Fujifilm X-T50 - test aparatu
2. Budowa, jakość wykonania i funkcjonalność
![]() |
Zasilanie i złącza
X-T50 zasilany jest akumulatorem o oznaczeniu NP-W126S i parametrach 7.2 V oraz 2200 mAh, stosowanym w wielu innych modelach Fujifilm. Ładowanie odbywa się poprzez złącze USB-C w aparacie, bądź w opcjonalnej ładowarce BC-W126S. Według producenta pojemność tego akumulatora wystarcza na wykonanie ok. 305 zdjęć w trybie normalnym lub 390 w ekonomicznym. Według naszych obserwacji, w plenerze wydajność wyniosła ok. 370-380 zdjęć. Gniazdo baterii jest zabezpieczone przed przypadkową próbą włożenia akumulatora w nieprawidłowy sposób.
Zdjęcia i filmy zapisywane są na kartach SD/SDHC/SDXC, z wykorzystaniem standardu UHS-II. Gniazdo karty pamięci i komora baterii znajdują się na spodzie korpusu.
Złącza komunikacyjne zgromadzono na lewej ściance, mianowicie:
- wejście mikrofonu mini jack 3.5 mm (z możliwością podłączenia wężyka spustowego innych producentów),
- gniazdo USB typu C (USB3.2 Gen1), pozwala również podłączyć słuchawki przez odpowiednią przejściówkę,
- wyjście mikro HDMI (typ D).
![]() |
![]() |
![]() |
Do testowanego aparatu, Fujifilm nie przewidziało możliwości podłączenia żadnego dodatkowego uchwytu. W razie potrzeby, takiego akcesorium pozostaje szukać w ofercie innych firm, np. Smallrig.
Przyciski
Układ elementów sterujących został nieco zmodyfikowany względem poprzednika. Ich opis zaczniemy jak zwykle od górnej ściany urządzenia.
![]() |
- STD - Standard/Provia,
- V - Velvia,
- S - Astia,
- CC - Classic Chrome,
- RA - Reala Ace,
- NC - Classic Neg,
- NN - Nostalgic Neg,
- A - Acros,
- FS1, FS2, FS3 - nastawa pozwalająca zaprogramowanie dowolnego filtra pod tymi pozycjami,
- C - możliwość ustawienia symulacji w menu aparatu.
Po prawej stronie gorącej stopki mamy pokrętło czasów naświetlania. Oprócz pozycji numerycznych (od 1 s do 1/4000 s, co 1 EV) mamy dodatkowe nastawy: A - automatyczny dobór czasu, B - tryb bulb (długie naświetlania) oraz T - regulacja czasu za pomocą pokrętła sterującego. U jego podstawy umieszczono przełącznik pozwalający aktywować tryb automatycznej pracy aparatu. Obok odnajdziemy pokrętło kompensacji ekspozycji, pozwalające na regulację tego parametru w zakresie ±3 EV, co 1/3 EV. Dodatkowo, ustawienie C pozwala na poszerzenie zakresu do ±5 EV, wówczas regulacji dokonujemy wybranym pokrętłem sterującym. Wyżej umieszczono przycisk migawki, który posiada gwintowany otwór, służący do wkręcania mechanicznego wężyka spustowego. Guzik migawki otacza włącznik aparatu, a obok niego leży jeszcze nieoznaczony przycisk funkcyjny. Na samej górze widzimy także przednie pokrętło nastawcze.
Spójrzmy teraz na tylną ściankę aparatu
![]() |
Symetrycznie po obu stronach okienka wizjera umieszczono pokrętło regulacji dioptrii oraz guzik "view mode" (oznaczony tylko w menu), za pomocą którego możemy wybrać tryb wyświetlania:
- tylko LCD,
- tylko EVF,
- tylko EVF (aktywowany czujnikiem zbliżeniowym),
- LCD/EVF (wybór czujnikiem zbliżeniowym).
Z przodu korpusu mamy przycisk zwalniający blokadę bagnetu oraz przełącznik trybów ustawiania ostrości: AF pojedynczy, AF ciągły, manualne ogniskowanie. Widać także wspomniane wcześniej przednie pokrętło nastawcze.
![]() |
W Fujifilm X-T50 znajdziemy całkiem sporo programowalnych przycisków. Dodatkowo, konfigurować możemy gesty wykonywane na dotykowym ekranie. Możliwości aparatu w tym zakresie przedstawia poniższy film.
Menu
Menu aparatu jest analogiczne do tego, które znaleźć możemy w większości aktualnych bezlusterkowców Fujifilm. Opcje zgromadzono w siedmiu zakładkach: ustawienia jakości obrazu, AF/MF, zdjęć, lampy, filmu, konfiguracji oraz odtwarzania zdjęć (aktywne w trybie odtwarzania), dodatkowo mamy także sekcję „My menu”. Zawartość tej ostatniej ustalamy dodając odpowiednie pozycje (maksymalnie 16) z pierwszych pięciu zakładek.
Menu jakości obrazu:
Menu ustawień AF/MF:
Menu ustawień zdjęć:
Menu lampy błyskowej:
Menu konfiguracji:
Menu ustawień sieci i USB:
Menu odtwarzania:
Ważnym elementem obsługi jest menu podręczne aktywowane klawiszem Q. Jego wciśnięcie powoduje wyświetlenie na ekranie siatki, za pomocą której możemy podglądać i zmieniać wiele parametrów aparatu. Istotną jego zaletą jest możliwość samodzielnego określenia liczby używanych slotów (4, 8, 12 lub 16) oraz wyboru poszczególnych, znajdujących się w nich funkcji. Co więcej, konfigurujemy je osobno dla trybu fotografowania oraz filmowania. Możliwości w tym zakresie przedstawia poniższy film.
Wyświetlacz
![]() |
Wyświetlany obraz jest naprawdę dobrej jakości, a jego wyrazistość i kolorystyka stoją na zadowalającym poziomie. Również w pełnym słońcu nie odnotowaliśmy większych problemów. W menu aparatu możliwa jest regulacja jasności ekranu oraz nasycenia kolorów w skali ±5 jednostek.
Przycisk DISP/BACK służy między innymi do przełączania pomiędzy różnymi konfiguracjami ekranu w trybie podglądu na żywo oraz przy przeglądaniu zdjęć.
W trybie podglądu na żywo do dyspozycji mamy następujące widoki:
- wyświetlacz INFO (z dokładnym, procentowym wskaźnikiem naładowania akumulatora),
- informacje wybrane przez użytkownika,
- brak informacji.
W trybie przeglądania zdjęć dostępne widoki to:
- informacje włączone,
- informacje wyłączone,
- szczegółowe informacje (3 ekrany),
- ulubione.
Zdjęcia można powiększać (przy pomocy tylnej rolki, jej wciśnięcie uruchamia podgląd 100%) lub przeglądać w postaci miniaturek (3×3 lub 10×10). Istnieje także możliwość przewijania zdjęć w powiększeniu, wykorzystując przednie pokrętło sterujące.
W trybie przeglądania, funkcja dotykowa umożliwia przeglądanie zdjęć, oraz ich powiększanie i zmniejszanie.
Jeśli mamy aktywne przełączanie obrazu z ekranu na wizjer, zbliżenie palca do wyświetlacza często powoduje wzbudzenie czujnika oka i wyłączenie wyświetlacza. Przydałaby się opcja w menu, regulująca czułość tego sensora (tak jak np. w bezlusterkowcach Panasonika).
Filmowanie
Tryb filmowania został przetestowany w tym materiale.
Wizjer
W modelu X-T50 wykorzystano identyczny jak u poprzednika wizjer elektroniczny o rozmiarze 0.39 cala, wykonany w technologii OLED. Pokrywa on 100% kadru i oferuje powiększenie 0.62x oraz rozdzielczość 2.36 mln punktów. Wizjer wyposażony został także w korekcję dioptrii (od −4 do +2) oraz czujnik zbliżeniowy. Czas przełączenia obrazu pomiędzy ekranem a celownikiem to ok. 0.5 sekundy.
Do dyspozycji mamy dwa ekrany: z informacjami i bez, a przełączamy się między nimi przyciskiem DISP/BACK. W menu aparatu dostępna jest opcja, która powoduje, że po obróceniu aparatu do pozycji pionowej, opisy również zmieniają położenie.
Obraz wyświetlany w wizjerze charakteryzuje się całkiem dobrą jakością i szczegółowością. W dobrych warunkach oświetleniowych sprawdza się zadowalająco i oferuje płynny obraz. Gdy jednak światła zaczyna brakować, szybko pojawia się pewne smużenie. Przede wszystkim, rozczarowuje nieduże powiększenie obrazu, które nie daje zbyt wysokiego komfortu kadrowania.
W menu do wyboru mamy trzy tryby wyświetlania obrazu w wizjerze / LCD:
- priorytet słabego oświetlenia,
- priorytet rozdzielczości,
- priorytet liczby kl/s – 100 kl/s.