Optyczne.pl

Partnerzyproclub.pl - Profesjonalny Sklep Fotograficzny, Profesjonalny Sklep Foto, Sklep Fotograficzny, Sklep Foto, Sklep wideo, Sklep video, sprzęt Foto, sprzęt Fotograficzny, sprzęt video, sprzęt wideo, produkty fotograficzne, produkty Foto, produkty video, produkty wideo, akcesoria Foto, akcesoria fotograficzne, akcesoria video, akcesoria wideo, kamery video, kamery wideo, Aparaty fotograficzne, aparaty cyfrowe, kamery cyfrowe, Lustrzanki, bezlusterkowce, obiektywy zoom, Macro, Makrofotografia, Monitory, filtry, filtry Foto, filtry fotograficzne, filtry video, filtry wideo, wypożyczalnia sprzętu Foto, CPS, Macro fotografia, warsztaty fotograficzne, szkolenia, studio fotograficzne, wyposażenie studia,  zdjęcia, fotografia, kamera gopro, Hero Black, phantom, phantom 2,  full Frame, Canon, Sony, Panasonic, Olympus, Pentax, Nikon, Leica, Fujifilm, 
Lumix, Alfa, Sandisk, Hoya, Lowepro, Zoom, PowerShot, Ixus, EOS, Cinema, Legria, pełna klatka, Manfrotto, statywy, torby fotograficzne, torby Foto, torby video, torby wideo, futerały fotograficzne, plecaki fotograficzne, oświetlenie studyjne, GoPro, dji, Hero, ilce, Eizo, spiker, tamron, Zeiss, Tokina, gh4, om-d, lumix, dron, qadrotopter,  akcesoria, pen, nex, obiektywy, aparaty, kamery, zdjęcia, LensPen, Canon akcesoria, Sony akcesoria, Panasonic akcesoria, Olympus akcesoria, Leica akcesoria, Fujifilm akcesoria, Pentax akcesoria, Nikon akcesoria, GoPro akcesoria, karty pamięci.

Test obiektywu

Nikon Nikkor AF-S 50 mm f/1.4G - test obiektywu

7 maja 2009

3. Budowa i jakość wykonania

Obiektyw w pierwszym kontakcie sprawia dobre wrażenie. Zaczyna się metalowym bagnetem, a jego korpus jest obity twardym i czarnym tworzywem sztucznym, które wygląda na dość solidne. W każdym bądź razie przy mocnym naciśnięciu nic się nie ugina, nie przesuwa, ani nie skrzypi. Przemieszczając się dalej, znajdziemy tabliczkę z nazwą i parametrami obiektywu, a wewnątrz niej skalę ostrości umieszczoną za niewielką szybką. Po lewej stronie odnajdziemy przełącznik trybu pracy autofokusa (M/A - M). Jeszcze dalej natrafimy na pierścień do manualnego ustawiania ostrości. Nie jest on tak mały jak na przykład w Nikkorach DX 1.8/35G czy AF 1.8/50D, dzięki czemu pozwala na komfortowe użytkowanie. Nie daje takiej wygody jak pierścienie w dobrych obiektywach manualnych, ale nie przysparza nam powodów do narzekań.

Nikon Nikkor AF-S 50 mm f/1.4G - Budowa i jakość wykonania

Warto tutaj zaznaczyć, że w trakcie pracy autofokusa pierścień ten nie obraca się ale jednocześnie pozwala na korygowanie ustawień manualnie. Ogniskowanie odbywa się przy tym wewnątrz obiektywu i przedni układ soczewek pozostaje cały czas w spoczynku, pozwalając na bezproblemową pracę z wszelkiego rodzaju filtrami, które w tym przypadku mają średnicę 58 mm.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - R E K L A M A - - - - - - - - - - - - - - - - - -

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Na samym końcu obiektywu znajdziemy mocowanie osłony przeciwsłonecznej, którą kupujący dostaje w zestawie. Przedni układ soczewek, jak na to światło, nie ma jakiejś wyjątkowo dużej średnicy, a jednocześnie jest schowany dość głęboko w obudowie. Ciekawi jesteśmy jak to wpłynie na winietowanie i na pracę pod ostre światło. Przekonamy się o tym już niedługo.

Nikon Nikkor AF-S 50 mm f/1.4G - Budowa i jakość wykonania

Powyższe zdjęcie pokazuje testowany obiektyw pomiędzy tanią 50-tką o świetle f/1.8, a Sigmą 17-70 mm. Porównanie nowego Nikkora do konkurentów o podobnych parametrach, wyposażonych w ultradźwiękowy napęd autofokusa, zawiera następująca tabela. Pokazuje ona wyraźnie, że Nikkor należy do najmniejszych i najlżejszych obiektywów w swojej klasie. Można pokusić się także o porównanie testowanego obiektywu do innych obiektywów Nikona o podobnych parametrach. To porównanie prezentuje kolejna tabela.

Jeśli chodzi o konstrukcję wewnętrzną, to mamy tutaj do czynienia z 8 soczewkami ustawionymi w 7 grupach. Wewnątrz obiektywu znajdziemy także kołową przysłonę o dziewięciu listkach, którą możemy domknąć do f/16.

Nikon Nikkor AF-S 50 mm f/1.4G - Budowa i jakość wykonania


Kupujący dostaje w zestawie oba dekielki, osłonę przeciwsłoneczną i miękki futerał.

Nikon Nikkor AF-S 50 mm f/1.4G - Budowa i jakość wykonania