Nowe rybie oczy od Sigmy
Sigma poinformowała właśnie o wprowadzeniu na rynek nowych obiektywów klasy "rybie oko". Nowa Sigma 4.5mm f/2.8 EX DC CIRCULAR FISHEYE HSM jest kołowym "rybim okiem" nawet na małych matrycach klasy APS-C/DX. Model 10mm f/2.8 EX DC FISHEYE HSM to zwykłe "rybie oko" dające pole widzenia 180 stopni po przekątnej kadru matrycy APS-C/DX.
Nowa Sigma 4.5mm f/2.8 EX DC CIRCULAR FISHEYE HSM składa się z 13 soczewek ustawionych w 9 grupach. W konstrukcji wykorzystano element ze szkła niskodyspersyjnego SLD. Obiektyw wyposażono ponadto w 6-cio listkową przysłonę, którą możemy domknąć do f/22 oraz tylne mocowanie filtrów. Obiektyw wyposażono także w ultradźwiękowy autofokus HSM. Instrument waży 470 gramów i ma rozmiary 76.2 x 77.8 mm.

Wyjątkowo krótka ogniskowa oraz odwzorowanie zachowujące odległości
kątowe, połączone z maksymalnym otworem względnym f/2.8, mają dawać
wysokiej klasy obrazy kołowe na małych matrycach klasy APS-C/DX.
Warto zaznaczyć, że to pierwszy tego typu sprzęt przeznaczony do lustrzanek cyfrowych z małymi matrycami. Dotychczas mieliśmy na rynku tylko obiektywy "rybie oko" pełnoekranowe (klasy 10-10.5 mm), które dawały 180 stopni pola widzenia tylko po przekątnej kadru, wpisując prostokąt matrycy w okrąg o średnicy 180 stopni. Chcąc uzyskać jeszcze większe pokrycie, stosowano kołowe "rybie oka" klasy 8 mm przeznaczone do pełnej klatki. Z nową Sigmą nie będzie to już konieczne.
Oferta Sigmy została poszerzona także o zwykłe "rybie oko" o ogniskowej 10 mm przeznaczone na matrycę APS-C/DX. To ważna premiera, bo rynek nas tutaj nie rozpieszczał. Sigma 10 mm f/2.8 EX DC FISHEYE HSM składa się z 12 soczewek ustawionych w 7 grupach, 7-mio listkowej przysłony, którą można domknąć do f/22 oraz tylnego mocowania filtrów. Obiektyw ma rozmiary 75.8 na 83.1 mm.

Warto tutaj zaznaczyć, że kąt widzenia 180 stopni jest uzyskiwany tylko dla matryc o mnożniku 1.5x. Dla Canona (mnożnik 1.6x) wynosi on już 167 stopni, a dla Sigmy (mnożnik 1.7x) tylko 154 stopnie.
Oba instrumenty należą do najwyższej klasy obiektywów Sigmy oznaczonych symbolem EX - możemy więc spodziewać się świetnej jakości wykonania, bogatego wyposażenia standardowego oraz długiego okresu gwarancji (3+2).
Specyfikacje obiektywów dostępne są w naszej bazie:
Komentarz można dodać po zalogowaniu.
Zaloguj się. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
Sigma umacnia swoją pozycję lidera na rynku obiektywów. Co na to inne firmy?
A swoją drogą fajna jest skala ostrości na tym kołowym rybim oczku :)
Dwa punkty: 0.2 i nieskończoność
Całkiem ciekawe te rybie oczka... Mam takie pytanko, jaka jest różnica pomiędzy kołowym a zwykłym rybim okiem?
A zajrzyj do nas do słowniczka pod hasło "rybie oko"
w koncu prawdziwe rybie oczy pod aps-c. Bo rybka na FF na APS-C nie dawala oczekiwanych efektow.
Tokina już od dość dawna oferuje 10-17mm, Pentax również, Nikon ma swoje 10mm/2.8, nawet Olympus ma 8mm/3.5 - w zasadzie prawdziwego fish eye nie ma tylko do Canona APS-C i Sigmy. Nadal nie ma, bo ta Sigma nie daje na Canonach, a tym bardziej na Sigmach 180 stopni...
Dzięki za info. Przeglądałem Wasz słowniczek, ale hasło "rybie oko" mi jakoś umknęło. Może szukałem "fisheye"...
Właśnie dostaliśmy informację od K-Consult, że na polskim rynku obiektywy będą dostępne w styczniu 2008 roku.
Ciekawe kiedy będą znane ceny tych rybuszek.
Ceny sugerowane podaje niemiecka strona sigmy:
4,5mm - 999€
10mm - 699€
dla powownania: Sigma 10-20 kosztuje na tej stronie 649, tak ze 10mm powinien na rynku byc nieco drozszy niz 10-20. Pytanie rodzi tylko jakosc tych szkiel.