Zeiss Milvus 15 mm f/2.8, 18 mm f/2.8 oraz 135 mm f/2
Firma Zeiss zaprezentowała nowe, pełnoklatkowe obiektywy z linii Milvus. Przy okazji poznaliśmy ich sugerowane polskie ceny.
Specyfikacje obiektywów są dostępne w naszej bazie:
- Specyfikacja Zeiss-Milvus 15 mm f/2.8
- Specyfikacja Zeiss Milvus 18 mm f/2.8
- Specyfikacja Zeiss Milvus 135 mm f/2
Informacja prasowa
Rodzina obiektywów ZEISS Milvus dla aparatów o pełnej matrycy już teraz powiększyła się o kolejne ogniskowe: 15, 18 oraz 135mm.
Dwa super-szerokokątne obiektywy ZEISS Milvus 2.8/15 oraz ZEISS Milvus 2.8/18 i teleobiektyw ZEISS Milvus 2/135 powiększają rodzinę obiektywów dla pełnoklatkowych lustrzanek cyfrowych i w rezultacie seria Milvus wynosi już łącznie 9 obiektywów.
![]() |
- Rodzina obiektywów ZEISS Milvus to bezcenna inwestycja na przyszłość ze względu na doskonałą jakość obrazu i ich szeroki zakres ogniskowych, który teraz obejmuje od 15 do 135mm - mówi Christophe Casenave, menedżer produktu ZEISS.
Dostawa nowych obiektywów ZEISS Milvus planowana jest pod koniec października 2016 roku.
Dla High-endowych lustrzanek cyfrowych
- Obiektywy ZEISS Milvus zostały zaprojektowane po to aby sprostać wymaganiom dzisiejszych zaawansowanych lustrzanek cyfrowych, nawet w trudnych warunkach oświetleniowych - mówi Casenave.
Nowe obiektywy cechują się harmonijnym efektem bokeh i dzięki powłokom antyrefleksyjnym ZEISS bardzo wysokim stopniem korekty efektu flary i zjawy. Konstrukcja wewnętrzna obiektywów ZEISS Milvus oparta jest na pływających elementach optycznych , które kompensują błędy przetwarzania obrazu przy różnych ustawieniach odległości.
ZEISS Milvus do filmowania
Najnowsze obiektywu ZEISS Milvus równie dobrze sprawdzają się jako obiektywy filmowe.
- Ze względu na wyjątkowy kontrast, obiektywy spełniają wymagania najbardziej nowoczesnych standardów wideo 6K i wyżej, jednocześnie charakteryzując się żywymi kolorami - powiedział Casenave.
Wszystkie modele ZEISS Milvus posiadają pierścień ostrości o bardzo dużym kącie obrotu umożliwiający precyzyjne ostrzenie. Wykonany z wysokiej jakości gumy zapewnia komfort użytkownika w trakcie ustawiania ostrości. Funkcja De-Click dostępna w obiektywach z mocowaniem ZF.2 pozwala operatorom ustawić przysłonę w sposób łatwy i komfortowy. Solidny metalowy tubus obiektywów ZEISS Milvus gwarantuje długą i niezawodną pracę. Ponadto, obiektywy są zabezpieczone przed pyłem i wilgocią.
ZEISS Milvus 2.8/15
Ten super-szerokokątny obiektyw o kącie widzenia 110° pozwala fotografom tworzyć obraz z ekstremalnej perspektywy. Obiektyw oferuje najwyższą jakość obrazu, nawet przy maksymalnie otwartej przysłonie. Dzięki konstrukcji obiektywu typu Distagon (15 elementów optycznych w 12 grupach), możemy uzyskać obraz o minimalnie widocznych aberracjach chromatycznych. Obiektyw wyposażony jest w dwie soczewki asferyczne i pracują one w systemie pływających elementów optycznych.
![]() |
![]() |
ZEISS Milvus 2.8/18
Ten kompaktowy super-szerokokątny obiektyw z konstrukcją optyczną Distagon (14 elementów w 12 grupach), posiada krótką odległość ostrzenia 0,25m oraz wewnętrzne ogniskowanie. Jego kąt widzenia 99,9° sprawia, że jest idealnym narzędziem do fotografowania krajobrazów i architektury.
![]() |
![]() |
![]() |
ZEISS Milvus 2/135
Ten jasny teleobiektyw zapewnia idealną jakość obrazu w ciężkich warunkach oświetleniowych. Dzięki dużej przysłonie i miękkiemu efektowi bokeh, obiektyw świetnie nadaje się do fotografii portretowej. Pole widzenia wynosi 18,7°, a krótka odległość ostrzenia 0,8m sprawia, że obiektyw staje się bardziej wszechstronny. Konstrukcja obiektywu to 11 elementów ułożonych w 8 grupach, a średnica filtra wynosi 77mm.
![]() |
![]() |
![]() |
Planowana dostępność obiektywów to koniec października a sugerowane ceny brutto wyglądają następująco:
- ZEISS Milvus 2.8/15 - 11900zł
- ZEISS Milvus 2.8/18 - 9900zł
- ZEISS Milvus 2/135 – 9900zł
Komentarz można dodać po zalogowaniu.
Zaloguj się. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
"możemy uzyskać obraz o minimalnie widocznych aberracjach chromatycznych"
To znaczy że dobrze czy źle?
Tzn, że chyba dobrze ale skoro się o tym pisze, to chyba nie tak do końca.... Zupelni5jak w polityce 😆
Obiektywy szerokokątne APO kosztowałyby ze 3x tyle...
ZEISS Milvus 2.8/15
link
ZEISS Milvus 2.8/18
link
ZEISS Milvus 2/135
link
We wszystkich szkłach które mam czyli 5 eLek, Art i coś tam jeszcze mam aberacje chromatyczne, czasami okropne. Gdyby przeczytać newsy o tych szkłach to wszędzie zapowiadają brak aberacji. Tu chyba pierwszy raz spotykam się z takim określeniem sprawy. To chyba lepiej i uczciwiej :)
Ta 18stka ciekawa, 15 też i 135 wiadomo, ale nie mój budżet. Aczkolwiek porównując ostatnie ceny premier Canona i Nikona można powiedzieć że jak na Zeissa to tanio :)
Złapać ptasiora w locie manualną 135 na f2,5 - no no ...
Ciekawe czy i jeśli tak to na ile nowy 135 okaże się lepszy optycznie od APO Sonnara i Samyanga. Parametry identyczne jak poprzednik, ale to chyba nie jest ta sama konstrukcja w innej obudowie i z podniesioną o 2,5 tys ceną ?
Poza tym wygląd - rzecz gustu, ale starsze Zeissy były ładniejsze i praktyczniejsze. Tutaj nie ma mowy o elegancji, ponadczasowości i epatowaniu solidnością, jest tylko nieprzekonywująca nowoczesność. No i guma, która ,jeśli będzie taka jak dotąd, po tygodniu intensywnego użytkowania doskonale ukaże historię miejsc jakie obiektyw odwiedził.
Ptasior robi robotę, poczekam do Łochowa i tam się z nowymi Milvusami zapoznam ;)
Rotpil
Mam zeissa, aberracje są rzeczywiście tak mało widoczne że ich nie widzę.
A guma, niestety, starzeje się brzydko.
Milvus w tej chwili to chyba najbardziej kompletna grupa obiektywów ZEISSa, ale jakoś nie wyobrażam sobie konfortowej pracy tymi obiektywami ze "zwykła" lustrzanką bez szybkiego dostępu do powiekszenia lub focus peaking czyli tego co oferuja zaawansowane bezlusterkowce.
@MaciekKwarciak - miałem kilka obiektywów tej firmy i to co najpierw zachwycało to było wrażenie niezniszczalności. Po kilku dniach zabawy z Otusem 55 obiektyw za sprawą tej nieszczęsnej gumy wyglądał kiepsko. Obecnie został mi już tylko jeden Zeiss, mający 40 lat i nadal wygląda jak nowy. Sądzę, że to cecha, którą nabywcy brali pod uwagę przy płaceniu. Niedawno w Zeissach zachwycała mnie mieszanina tradycji (design, materiały, wykończenie) i nowoczesności (jakość obrazu), teraz część z tego firma zaprzepaściła.
Co do aberracji - w Samyangu 135 nie widzę ich w ogóle, zaś w Sigmie A50 są one mniejsze niż we wspomnianym wcześniej Otusie . Optycznie Zeiss już nie ma przewagi, szkoda, że zrezygnował z tego w czym przewagę miałby pewnie zawsze.
Wygląda na to, że 15 i 135 mm to te same konstrukcje optyczne w nowych obudowach, ale 18 mm to coś nowego - jaśniejszy i inny układ elementów optycznych. Może być ciekawie.
@Rotpil
"Parametry identyczne jak poprzednik, ale to chyba nie jest ta sama konstrukcja w innej obudowie i z podniesioną o 2,5 tys ceną ?"
Pytanie:
"Deryk
12. September 2015 0:53
Congratulations on the new lens family; I am very excited. I am the proud owner of the Zeiss 100mm for Nikon, and I wanted to know if the new one corrects anything with the Longitudinal Aberrations? That is the only flaw of the 100mm to me. Or is the lens truly the same?
"
Odpowiedź:
"ZEISS LENSPIRE Team
16. September 2015 16:31
Hi Deryk,
The Milvus 2/100M shares the same optics with the Classic Makro-Planar T* 2/100, so the general performance (including chromatical aberrations) is identical.
Your ZEISS LENSPIRE Team"
Źródło: link
Czyli możliwe, że i w tym przypadku firma zażyczyła sobie 2,5 tys. za nową, kontrowersyjną obudowę ? Tak można zarżnąć legendę.
ryszardo - masz chyba rację:
link
18tka jest jaśniejsza od poprzedneigo Distagona 3.5/18, a dużo bardziej skomplikowana od Batisa.
Zeiss trochę utrudnia takie porównania. Na stronie mają schematy optyczne wszystkich produkowanych modeli, ale z wprowadzeniem następcy informacje o poprzedniku natychmiast znikają i trzeba szukać gdzie indziej.
Swoją drogą 18/2,8 to chyba pierwszy obiektyw z serii Milvus, który całkowicie zastępuje poprzednika o innej konstrukcji optycznej. 2,8/15, 2,8/21, 2/35, 2/135, 2/50 Macro i 2/100 Macro nie wprowadziły żadnych zmian w optyce, a Planary 1,4/50 i 1,4/85 są ciągle w ofercie.