Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

Optyczne.pl

Test obiektywu

Viltrox AF 55 mm f/1.8 EVO - test obiektywu

22 czerwca 2026
Komentarze czytelników (11)
  1. leszek3
    leszek3 22 czerwca 2026, 16:42

    To się robi przewidywalne...
    Naljepszy -- tylko nie używać pod światło...

  2. leszek3
    leszek3 22 czerwca 2026, 16:44

    i do fotografii.

  3. leszek3
    leszek3 22 czerwca 2026, 16:45

    znaczy, nie pod światło i nie do filmowania ...

  4. kazziz
    kazziz 22 czerwca 2026, 18:09

    Viltrox współczesną Sigmą sprzed półtorej dekady :)

  5. Arek
    Arek 22 czerwca 2026, 18:50

    No i wrzucają model za modelem. Ledwie się uporałem z 35 i 55 EVO, a już mam zaległości bo pokazali 2.2/90 i 1.8/75 EVO.

  6. leszek3
    leszek3 22 czerwca 2026, 19:06

    IMO najsilniejszą konkurencją jest Sigma 65/2, choc od 35 do 65 dziura zostaje spora... a 85 za blisko... może nowy 90/2.2 pasowałby lepiej? Sigma też tu oferuje 90, tyle że 2.8... Przypomina to zestawy rangefinderów z górnej półki... brakuje 28/2 ...

    a trio evo 35-55-85 kusi...

  7. Amadi
    Amadi 22 czerwca 2026, 19:10

    Jeszcze w międzyczasie wyszły 9/2.8 Air i 14/4 Air

    A co do samego testu to Viltrox AF 55 mm f/1.8 EVO jest na brzegu pełnej klatki ostrzejszy niż Sony Carl Zeiss Sonnar T* FE 55 mm f/1.8 ZA w centrum kadru.
    Niezły postęp się dokonał :)

  8. krukm
    krukm 22 czerwca 2026, 19:41

    Pytanie, czy na testy nie są wysyłane obiektywy już przebrane i sprawdzone przez producenta. Kontrola jakości kosztuje bardzo dużo. Fajny byłby test poglądowy (wiem - pewnie niewykonalne) np. 5 obiektywów z półki i porównanie ich wyników i jak wyglądają rozbieżności. Tak tylko sobie marzę.

  9. ikit
    ikit 22 czerwca 2026, 20:43

    Dobre wyniki testów zachęcą pewnie do zakupów, a jak ludzie mają wysokie oczekiwania to są bardziej skorzy do dzielenia się opiniami jak coś nie spełnia oczekiwań:D Więc pewnie się dowiemy jak będzie nie tak:)
    Ale fajnie że się coś nowego pojawiło na rynku, i to godnego uwagi, dopracują te powłoki i będzie spoko.

  10. Arek
    Arek 22 czerwca 2026, 22:05

    krukm - przypadku 35 i 55 EVO przyszły do mnie pierwsze sztuki więc wyboru dużego nie było.

  11. krukm
    krukm 22 czerwca 2026, 22:42

    @Arek - ja nie mam zarzutu do Redakcji i w pełni rozumiem, że testujecie to co dostaniecie. Tak sobie akademicko gdybam tylko. Pozostaje mi wierzyć (no właśnie, to tylko wiara, test by rozwiał wątpliwości), że drożsi i bardziej renomowani producenci może rozrzut mają mniejszy, bo jednak coś musi uzasadnić niektóre ceny. Gdyby wyszło jednak inaczej, że to tańszy sprzęt ma mniejszy rozrzut jakościowy, to by było ciekawie i chyba już do końca świat by się przewrócił do góry nogami...
    @ikit - zgoda, ale właśnie często w opiniach pojawia się ten rozrzut - jeden napisze, że sprzęt pierwsza liga, drugi że to śmieć, oczywiście część zależy od oczekiwań, ale część pewnie od tego na co kto trafił.

Napisz komentarz

Komentarz można dodać po zalogowaniu.


Zaloguj się. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.


Następny rozdział