iOptron Versa 108 ED APO - nowy gracz na rynku refraktorów
Na rynku pojawił się nowy refraktor apochromatyczny o średnicy obiektywu 108 mm i ogniskowej 648 mm. Wprowadziła go firma iOptron, która zamierza odkroić dla siebie kawałek tortu, którym dotychczas dzieliły się głównie firmy William Optics i StellarVue.
Jeszcze 5–6 lat temu refraktory apochromatyczne zawierające szkło niskodyspersyjne w obiektywach były domeną głównie takich firm jak Takahashi, TeleVue czy Vixen. Były one produkowane w Japonii i trzeba było za nie płacić przynajmniej grube kilka tysięcy dolarów.
Monopol ten złamała firma William Optics, która zaoferowała znacznie tańsze modele oparte o chińskie szkło niskodyspersyjne. Choć sprzęt ten był w całości produkowany w Chinach lub na Tajwanie, jakość jego wykonania była naprawdę wysoka, a ceny oscylowały w okolicach 1000 dolarów. Niedługo potem do WO dołączyła amerykańska firma StellarVue. Obecnie każdy z tych producentów ma w swojej ofercie kilka-kilkanaście refraktorów – dubletów i trypletów opartych o szkło niskodyspercyjne – w różnej cenie i z różnym stopniem korygowania aberracji chromatycznej.
Na tym jednak cała sprawa się nie kończy, bo kawałek tego tortu chcą dla siebie odkroić inne firmy. Sprzęt podobnej klasy, choć nie w takiej ilości jak u WO i StellarVue, pojawił się bowiem w ofercie firm takich jak Meade i Orion. Teraz do grupy tej dołącza kolejny gracz – iOptron.
Ta nowa na tym rynku firma mocno zaakcentowała swoje wejście. Zaoferowała bowiem refraktor apochromatyczny iOptron Versa 108 ED APO, którego obiektyw jest dubletem dzielonym powietrzem (układ ED S-FPL51+S-NBM51) o dość imponującej średnicy 108 mm i ogniskowej 648 mm. Jest to więc dość jasny instrument o światłosile f/6, co pozwala na zachowanie bardzo rozsądnych gabarytów. Cała tuba optyczna, po złożeniu, ma bowiem tylko 535 mm długości i waży 4.5 kilograma.
![]() |
Teleskop wyposażono w 2-calowy wyciąg okularowy Crayforda, z dwoma śrubami ogniskującymi. Wyciąg możemy obracać o pełne 360 stopni. Kupujący dostaje w zestawie pierścienie mocujące do montażu, przejściówkę okularową z 2 cali na 1.25 cala oraz 2-calowy wypłaszczacz obrazu.
Refraktor jest już w sprzedaży w USA i można go nabyć za kwotę 1699 USD.
Komentarz można dodać po zalogowaniu.
Zaloguj się. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
To jest ED APO - jak z różnych testów takich instrumentów wynika, to jednak brakuje im nieco do klasy APO (tego, co prezentują produkty np. TeleVue, Takahashi, czy TMB).
Takiej klasy instrument można kupić też w Europie, np. w Niemczech za 998 eurosów mamy TS ED APO 100/600mm f/6 z 2.5"wyciągiem. Ale to fajnie, że konkurencja rośnie! Może w końcu i ja sobie sprawię APO (lub chociaż takie ED APO).
ponieważ jest to dublet na szkle ED korekcja na pewno nie będzie tak dobra jak w dubletach fluorytowych lub tripletach ED. Dobrze, że pojawiło się coś w tym zakresie, choć jest to kompromis pomiędzy ciemniejszym ED100 dostępnym już jakiś czas na rynku (Orion, SW itp.) a innymi droższymi rozwiązaniami jak np. Takahashi FSQ106 lub TSA102, TeleVue 101is lub TV102.
W wizualu pewnie dużej różnicy pomiędzy tym ED a fluorytem nie będzie. W astrofoto jednak da się na pewno zauważyć.
w sumie to ciekawa sprawa. Kilka razy miałem możliwość porównywać dublety ED i fluorytowe w wizualu. W zasadzie zawsze sam obraz w ED zawsze wydawał się bardzo dobry, jednak kiedy zerknie się w fluoryt widać, że nie jest to to samo. Porównywaliśmy Takahashi FS128 i ED120 i SKY90 i ED80. W obu przypadkach ED dawało obraz o lekko brązowawym odcieniu o nieco gorszym kontraście.
Pamiętać jednak należy o tym, że to zupełnie inna półka cenowa i taki ED108 może być bardzo fajnym rozwiązaniem.
Pozdrawiam!
To się zgadza. Kusi ceną. Żeby jeszcze dolar był po 2 zł :)
...a średnica 108 była podana w calach :) :)