Jak testujemy tryby filmowe w aparatach?
5. Podsumowanie i filmy przykładowe
Podsumowanie
W podsumowaniu testów trybu filmowego, w przeciwieństwie do testów fotograficznych, nie stosujemy ocen liczbowych. Tryby filmowe w aparatach cały czas się rozwijają i opracowana danego dnia skala ocen za kilka lat może już nie obejmować nowych funkcji i możliwości, których dziś nawet nie umiemy sobie wyobrazić. Zamiast tego staramy się odpowiedzieć na pytanie, czy testowane urządzenie spełnia pokładane w nim i wyrażone we wstępie nadzieje oraz czy zaliczyło w procedurach testowych jakieś spektakularne sukcesy lub wpadki. Analizujemy również, jak wypada ono (zarówno pod względem możliwości i wyników testu, jak i ceny) w porównaniu z bezpośrednią konkurencją.Na końcu podsumowania znajdują się wymienione w formie listy najważniejsze wady i zalety danego korpusu. Charakter tej listy nieco się zmienia. Kiedyś obecność trybu filmowego w 4K sama w sobie była zaletą. Dziś jest to standard, więc brak tej rozdzielczości uważamy za wadę. Podobnie jest na przykład z pełnowymiarowymi złączami HDMI. Gdy stosował je tylko jeden producent, była to warta podkreślenia zaleta. Gdy stosują je niemal wszyscy, krytykować będziemy tych, którzy zostali przy miniaturowych wariantach tego złącza.
Tego typu zmiany wynikają z postępu i są nieuniknione, jeśli oceny w testach nie mają brzmieć bezsensownie czy anachronicznie. Choć oczywiście mamy świadomość, że może to nieco utrudnić bezpośrednie porównywanie list wad i zalet urządzeń, których testy dzieli kilka lat.
Filmy przykładowe
Na końcu tego rozdziału zamieszczamy od kilku do kilkunastu klipów, które użytkownicy mogą pobrać, by samodzielnie ocenić ich jakość lub sprawdzić, na ile poddają się korekcji barwnej. Filmy są nagrane na minimalnych nastawach wyostrzania i odszumiania, a użyte kodeki, profile obrazu, czułości oraz tryby nagrywania są dokładnie opisane przy każdej pozycji.