Kolejny sukces redaktora Optyczne.pl
Dzisiaj, o godzinie 11:30 W Centrum Astronomicznym PAN im. M. Kopernika w Warszawie odbyła się publiczna obrona rozprawy doktorskiej jednego z redaktorów Optyczne.pl, Szymona Starczewskiego. Rada Naukowa Centrum jednogłośnie nadała Szymonowi stopień doktora nauk fizycznych.
Szymon Starczewski przedstawił rozprawę pod tytułem Wybrane aspekty oddziaływania grawitacyjnego pomiędzy dyskiem protoplanetarnym a protoplanetą. Recenzje rozprawy przygotowane przez prof. dr hab. Michała Hanasza i dr hab. Macieja Konackiego były pozytywne, sama publiczna obrona też przeszła sprawnie, więc Rada Naukowa CAMK PAN jednogłośnie zdecydowała się przyjąć publiczną obronę i nadać Szymonowi stopień doktora nauk fizycznych. Gratulujemy!
Komentarz można dodać po zalogowaniu.
Zaloguj się. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
nie zrozumiałem nawet tytułu rozprawy ale GRATULACJE!
Panie Szymonie GRATULACJE ;)
zdaje się, że chodzi o proces powstawania planety. Gratuluję i po wygranej walce z grawitacją proponuję relaks w stanie nieważkości :)
Na tym caly vic polega, zeby nikt nie rozumial tematu. Tak jest bardziej madrze i naukowo. Tak zwykl mawiac jeden z profesorow Politechniki Wroc. Mojego tematu tez nikt niewtajemniczony nie kumal. Potem sie czlowiek irytowal, bo kazdy ze znajomych chcialby wiedziec, o czym ten doktorat i temat znac, ale nikt nie potrafil zrozumiec nawet tematu. Zwyklemu smiertelnikowi powinno wystarczyc, ze kolega obronil doktorat z fizyki i gitara.
Gratuluje i zycze wielu sukcesow naukowych.
Ni cholery nie rozumiem tematu rozprawy, ale GRATULUJĘ.
P_M_, no bez przesady :) nie są to rzeczy "nie do pojęcia" nawet dla takiego laika jak ja.
Zainteresowanych takimi tematami polecam programik Universe Sandbox.
Gratulacje (-:
Obrona doktoratu jest zawsze publiczna i może przyjść (i zadawać pytania) kto chce. Szymon bardzo zgrabnie i przystępnie omówił cele swojej pracy i główne wyniki, nie atakując słuchaczy ciężką artylerią w postaci wzorów i szczegółów kodu numerycznego, który używał.
Ogólnie chodzi o to, że obserwacje układów pozasłonecznych pokazują istnienie dużych planet (klasy Jowisza) blisko swoich gwiazd macierzystych (dużo bliżej niż nasz Merkury). Co więcej, trend jest taki, że
im masywniejsza planeta, tym bliżej swojej gwiazdy się znajduje. Szymon próbował (z sukcesem) odkryć mechanizmy fizyczne prowadzące do takiego stanu rzeczy.
A kto był promotorem! Promotor jest ważny! ;-))
I dla tego ta strona ma taką fantastyczną atmosferę, Panu Szymonowi Starczewskiemu... tzn. Doktorowi Szymonowi Starczewskiemu gratuluję. Teraz czekam na artykuł pod tytułem "dlaczego na winietowanie w Sigmach działa siła grawitacji". :)
Kolejny z Panów Redaktorów po obronie pracy powinien otrzymać tytul doktora nauk fotograficznych !;-) Panie Szymonie - gratuluję !
Gratulacje dla Doktora Szymona !
A ja dla odróżnienia rozumiem tytuł pracy i tym bardziej gratuluję :)
gratulacje :)
Gratuluję! Tytuł pracy jest nawet przyswajalny, że tak powiem :)
Pogratulować!!!!
Szacunek dla pana Szymona (wynika, ze fana kosmologii), oraz wszystkich innych mądrych, ambitnych i pracowitych.
Jak mojemu kumplowi wypadły dwa górne zęby i zapytał się drugiego czy nie wie co to może być, ten odparł że to grawitacja. I wszystko jasne :)
Protoplaneta - zagęszczenie materii zapadającego się obłoku materii międzygwiazdowej, której masa jest zbyt mała, aby wytworzyła się gwiazda, a na tyle duża, że pod wpływem przyciągania grawitacyjnego powstanie z niej planeta. Pod wpływem zagęszczenia materii zwiększa się tarcie między jej cząstkami, co powoduje ogrzanie się protoplanety, przez co świeci silnie w podczerwieni. Protoplaneta znajduje się w dysku protoplanetarnym.
Dysk protoplanetarny jest to zagęszczenie pyłów i gazów wokół młodej gwiazdy w kształcie dysku. Zaczyna powstawać jeszcze przed rozpoczęciem reakcji jądrowej w centrum układu (protogwiazdy). Materia, z której się składa, pochodzi z obłoku wokół gwiazdy.
Po rozpoczęciu reakcji jądrowej w gwieździe następuje zróżnicowanie pierwiastków zależne od odległości od jej centrum. Wewnątrz kondensują się ciężkie pierwiastki.
Po czasie około miliona lat dysk powinien zmienić się w grupę większych ciał (z powodu łączenia się drobin pyłu w większe fragmenty). Potem rozpoczyna się długi proces tworzenia planet.
A ja mam pytanie do świeżego redaktora-doktora. Praca w kontekście paradygmatu grawitacji Newtona czy Einsteina? :)
Nooo to GRAWITUJĘ!... yyyy znaczy się gratuluję! A teraz idę zjeść obiad na dysku protoporcelanowym przy ciążeniu wynoszącym 1G i wektorze skierowanym do centrum trzeciego globu w kolejności od najbliższej nam gwiazdy, z nadzieją że zasada zachowania pędu pozwoli mi zachować chociaż cześć pokarmu na widelcu podczas jego transportu z wymienionego wyżej dysku do jamy gębowej.
Pozdrawiam........
temat wybitnie prosty...
"aspekty oddziaływania grawitacyjnego pomiędzy dyskiem protoplanetarnym a protoplanetą."
czyli jakie jest oddzialywanie grawitacyjne w czasie formowanie sie planety i krazecego wokol niej dysku... cos ala Saturn 3 z Kirkiem Douglasem... i ta niezla laseczka, co tam grala ta blondina...
teraz bedziemy czekac na dysertacje pracy nt. oddzialywania magnetyczno-grawitacyjnego-elektrycznego (tzw. teoria wszystkiego) miedzy fotografem a modelka w korelacji do wielkosci lobiektywu... czyli cos z pograniccza fizyki i psychologii...
wg mnie im wieksza lufa (70-200/2.8) tym wieksze wrazenie na modelkach, a Panowie jak myslicie?
Doktor Szymon - to brzmi GODNIE, GRATULACJE! - dla romek1967 tez :)
Witam,
też nie zrozumiałem tytułu pracy doktorskiej - Gratulacje !
P.
@gamma : pamiętam ten film ( link ) - oglądałem go jak byłem mały ... pamiętam, że się bałem tego robota z mózgiem w słoiku i chowałem się za fotel ;)
P.
Mogę tylko napisać - gratulacje. To chyba najbardziej "naukowy" portal foto ;)
hehehe dobre jaja, GRATULACJE
Grawitacja dla nas wszystkich jest niezwykle istotnym czynnikiem kształtujacym właściwie cały nasz makroświat,ale przy doktorze moja wiedza i osobiste odczucia są raczej znikome.Tym bardziej składam szczere gratulacje!
łoaaaaał! szacunek dr Szymonie ;) no i gratulacje :)
e tam... mój kolega pracuje w kuratorium !!! a co sie robi w kuratorium ? Pali zwłoki :))) (KMN)
Nie no oczywiście szacun :)
Gratulacje dla Pana doktora.
Gratulacje :-)
znaczy wynika, że my nie jesteśmy trendi? W skali galaktycznej znaczy się?
Korzystając z okazji chciałem zadać pytanie na które nikt z moich znajomych nie zna odpowiedzi.Co to jest grawitacja ? Jak jest przenoszona? W szkole uczą tylko jak ją zmierzyć ale jej natury nie wyjaśniają.
Gratulacje! A kiedy habilitacja? :)
NOWE MODELE APARATOW 2010
na 99 procent w lecie lub wczesna jesienia nastepujace modele wejda na rynek
nikon- nowy d6000 nastepca lustrzanki d5000
nikon kompakt p7000-nastepca p6000
canon g12-nastepca g 11
canon power shot 140 is -nastepca 120 is
Gratulacje!
Dodam, że cieszy mnie iż nawet poziom serwisu sie podnosi. Życzę aby rzeczowość i bezwzględność (mam na myśli jeden poziom wyjściowy dla opinii) również rosła!
więc teraz należy tytułować doktor redaktor (dr red.).. potem będzie dr hab. red.
aha.. czytelnicy! jak będziecie krytykować test sprzętu to pamiętajcie że dyskutujecie z autorytetem naukowym :-)
No dobra :) Skoro wsrod redaktorow beda teraz `kosmici` to kiedy zaczniecie testy teleskopow kosmicznych ?:) Tak czy siak, gratulacje dla swiezo upieczonego doktora :)
Nie rozumiem dlaczego tego njiusa nie ma lens tip!
Oczywiście gratulacje i szybkiej habilitacji i w ogóle wszystkiego naj naj!
MarcinF - tak pokrótce to Newton nie tłumaczy jej natury. Dopiero Einstein mówi, że masa powoduje zakrzywienie czasoprzestrzeni - czyli tak jakby zakrzywiona przez masę ziemi przestrzeń dociska cię do ziemi. Co do jej natury jeszcze, to grawitacja też ma prędkość oddziaływania równą prędkości światła. Czyli jakby nagle znikło słońce, to na ziemi wpływ jego braku poznalibyśmy dopiero po 8 sekundach po fakcie zniknięcia słońca.
Jako bohater powyższej wiadomości chciałbym serdecznie podziękować Czytelnikom Optyczne za gratulacje. Doktorat odfajkowany, zatem nareszcie będę mógł cały swój czas poświęcić testowaniu aparatów. Przy okazji pozdrawiam wszystkich serdecznie.
@sz.starczewski
Łudź się, łudź... że będziesz miał czas. Teraz Ci się zwalą prace dyplomowe, dadzą jakiś przedmiot do prowadzenia, a za parę miesięcy szef zacznie dopytywać o artykuły na konferencje. I tak do emerytury. Ja tez myślałem, że odpocznę po obronie, a po miesiącu zagonili mnie do kierata :-).
Ale gratuluję - póki co doktorat to jeszcze jakiś wyróżnik, bo mgr. to już niewiele wart świstek, a maturę to już chyba przydzielają z urzędu jak legitymacje partyjne w Związku Sowieckim :-))
Gratulacje!
Gratulacje!!! I życzę kolejnych sukcesów całej redakcji. Pozdrawiam serdecznie
No no, panie doktorze :) Gratuluje. Swoją drogą temat pracy jak każdej doktorskiej.....prawie nic nie wiadomo :)