Project 1709 - platforma Canona do zarzadzania zdjeciami
Firma Canon poinformowała o uruchomieniu wersji beta nowej platformy do zarządzania zdjęciami o roboczej nazwie Project 1709. Nowa usługa w chmurze pozwoli m.in. na przechowywanie zdjęć w jednym miejscu, ich indeksowanie i tagowanie oraz łatwe udostępnianie na przykład w serwisach społecznościowych.
Informacja prasowa
![]() |
Warszawa, 19 września 2012 r. – Canon poinformował, że uruchamia wersję beta nowej platformy do zarządzania zdjęciami o roboczej nazwie Project 1709. Nowa usługa w chmurze, która gromadzi w jednym miejscu całą kolekcję fotografii użytkownika, ułatwia przechowywanie i pobieranie obrazów bez względu na to, gdzie zostały zapisane. Unikatowe funkcje indeksowania i tagowania pozwalają łatwo odnaleźć dowolne zdjęcie zapisane w chmurze albo udostępnić kolekcję fotografii przyjaciołom, rodzinie i sieciom społecznościowym dzięki integracji z takimi serwisami, jak Facebook.
„W erze fotografii cyfrowej ludzie robią zdjęcia za pomocą wielu różnych urządzeń, więc zarządzanie obrazami i przeglądanie ich staje się coraz trudniejsze.” — powiedział Rainer Fuehres, szef działu Consumer Imaging w Canon Europe — „Project 1709 to unikatowe rozwiązanie, które ułatwia zarządzanie kolekcjami zdjęć przechowywanymi na różnych platformach, czy to na dysku twardym, czy w sieci społecznościowej, czy też w chmurze. Zaprojektowane pod kątem wymagań współczesnych fotografów, nowa usługa zapewnia dostęp do całych kolekcji zdjęć, w dowolnym miejscu i o każdej porze. Cieszymy się na współpracę z fotografami podczas fazy beta i zamierzamy rozwijać platformę w nadchodzących miesiącach i latach”.
![]() |
Przechowuj, znajduj, pobieraj, rób postępy i ciesz się zdjęciami
Platforma „w chmurze” została zaprojektowana jako centralne miejsce do organizowania i przeglądania wszystkich kolekcji obrazów cyfrowych. W przeciwieństwie do innych usług integruje ona niezależne kolekcje — bez względu na to, jak zostały utworzone i gdzie są przechowywane — w jedno środowisko, które zapewnia dostęp do wszystkich zdjęć.
Czysty, kafelkowy design oferuje świeży i ciekawy sposób przeglądania zdjęć z konfigurowalną osią czasu i opcją filtrowania, które ułatwiają wyszukiwanie fotografii na podstawie ważnych dat, lokalizacji, tagów zdefiniowanych przez użytkownika i wielu innych atrybutów.
Platformę stworzono zgodnie z pięcioma podstawowymi zasadami, które ułatwiają fotografom zarządzanie zdjęciami:
- Przechowuj. Teraz wszystkie zdjęcia można przechowywać na jednej platformie. Obrazy można wysyłać z dowolnego urządzenia za pomocą dedykowanego programu albo bezpośrednio ze strony internetowej. Jeśli ten sam obraz jest przechowywany w wielu lokalizacjach, zaawansowana technologia dopasowywania identyfikuje duplikaty i pozwala użytkownikom usunąć je z biblioteki.
- Znajduj. Intuicyjna funkcja wyszukiwania umożliwia szybkie filtrowanie zdjęć w celu zlokalizowania żądanego obrazu. Interfejs zapewnia dostęp do tagów dodanych przez użytkownika, a także danych EXIF, informacji o urządzeniu, dat i geotagów, co pozwala łatwo odnaleźć fotografie bez względu na sposób wyszukiwania. Wyszukiwanie zaawansowane oferuje oś czasu, doskonały sposób na przykład na udokumentowanie dojrzewania dziecka z biegiem lat.
- Rób postępy. Oprócz biblioteki zdjęć wyświetlany jest również zwięzły przegląd danych EXIF – w tym model aparatu, czas ekspozycji, przesłona i czułość ISO – co pomaga zrozumieć ustawienia aparatu w ulubionych fotografiach. Za pomocą zaawansowanej technologii indeksowania można zbudować bibliotekę zdjęć z szerokim zbiorem danych kontekstowych, które pozwalają na tematyczny podział obrazów, zorganizowanie kolekcji i łatwe wyszukiwanie specjalnych zdjęć.
- Ciesz się zdjęciami. Platforma pozwala wykorzystać pełen potencjał fotografii cyfrowej oraz łatwo udostępniać ulubione obrazy. Integracja z portalem Facebook umożliwia publikowanie zdjęć, pobieranie i zapisywanie komentarzy oraz zarządzanie zdjęciami z Facebooka jako jedną z części kolekcji. Zarówno fotografia, jak i interakcje społecznościowe są łatwo dostępne z poziomu jednego interfejsu.
- Uzyskuj dostęp. Platforma zapewnia natychmiastowy dostęp do dowolnego zdjęcia z wykorzystaniem przeglądarki internetowej. Dzięki temu użytkownicy zawsze mają pod ręką zdjęcia, które chcieliby pokazać rodzinie i przyjaciołom.
Usługa zaprojektowana z myślą o użytkownikach
Wersja beta usługi Project 1709 będzie dostępna w języku angielskim i niemieckim. Podczas fazy beta użytkownicy będą mogli zapisywać i pobierać zdjęcia oraz używać intuicyjnych funkcji tagowania i wyszukiwania do zarządzania kolekcjami obrazów. Już dostępna jest również integracja z portalem Facebook, a dodatkowe usługi firm trzecich będą dodawane w miarę rozwoju programu beta. Canon poprosi też uczestników o podzielenie się uwagami, opiniami oraz pomysłami na nowe funkcje.
Usługa Project 1709 ma zostać uruchomiona publicznie w 2013 r., kiedy Canon ujawni tożsamość platformy i dodatkowe funkcje. Wersja publiczna będzie również obejmować rozszerzone funkcje wyszukiwania i tagowania oraz integrację z szerszą gamą zewnętrznych usług, m.in. z platformami przechowywania i udostępniania treści.
Konsumenci zainteresowani programem beta mogą zarejestrować się pod adresem www.Project1709.com
Project 1709 – kluczowe funkcje:
- Przechowywanie zdjęć z całego życia
- Znajdowanie dowolnego obrazu, kiedy jest potrzebny
- Dostęp do wszystkich fotografii w dowolnym miejscu i o każdej porze
- Możliwość wykorzystania pełnego potencjału fotografii cyfrowej
- Rozwijanie umiejętności w celu robienia jak najlepszych zdjęć
Komentarz można dodać po zalogowaniu.
Zaloguj się. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
Najlepiej oddajmy kontrolę nad całym dyskiem i po sprawie!
Jestem nieufny do tego typy zabiegów, mamy pendrive, dyski zewnętrzne, laptopy i wiele innych i to wystarczy, teraz nastała dziwna moda kopiowania swoich danych na inne nośniki w sieci niby dla naszego dobra.
Widzę, że projekt wymaga podania kraju, a z listy wyboru jest tylko UK.
@paul80 czy korespondencje wysyłasz tradycyjną pocztą, czy mailem ? płacisz wirtualnie, czy tylko gotówką? to nie moda, a ułatwianie życia/pracy.
@dawidm na koniec dostaniesz info "jeśli będziemy gotowi to poinformujemy cie" :)
Komarr, ale majac np LR to taka chmura canona jest nie potrzebna. Wywolujesz co chcesz i wrzucasz zdjecia na juz istniejace portale z hostingiem zdjec takie jak picasa albo flickr.
a ja sobie tak myślę że Canon wprowadził tam algorytm który zweryfikuje body do różnych szkieł. Taka informacja pozwoli producentowi odpowiedzieć na wiele pytań których my nigdy nie poznamy
Myślę że wielcy ( CiN a zwłaszcza S ) powinni to już mieć od 3-4 lat. Ciekawe czy uda im się nadgonić stracony czas
Dlaczego korporacje tak chętnie idą w stronę technologii "chmurowych"? Ano po to by mieć władzę nad swoimi klientami - idąc na ich układy tracisz niezależność. Jako programista mam z tym styczność - próbował ktoś migrować istniejące aplikacje z chmury googla do powiedzmy amazona? Toż to masakra - nie ma możliwości exportu całych projektów, ich struktura i tak jest na tyle egzotyczna że trzeba ręcznie kopiować setki plików w odpowiednie miejsca - a jeśli zdecydowałeś się użyć jakiś "udogodnień" chmurowych to... masz przerąbane - ten kod poprostu trzeba pisać na nowo.
Ile osób zrezygnuje z wolności dla "wygody"?
"Rób postępy. Oprócz biblioteki zdjęć wyświetlany jest również zwięzły przegląd danych EXIF – w tym model aparatu, czas ekspozycji, przesłona i czułość ISO – co pomaga zrozumieć ustawienia aparatu w ulubionych fotografiach."
Co za pierdoly....
Takie rozwiązanie problemu, którego wcześniej nie było :-)
Interfejs metro? Chmura? Dla idiotów tylko.
@pinto - skoro dla idiotów to po co komentujesz? wyślij CV do canona bo tam sami idioci według Ciebie pracują - brakuje im takiego geniusza jak ty... buahahaha
@ orbs
Idiotami są nie ci co pracują w Canonie ale ci co z tych usług skorzystają.
Ja mi się zdaje... " 5.2 When you upload or submit any content to our Services, you grant Canon (and those we work with) a non-exclusive, worldwide right and licence to freely use..." pasażer jest własnością PKP.
kolejna chmura (czyt. publiczny śmietnik) z pstrykami, można to było robić od lat na np. flickrze
zresztą fakt że nie opracowali nazwy i loga dla projektu świadczy o tym że nie traktują tego poważnie
Warto też pamiętać o cenzurze. Na skydrivie microsftu nie wolno przechowywać "nagich" zdjęć. Niekoniecznie pornograficznych, wystarczy toples z plaży, albo z,własnego ogródka. Lub ze plenerowego spektaklu teatralnego. Przypuszczam że zdjęcia z jakiegoś indyjskiego zabytku (kamasutra) mogłyby byc powodem do zablokowania konta. Pewnie są i inne ograniczenia. Czyli wszyscy mają robić tylko gładkie, grzeczne takie same fotki i kupować nowe aparaty.
Zupełnie nie kupuję tej ideologii ,,usług w chmurze''. A co jeśli producentowi odwidzi się udostępnianie usługi albo zmieni warunki (np. częściowe prawo do korzystania fotografii), albo w ogóle zbankrutuje? Wolę miec u siebie na dysku oprogramowanie i dane.
Sam zapisuję zdjęcia w katalogach "miesiąc - wydarzenie - aparat (lub film, jeśli skan z analoga)", pogrupowanych w kolejne lata. Nie mam problemu ze znalezieniem potrzebnego zdjęcia.
Zupełnie nie rozumiem czym taka "chmura" różni się od np konta ftp. Owszem mamy inny sposób obsługi, ale na moje, to po pierwsze zwiększa on dramatycznie możliwość awarii, daje złudzenie, że coś się ma innego i funkcjonalnie nic więcej.
@Borat | 2012-09-19 15:47:24
"Idiotami są nie ci co pracują w Canonie ale ci co z tych usług skorzystają."
Kolejny cham, który uważa się za wyznacznika mądrości innych.
Niektórzy z Was nie kumają o co w tym wszystkim chodzi, ale niektórzy na szczęście wiedzą, czyli Borat i Kryniek i być może jeszcze większa rzesza.
Kiedyś na tapecie było rozwiązanie, które obecnie czasami funkcjonuje jako klaster obliczeniowy. Oznacza ono współdzielenie zasobów komputera. W przypadku danych takich jak zdjęcia możliwy jest zapis całego zbioru zdjęć w takiej postaci, że na każdym komputerze klastra znajduje się plik z którego da się odczytać zdjęcia tylko w kiepskiej jakości. Dla osiągnięcia dobrej jakości potrzebujemy, mówię "dla skupienia uwagi" bo nie wiem jako to liczba, powiedzmy kilkunastu kopii. Oznacza to, że po wrzuceniu do systemu klastra który zawiera kilkaset tysięcy maszyn na całym świecie, swoich najcenniejszych zdjęć, fizycznie nie da się ich zniszczyć. Klaster w chwili obecnej służy chyba tylko do obliczeń, ale można zauważyć, że po sklastrowaniu się z komputerami sąsiadów nie ma problemu, by dzielić np łącza internetowe, czy moc obliczeniową. Klaster buduje się za pomocą na przykład kart sieciowych. Wygodnie, za pomocą radiowych. To było by coś. Konto ftp za darmo już mam. Bez ograniczania mnie ani zawartością, ani objętością. Mam też w sumie 6 stron internetowych, na jednej quota jest na 10 GB, na innej 5 GB. To za friko. Na Friko.pl limit jest 1 GB, ale konto nie wykazuje zajętości. Jeśli chodzi o znajdowanie zdjęć, to jak mi się zdarzy w ciągu roku zrobić jedno naprawdę dobre, to jest święto. W sumie kilkanaście pstryków, do jakich warto wrócić. Bez trudu się je zapamięta.