Sfotografuj całkowite zaćmienie Księżyca!
W nocy z 27 na 28 lipca dojdzie do całkowitego zaćmienia Księżyca. Zjawisko to, prawie w całości, będzie można obserwować i fotografować z terenu naszego kraju, do czego oczywiście zachęcamy!
Do zaćmienia Księżyca dochodzi wtedy, gdy nasz naturalny satelita chowa się w cień lub/i półcień rzucany przez Ziemię. Ponieważ Księżyc świeci odbitym światłem słonecznym, wejście w cień naszej planety powoduje, że do jego tarczy prawie nie docierają promienie naszej dziennej gwiazdy.
![]() Schemat zaćmienia Księżyca. Źródło: Wikipedia. |
Gdy Księżyc chowa się całkowicie w cień naszej planety mamy do czynienia z zaćmieniem całkowitym, w którym tarcza Srebrnego Globu świeci czerwonawo tylko dzięki promieniom ugiętym w ziemskiej atmosferze. Gdy Księżyc chowa się częściowo w cień Ziemi, mamy do czynienia z zaćmieniem częściowym. Gdy Księżyc chowa się w półcień, występuje zaćmienie półcieniowe, które objawia się tylko lekkim osłabieniem blasku tarczy naszego naturalnego satelity.
Do najbliższego zaćmienia całkowitego dojdzie już w pierwszej połowie nocy z 27 na 28 lipca. Zjawisko to będzie widoczne prawie w całej swojej okazałości z terenu naszego kraju. Oprócz tego dojrzą je także obserwatorzy znajdujący się na Oceanie Indyjskim, w południowej i wschodniej Afryce, na Bliskim Wschodzie, w Indiach oraz na Antarktydzie; w Australii, w większej części Azji i w zachodniej części Oceanu Spokojnego
![]() Przebieg zaćmienia całkowitego Księżyca z dnia 27/28 lipca 2018 roku. Żródło: F. Espenak, NASA |
Warto dodać tutaj, że do sfotografowania zjawiska nie jest potrzebny wyjątkowo wyrafinowany sprzęt. Swoje pierwsze zaćmienie Księżyca, jeszcze w latach 80-tych XX wieku, fotografowałem aparatem Zenit 11 z Heliosem 2/58. Księżyc miał na kliszy średnicę mniejszą niż 1 mm ale i tak dało się go powiększyć do takich rozmiarów, żeby było widać poszczególne fazy zaćmienia.
![]() Rozmiary tarczy Księżyca na pełnej klatce w zależności od użytej ogniskowej. |
Najbliższe zjawisko stwarza pole do popisu zarówno dla posiadaczy obiektywów standardowych jak i dłuższych instrumentów. Srebrny Glob będzie wschodził więc obiektywy klasy kilkudziesięciu milimetrów mogą pozwolić na wykonanie interesujących pejzaży wschodzącego i zaćmionego Księżyca. Można pokusić się o wykonanie kilku czy kilkunastu ekspozycji oddzielonych od siebie okresem kilkunastu minut, a potem złożenie ich do jednego zdjęcia, by pokazać ruch naszego naturalnego satelity na tle sfery niebieskiej, a także zmienne fazy zaćmienia.
![]() Końcowe fazy zaćmienia Księżyca z 28 września 2015 roku. Fot. A. Olech |
![]() Maksymalna faza zaćmienia Księżyca z 28 września 2015 roku. Fot. A. Olech |
Warto pamiętać, że na jasnym Księżycu możemy ustawić ostrość przy pomocy autofokusa, ale potem należy go przełączyć w tryb manualny. Gdy jasność naszego naturalnego satelity zacznie spadać, autofokus może ustawiać się w niewłaściwej pozycji. Zawsze też warto wspomagać się trybem live view. Na powiększonym obrazie tarczy Księżyca łatwo zobaczymy czy ostrość jest ustawiona poprawnie.
Można tutaj wspomnieć o jeszcze jednej ciekawostce. Ponieważ orbita Księżyca jest elipsą, Srebrny Glob zmienia swoją odległość od Ziemi (od 356 tysięcy do 406 tysięcy km). Tak się ciekawie składa, że w nocy z 27 na 28 lipca, czyli dokładnie w czasie zaćmienia, będzie on w okolicy apogeum swojej orbity, a więc będzie poruszał się najwolniej. Oznacza to, że lipcowe zaćmienie Księżyca będzie wyjątkowo długie i potrwa aż 1 godzinę 42 minuty i 57 sekund. Tegoroczne zaćmienie Księżyca będzie tym samym najdłuższym zaćmieniem w XXI wieku. Kolejne podobnie długie zjawisko wystąpi dopiero w 2123 roku.
Na szczęście na kolejne typowe zaćmienie Księżyca nie przyjdzie nam czekać tak długo. Następne zaćmienie Srebrnego Globu i to znów całkowite wydarzy się 21 stycznia 2019 roku. W jego przypadku najwięcej szczęścia będą mieli obserwatorzy w obu Amerykach, gdzie zjawisko będzie widoczne w całości.
Komentarz można dodać po zalogowaniu.
Zaloguj się. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
@Arek
"Zawsze też warto wspomagać się trybem live view."
Wstydziłbyś się takie bezeceństwa pisać. Ktoś jeszcze użyje MTO, bias mu odetnie podgląd i dupa blada (a właściwie czarna) :)
"Księżyc świeci światłem odbitym od Słońca"
Coś inaczej niż w szkole uczyli. Pierwotnym źródłem światła jest Słońce, które potem odbija się od Księżyca. Od Słońca się nie odbija.
@mate ... to Ty piszesz od rzeczy :)
Ja mam MTO 1000 i nic niczego mi nie odcina. Fotografuję w trybie "live view" w manualu "M" i foty księżyca są ekstra :)
Teraz /jeśli będzie pogoda/ też tak zrobię :))
@Marek B
"to Ty piszesz od rzeczy :)"
To była ironia.
"Ja mam MTO 1000 i nic niczego mi nie odcina"
To napisz to baronowi, bo to on twierdzi, że przy użyciu MTO nie da się używać LV w astro, bo bias odcina i czarno na ekranie.
@mate ... :))) wolę fotografować niż dyskutować, Pozdrawiam :)
p.s. Dzięki Autorom publikacji za obszerną informację. Jest bardzo przydatna :)
Józef - słusznie. Nieszczęśliwie sformułowałem. Poprawione.
27 lipca mam zajęty. Chyba poczekam na "kolejne podobnie długie zjawisko (które) wystąpi (już) w 2123 roku."
;-)
Arku, pamiętasz czym robiłeś to ostatnie zdj. w artykule?
Sigma S 150-600 mm
@Betelgeuse
5D MkIII z Sigmą S150-600.
Ok, thx :)
No nic.
Wprawdzie nie lubię takich długich ogniskowych (zazwyczaj w okolicach 35 mm) ale będę musiał wyciągnąć swoją b. starą Sigmę 70 300 do analogowego Nikona.
Problem w tym, że po tych latach ostatnia soczewka (ta niegdyś od kliszy, a teraz od matrycy) jest nieco zamglona i tak wyglądają zdjęcia (WTF ???). Nie słyszałem żeby szkło mleczniało z czasem, a nie podejrzewam Sigmy żeby robiła soczewki z plastiku....
Może grzybek się wdał?
Mam zagrzybioną Sigmę 180-500 ale nie jest mleczna.
Tamron 150-600 G1 @ Canon EOS 70D
link
Początkowo było i chmurno, i parno...
Bardzo ładna mozaika!
Dziękuję!