Panasonic Lumix DMC-G5 - aparat dla każdego
8. Dla każdego
Ekran LCD
![]() |
Niezależnie od tego, czy czujemy się fotografem czy filmowcem, do sterowania Lumiksem G5 najwygodniej korzystać z odchylanego i obrotowego, 3-calowego ekranu LCD. Dzięki rozdzielczości 920 tys. punktów i możliwości regulacji jasności, kontrastu i kolorystyki zapewnia on obraz dobrej jakości zarówno w trybie wykonywania zdjęć jak i ich przeglądania. Możliwość obrotu ekranu LCD nie tylko ułatwia kadrowanie w wielu sytuacjach (np. zdjęcia „z poziomu ziemi”), ale także pozwala na odwrócenie ekranu w trakcie, gdy aparat nie jest używany, co ochrania jego powierzchnię przed zarysowaniami.
Zastosowany wyświetlacz umożliwia sterowanie aparatem za pomocą dotyku. Z pomocą interfejsu dotykowego możemy wybierać i zmieniać poszczególne pozycje głównego menu aparatu. Dotykiem możemy wybrać także elementy dostępne w menu podręcznym Q.MENU.
Wykorzystując obiektyw wyposażony w silnik Power Zoom mamy możliwość dotykowej zmiany ogniskowej. Kolejną bardzo wygodną funkcją jest możliwość wskazania dotykiem na ekranie LCD punktu ustawienia ostrości, przy czym funkcjonalność ta jest dostępna zarówno w trybie wykonywania zdjęć jak i w trybie filmowania. Poza samym wskazaniem punku AF mamy także możliwość dotykowej zmiany wielkości strefy AF (w trybie jednostrefowym), lub zmiany obszaru stref (w trybie 23-strefowym AF).
Możliwości dotykowe aparatu kończy tryb przeglądania i usuwania zdjęć oraz filmów. Mamy w nim możliwość łatwego przeglądania wykonanych zdjęć zarówno pojedynczo, jak i większej ilości, wyświetlonych w postaci miniaturek. Możemy przy tym powiększać i pomniejszać wyświetloną fotografię, a usuwanie może odbywać się pojedynczo lub grupowo. W trybie odtwarzania filmów możemy klikając na odpowiednią ikonkę: wyświetlić film, uruchomić pauzę, przewinąć do przodu lub tyłu, zatrzymać odtwarzanie, zwiększyć lub zmniejszyć siłę głosu, a także możemy wybrać ikonkę pozwalającą na wykonanie zdjęcia z zatrzymanej sceny.
![]() |
Wizjer elektroniczny
Osoby, które wcześniej fotografowały lustrzankami często przyzwyczajone są do kadrowania przy pomocy wizjera. Użycie wizjera może być także wygodniejsze w trudnych warunkach oświetleniowych (np. w silnym słońcu) lub jeśli mamy wadę wzroku, a nie chcemy używać okularów. Zastosowany w Lumiksie G5 wizjer elektroniczny ma rozdzielczość 1.44 mln punktów, powiększenie x1.4 i zapewnia pokrycie 100% pola widzenia. Dzięki tym parametrom wyświetla on wyraźny i kontrastowy obraz bez smużenia podczas szybkiej zmiany sceny. Osoby z wadami wzroku mogą dokonać korekcji dioptrii w zakresie od −4.0 do +4.0. Wizjer posiada czujnik wykrywający zbliżenie oka, dzięki któremu, po przybliżeniu oka włącza się on automatycznie, wyłączając jednocześnie ekran LCD. Dodatkowo w opcjach AF możemy włączyć opcję, która pozwala na automatyczne ustawienie ostrości, przy zbliżeniu oka do wizjera, co skraca czas potrzebny do wykonania udanego zdjęcia. Dzięki temu, że wizjer jest elektroniczny na jego ekranie możemy obserwować te same ustawienia aparatu, które są widoczne na ekranie LCD.![]() |
Nową funkcją dotykową zastosowaną w modelu G5 jest możliwość wskazania położenia punktu AF za pomocą ekranu LCD, który pełni funkcję panelu dotykowego, podczas gdy użytkownik wykorzystuje do ustawienia kadru elektroniczny wizjer. Funkcjonalność ta otrzymała nazwę Touchpad AF. Użytkownik patrząc w wizjer, może dotykając ekranu LCD, wskazywać punkt ustawienia ostrości, traktując ekran LCD jak touchpad stosowany w laptopach.
Dodatkowo użytkownik Lumiksa G5 ma do dyspozycji możliwość wyświetlenia w wizjerze lub na ekranie LCD siatki poziomych i pionowych linii lub elektronicznej poziomicy działającej w dwóch osiach (przechył na boki prawo-lewo, pochylenie tył-przód).