje wymyślić by wymienić aparat jak się rozladuje bateria.
Ciekawe czy ktoś już to opatentowal.
@BlindClic
I jednorazowe karty pamięci do tego aparatu, zapełniłeś to nie możesz zgrać tylko musisz wymienić.
@Bambi - to już było, nazywało się film światłoczuły
Ciekawe po jakim czasie ten system się zepsuje? Szczególnie przy intensywnym korzystaniu ze statywów trudnych warunkach terenowych gdzie mamy piach, wilgoć czasem mróz, śnieg czy deszcz.
@Amadi
Ciągle jest :D Używam od lat i bardzo sobie chwalę :P
@Amadi
Ach tak, faktycznie.